REKLAMA

"Nie mam problemu, żeby maszerować za demokracją, za świętem polskiej wolności"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-30 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
17:28 min.
Udostępnij:

O sytuacji polskich sądów i marszu 4 czerwca opowiadał Władysław Teofil Bartoszewski - PSL, Klub Parlamentarny Koalicja Polska.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia.
TOK FM Władysław Teofil Bartoszewski z polskiego Stronnictwa Ludowego jest naszym gościem. Dzień dobry panu.
Dzień dobry, panie redaktorze, witam państwa.
3000 sędziów tzw. neos sędziów chyba jednak będzie musiało się rozstać ze swoimi stanowiskami. Tak przynajmniej rozumiem po pierwsze z rozmowy z mecenas sylwą gegorczyk Abram, a po drugie z lektury sprawczego prawdopodobnie jesienią polityka Donalda Tuska, jeśli pan, że to jest krok w dobrą stronę, żeby, żeby zapowiadać wyczyszczenie polskiego wymiaru sądownictwa z na sędziów?
To tak prosto nie będzie. To ja rozumiem, że ładniej się to wyborczo mówi, że zrobimy rewolucję.
Nie jest zrobimy, jak zrobimy weryfikacji, oni mówią nie zrobimy rewolucji, to pan mówi, że oni mówię o oni my zrobimy weryfikację po prostu no i w tej weryfikacji być może bardzo wielu sędziów korzystnie. No przejdzie z plusem weryfikacja tylko niektórzy nie.
To jest bardzo trudne, rzeczywiście należy należy przeprowadzić reformę systemu sprawiedliwości, która została zdeformowana przez ostatnie 8 lat i mamy w tej chwili 2 wymiary sprawiedliwości równoległe i należy przeprowadzić reformę krajowej rady sądownictwa, przede wszystkim i wszystkie błędy, które zostały popełnione, biorą się z tego, że ona została niewłaściwie niewłaściwie obsadzona przez dzięki decyzjom politycznym, więc rzeczywiście jest problem, ale i już w tej chwili mamy wyroki Sądu Najwyższego, które mówię o tym, że nie każdy wyrok wydawany przez sędzi tzw. Neo sędziów jest i psowakto niewłaściwy, że to trzeba badać poszczególne sprawy tych spraw jest w tej chwili, co jest jakieś tysiące. Już pewnie powyżej 10 000 to i to będzie nieprawdopodobna praca, jeśli mi ją tak zrobić, no to czasie bardzo uważnie zastanowić, jak to przeprowadzić.
Uży pan tego słowa, które najbardziej mnie denerwuje w całej tej opowieści, mianowicie trzeba się zastanowić, no naprawdę trzeba się zastanowić dopiero w listopadzie. No można zastanowić się już np. 3 miesiące temu.
Tak się składa, że wiele osób się zastanawiam. Ja również byłem zaangażowanych właśnie w takie konferencje, któreś odbywały w Sejmie i proponowałem razem akurat taki materiał, który nie przygotowywaliśmy m.in. z panią profesor wojciuk, która zdaje się zjawi się u pana później na antenie, którą pozdrawiam na temat możliwych zmian w wymiarze sprawiedliwości, ale bo to jest kwestia, co by należało zrobić, ale jak i co realnie można zrobić, bo im dłużej ten ten ta destrukcja trwa trudniej jest to wprowadzić, natomiast są konkretne sugestie, jak to można przeprowadzić?
To tak w telegraficznym skrócie pana sugestie jest, jaka.
Nie można zakwestionować wszystkich wyroków wydanych przezny o sędziów, bo to to doprowadzi do absolutnego chaosu prawnego w Polsce przez lat. Wiele nie jestem w stanie określić, jak długo, ale to bardzo długi okres czasu, więc rzeczywiście jakiś sposób weryfikacji prawdopodobnie jest jedynym rozwiązaniem.
To jest do twoje tego, przejdźmy do nie już takiej przyszłości bardzo bliskiej prezydent Duda podpisuje wchodzi w życie ustawa, która pozwoli komisji opanowanej przez większość sejmową, być może 100%, bo opozycja z bojkotuje tę komisję wskazywać potencjalnie sskazywać kogoś, kto nie będzie miał uprawnień do uczestnictwa w życiu polityczny czy pracy w administracji państwowej Władysław Kosiniak Kamysz, którego ogólnie wypowiedzi bardzo cenię, powiedział, że jest to ustawa polszewicka. To jest chyba naprawdę dziwne, bo akurat prezes polskiego Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa, który istnieje ponad 100 lat ma w kościach, jak całe Stronnictwo pamięć o dyktaturze Piłsudskiego i Piłsudczyków. Tam były właśnie takie utrudniające życie opozycji ustawy, jak się je krytykowało, to sanacja mówiła pomidor, to wcale nikomu nic nie utrudnia, tylko gwarantuje uczciwość działania państwowego.
No taki inny Władysław koszyniak kamż zobowiązał się w 2019 roku po ostatnich wyborach, że doprowadzi do odrzucenia wyroku procesu brzeskiego, który miał miejsce ponad 90 lat temu, i który skazał 10 osób bardzo wybitnych polityków w tym widcentego Witosa trzykrotnego premiera Polski, a za zdradę stanu za próbę obalenia obalenia rządu państwa i Sąd Najwyższy. Kilka dni temu w trakcie kasacji stwierdził, że ten wyrok jest absolutnie nieważny i że to był wymyślone przez sędziów mianowanych ręcznie przez Józefa Piłsudskiego wielce zasłużonego dla odzyska dla nas dla jednego z twórców od niepodległości państwa, ale jednym z twórców niepodległości państwa nie jest również, czy był również Wincenty Witos, to był skandaliczny proces osadzenie tych tych tych oskarżonych w twierdzy brzeskiej, torturowanie bicie i torturowanie. Ich to było absolutnie skandaliczne i Sąd Najwyższy przychylił się do opinii naszych adwokatów i ten proces od wyrok wyrok tego procesu odrzucił.
I minęło raptem 90 lat.
No właśnie nie chcemy czekać 90 lat, żeby, żeby takie rzeczy robić zręczne sterowanie sędziami, który miało miejsce w czasie procesu brzeskiego, bo to właśnie niestety pan marszałek Piłsudski mianował sędziów, którzy robili to, co chciał, żeby robili spowodowało takie skutki. I jak zacytuję, tylko to, co powiedział wczoraj Departament stanu naszego największego sojusznika, bez którego prowadzenie wojny w Ukrainie byłoby nie niemożliwe Ukraińcy nie daliby sobie z tym rady, czyli Stanów zjednoczonych, że komisja może służyć eliminacji politycznych przeciwników. No to jest absolutny skandal, dlatego wszystkie ciała opozy wszystkie partie opozycyjne są przeciwko tej komisji, a pan prezydent niestety nie podpisał to to te uchwałę, a wczoraj powiedział rzecz kuriozalną w czasie spotkania z Polakami w Połczynie Zdroju, że werdykt tej komisji nie jest najważniejsze. Tylko cytuję opinia, jaką sami będziecie mogli sobie wyrobić na temat tych ludzi, czyli, czyli mówiąc, jeżeli o oni wam się wydadzą, co z lekka podejrzanie. I to możecie to to by nie będziecie na nich głosować. I tu jest jest pogrzebany w wyborach.
I tak jest duży postęp, że po prostu być może Donald Tusk, czy inni liderzy opozycji będą mieli kłopoty z wystartowaniem w wyborach? Czy z kłopotem w wypełnieniu urzędów publicznych, a nie, że trafią na proces brzeski? Co się przez te 90 lat zmieniło?
No taki i to nie jest również bolszewizm, bo za bolszewików to już by pewnie zostali rozstrzelani. W związku z tym jest decydujący POS.
Postęp to jakoś żeśmy się pocieszyli, chociaż przyzna pan, że przez łzy, natomiast no całkiem serio chce chcę zapytać, czy skoro nie mamy od piątku zmienionej sytuacji od wczoraj całkiem zmienionej sytuacji, że wiemy, że rozpocznie się polowanie na Tuska i być może nie tylko na niego, ale przede wszystkim na Tuska. To może jest taki moment, żeby zmienić decyzję o dystansie wobec marszu 4 czerwca i w ramach Solidarności z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej jednak ruszyć wszyscy razem za demokracją przeciwko Dudzie i PiS. Owi.
Ja nie mam problemu, żeby maszerować za demokracją ze świętym polskiej wolności, bo jednak 4 czerwca 1989 roku mieliśmy powie w pierwszy powiew wolności jeszcze nie pełnej wolności jeszcze licencjonowanej wolności, ale jednak to zapoczątkowało te nieprawdopodobne zmiany w polskim systemie prawnym wyborczym i to należy należy święcić jak najbardziej.
No proste redaktor nie zrozumiał, czy jest pan za tym, żeby PSL zmieniło opinię w sprawie marczu 4 czerwca i wezwało do uczestnictwa organizowanych głównie przez po i lewice eventach. Czy nie.
PSL będzie uczestniczyło w rozmaitych wydarzeniach 4 lipca 4 czerwca w całej Polsce nie tylko w Warszawie, bo Polska to nie jest tylko Warszawa.
Panie Przewodniczący, ale mi o ten marsz chodzi, a nie o jakieś wydarzenia.
No ale ale będą rozmaite marsze w rozmaitych miastach Polsce, akurat tak się składa żearsa kościniaka masz będzie maszerowo w Lesznie z tego, co co pamiętam.
A pan będzie maszerował? Teraz tutaj z Tuskiem i resztą ekipy czy czy na jakimś innym inwencie? Pan będzie powiedzmy na Żoliborzu?
I ja będę będę maszerował z Polakami. Tak.
Oczywiście w ogóle nie jest takie łatwe w Polsce maszerować z nie Polakami, bo jest ich po prostu bardzo mało. Ale, ale.
Obynajmniej bynajmniej rok temu przyjechało do Polski 800 000 ludzi spoza Unii Europejskiej i ma prawo pobytu i pracy. W związku z tym jest całkiem prosta, bo w tej chwili mamy znaczący znaczący procent nie Polaków również dzięki nieszczęsnej strasznej wojnie na Ukrainie mamy około 22 mówiłem na Ukraińców. No, więc to już jest znaczący procent.
Wycofuje się z te szpilki rzeczywiście będzie udana, a naszych przyjaciół z Ukrainy serdecznie pozdrawiam, a chcę jeszcze pana zapytać o komentarz do opinii Rafała Ziemkiewicza, który w Super ekspressie mówi, że ta komisja no chodzi to o to komisję do spraw wpływów rosyjskich, to grana osłabienie Konfederacji, więc spodziewam się, że będą ćwiczone wypowiedzi Grzegorza Brauna czy Korwina mikkę. No myśli pan, że to może być zaskakujące odwrócenie strzelby, zresztą Konfederacja trzeba powiedzieć też jest przeciwniczką powołanie tej komisji też chce zbojkotować pracę.
Wątpię, żeby to było zwrócone przeciwko Konfederacji, chociaż nie wiadomo nie wiadomo, co ta komisja będzie robić, ponieważ komisja może się składać najbardziej dziwnych przypadkowych osób, chociaż wszyscy muszą mieć dostęp do do informacji niejawnych na poziomie na poziomie ściśle tajne. Co eliminuje bardzo dużą część potencjalnych członków. I natomiast, bo bodnie jest tak prosto przejść przez wszystkie procedury i nie bardzo wiem, jaki sposób ABW ma przeprowadzić takie postępowanie w ciągu 1 miesiąca, co jest zapisane w ustawie, bo to jest no nitłe cośkolwiek nierealne. Natomiast natomiast no wszystko jest wszystko jest możliwe, a bardzo mnie ubawiło, że nie stwierdzenie pana prezydenta, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków tej komisji, tak, aby nie nasuwały wątpliwości. Czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny, czy nie obiektywny. No ja myślę, że większość PiS u, bo komisja jest wybierana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i większość PiS u plus dodatkowych przystawek będzie otwierała w sposób szalenie obiektywny te członków tej komisji. I w związku z tym co oni będą robić, uzurpując sobie funkcje policji i służb służb specjalnych Prokuratorii i sądów, ale nawet nie sądu, bo w sądach można się odwoływać, a tutaj nie bardzo wiadomo, do kogo się odwoływać i w jakim trybie, więc to będzie no to będzie są medialny, to będzie szo medialny i z całą pewnością dziennikarze Radia tokfem będą to obserwować i raportować codziennie w radio.
Wie pan, że w Szymon słownie ogłosił, że struktury Polski 2050 pojawią się na marszu 4 czerwca organizowanym przez po i Donalda Tuska znaczy bardzo jednoznaczna. Deklaracja to w końcu wasz najbliższy sojusznik.
Ale struktury polskiego Stronnictwa Ludowego również się pojawią tutaj nie mamy żadnych różnic panem przy hołowie.
A jakieś są?
Struktury nie akurat, jakie dobre struktury?
Nie, to oczywiście nigdy bym tego nie podważał, ale czy są jakieś różnice, dlatego że no w środku dziennikarskim panuje przyzna panu takie zdziwienie, że to jest 1 lista z 2 sztabami. No tego jeszcze nie graliśmy.
Tak, ale mowa jest o tym, że będzie 1 sztab koordynujący, to są 2 różne partie i partie pozostaną oddzielne my się nie łączymy i na nasze zarządzać najpierw w swoim podwór, na swoim podwórku, a potem, a potem się dogadywać wspólnie?
No to jeszcze muszę panu zadać 2 pytania i może zdążymy z odpowiedziami pierwszy. To jest takie kolejny sondaż pokazuje dobre wyniki Konfederacji są to wyniki w znacznie lepszy niż powiedzmy lewicy w ostatnim sondażu Rzeczpospolitej możemy przeczytać, że 48 miejsc w parlamencie zajmie Konfederacja. No będzie rozdawać karty jak się wydaje, jej głosy decydują o tym, czy PiS w przyszłej kadencji będzie w rządzie, czy w opozycji ma pan jakiś pomysł na to, żeby dystans między Konfederacją, a resztą polskiej opozycji się zmniejszał, żeby nie było tak, że ona jest jednoznacznie wskazywana na przyszłego trudnego koalicjanta zjednoczonej prawicy.
Należy zmniejszyć polaryzację, dlatego, że jeżeli będzie oferta wyborcza, będzie wyłącznie PiS i Platforma Obywatelska, to ludzie zniechęceni do albo 1 albo drugiej partii będą chcieli głosować na antysystemową alternatywę i wtedy będą głosować to Konfederację. Dlatego mamy trzecią drogę, żeby ludzie, którzy nie chcą głosować na PiS i albo nie chcą głosować na Platformę Obywatelską mogli głosować na jakieś rozsądne centrum prawicowe. Rozwiązanie, którym jest trzecia droga, czyli PESEL koalicja Polska razem z polską 2050.
Ale to na to pytanie jak zmniejszyć dystans do Konfederacji? Pan minie odpowiedział, czy w ogóle zmniejszać, bo może chcecie być w ostrym sprzeciwie wobec partii, która budzi często bardzo ostre kontrowersje?
I oczywiście, że budzi kontrowersje. Tam my akurat jedyny punkt wspólny, który widzimy z Konfederacją, to jest to jest inne zarządzanie gospodarką. To jest to znaczy kwestia obniżenia obniżenia podatków nie nakładania danin na na obywateli, który rząd PiS u w ostatnich 4 latach stworzył 35 nowych podatków. I to ewidentnie należy zlikwidować, czyli ta część Konfederacji, którą się nazywa wolnościowcami, jeśli oni dalej są w Konfederacji, bo to nie jest całkiem oczywiste. Nie ma pewne rozwiązania, które wolnorynkowe, które należy na razie stosować, bo część ludzi idzie do Konfederacji nie z powodu opętanych nacjonalistycznych narodowych pomysłów, tylko z powodu tego, że uważa, że należy przyprowadzić pewien przywrócić pewien liberalizm gospodarczy.
No PSL nie jest taki bardzo znany z przywracania akurat liberalizmu gospodarczego.
My akurat jesteśmy z partią dla małych przedsiębiorców w tej chwili bardziej niż inny i niż inni i w związku z tym w związku z tym i owszem, my ten liberalizm przez małe l przywracamy.
To my przywrócimy teraz informacje radiato kfem przez wszystkie duże litery, a rozmawialiśmy z Władysławem te profilem Bartoszewskim z polskiego Stronnictwa Ludowego.
Dziękuję bardzo.
Poranek Radia to kefen. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JAN WRÓBEL

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA