REKLAMA

Lex Tusk podpisana. P. Hennig - Kloska: "Ta ustawa nie szuka rosyjskich szpiegów, a ogranicza prawa wyborcze opozycji"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-05-30 09:00
Prowadzący:
Czas trwania:
15:23 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Enkg ekonomia kapitał gospodarka.
Jest dziewiąta 5 to jest magazyn kg Maciej Głogowski. Dzień dobry, a dziś naszym gościem jest pani Paulina hennik Kloska, wiceprzewodnicząca Polski 2050 dzień dobry.
Dzień dobry, witam serdecznie.
Jaka jest ta nasza dzisiejsza rzeczywistość polityczna?
Polityczna rzeczywistość jest taka, że partia rządząca poszła znów kolejny krok dalej w łamaniu prawa i zmienia standardy przed wyborami. Tak, żeby, że tak powiem urządzić polityczny teatr, który podzieli jeszcze bardziej Polki Polaków. Myślę, że to po to, by zmobilizować swoją twardą część lektoratu, który z miesiąc na miesiąc jest coraz bardziej zdemotywowany, żeby bronić takiej polityki.
Ta ustawa, która powołuje komisję do spraw Donalda Tuska czy ścigania Donalda Tuska. Pani znaczeniem pani i zdaniem ma znaczenie dla gospodarki dla postrzegania polskiej gospodarki dla inwestorów dla tych, którzy chcieliby robić Biznes w Polsce?
No wystarczy spojrzeć na reakcję Amerykanów. To nas po raz kolejny stawia w świetle takich krajów, które są wątpliwe co do zasad takiego demokratycznego stanowienia prawa, a więc również w przestrzeni urządzania przestrzeni gospodarczej, no bo to zawsze inwestor, wybierając miejsce, w którym lokuje swój kapitał, a chce mieć pewność co do tego, że jest to miejsce stabilne, m.in. stabilne prawnie, jeżeli dzisiaj władza stosują takie metody.
Wdrożenie używaliście państwo, politycy eksperci przez całe lata, dlaczego pani zdaniem teraz one są jeszcze silniejsze, bo właśnie stało się coś, co się miało nie stać, to znaczy partia rządząca powołała komisję, która w założeniu chyba, bo to jest wprost napisane, ma eliminować konkurentów politycznych.
Jeżeli dzisiaj rząd, wykorzystując swoją przewagę w parlamencie paru głosów stosuje takie metody względem swoich przeciwników politycznych, bo powiedzmy sobie jeszcze, że to nie jest ustawa o badaniu rosyjskich wpływów w Polsce. To jest ustawa o, że tak powiem odsuwaniu zabieraniu opozycji politycznej praw wyborczych może nie startu wyborach, ale w pewnym zakresie praw wyborczych do zajmowania ważnych stanowisk i że dzisiaj takie metody stosuje się względem polityków, to z różnie dobrze może mogą te same metody. Zresztą ta ustawa tego nie wyklucza, również mogą być stosowane przeciwko przedsiębiorcom aktywistą, dziennikarzom całemu spektrum ludzi, którzy niekoniecznie idą ramię w ramię z władzą właśnie po to, by niszczyć konkurencję, które nie popiera działań rządu. I teraz to nie jest taka narracja opozycji, bo to widać przecież my nie przez przypadek mamy najniższą stopą od lat inwestycji w Polsce i to od wielu lat ta stopa jest na tak niskim poziomie nieadekwatnym do tego, co planował Mateusz Morawiecki, miało być udział inwestycji w PKB w Polsce na poziomie 25% mamy na poziomie 16 17% w zależności od roku.
Chodzi o udział inwestycji w PKB.
W PKB i to pokazuje, że w Polsce ludzie nie chcą inwestować, ani w nowe technologie, ani też w powiększanie biznesu, a jako główny powód takich decyzji, a wskazują lęki przed zmiennym otoczeniem gospodarczym i prawnym wystarczyło spojrzeć, co się działo w obszarze chociażby OZE, jak zmieniały się warunki gry w trakcie gry. Jak zmieniły się gry w trakcie polskiego wprowadzania polskiego ładu, no to sprawia, że cały założony bilans i rachunek wyników przez inwestora wywraca się do góry nogami i nikt rozsądny nie będzie, jeżeli ma do wyboru Polskę Czechy Słowacji nie będzie stował swoich pieniędzy w Polsce, nawet inwestorzy w Polsce wychodzą ze swoim biznesem. Też czasami wolą otwierać fabryki poza granicami, żeby mieć Święty.
Czyli w pani przekonaniu taka ustawa może być tak, że mieć znaczenie dla gospodarki.
Może mieć o, tyle, że będzie zniechęcać kolejnych biznesmenów do inwestowania w Polsce i tych krajowych i tych zagranicznych, ale też, jakby no dzisiaj mamy takie jakieś kursy raczej umacniania złotego z różnych względów. No przede wszystkim padają te lęki frontowe, bo wszyscy przyzwyczaili się już do tego, że mamy wojnę poza granicami, no ale jednak jego wszystko, to też sprawia, że nasz dług publiczny będzie wyceniany. Drogo tak, czyli, jeżeli ktoś będzie chciał Polsce wycenialiśmy kraju, które są wątpliwymi gospodarkami w demokratycznym ładzie pożycza się pieniądze po prostu drożej. My za to płacimy też w procentach od długu publicznego.
Pani wspomniała o tym, że przesłuchiwanie mogą być nie tylko politycy czy przedsiębiorcy w przyszłości, ale także dziennikarze rzeczywiście wczoraj usłyszeliśmy. To ostrzeżenie także pod adresem dziennikarzy, których być może ta komisja będzie przesłuchiwała, a gdybyśmy, choć na chwilę skupili się na tym, o czym mówił wczoraj pan Andrzej Duda, uzasadniając podjęcie decyzję o podpisaniu w jednym z przemówienia wystąpienia były 2 to, kiedy ogłaszał tę decyzję i wieczorem takie bardzo emocjonalne wystąpienie tam w jednym z tych mówił o tym, że bardzo ważne jest to śledzenie rosyjskich wpływów. Używał szeregu argumentów, które natychmiast zostały kontrowane przez ekspertów i prawników. Ale gdyby pani miała zastanowić się nad rosyjskimi wpływami w polskiej gospodarce udecydentów. To umiałaby pani coś takiego wskazać.
W pierwszej kolejności szukałabym u tych, którzy blokują rozwoju ze w Polsce, a tych ludzi raczej szybciej można poszukać w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Ja znaczy generalnie, żeby było co do znaczenia jasne, znaczy walka z dezinformacją walkę ze szpiegami rosyjskimi, którzy zapewne rozlewają się w całej Europie, jest słusznie zdefiniowanym problemem, tylko ten problem nie przyświeca tej ustawie. Ten problem jest tylko pretekstem do wdrożenia tej ustawy i to jest ustawa nie tak jak powiedziałam o szukaniu rosyjskich szpiegów, tylko o ograniczaniu praw wyborczych opozycji. Natomiast są to.
Panie początku, ja nie stawiam żadnej tezy, ale wydaje mi się, że każdy obserwator życia publicznego w Polsce ma prawo dojść do takiego wniosku, że albo przynajmniej szukać z połączenia faktów. Jak to jest, że prowadzi Rosja bestialską wojnę przeciwko Ukrainie, a my sprowadzamy do Polski ten gaz lpge do samochodów, jak to jest, że po 2016 roku zwiększyliśmy dostawy do Polski rosyjskiego węgla i jak to jest, że no może nie giganta, ale w sumie nie najmniejszą spółkę, jaką był Lotos rozsprzedaliśmy także państwom, które sprzyjają Rosji?
Generalnie, jeżeli spojrzymy w pamięcią parę lat wstecz. To wiemy, że Wojciech Jasiński, prezes Orlenu szumnie bawiąc się na imprezach Putina podpisywał nowe kontrakty z Putinem, wiedząc już, że szykuje. Czy byliśmy już po 2 czternastym, kiedy Rosja już.
Mówi o kontra Orlenu?
Mówię o kontraktach potem Orlenu, to było, ale nie na imprezach organizowanych przez środowisko Putina. Tak ja mówię, że bywał na imprezach i podpisywał nowe kontrakty z przedstawicielami no oligarchii rosyjskiej można powiedzieć, które stoi na czele spółek tamtejszych paliwowych. I to on zresztą zapowiedział wielki powrót do współpracy z Rosją, która miała nam zagwarantować bezpieczeństwo energetycznej i paliwowe. Natomiast no powiedzmy sobie szczerze, dlaczego dzisiaj znaczy z chwilą rozpoczęcia wojny albo nawet tuż przed mieliśmy tak ogromny kryzys na rynku paliwowo energetycznem. No właśnie, dlatego że jesteśmy zależni od paliw kopalnych, które były importowane w dużej mierze z Rosji. I tu oczywiście nie tyle Fakt, że podpisywało się jakieś kontrakty, które miały uzupełnić zasoby, są wątpliwe, ale wątpliwe jest to dlaczego się blokowało rozwój np. odnawialnych źródeł energii, które mogły to uzależnianie zmniejszyć. I tu powinno być, bo to, że ktoś podpisywał kontrakt, które miał nam stabilność energetyczną, zapewnić to jest 1 para halosza, ale druga panaroszy można powiedzieć to jest to, kto blokował, żeby ten to uzależnienie można było zmniejszać, budując wiatraki farmy fotowoltaiczne, robiąc renowację sieci energetycznych. I jeszcze 1 rzecz nasze osłabianie stosunkusują Europejską. To jest również pro putinskie działanie, bo przecież Putin otwiera szampanę za każdym razem, kiedy mamy jakąś aferę, która no skłóca kraje członkowskie Unii Europejskiej. Dobrze wiemy, że jest to przywódca, który ma na celu osłabianie inwestował w to ogromne pieniądze i trzecia przestrzeń, którą zapewne warto badać tu finansowanie rosyjsków przez rosyjskie przez Rosję różnych organizacji społecznych i politycznych. I tu też warto, ale od tego są służbę prokuratura, a my mamy w tej chwili powołaną komisję, która z pominięciem służb prokuraturę sądów i trybunałów ma zabierać ludziom prawa.
Pani Paulina hannik Kloska, jest gościem magazynu kg, chcieliśmy i umawialiśmy się na rozmowę z panią, dlatego że w ostatnim czasie w debacie publicznej bardzo dużo w przestrzeni publicznej dyskutowało się na temat programów gospodarczych wyborczych 2 największych partii Prawa i Sprawiedliwości Platformy Obywatelskiej stało się tak za może tak powiem dzięki programowi czy pomysłom na waloryzację programu 500 plus i w związku z tym uznaliśmy, że warto byłoby też zapytać inne przedstawicieli innych partii opozycyjnych, jakie mają pomysły na gospodarkę? Zresztą mam dla pani też informację nie wiem, czy dobrą, ponieważ Narodowy Bank Polski zaangażował się w liczenie kosztów programu wyborczych PiS i zapytaliśmy z prośbą o to, żeby policzył konkretne postulaty partii opozycyjnych, także i waszej no jeszcze tej odpowiedzi przynajmniej na wczoraj nie otrzymaliśmy. Jak otrzymamy, to oczywiście ją upublicznimy, co upublicznimy, co jest najważniejszym gospodarczym postulatem Polski 2050.
Myśmy wydali taki pakiet Polska na szóstkę dla przedsiębiorców, który ma przywrócić z 1 strony przywrócić stabilność w gospodarce, ale także dać jej, że tak powiem przestrzeń np. do mierzenia się z rosnącymi wydatkami i dać nowe życia. Czy po pierwsze, potrzebujemy dzisiaj odbudować środki na inwestycje ten odbudowa silnika inwestycyjnego jest niezwykle ważna i tuż o tym trochę mówiłam, czyli my mówimy stabilność prawa, są pewne mechanizmy w tym planie Polsce na szóstkę, które tą stabilność prawa ma przywrócić m.in. założenie dłuższego vacatio legis w stanowieniu prawa, ale także Fakt, że np. nie wiem, ustawy podatkowej nie są nowelizowane częściej niż raz w roku albo 2 × w roku w zależności odwagi. Dzisiaj jest tak, że to.
3 × 3 × to.
Zmieniało się system podatkowe. Natomiast prawo podatkowe zmienia się czasami kilka razy w ciągu 1 posiedzenia mamy 2 posiedzenie w miesiącu.
To jest w państwa pomysłach, postulat karniaki za błędy urzędników.
I po kolei potem mamy całą grupę takich, które zmniejszają obciążenie dla gospodarce dla gospodarki, żeby chociażby wygospodarować pieniądze na podwyżki kolejne podwyżka płacy minimalnej jest potrzeba podwyżki. W związku z dużą presją inflacyjną, więc trzeba trochę pomóc gospodarce uwolnić środki. I tu mówimy o tym, że po pierwsze trzeba znormalizować podatek zdrowotny, który powinien być składką zdrowotną.
I zmiana i sprawiedliwość proszę.
I tu trzeba wprowadzić istotne zmiany, by ten ta składka zdrowotna była możliwość odliczania i w koszty by ta składka zdrowotna była naliczana odzysków nie od przychodów czy sprzedaży majątku trwałego. Czy całkowite nowe stworzenie składki zdrowotnej, bo to, co zrobił Prawo i Sprawiedliwość, sprawiło, że dzisiaj niektórym przedsiębiorcom ta składka rosła z 1000 do 30 000 płatne na miesiąc, ale niekoniecznie wynika to z zyskowności tego przedsiębi przedsiębiorstwa. W związku, z czym niektórzy zamykają swoje biznesy, tylko wyłącznie z powodu.
Tej takich wstępnych jak w Rzeczpospolitej niemiła niespodzianka dla przedsiębiorców na liniowym PIT, którym przysługuje zwrot ZUS, u będą musieli oddać prawie 1/4 tej kwoty prawie 1 400 000 przedsiębiorców wykazało nadpłatę składki zdrowotnej za 2020 rok. Część z nich będzie musiała jednak zapłacić od zwrotu ZUS podatek, a niektórzy podatek oraz składka zdrowotnej.
No to nawet ciężko zrozumieć tak po prostu aha co dopiero wdrożyć firmie przede wszystkim brak zasadności tego typu naliczaniu podatków jest składek, gdzie od składek zapłaconych płacimy jeszcze podatki. Dokładnie tak się pani przewodniczący, to ten, ale dalej, czym są tekarniaki tekarniaki, to chodzi o to, że tak dzisiaj przedsiębiorca płaci często państwu kary za niewywiązywanie się terminowo ze składanych dokumentów czy wpłacanych danin na rzecz państwa. Państwo z drugiej strony, a nie ma czy może sobie wywiązywać się ze swoich zobowiązań względem przedsiębiorców? Jak chce my chcemy, żeby tu był też pewien reżim, żeby urzędy płaciły karnie jak i za niewywiązywanie się z terminowego wystawienia zezwoleń dokumentów różnego typu, aby przedsiębiorca też mógł liczyć na sprawne państwo. To jest cały system zmian, można to wdrożyć w system motywowania urzędników itd. ale generalnie chodzi o to, żeby były podmioty równie traktującce się, czyli, żeby nie państwo nie wykorzystywało swojej przewagi względem małego przedsiębiorcy, runując go tylko tym, że dokumentu nie potrafi wydać na czas.
10 sekund na politykę. W ostatnim pytaniu idzie pani na ten marsz.
No i ja będę w Lesznie, bo tam organizujemy wydarzenie, ale spora część naszych struktur z michały kobsko na pewno będą zapowiadali, to dawno temu. To nie jest nowość od wczoraj, a natomiast z liderzy Szymon hołownie i Władysław Kosiniak Kamysz wiem, że dzisiaj mają po dwunastej konferencję i powiedzą, co będą robić myślę 4 czerwca.
Pani Pomi hanik, krwska wiceprzewodnicząca Polski 2050 bardzo dziękuję za rozmowę. Dziękuję informacje w radiu tokf. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA