REKLAMA

"Może Tusk nie zostanie premierem, może zostanie tylko i aż męczennikiem"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-30 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:42 min.
Udostępnij:

"Jeżeli partia rządząca nie wymyśli innych trików, to powołanie tej komisji może pomóc opozycji wygrać wybory" mówiła Dorota Zmarzlak - wójt gminy Izabelin, wiceprezes Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem.
A w poranku Radia tokfm Dorota zmarzlak, wójt gminy Izabelin i też wiceprezeska ruchu Samorządowego, tak dla Polski dzień dobry. Pani.
Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.
No nie sposób nie zapytać o marsz ruch samorządowy tak dla Polski idzie nie idzie.
Oczywiście, idziemy na marsz. Jak najbardziej zjeżdżamy się z całej Polski? No myślę, że potem coś wydarzyło w Polsce w ostatnich dniach na marsz pójdzie chyba pół Polski może cała 3/4 może wszyscy bez tych 6. 
000 000 to pół jak odejmiemy od tak 6 000 000 to zostaje nam w wyborcach pół, ale mam do pani pytanie takie no ja wiem, jaka jest odpowiedź, ale Platforma trzeba je zadać, nie obawia się pani, że ten ruch samorządowy idąc na marsz, który zwołał Donald Tusk czy przewodniczący partię politycznej? No trochę sam sobie strzela w stopę, bo okazuje się okazuje się jesteście po prostu 1 ze sporników Tuska, a nie jakąś intelektualną alternatywą.
Powiem tak, na marsz nawet przed tym przed lex Tusk wybierała wybierają się wszystkie, jakby całe środowisko Demokratycznej opozycji wybiera się akcjaokracja, wybiera się strajk kobiet, wybierają się przedstawiciele również trzeciej drogi. Więc, jakby tak jak mówię, na Mar przedstawiciele całej Demokratycznej opozycji, a po tym, co się wydarzyło w ostatnich dniach. No, jakby tu przepraszam PiS zrobił z Donalda Tuska w tej chwili Niemca, no męczynnika tak zrobił z niego bohatera, zrobił z niego niekwestionowanenego lidera opozycji. Czy to się już komuś w tej chwili podoba? Czy nie? Czy ktoś lubi Tuska, czy nie lubi, więc w ogóle nie martwię się tutaj o naszą obecność na ruchu, przepraszam naszą obecność na marszu, bo tam będą po prostu wszyscy, którzy chcą, żeby Polska była państwem praworządnym samorządnym europejskim wolnym i rozwijającym. Się.
I dokładnie tak rozmawiałem, jakbym rozmawiam z panią radiu Konstantynopol tokefem i rozmawia z przedstawicielką opozycji antydeganowskiej kilka tygodni temu i dokładnie o niej to samo mówi to, co do syla by nie będzie. Cała Polska Turcja demokratyczna obecna, bo cała Polska Turcja demokratyczna jest zakracją. No i na koniec mnie, panie, że wygrał turecki Jarosław Kaczyński, tylko lepszy?
Tak, znaczy. I przy tej komisji i przy tym wszystkim, co się w tej chwili dzieje od kilkudziesięciu godzin. W tym takim w tej przestrzeni dyskusyjnej nie jako samorządowca i osobę, która jest no, jakby bardzo blisko mieszkańców jednak nie zastanawia to, czy taki Polak w tej chwili Polak Polka zabiegany jest inflacja kończy się rok, wszyscy usiłują zaplanować wakacje. Czy jednak będzie miał czas, żeby, jakby zrozumieć, co się stało z tą komisją, bo pamiętajmy, że w parlamencie komisji było sporo tak to nie jest pierwsza komisja, więc myślę sobie, że pomiędzy nie wiem no płaceniem rachunków, a odbieraniem dziecka, ktoś sobie powiedzieć. No kolejna komisja znowu się tam kłócą. Pamiętajmy, że my żyjemy tutaj w tej naszej Warszawsko twitterowej bańce, więc trochę podzielam pana nie wiem, czy obawy, ale pana uwagę, że to wcale nie do wszystkich dotrze, ale myślę, że naprawdę i marsz i cała demokratyczna opozycja dostała duży impuls do wspólnej pracy. I do myślę, mimo wszystko wygrania wyborów, wiem, że brzmi to oczywiście paradoksalnie, ale myślę, że jeśli partia rządząca nie wymyśli jakiś kolejnych trików do tego przed wyborami, no to powołanie tej komisji jest tak naprawdę krokiem do wygrania wyborów przez opozycję.
No tak może być jak pani mówi, Liza Ojczyk, dziennikarka doświadczona napisała we wprost się internetowym wydaniu wprost, że odrobina męczeństwa Tuskowi, tylko mu się przyda. I właściwie pani mówi bardzo podobnie.
Tak, tak ja powiem, szczerze nie wiem, czy ja mam, jakby dużo, no jak większość z nas uwag do tego, jak działa Platforma jak działa koalicja, wszyscy mamy swoje pomysły, jak oni powinni pracować? Jak powinni wygrywać wybory? Co mówić itd. natomiast no tak ta to co się wydarzyło, ta komisja trochę to wszystko ucina tak no, jakby w tej chwili można powiedzieć już tak trochę no nie wiem. No nie wypada krytykować Tuska, tak więc zobaczymy, jak to się rozwinie zobaczymy, jak ta komisja zacznie działać. Ja też, żeby była jasność nie mówię, że o jak fajnie że, że Prawo i Sprawiedliwość wymyśliło taki sposób, żeby to wybory absolutnie nie, ale mam nadzieję, że to będzie taki też impuls dla liderów Demokratycznej opozycji, żeby ze sobą jeszcze bardziej rozmawiać. I jeszcze bardziej się jednoczyć, natomiast też to co mnie w tym wszystkim martwi, bo wbrew pozorom to czy ta komisja wyeliminuje Donalda Tuska ze ze startowania i bycia premierem, czy nie trochę mniej mnie martwi, bo ta ławka na opozycji nie jest krótka. On może nie zostanie premierem, może zostanie tylko tylko i aż nam czynnikiem bardziej w tym wszystkimi martwi, że jeśli PiS powołał taką komisję, która stawia tyle na szali, jeśli chodzi o nas nasz kraj, też w relacjach przecież i z Unią i za Stanami. To jakby widać, że nie ma ceny wg prezesa Kaczyńskiego, której Polska nie ma nie zapłacić, żeby Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory. Więc, jakby zastanawiam się, co co jeszcze tak jeśli Platformie urośnie kolejne 23% w sondażach, to, co jeszcze się wydarzy tak mnie, ja się bardziej myślę o tym kolejnym kroku niż o tym, co się wydarzyło w tej chwili?
Nie chcę teraz udawać, że jest pani wójtem małej gminy wiejskiej na Podkarpaciu jest pani wójtem gminy podwarszawskiej zamożnej. No pełnej no tak w pełnym tego znaczenia słowa znaczeniu obważanek, ale przecież i u pani chyba można dorzec taką zasadę, że jak schodzimy z poziomu warszawskich redakcji i Sejmu w Warszawie. To w gminach się bardzo często okazuje, że takie mocne byty jak powiedzmy szybą Hołownia, jego ludzie Konfederacja nawet nie, że one nie istnieją po prostu na poziomie lokalnym, albo istnieją w postaci 1 aktywnego gościa nie, a jak to jest u pani, kto istnieje w gminie izabeni politycznie.
W gminie Izabeli, no to istnieją, gdy istnieje PiS IPO. No powiem szczerze no my jesteśmy tak blisko Warszawy, że mamy jasny dwu partyjny, podział zresztą też wyborczo mamy praktycznie pół na pół tak te wyniki wyborów czy parlamentarnych czy prezydenckich tak się u nas rozkładają. Więc, gdy je główne partie występują?
I apel i to jest bardzo często, to nie jest tak, że Iza stanowią jakoś jakoś już zadziwiająca formację polityczną w kraju, a pani jest w ruchu tak dla Polski to nie lepiej byłoby być po prostu w koalicji Obywatelskiej mi z głowy albo wpisie. No nie narzucam pani wyborów.
Ale ja jestem wójtem, tak ja nie chcę być żadnej wywiadu chciała być politykiem i być w partii politycznej, tam się do niej zapisała. Ja jestem samorządowcem i mój główny powód zaangażowania. No nie wiem, życie polityczne w Polsce to jest to, co się dzieje z samorządami przez ostatnie lata. Tak ja pozostaniu wójtem, chcąc sobie spokojnie pracować w gminie z wojny mieszkańcami, okazało się, że się od trzecim miesiącu mojej pracy, że się odbijam od jakiejś beznadziejnej ustawy, która wyszła z Sejmu, potem mi zaczęły znikać pieniądze z budżetu, zaczęły się dziać jakieś cuda z wyborami kopertowymi. No i okazało, że jakby, że to, co się dzieje na wiejskiej, jest skandaliczne, a nie jestem osobą, która będzie siedzieć cicho, bo jak wszyscy będziemy siedzieć, cicho to to nie będzie dobrze. No, więc tak jak mówię nie czy lepiej byłoby być w pisie nie lepiej to też nie no ja uważam, że trochę trzeba zabrać polityk partią, tak jakby znaczy rozdzielmy polityk politykę i partię i wszyscy się angażują w politykę. No, a nie musimy wszyscy się angażować w partie.
Ale po to, są partie tak jakby ja powiedział tak Słuchajcie, wszyscy się uóżmy, ale nie, chodźmy do szkoły, połóżmy się w domu z internetu.
Nie partie są, jakby przedstawicielami po to, żeby to wszystko po potem układać. No przecież, jakby oryginalne pierwotne znaczenie słowa polityka to nie jest partia tak no jest troska o dobro wspólne, więc myślę, że większa troska o dobro wspólne i angażowanie się w różne formy aktywności Obywatelskiej czy to w działalność samorządową czy Obywatelską w organizację pozarządowe czy w partie jeśli komuś taka forma działalności odpowiada naprawdę by się nam wszystkim przydała Polsce by się przydała. Pamiętam.
A ponieważ już niedługo będzie w tym studio prof. Anna Wojciech, współautorka propozycji, aby województwa polskie otrzymały znacznie większą autonomię niż mają dzisiaj nawet siłę decyzyjną, to niech się pani ustosunkuje do tej propozycji. Ja wiem, że nam brzmi kosmicznie w sytuacji politycznej, który jesteśmy i czekamy na wybory itd. ale czasami chwilę oddechu nie zaszkodzi, należy w wzmocni 16 województw, żeby np. nie tam legalizacja sprzedaży alkoholu albo niedzielnego handlu, a może nawet i marihuany była różna świętokrzyskim i w zachodniopomorskim.
Powiem tak, znaczy ja jestem, jak wiadomo, wielką franką samorządów i przekazywania jak największej ilości zadań wdół to, co może być wykonane na dole ich będzie wykonane jak najbliżej obywateli? Nie jestem stuprocentowo przekonana do tej propozycji, dlatego że mam poczucie, że wiele takich sporów przeniesiemy jeszcze niżej tak i nie wiem, czy to jest ta właściwa droga samorządy. Te Gminnego szczebla mogą też sporo już w tej chwili czasem brakuje środków czasem brakuje jedno i tej wykładni prawa. Więc, jakby tak dajmy więcej kompetencji samorządom, no ale może niech nie rozstrzygają, przepraszam aborcji w danym województwie tak.
To chyba tak propozycja tak daleko nie idzie dziękuję, panie bardzo. No musimy nie na szczęście oddać głosmacjom Radia tochfem, ale niestety odebrać go Dorocie zmarzla wójtowi gminy Izabeli Izabeli i wiceprezesce ruchu Samorządowego tak dla Polski.
Dziękuję pięknie.
Poranek Radia TOK FM. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JAN WRÓBEL

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA