REKLAMA

Satelita szpiegowski Korei Północnej "naruszy rezolucję ONZ"

TOK360
Data emisji:
2023-05-29 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:18 min.
Udostępnij:

Korea Północna zapowiedziała, że wystrzeli satelitę wojskowego. Czego obawia się Japonia? O możliwościach tego posunięcia oraz zagrożeniach mówiła dr Joanna Beczkowska z Ośrodka Spraw Azjatyckich na Uniwersytecie Łódzkim.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 podsumowanie dnia w radiu tokfm już teraz łączymy się z dr Anną beczkowską z ośrodka spraw fas spraw azjatyckich na Uniwersytecie łódzkim. Dobry wieczór witamdził tokfm dobry wieczór Adam, będziemy rozmawiali o dzisiejszej zapowiedzi Korei północnej dotyczącej wystrzelenia satelity satelity szpiegowskiego, nad którym prace już miały się zakończyć na to najbardziej stanowczo zareagowała Japonia, chociaż inne kraje również, zapowiadając taką stanowczą reakcję. To właśnie może powiedzmy na początek o tym scenariuszu w ogóle to znaczy Kora Północna wystrzeliwuje tego satelitę, jak tutaj może Japonia zareagować, dlaczego Japonii i sojusznikom w tym Stanom Zjednoczonym. To się tak bardzo nie podoba.
Tak, takie wystrzelenie satelity oczywiście odbyłoby się prawdopodobnie na terytorium Japonii, więc tutaj Japonia czuje się zagrożona. Zresztą to nie jest pierwszy raz, kiedy Korea Północna będzie podejmowała taką próbę wystrzenia satelicy. To, co prawda do tej pory nieszpiegowskich. No i te satelity do tej pory zdarzało się, że one właśnie spadały i te szczątki spadające oczywiście spadały na Japonię kolejne powód zagrożenia tak dla bezpieczeństwa. W związku z tym oczywiście Japonia tutaj przede wszystkim musi bronić swoje ludności. Stąd zapowiedź tego, że siły samoobrony Japonii są gotowe zestrzelić taką rakietę ta bardzo stanowcza reakcja Stanów zjednoczonych Korei Południowej Japonii związana przede wszystkim z tym, że Korea Północna wystrzejując taką satelitę, tak naprawdę naruszy rezolucję ONZ, która zakazuje Korei północnej wystrzeliwania pocisków balistycznych dalekiego zasięgu, a no właśnie takim takim taką właśnie rakietą dalekiego zasięgu były taka satelita była wysłana. W związku z tym te państwa uważają taki takie wystrzelenie za nielegalne.
Taki satelita ma pozwolić na dokładne lokalizowanie celów, które miałyby być zaatakowane w tym wypadku przez Koreę północną, o co chodzi władzom Korei północnej dyktatorowi północnokoreańskiemu, on rzeczywiście planuje w końcu takie ataki, czy może o coś innego?
Tutaj przede wszystkim warto na to spojrzeć trochę szerzej, bo ta zapowiedź wydaje się być tak naprawdę odpowiedzią na to, co się dzieje w Korei Południowej, bo Korea Południowa niedawno wystrzeiła własną rakietę w przestrzeń kosmiczną, która no komercyjnego satelita. Co prawda Korea Południowa wystrzeliła, no ale to pokazuje, że Korea Południowa coraz jest bliżej zdobycia możliwości technologicznych, żeby wystrzelić swojego satelitę szpiegowskiego, więc tutaj ta odpowiedź Korei północnej jest przede wszystkim skierowana właśnie w stronę Korei Południowej, pokazania my też jesteśmy gotowie. My też mamy takie możliwości technologiczne, żeby was szpiegować nie tylko wy nas, natomiast możemy się zastanowić, na ile te zapowiedzi ze strony Korei północnej pokrywają się tak naprawdę z możliwościami Korei północnej, bo do tej pory te satelity, które Korea Północna wystrzeliła. No stany Zjednoczone czy Korea Południowa wątpią, czy one w ogóle działają prawidłowo, więc możemy się zastanowić, czy ta czy ta satelita szpigowska naprawdę będzie stanowią jakieś zagrożenie. Na pewno jest wyraźnym sygnałem, który pokazuje, to, że Kora Północna jest gotowa wstawać w pewnym sensie wyścigu z Koreą południową, o to, które z państw korańskiej będzie miała pierwszego swojego satelitę szpiegowskiego w przestrzeni kosmicznej.
W jaki sposób teraz postrzegana jest Korea Północna? I jakie tak naprawdę ma możliwości w kontekście zagrożenia dla świata, bo co jakiś czas słyszymy o tym, że Korea wystrzeliwuje pociski manifestuje siłę, a po tej zapowiedzi dotyczącej tego satelity. Jak pani ocenia dzisiaj to zagrożenie ze strony Korei?
Zagrożenia ze strony Korei północnej zawsze jest no do tej w tym roku, która Północna przeprowadziła już ponad 100 różnych testów. Tak to są oczywiście nie tylko wielkie rakieto zasięgu między koncentalnym, tak i oczywiście jest mniej, bo one zawsze budzą tu dużo dużą taką reakcję, natomiast rakiety różnego mniejszego zasięgu są cały czas testowane. W związku z tym to zagrożenie cały czas istnieje przede wszystkim tutaj właśnie technologii, która wskazuje możliwości, a właśnie to sięgnięcia chociażby Stanów zjednoczonych i na pewno Korea Północna poczyniła duży rozwój duży postęp. Jeśli chodzi właśnie tą technologię przenoszenia przenoszenia właśnie rakiet i tą technologię właśnie rakietową. Pytaniem tak jak mówię, pozostaje czy te technologia satelit także nadąża za tą technologiom, przenoszenia nie zmienia. To Faktu, że Korea Północna stawia teraz dość mocno właśnie na szpikostwo, nie tylko za pomocą satelit, ale chociażby dronów, które w zeszłym roku w grudniu doleciały do Seulu i to woda Seulu na Korei Południowej, wielkim takim kubłem wody, który zimnej obuzenia się, że Kora Północna maty zdolności właśnie szpiegowskie, które są również zagrożeniem nie tylko. To zagrożenie ze strony rakiet, czy ze strony programu jądrowego?
Jeśli to jest tak, że Kora Północna chce swoich przeciwników, czyli pozostałe państwa świata, niemal na pewno w takiej ogromnej większości. Jeśli Korea Północna chce wysyła taki sygnał chce wysłać taki sygnał, że jest, że może zaatakować, że jest silna to na ile jej się to udaje takimi działaniami.
No, do tej pory się nie udaje, znaczy obecnie mamy takie władze chociażby w Korei Południowej czy w Stanach Zjednoczonych, które mają bardzo stanowcze stanowisko na Korei północnej nie udaje się skłonić tych państw do tego, żeby może zacząć jakieś negocjacje, żeby coś dać Korei północnej, tylko właśnie te państwa stoją dość stanowczo na stanowisku potępiania wszelkich prowokacji nasilają się różne ćwiczenia wojskowe wspólne Stanów zjednoczonych z korą południową z Japonią. Takie trójstronne ćwiczenia wojskowe, które znowuż są zagrożeniem dla Korei północnej, więc tak naprawdę to straszenie na razie Korei północnej się nie udaje w sensie takim, że Korea północną zamiastsiągnię tego, co by chciała osiąga. To, że sojusznicy się coraz bardziej zbroją coraz bardziej współpracują ze sobą i przygotowałem się na to, żeby właśnie pokazać Korei północnej, że jakakolwiek próba ataku któregokolwiek z sojuszników spotkałaby się ze stanowczą natychmiastową odpowiedzią przy użyciu chociażby arseu nuklearnego Stanów zjednoczonych.
Bardzo dziękuję. Dr Joanna beszkowska z ośrodka spraw azjatyckich na Uniwersytecie łódzkim była razem z nami w podsumowaniu dnia, a skoro mamy po poniedziałek i zbliża się godzina 19:20 to już za 2 minuty, no to czas będzie na otwartą kuchnię Pauliny Nawrockiej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA