REKLAMA

Wybory samorządowe w Hiszpanii - "To jest dla Partii Socjalistycznej pewnego rodzaju armageddonem"

Połączenie
Data emisji:
2023-05-30 14:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:14 min.
Udostępnij:

Wybory samorządowe poszły Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej premiera Sancheza poszły tak źle, że ten rozwiązał parlament. Wcześniejsze wybory parlamentarne zaplanowano na czerwiec. O politycznym trzęsieniu ziemi w Hiszpanii rozmawiamy z prof. Małgorzatą Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 6 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest prof. Małgorzata Myśliwiec, Instytutu nauk politycznych, Uniwersytetu Śląskiego. Dzień dobry.
Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry państwu.
A będziemy mówili z 1 strony o wynikach wyborów regionalnych Hiszpanii, a z drugiej strony o tej zapowiedzi Pedro sanczeza o przesunięciu czy o tym planie przesunięcia wyborów na lipiec tego roku, czyli prawie o pół roku już się komentuje, że to jest ucieczka do przodu i być może rzeczywiście tak jest. To znaczy tak, żeby uciec od rosnącej popularności partii ludowej oraz partiivox, ale ja bym chciał, żebyśmy się skoncentrowali na tym, czy faktycznie możemy powiedzieć jednoznacznie, że wyniki wyborów regionalnych i pozycja partii socjalistycznej pedrosanczeza. To jest porażka, jak pani to widzi?
Z pewnością jest to porażka. No, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w wyborach lokalnych Pedro sanczez i jego formacja uzyskuje 750 000 głosów. Mniej to jest naprawdę ogrom, a poza tym nikt się chyba takiego rezultatu nie spodziewał, kiedy nie przyglądaliśmy się ostatnim sondażom realizowanym przed nie niedzielennymi wyborami, to one wskazywały na to, że przynajmniej w wyborach lokalnych, bo może jeszcze dodajmy, także w niedzielę odbyły się zarówno wybory samorządowe te lokalne na poziomiemunicykalnym i odbyły się także wybory do kilku wspólnot autonomicznych nie wszystkich, ale rzeczywiście na poziomie regionalnym. I te wybory przede wszystkim sondaże tak na poziomie lokalnym pokazywały, że jednak partia pedrosanczeza powinna uzyskać minimalnie więcej głosów. To była naprawdę różnica kosmetyczna, ale mimo wszystko jednak ta tendencja pozostawała tutaj po stronie partii rządzącej. To co się wydarzyło, no można powiedzieć, że jest dla partii socjalistycznej, pewnego rodzaju armagedonem. Jeszcze dodajmy może 1 rzecz wszyscy mieli nadzieję, że dużo lepiej w tych wyborach wypadnie takie ugrupowanie, które nazywa się Sumara, zostało ono założone przez jedną z wicepremierek Pedro sanczeza pochodzącą zresztą z partii komunistycznej jolanę Dias i wręcz media w Hiszpanii rozpisywały się przed niedzielnymi wyborami, że być może to jest przyszła premierka, być może jej popularność i gwałtowny wzrost w ogólno hiszpańskich sondażach będzie zwiastował, że kolejnym szefem rządu będzie kobieta, a to nagle okazuje się, że po pierwsze, partia sumar czy ugrupowanie sumar, bo to jeszcze nie jest partia, mimo że wspierała najważniejsze figury polityczne w Hiszpanii np. burmistrzynię Barcelony addekolau, która przegrała wybory, straciła swój urząd. No widzimy wyraźnie, że to nie tylko porażka peddr sanczeza, ale także współpracujących z nim ugrupowań, a więc z 1 strony ugrupowania sumar i z drugiej strony kompletna porażka partii Unii daspodemos, czyli to, co było bardziej na lewo od pedrosanczeza, też praktycznie politycznie przestaje istnieć. Z drugiej strony ma pan redak dyrektor dyrektor i umocnienie się pozycji partii ludowej, ale jeżeli chodzi np. o liczbę radnych, to fenomenalny wynik notuje partia woks, o czym również wspomnieliście, państwo wcześniej w serwisie informacyjnym trzykrotny wzrost liczby radnych. To jest naprawdę wynik imponujący.
Ale ja bym chciał lepiej zrozumieć, co tutaj jest takim wielkim zaskoczeniem. Patrzę teraz na zebrane sondaże takie uogólnione na stronach polityko polityka specjalizuje się w takim Kan czy profil bardzo chętnie publikuje wyniki sondaży z dużym powiedziałbym takim zakresem czasowym. I to, co oni tutaj pokazują, to jest totalna flauta, tak jakby się nic nie działo na scenie politycznej hiszpańskiej. Okej było lekkie zawirowanie pod koniec marca, ale właściwie wyniki wszystkich partii wróciły na pozycję znane od co najmniej pół roku. To jest 31% dla partii ludowej 25 dla socjalistów, potem jest 14% dla wok potem przez długie miesiące unidas, Podemos miało właśnie mniej więcej 10% teraz w to miejsce wchodzi sumar, a po demon jest troszeczkę słabsze. 6% i nic się nie dzieje, jakby wszyscy są na w ustalonych miejscach, jeśli chodzi o ten ranking, nazwijmy na ten ple rebistet popularności. No ja wiem, że upraszczam, ale, używając już tego sformułowania, więc co tu się w zasadzie gdzieś, dlaczego to jest zaskoczenie. To, co się wydarzyło teraz w Hiszpanii?
No może jednym z elementów być, Fakt, że partia ludowa odrobiła polityczną lekcję partia ludowa w zasadzie w 2018 roku otrzymała najpoważnieniejszy cios jeszcze mając usteru władzę Maria norahoja. Przypomnijmy, że w Hiszpanii procedura konstruktywnego wotum nieufności, czyli zaproponowania kandydata i głosowania nad odwołaniem poprzedniego premiera nie udawała się tylko na poziomie regionalnym. Rzeczywiście do takich zmian dochodziło kilkakrotnie już po roku siedemdziesiątym piątym. Natomiast na scenie centralnej raz próbowano taką procedurę przeprowadzić w roku osiemdziesiątym pierwszym zaraz po próbie zamachu stanu, kiedy rządził prawicowy rząd leopolokka v wotelu nie udało się nie udałoła się ta sztuka samemu felipegonn zalezowi. Natomiast udała się w 2018 roku Pedro sanczezowi i rzeczywiście detronizacja Maria norahoja takie przebojowe wejście do centralnej polityki, później rzeczywiście no nie bez problemów, ale jednak zwycięstwo wyborcze w 2019 roku pierwszy rząd koalicyjny, tak, czyli cały czas tutaj lewica wychodziła, można powiedzieć suchą stopą przy bardzo ostrej krytyce zmobilizował partie ludową do wytężonej pracy. I widać to właśnie bardzo wyraźnie może nie tyle na przykładach sondaży, czy też czy też badań opinii na poziomie ogólno hiszpańskim, bo tutaj pan redaktor ma rację, niewiele się zmienia można by powiedzieć, widać drogę na Ostrołękę. Natomiast było to bardzo wyraźnie widać na poziomie lokalnym, że w szeregach partii socjalistycznej następuje panika parę dni przed wyborami nastąpiła seria aresztowań działaczy lokalnych, którzy próbowali przekupywać wyborców w poszczególnych maleńkich miejscowościach do tego, aby oddali głos na partię socjalistyczną. Co już można czytać jako obawy przed ostatecznym wynikiem. No i rzeczywiście widzimy, to może nawet nie tyle na wynikach wyborów regionalnych. Tutaj jednak udało się socjalistą troszeczkę obronić, ponieważ i rządzą w asturi i będą rządzili w estrematurze i np. będą rządzili z większością bezwzględną w każdej lamaanczy, czyli mamy tutaj gdzieś obroniony stan posiadania. No ale rzeczywiście na warra czy Madryt czy chociażby wspólnota Walencji to jest ogromne zaskoczenie. I mamy tutaj do czynienia rzeczywiście z ogromnym spektakularnym sukcesem partii, która mówiąc językiem bardzo młodzieżowym, po prostu musiała się ogarnąć.
Hm, ale też ciekawym nieco właściwie w tej chwili jest takim tematem dominującym takim tematem ogniskującym uwagę w hiszpańskiej polityce. Czy to dalej jest Katalonia, która wierzgała jeszcze parę lat temu bardzo mocno. Co to jest właściwie?
Z pewnością temat Katalonia jak bumerang, gdzieś tutaj wraca na pewno bardzo dużo mówiło się na temat przyzwolenia lewicy dotyczącej współpracy z baskiskimi nacjonalisty nacjonalistami chociażby spod znaku partii bildu kojarzonej z tzw. lewicą patriotyczną. No oczywiście o nie najlepszej sławie, jeżeli mielibyśmy tak powiedzieć, natomiast rzeczywiście w chwili obecnej Hiszpania, no wkracza w zupełnie nową ery i wydawałoby się, że wkracza bardzo mocno tak mamy bardzo niską stopę inflacji, której Hiszpanii na pewno możemy pozazdrościć. I to jest rzeczywiście sprawa nadzwyczajna, ponieważ zwykle podczas rządów lewicowych w Hiszpanii ta gospodarka nie miała się najlepiej, a tymczasem podczas rządów edrosanczeza udaje się utrzymać inflację na poziomie 3% no więc, więc jest to sytuacja całkiem dobra i całkiem stabilna Petro sanczes, który rozpoczął ofensywę międzynarodową. Pamiętajmy, że 1 czerwca Hiszpania przyjmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej, przyjmuje prezydencję, w związku z tym będzie państwem, które no szczególnie będzie znajdowało się pod obserwacją. Pamiętamy sławny wyjazd pedrosanczeza do Chin po to, aby skłonić przywódcę tego państwa do rozpoczęcia rozmów z wołodymirem zełeńskim, nie tylko z Władimirem Putinem, więc wydawałoby się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku do takich najpoważniejszych problemów z pewnością należą konsekwencje zmian klimatycznych, o których też próbuje się rozmawiać. Pamiętajmy, że w tej chwili Hiszpania i hiszpaniena wiedza seria powodzi latem, mieliśmy koszmarny problem suszy, więc te tematy na pewno tutaj pojawiają się na agencie politycznej. No ale z pewnością myślę, że to, co stało się najważniejszym chyba czynnikiem tego, co obserwowaliśmy w poniedziałek, kiedy ukazały się rezultaty wyborcze. To jest ogromna praca, którą jednak ciszpańska prawica wykonała u podstaw po absolutnie przegranych wyborach samorządowych i tych poprzednich wyciągnięto wnioski od młodzono kadry odnowiono kadry. No i myślę, że dzięki temu osiągnięto taki rezultat, jaki dzisiaj możemy obserwować.
Ale właśnie ciekawie mnie czy to nie jest tak i czy to jest rzecz nowa czy może właśnie ona się jest na takiej wznoszącej? Tak bym powiedział, czyli dyskusja o kosztach katastrofy klimatycznej, które w Hiszpanii mogą być dużo bardziej dotkliwe dużo szybciej niż w innych regionach Europy?
Z pewnością jest to jeden z czynników. Jak już wspomniałam, bardzo wyraźnie było to widać już latem, ponieważ, jakby zeszłego roku mieliśmy do czynienia z ogromną suszą, która miała swoje bardzo poważne konsekwencje zarówno w gospodarczych jak i konsekwencje społeczne tak dużej liczby zgonów spowodowanych z wysokimi temperaturami w Hiszpanii chyba nie notowano. Jeszcze nigdy dodajmy do tego, że i w tym roku te anualie temperaturowe są już w Hiszpanii bardzo mocno widoczne akurat Uniwersytet Śląski, który mam przyjemność, reprezentować współpracuje z uniwersytetem w alikantę, więc tutaj dosyć specyficzny region nad morzem Śródziemnym. No i jest informacje, które otrzymujemy na bieżąco naszych współpracowników, wynika, że już od marca temperatura w Hiszpanii przekracza 30 stopni, być może nie ma pan redak dyrektor dyrektor tą sytuacją dla nas temperatury powyżej 30 stopni, które trwają powyżej tygodnia, już wydają się trudne do zniesienia. To proszę wyobrazić sobie, jak to się funkcjonuje przez 2 miesiące, a na koniec jeszcze nie Hiszpanie nawiedziły bardzo dotkliwe powodzie. W związku z tym niewykluczone i być może takie komentarze też pojawią się już niebawem ze strony hiszpańskiej, że te zmieniające się warunki klimatyczne również mogły być jednym z czynników, które spowodował takie ani inny rezultat wyborczych.
Dziękuję bardzo, prof. Małgorzata Myśliwiec z Instytutu nauk politycznych, Uniwersytetu Śląskiego była z nami, pora na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA