REKLAMA

42# Kulisy polskiej wizyty szefa OpenAI. I kto jest kim w świecie sztucznej inteligencji

Techstorie
Data emisji:
2023-05-30 17:00
Audycja:
Czas trwania:
37:47 min.
Udostępnij:

Tym razem autorki "Techstorii Light" wymieniają gorące nazwiska rządzące w świecie AI. Skupią się nie na najważniejszych wydarzeniach, ale przede wszystkim na najważniejszych ludziach, którzy mają i zapewne mieć będą, wpływ na tę kluczową technologię przyszłości. Lista zaczyna się (nie tylko ze względu na kolejność alfabetyczną) od Sama Altmana. Przy okazji Joanna Czubkowska zdradza kulisy wizyty szefa OpenAI w Warszawie, podczas której uczestniczył on w spotkaniu otwartym na Uniwersytecie Warszawskim, a także spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Posłuchaj!

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry. Tu tekst staluje slajd podkast, w którym skrótowo opowiadamy o najważniejszych?
Najciekawszych albo najbardziej zaskakujących tematach związanych z technologiami.
Dziś jednak będzie odcinek inny niż zwykle zamiast omawiania najważniejszych wydarzeń omówimy najważniejszych ludzi, którzy te wydarzenia tworzą, a przynajmniej tworzą te wokół sztucznej inteligencji.
A konkretnie zastanowimy się, kto jest kim w świecie sztucznej inteligencji, czyli de facto, kto będzie miał największy wpływ na te kluczową technologię przyszłości?
W podkaście testorie, witając sywia Czubkowska.
Oraz Joanna Sosnowska, redaktor prowadząca projekt jutranauci w Gazecie wyborczej.
Czy historię Sylwia Czubkowska Joanna Sosnowska?
Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, jak zwykle mamy do was ogromną prośbę, jeżeli lubi się słuchać historii, to dajcie nam po prostu znać nie tylko w komentarzach, ale przede wszystkim subskrybując nasz podkast na platformach cyfrowych, oceniając go, wrzucając linki do niego, będziemy bardzo wdzięczny, bo to pomaga nam w szerszym dotarciu do słuchaczy.
My co takiego odcinka jak dzisiaj po prostu nie sposób nie zacząć od nazwiska sama Altmana, czyli prezesa upna i firmy, która stworzyła najgorarętszemu technologię ostatnich 5 lat, czyli cza gpt na sam sam Altman całkiem niedawno dość niespodziewanie był w Warszawie, a 23 maja pojawił się nawet na otwartym spotkaniu na Uniwersytecie warszawskim.
To ja może opowiem trochę o kulisach, co, bo ja prowadziłam to spotkanie to być może mam jakąś taką ciekawą na naszych słuchaczy wiedzy naszee uprzejmie, to naprawdę była taka wizyta informację o tym żelpą przyjeżdża do Polski. Pojawiła się dotarła do ncb, jeruła dokładnie do komórki i das, w piątek 4 dni przed spotkaniem i wtedy też tak naprawdę do mnie się w ogóle odezwano czy poprowadza. To spotkanie zmieniało się, co chwilę godziny, znaczy może nie aż tak bardzo co chwila, ale tam się zmieniła godzina prowadzenia, niespodziewanie też przed samym samym panelem dyskusyjnym. Okazało się, że nie będzie prowadzony łann UAN z altmanm, tylko też z Wojtkiem Zarembą oraz szymone sidorem, czyli polskimi programistami, chociaż Zaremba to jest nawet współtwórca o opia, którzy gdzieś stoją za tą firmą, chciałno taki mocniejszy akcent Polski temu nadać no, o czym dlaczego i moc znacznie, dlaczego tenocniejszy Polski akcent był taki przydatny. To powiemy za chwilę i jeszcze skulis naprawdę Altman był na chwilę w Polsce on wprost wprost tego spotkania uciekał dalej. To też chyba trochę jeszcze ci opowiemy, gdzie, gdzie ucieka i dlaczego w takim tempie bardzo ciekawe jest to, że początkowo Warszawa w ogóle nie była brana pod uwagę, miał być najbliżej Polski w Berlinie, więc widać, że gdzieś takie zainteresowanie jest też naszym tym regionem bardzo mocna o peneyja, ale myślę, że też za chwilę innych firm związane ze sztuczną inteligencją.
No dobra, tak tak zarysowałaś taki wstęp. Mam nadzieję, że rozbudziłaś epetyt, to mówmy samego Altmana, bo alfan to jego historia to mniej opowieść o takim złotym dziecku innowacji, a bardziej o takim sprawnym inwestorze, gdy miał 19 lat, założył aplikację lubt, która z dzisiejszego punktu widzenia może się wydać taką prostą aplikacją, bo pan służyła do udostępniania lokalizacji w czasie rzeczywistym. No tak.
Ale to wyglądało to było 20 lat temu tak no.
Jedyny wtedy to może miało sens. No i te proste aplikacja prostą aplikację sprzedał funduszowi inwestycyjnemu za troszkę ponad 43 000 000 USD. No i wtedy jego kariera zaczęła nabierać rozpędu, tyle że zamiast zostać takim dwudziestoletnim rentierem albo emerytem milionerem zapra się zainwestowanie.
No zamiast odpalić tak jak pamiętasz do linie Krzemowej, ten jeden z głównych bohaterów, kiedy dostał kasy ze sprzedaży swojej pisze aplikacji, po prostu to przechulał na imprezy chałupę w Dolinie Krzemowej i dmucha na jednorożce. Nie to nie było.
Oczywiście o serialu to tak.
Tak, no, ale to nie 1 kariera tak wyglądała nie 1 kariera pewnie jeszcze tak będzie wyglądała w Dolinie. No, więc alpman tak nie zrobił zamiast tego skupił się na swojej takiej karierze inwestorskiej, no tam studiował, owszem na stanfaardzie, ale studiów nie ukończył za to w 2011 roku został partnerem w firmie Irek kombineit. Czy łaj kombineit, takim jednym z najsłynniejszych eksceloratorów technologicznego świata aceatora, czyli firmy, która wspiera startupy, nie tylko, rozdzielając pieniądze, ale rzeczywiście, budując wokół nich, taki cały system pomocy prawnej dotarcia do mentorów do różnych firm etcetera, a i po 3 latach został Altman nawet prezesom tego akceleratora, a jest to niezwykle ciekawe ciekawa firma, bo to z niej wyszły takie takie produkty jak d drobox rbinbi redt czy thitić, czyli naprawdę bardzo udane w większości też świetnie zarabiające firmy tachowe i jest w tym w tym w tym też pewne pewne zasługa altm. No, bo on bardzo mocno rozwijała i kombinet toowe funkcje mu jak Fundusz inwestycyjny wspierający, Star to wewnętrzne laboratorium takie non profit, więc miał miał nosa, miał CZU jak to robić.
No i miał teżczuja w 2015 roku, kiedy razem z maskiem i pi reent tileem i kilkoma innymi osobami założył UP ja, które wówczas na samym początku miało być takim laboratorium prowadzącym pracę nad sztuczną inteligencją, miał być niezależne pracujące dla dobra ludzkości. No i całkowicie poza takimi wielkimi korporacjami OP i także na początku miało być non profit.
No taką wtedy miał około trzydziestki trzydziestka, chyba nawet dokładnie.
Bo to młody faty to.
38 lat tak czy no to młody.
Wła ich kategoriach młody młody.
No ale miał trzydziestkę właśnie, jak powstawał o pene Jai przez pierwsze lata łączył te powiedzmy takie 2 etaty, czyli zarządzanie łaj kombinetur i takie współtworzenie po prostu tego środowiska jajowego w o pene Jai dopiero w 2020 roku. Jak wybuchła pandemia został prezes o i wtedy zrezygnował z tego akceleratora?
Tyle, że to wcale nie znaczy, że całkowicie poświęcił się wtedy do rozwijaniu prac nad sztuczną inteligencją, bo w 2019 roku razem z Alexem blaniąą założył spółkę tuls, forhimaniti firmę, która buduje właściwie co jak to opisać.
Srebrna kular była taka srebrna kula na tym spotkaniu zdbanem wzbudzała prawie tak dużo emocji, jak są Altman, ale.
To tak jak wystawsz co taka robi?
No one skanują tyńczówkę oka, żeby potwierdzić, że dana jest osoba jest osobową, znaczy w sensie człowiekiem, a nie robotą, że jest żyje interwenjąem białkowym. Tak.
Te kule to jest część projektu wald koin i teraz państwo zacytuję, bo tego się nie da powiedzieć swoimi słowami. Ten projekt ma tworzyć wspólną globalną walutę, która będzie sprawiedliwie dystrybuowana wśród jak największej liczby osób. No i ta firma cudzysłów sprawiedliwie rozdaje te krypto walutę przez rozdawanie to tokenów i osoby zainteresowane dołączeniem do tej sieci finansowej muszą najpierw w zamian za tokany przekazać swoje dane biometryczne właśnie w postaci skanu tęczówki. No i właśnie to tęże tą, że srebrną kulą skanuje się tęczówki.
I czy z ciekawossttka, bo Atman dyskskanował świątęczówkę dopiero w Warszawie wcześniej nie miał czasu nie miał okazji i tak jak się bardzo śpieszył po tym spotkaniu uciekał uciekał z niego allnie, on tam nawet chwili nie miał na to, żeby nie wiem jakiegoś takiego łanonu ład wywiadu udzielić. To to znalazł te 3 minuty na to, żeby się zeskanować, byłam świadkiem sczytało, że jest człowiekiem nie jest robotem. Ja bym chciała, żeby takiej kuli użyć np. kiedyś w stosunku do Marka sukerperka mielibyśmy pewność nie taki żarcik. No dobra, my tutaj tak opowiadamy historycznie o tym altmania, ale może warto teraz bardziej się odnieść do współczesności. I wiesz mi najbardziej z tego spotkania z nim zapadło w pamięć te kilkukrotnie powtarzane w różnych wersjach, ale zasadniczo to się to się zbiegało do tego samego zdania. Takie takie takie podkreślenie, że ja i to jest tylko narzędzie nie, że my robimy tylko narzędzie nie i to bardzo dużo mówi też o tym, z jaką agendą Altman jeździ po świecie, jaką agendę ma w ogóle o peny. Ja i tyle.
Ja się w ogóle nie dziwię, że on w ten sposób w tak mówi o swoim produkcie, czyli o czacie gbt, no bo cóż, innego może powiedzieć prezes firmy, która wypuściła genatywną sztuczną inteligencję trochę nażywoł.
Tak nażywioł takie mufas ten brikfing nie no coś tam się zepsuło po drodze, a to też mówił altma. No my tutaj chcieliśmy przygotować świat na to, że to sztuczna inteligenccja nadeszła. No tak, czyli tak wrzucono o wszystkich nie do tejnej czy tam gorącej wody i pływajcie jedną z też takich ciekawszych rzeczy, które wyszły podczas tej rozmowy, jest to, że o opnao ma takie bardzo mocne polskie umocowanie, bo wśród 50 pracowników tych samych początków tej firmy 10 to byli Polacy i do dziś jest ich sporo. No właśnie choćby wspomnieni Wojciech Zaremba i Szymon Sidor i sider mi opowiadał, że oni jego koledzy w ogóle to tam trafili do pracy. W bardzo prosty sposób już działali w Dolinie Krzemowej pracowali w różnych firmach, często gęsto właśnie tych związanych z akcyleratorem, którym zarządzał Altman sam SID był w d drropboxie i tam bodajże 2 innych Polaków też w dr dreboksie pasowa pracowało. No i szukali dla siebie nowych wyzwań, usłyszeli o tym, co robi open, re jakoś tak naturalnie przeszli. No i teraz robią tą sztuczną inteligencję, przez którą nagrywamy, nie wiem, już tu odcinek pod rządzie. Ja już nie liczę, tak, więc tak, a tak o prosto historia.
Za to też warto przytoczyć, że największe oklaski, ale to zebrał za wypowiedź, że Polska kształci świetnych problemistów, to oczywiście oczywiście prawda i w ogóle natomiast no można też potraktować jako taki ruch piarowy jestem w Warszawie będę chwalił u Polaków.
Oczywiście, że tak, tym bardziej, że raz, że pijarowy być może też przetargowy, bo on tego wprawdzie nie powiedział w Warszawie powiedział po 2 dniach w Londynie, gdzie się okazał znacznie bardziej upen niż w Polsce, ale jednak podobno opna ja myśli o założeniu w Europie swojego środka badawczego i właśnie wskazało wskazał na Polskę tak naprawdę, mimo iż bardzo ciekawe było to spotkanie z altmaanm Uniwersytecie warszawskim. To on nie do końca chyba dlatego spotkania tutaj przyjechał. Ja mam poczucie, że najważniejsze było najważniejsze było spotkanie z Morawieckim.
No tak, no zdecydowanie wiesz, to się rozumie samo przez się, że najważniejsze są interesy, które może ubić za kulisowo, prezes wielkiej firmy niż spotkanie nawet z czterystoma, bo właściwie na te sali było około 400 osób. Tak naprawdę wszyscy ze świata czy startupów czynszów na inteligencji czy biznesu zapełnili salę, no ale oczywiste jest, że pieniądz tutaj jest ważniejszy niż szerzenie wiedzy albo bycie otwartym. Co jak już powiedziałśmy wcale się tak do końca nie wydarzyło?
Jeśli dlatego też ja się zdecydowałam na to, że moim pierwszym pytaniem do niego będzie pytanie. Po co to przyjechał po co mi tu w ogóle przyjechali? Jak już powiedział Morawieckim, to mam nadzieję, że to też do widzów słuchaczy był jakiś taki wysłany sygnał, że to jest wizyta po prostu lobbingowa. A gdy spojrzymy na to, co robił asman kilka dni wcześniej, co robił kilka dni, później kilka godzin później no to jest jednoznaczne, bo on tak jak mówiłam bardzo się śpieszył szybko uciekał z Uniwersytetu Warszawskiego obiekt piekno śpieszył się na samolot leciał do Paryża, jeszcze tego samego dnia było spotkanie w Paryżu z maokonem, więc znowu na najwyższych, że tak powiem półkach politycznych, a wieczor dyrektor dyrektor pociągiem do Londynu i w Londynie kolejne spotkania tam były tam były spotkania, nalecz Londyn między nimi z prof. Davidem bolberem. To jest dyrektor cen o ofertty fishainte Jans na uclu i to tylko kawałek, jakie tego taki nie wiem trasy koncertowej można nazwać, bo był w Berlinie był w Lagos, nawet w Nigerii rzeczywiście tak mocno podróżuje. I to wszystko co ciekawe w tygodniu po jego zeznaniach przed kongresem Stanów zjednoczonych, o których zresztą mówiłyśmy w poprzednim odcinku, więc bardzo polecamy odsłuchać i na wszystkich tych spotkaniach powtarzał też to, co przed kongresem, no, że tutaj szóstej inteliencji oczywiście świetny rozwój właśnie, że to jest narzędzi itd. itd. dużo dużo wyzwań, ale że trzeba regulować.
A wiesz, to nie zainteresowało właśnie to, że on wszędzie powtarza, że trzeba regulować, natomiast w Wielkiej Brytanii być może, dlatego że był zmęczony już po tym, całym biegu i odwiedzeniu 3 stolic, ale powiedział takie słowa. Zacytuję zatajem, albo będziemy w stanie się dostosować do wymagań unijnych, albo nie, jeżeli będziemy w stanie to będzie współpracować, a jeżeli nie to zawiesimy działalność w Europie, postaramy się, ale istnieją techniczne ograniczenia. Co do tego, co jest możliwe, no i to jest bardzo znamienna wypowiedź, bo chodzi o oczywiście on się w ten sposób odnosi do regulacji, które planuje Unia Europejska, czyli do ei akt no i jeżeli jeżeli to rozporządzenie uzna eellem, czyli larch languć, model, na których opiera się cała działalność czatu gpt za posiadające za obarczone takim najwyższym ryzykiem. No to upna i będzie musiało zawiesić działalność w ogóle w.
Europie. O i to, moi tam znaczy ja powtórzę to, co myślę to inny temat, ale troszeczkę nawiązujący do kary nałożonej na metę przez komisję. Przepraszam nie przez komisję Europejską przez irlandzkiego regulatora i meta też grozi, że tam kara jest taka taka poważna kara kara, ale że wymogi z nią związane zakazujące przepływu danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do Stanów zjednoczonych, że też być może będzie musiała tutaj zawiesić działalność w Europie. Takie trochę nie strasznie Strasz, bo jednak rynek Europejskiej za dużo i za ważny i na samym amerykańskim, szczególnie biorąc pod uwagę, że chiński to nawet i dla u pana ja i raczej nie będzie dzień po prostu ciężko, więc jak tak myślę o tym, dlaczego on to powiedział, dlaczego powiedział to w Londynie, to ja mam 2 argumenty raz to, co powiedzieć, że był zmęczone, ale zmęczony w tym sensie, że dostawał. To pytanie cały czas wszyscy go o to pytali mniejlu bardziej co myśli o, a jaj akt co myśli o regulacjach unijnych, no i w którymś momencie wiesz powtarzane któryś raz tą pytaniu. To prawdę nie już tak się wystrzelasz A2 on to powiedział w Wielkiej Brytanii, która już nie zwolni Europejskiej, więc tam to nie rezonuje tak mocno, jakby zarezonowało, np. u nas tak czy w Paryżu.
Tak czy inaczej widać dokładnie, że my celem całej tej trasy niemalże koncertowej jest po prostu lobbing i walka wizerunek firmy. No i też walka o to, żeby regulacje, które chcą nakładać na sztuczną inteligencję, kolejne kraje były no jak najłagodniejsze de facto.
A te, o których mówią tak ostro, tak, bo on teżło i to dzisiaj przed spotkaniem no inwestycje warszawskim opublikowane zostało na blogu opna. Ja i taki taki może być wezwanie właśnie do tych regulacji sztucznej inteligencji, nawet do stworzenia czegoś na kształt międzynarodowej agencji Atomistyki czy takiej agendy pod ONZ, która będzie tak wysokiego C tutaj regulowała wszystko. To to dotyczy edziuaj, czyli tej generalnej sztucznej inteligencji, która jest to jest pieśń przyszłości, to nie wiadomo, jakiej przyszłości tak, bo to jest ta generala ta sztuczna inteligencja, która mogłaby rzeczywiście zacząć zastępować człowieka, więc Super jest nawoływać do regulacji tych rozwiązań.
Które nie istnieją które.
Które naprawdę i nie wiadomo, czy zaistnieją np. do naszego życia.
Ale poczekaj, bo miało być o ludziach E ja i a my tak jeździmy po mamyłam. Tak.
Szczególnie że my dużo poświęcamy mu miejsca, a wierzę tak naprawdę al ma to taki trochę rzecznik prasowy o pana Jai, jakby nie było. Znaczy oczywiście jest bardzo ważną postacią nic nie ujmując, ale równie ciekawy w samym UP opowiada Janie jest chociażby Grek brookman, to współzałożyciel firmyy jest mniej widoczne niż artmann, ale to właśnie podobno brukman jest bardziej mózgiem tej operacji. I to on jest też współautorem chociażby tego manifetu wzywającego do powstania tej międzynarodowej agencji do spraw sztusznej inteligencji, żeby tego nie nazwać.
Bardzo ciekawe, być może będziemy się mu jeszcze bliżej przyglądać w kolejnych odcinkach, ale ja bym jeszcze wspomniała tutaj o ludziach, którzy tworzą sztuczną inteligencji, albo odpowiadają za zespoły do spraw, sztucznej inteligencji w naszych ukochanych biktechach oczy zaczęłabym tutaj od Jana lekuna. To jest Francuz, on jest dyrektorem do spraw ea je w mecie. No jest uważany za jednego z pionierów w dziedzinie głębokiego uczenia maszynowego, to on m.in. wprowadził koncepcję konwulcyjnych sieci neuronowych brzmi bardzo skomplikowanie, ale chodzi o te sieci, które w dużym uproszczeniu rozpoznają obrazy na zdjęciach. No i co ważne w przeciwieństwie do Altmana leku jest faktycznie światowej sławy ekspertem w dziedzinie ei re zresztą z zespołem leku jest związana bardzo smaczna. Anegdotka 4 badacze miqe Luis deniis atras DEV paic i duv batra z Facebook artipiho, in Inter intelighnce reissch, czyli fair, czyli oni oni wewnętrznie po skrót jest s fair, więc oni wewnętrznie mówią o sobie feris, czyli wróżki w każdym razie w 2017 roku eksperymentowani z gadającymi botami. To były te czasy, kiedy czy od buty nie były specjalnie rozmowne i no na pewno nie były tak generatywne, jak teraz nie sposób było generalnie nie wiedzieć, że się rozmawia z czat botem. No i właśnie te milczące czat boty badacze postanowili nauczyć negocjowania i targowania się w takim handlu wymiennym. One tam dostały już targować o książki okulki o coś tam jeszcze bez wchodzenia w szczegóły, bo to jest wszystko dość skomplikowane po jakimś czasie boty dość płynnie mówiły z wykorzystaniem angielskich słów, tylko, że nie mówił po angielsku raczej wykorzystywały istniejące słowa do stworzenia takiego własnego prywatnego hermetycznego języka i po przetworzeniu tego bełkotu, bo to było widać było jakczat boty gadają tylko, że na piśmie na głos, jakby to wrzucić do syntezatora mowy. To brzmiało to mniej więcej tak.
Ale co mówił lewto i szuger?
Tutaj, bo musi się połączyć nie pircik, tak powtarzały, one po prostu powtarzały i Leś razy dane dane sformułowanie i brzmi to naprawdę także stają włos na rękach albo na karku. Unknown speaker 4 Wojskczny w fa ja czekać takowany nadal.
Jest to doyrpelskie powiedziała to nie chciałabym, żeby taki.
Głos no tak jeszcze mówił, no kiedykolwiek to takie jeszcze inteligenc to się nie, o co za bardzo bać.
A ja bym się właśnie bała, bo nie, bo nikt nie wiedział, o czym boty ze sobą rozmawiają naprawdę to, co dla człowieka było takim absolutnie bełkotem dla botów było całkowicie logiczne. No i chociaż wtedy media donosiły, że sztuczną inteligencją stworzyła własny język, to no to wyjaśnienie jest w miarę proste. Otóż botów nie poinstruowano, żeby posługiwały się klasycznym angielskim i regułami, które rządzą językiem angielskim, więc płoty wprowadziły pewne ulepszenia w ich mniemalnie.
Znaczy, że nie wiem, musi byćrzeczenie i pod nami zdaniu.
One one trwały wybrały wybrały konkretne słowa i zaczęły, jakby własną gramatykę do tego tworzyć.
No tak, ale chyba efekt był tego taki, że Facebook po prostu ubił ten projekt nie.
Ubił tak, ale no i później leku on wielokrotnie w wywiadach powtarzał, że sztuczna inteligencja nie też uspokajją po prostu resztuczna inte delegację nie będzie próbować przyjąć kontroli nad światem, być może, odnosząc się właśnie do tego, bo tej historii.
No myślę, że teraz będziemy musiał jeszcze częściej to powtarzać, ale to może brzmieć także, że my wspominamy naguna, a on tutaj nic ciekawego nie zrobił, właściwie to tam taki nieudany projekt. Nieprawda dzieje się bardzo dużo, jeżeli chodzi o pracę w mecie i może się wydawać, oczywiście, że gdzieś ona tam trochę przegrywa wyścig z Microsoftem z Microsoftem, bo tak naprawdę to trzeba powiedzieć wprost OP Pena ja jest takim zewnętrznym laboratorium do spraw sztucznej inteligencji dla Microsoftu. I w Google, ale ja myślę, że jeszcze na Facebook nieraz zaskoczy.
Najbliższm czasie, tym bardziej, że to nie był jedyny projekt związany re inteligencją, który toczy się w mecie, ich tam w tym laboratorium jest całkiem sporo, ale idźmy dalej kolejną taką.
Żywą legendną świata sztucznej inteligencji jest demmii z hasavis. Może się nie kojarzyć tego nazwiska, ale i z dużo większa szansa, że koje życie firmę, którą współzałożył, czyli DIP Mind to jest ta firma, która wsławiła się 2 dokonaniami, po pierwsze w 2014 roku zostali przyjęci przez goog i tym, że to ich algorytm. Po raz pierwszy w historii ograł człowieka w starożytną grę gole, a gdy się tak naprawdę zapoznać tam tak dogłębnie zstorią hasabisa. To jest dosyć takie oczywiste, czemu to im się udało, czemu to jemu się udało on jesteście takim dziecięcym geniuszem, a na początek w szachach jego te umiejętności się objawiły i jego talent, bo miał już 4 lata, kiedy zaczął grać w szachy. Taki początku tak z ojcem, a jako nastola trzynastolatek mi to tłum mistrza brał udział w wielu turniejach, był szefem drużyn szachowych jako jako nastolatek, a za pieniądze z pierwszych wygranych w szachy kupił sobie komputer. To było z ich spektrum i sam nauczył się kodować. No jak już tak i szachy i kodowanie to potem poszło z Górki?
Poszło z Górki, bo też jako geniusz on był geniuszeń nielkoszachowym, generalnie liceum ukończył tam w wieku lat. 16 dostał się od razu na kem uniwersyi.
Czyli szeltuon kuper, proszę państwa.
Mniej, ale mniej więcej mniej więcej tak naprawdę, tyle, że sam sam Uniwersytet poprosił go, żeby zrobił sobie takie taki gapie taki rok przerwy, bo po prostu był za.
Młody. To ona też poprosili, że tak powiem tak, no tak jakby wysłali go do Niemiec, z może musi złożyli nawet na bilety w serialu, wie, żeby tylko poleciał do tych Niemiec.
Wszyscy sposób ha sobie, niech ten taki sposób nie pomagał on przez ten rok pracował w filmie bufro productionns i to jest firma, która tworzyła grę wideo do zarobione, tam pieniądze opłacił sobie całe studia, więc musiało pójść całkiem nieźle przez ten rok, a po ukończeniu znowu wrócił do gemdw, gdzie zajmował się oczywiście rozwijaniem przytucznej inteligencji, doktorat zrobił jednak z neuronaukg, bo inspiracji do algorytmów sztucznej inteligencji szukał w sposobie działania ludzkiego mózgu w 2010 roku, razem z 2 innymi badaczami założył tip mint na 4 lata, później tak jak mówiłaś, przeł ich Google za 400 000 000 funtów w 2016 roku trafili na czołówki mediów z całego świata. No byłych algorytm alfagoł pokonał człowiekagoł i to rze naprawdę było dużo osiągnięcie.
To dobrze, co się teraz dzieje z dipmingem? W ogóle ciekawego?
Co się teraz dzieje? To jest też bardzo ciekawe, bo oni się już mniej skupiają na algorytmach związanych z grami, bardziej weszli w taką hartkorową biologię, bo zajmują się teraz fałdowaniem Białek być może, dlatego że hasabis jest też założycielem takiej firmy izomorfik LAP, która za pomocą ea i próbuje tworzyć nowe leki.
A to mega ciekawe tak i to może być naprawdę dopiero niezły skok w tym tak dlaczegosza interliencja jest wykorzystywana, bo my widzimy oczywiście czata gpt i mitczelny i inne mechanizmy do generatywnej sztucznej, ale to się to ciągle zabawką nie tak.
Plus to wszystko jest jednak, w jaki sposób bardzo odtwórcze, bo jednak bazuje na tym, co wygenerowała kultura przez stulecia, a stworzenie nowego leku. No wymaga bardzo dużych pokładów twórczości i kreatywności, no i nowych odkryć przede.
Wszystkim bardzo ciekawe jest też to, że tipnd jest w takim ciele doradczym rządu brytyjskiego sprawa he Jai co też pokazuje, że WIA tak naprawdę no ten DIP ma inntiogle, ma tam dosyć silne wpływy, a jeszcze jak już przechodzimy do Google, zanim tam do kolejnych ciekawych postaci. To zauważyłaś, że w trakcie właśnie podróży Altmana po Europie prezes googla Pichai zaproponował taki pakt w sprawie ea i spotkał się z komisarzem brtonem, żeby tutaj się, że tak powiem, największy biktahy z komisją Europejską wzięły za sprawę, więc dzieje się pod tym kątem.
Nie dziwi mnie to w ogóle prawdopodobnie takich ruchów będziemy widziały tylko więcej.
Za to mało widzimy, a wydaje mi się, że powinniśmy więcej widzieć i wiedzieć o tym, co się dzieje wokół sztucznej inteligencji w Chinach, bo świetnie, że się skupiamy na Dolinie Krzemowej, ale to nie jest cały obszar.
Dla cyfrowym, wielkim murem. Tak musiałam.
A tam się naprawdę ciekawe rzeczy dzieją i chyba będziemy się chciały w ogóle bliżej przyjrzeć temu, jak funkcjonuje sztuczna inteligencja. Jak się rozwija sztuczna inteligencja w Azji, ale w samych Chinach to są 2 postaci, na które mamy mi zdaniem warto teraz teraz no zawsze było warto teraz szczególnie zwrócić uwagę, to po pierwsze, kajfuli. Może państwo kojarzycie nazwisko kajfulii, to, bo nie jest to bardzo poczyty motorem, wydał 2 książki przytłumaczone na język Polski 2 inteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa oraz inteligencja sztuczna 2041 obydwie polecam do przeczytania, bo są też ciekawie napisane i nie nie są trudno lekturą. Na kafuli jest byłemm szefem googleczajna i założycielem. Co bardzo ważne zinvejtion. Wędr jest to taki Fundusz inwestujący w re szóstą inteligencję głównie powiedzmy, że w Azji południu wschodniej głównie w Chinach i od lat twierdzi i o tym też pisze w swoich książkach, że w tym zakresie pod kątem rozwoju sztucznej inteligencji to Chin wygrają, może oczywiście przez niego przemawiać. Patriotyzm może przez niego przebywać takich chorooptymizm, a może przemawiać nie zła znajomość po prostu faktów wewnętrznych, choć teraz się wydaje, że chinę trochę, jakby przeoczyły. To, co się zadziało. Mówimy oczywiście już o w boomie na generatywną sztuczną inteligencję, to jednak kajfuli w marcu tego roku ogłosił, że buduje nową firmę, zajmującą się właśnie rozwojem. Takich takich mechanizmów nazwam ją proczekt eya i tu poin ou i co bardzo ciekawe od tego marca jakoś tak zamilkł informację w temacie.
To może nie zdrna jest za dużo i po prostu skupimy się na tym więcej.
W specjalnym odcinku jest dokładnie tak, bo co przyjrzymy się, a drugą postacią wspomnianą z Chin, na którą warto zwracać uwagę, to jest zank zangu. To jest szef komórki do spraw sztucznej inteligencji w tym sensie, czyli jednej z tych największych firm technologicznych Chin tenc to jest chociażby właściciel twórca ujczata i z zamku szefuje w tacencie działaowi nazwanemu robotiki xlup, który dosłownie, ale dosłownie przed kilkoma dniami okazało się, że pracuje nad takim specjalnym modelem, przysz inteligencji nazwanyman. Idę, jeżeli dobrze wymawiam i to ma być de facto taka właśnie chińska wersja czatu gpt no zobaczymy.
Zobaczymy na pewno dość dokładnie opowiemy o tym państwu w odcinków, który tutaj no już te 2 zdradziła, że opracowujemy, ale ja bym jeszcze przeszła teraz do takich teoretyków sztucznej inteligencji, bo praktyce to już powiedziałyśmy generalnie w.
Dzisiejszym wszystkich największych biktach akcji jest plus do tego komórka.
Plus są naprawdę są traktowani jak gwiazdy roka naprawdę, a spośród teoretyków. Ja bym wskazała jako najważniejszego albo jednego z najważniejszych Nika bostroomma towedzki, filozof kierownik piucher, of Humanity Instytut na uniwersite o oxport mogą państwo kojarzyć to nazwisko, bo już opowiadałyśmy państwu o nim w naszym odcinku o lontermiźmie, bo to on kładą takie teoretyczne podwaliny pod te filozofie i wiele z jego myśli zainspirowało wszechobecnego w różnych kategoriach w różnych dziedzinach w różnych sektorach. Ilona maska.
To tak samo jak książki kajfuli naprawdę bardzo warto polecić książkę, bo sztoma Super inteligencja scenariusze strategie zagrożenia to jest książka w Polsce wydana siedemnastym osiemnastym roku. Chyba oryginalnie w 2014, więc wydaje się być stara, ale ona się naprawdę i to, co się w niej jest opisane się nie zastarzało, jest taka dosyć elastycznmistyczna w tonie, a boż, którą porównuje ludzi tworzących przyczną inteligencję do dzieci bawiących się bombą. No jak widzimy, nawet Altman, przyjął trochę tą narrację, mówiąc tutaj o broni nuklearnej bomby atomowej, tak więc polecamy też sobie dla rozszerzenia takiej wiedzy filozoficznej, powiedzmy też stojącej rozumiem sztucznej inteligencji tylko.
Że może nie straszmy, że to jest takie strasznie filozoficzne, bo, bo stronom kreślli tam scenariusze, w jaki sposób może się sztuczna inteligencja rozwijać. Tak czy zastanawia się, czy osiągnie świadomość lub inteligencję przewyższającą te ludzką czy wyrwie się spod kontroli, albo też czy będzie wobec ludzkości łagodna, więc naprawdę mimo tego, że ona za chwilę za chwilę za chwilę stuknie jej 10 lat. To naprawdę warto ją przeczytać.
A ja bym też chciała, żeby książkę może jakoś niedługo napisał jafry hinton, szczególnie że teraz będzie miał więcej czasu raczej ich hitar. To jest w ogóle i nazywany w ogóle ojcem chrzestnymuczne inteligencji i przez lata był praktykiem zrobił bardzo dużo dla rozwoju tych technologii. Co więcej on przez 10 ostatnich lat pracował w Google nad rozwojem mechanizmów sztucznej inteligencji. No i nagle odszedł nagle odszedł w kwietniu tego roku odszedł, bo jak oficjalnie powiedział zniesmaczył go ten wyścig zbrojneń w wokół i ai chodzi tutaj dokładnie o to, że Google nagle po tym, jak microsof to uruchomił w wersjiję binga na pacel napędzaną czatem gpt też zaczął. Tak mi streamowo wrzucać swoje swoje mechanizmy swoje rozwiązania.
Jeśli mowa, ale też państwo opowiadałyliśmy troszeczkę, że w Google chyba zapanowała wtedy dość mocno Mar panika, że pracownicy byli zachęcani do testowania barda, czyli czatu gpt googlowego. No tak.
Tonton odszedł dosyć ostro się teraz wypowiada, zresztą odszedł to stwierdził, że burmistrz dlatego, żeby mógł swobodnie krytykować. To, co się dzieje, a nie mógłby tego robić, dopóki pracował w Google, zresztą nie on 1, bo jest jeszcze 1 postać z takich powiedzmy mózgów szczególnie tych związanych z kwestiami etycznymi, o której, o, których już państwu też opowiadałyśmy w 1 zcinków w odcinku o sygnalistach. To jest im NIT gebru, ona była pracowniczką Google odpowiedzialną za pracę na detyką szóstsz na inteligencji, która no została wyrzucona de facto z firmy po tym, jak zaczęła alarmować na temat na temat uprzedzeń, jakie są sztucznie, można powiedzieć wdrukowywane w rozwiązania sztuczne inteligencji. Mogłoby się wydawać, że będzie oni ciszej, skoro nie pracuje w Google, ale gebro robi fajną robotę, analizując to, co się dzieje i ona też nawet nie mówi to wyścigu zbrojeń, tylko po prostu gorączce złota, w której wszystko nabrał takiego dzikikopędu, by jak najszybciej po prostu dobrać do tego tego źródełka na hapać wykopać, zanim się pojawią kolejni graczy albo jakiś szaryw po prostu tam stanie i zacznie pilnować tego wszystkiego nie strzelać do tych niepokornych.
A tych taryfów no jest coraz więcej na horyzoncie. W oczywiście w takim odcinku no nie mogłoby zabraknąć osób, które chcą uregulować sztuszczną inteligencję albo być takim młotem na sztuczną inteligencję. No i ja bym tutaj zaczęła od naszego poletkaut Europy, a tutaj wyróżnia się zdecydowanie nazwisko Natalii smuła. To jest prawniczka filozofka, ona pracuje na wydziale prawa na Uniwersytecie w belgijskim Lu even, gdzie bada prawne etyczne i filozoficzne kwestie związane właśnie ze sztuczną inteligencją oraz technologiami cyfrowymi, a szczególnie skupia się na wpływie sztucznej inteligencji na prawa człowieka demokrację i rządy prawa, no i oprócz tego, że całe jej życie zawodowe toczy się na Uniwersytecie i w oku Uniwersytetu. To doradza także rządom i polityką w sprawachi. No i to ona m.in. koordynowała pracę grupy ekspertów wysokiego szczebla do spraw sztucznej inteligencji komisji Europejskiej. Po może jak komisja Europejska nie potrafi w nazwę w każdym razie tak komisja opracowywała takie specjalne etyczne wytyczne dla zastosowania sztucznej inteligencji. No i ona też doradza belgijskiemu rządowi w sprawach, ei, a także konsultowała powstawanie i szczegóły ey akt, czyli tego Europejskiego rozporządzenia, które ma nałożyć sztucznej inteligencji kaganiec.
Jeszcze jest druga kobieta, na którą bardzo warto teraz zwracać uwagę po drugiej stronie oceanu. Zresztą nam warto zwracać uwagę od dłuższego czasu. To jest to jest lina can lina Kan jest do tej pory, to była nazwa oczywiście takim Ola to była nazwana młotem na Amazona. Linakanie jest szefową Federalnej komisji handlu, czyli instytucji stanowej, która zajmuje się regulacjami, nie można powiedzieć właściwie, że biktechów, ale wszystkich firm, które gdzieś tam zahaczają o kwestie związane właśnie z handlem, a za takie są uznawane firmy technologiczne. I can jest od 2 lat we ftsi no i tam sporo tych karusz dowaliła po prostu wszystkim twitterowi też dowalała Ca Ca kontrole etctera, mimo tego, że tej pracy jest dużo, to oświadczyła niedawno, że oni są gotowi do tego, żeby wejść ja i regulować, że FT SIM wystarczające możliwości i mandat. Więc, zanim się i w Europie i stan Zjednoczonych pojawią nowe regulacje, no to tam, że taka bunderłumen, która będzie tam z tym pejczem, mnie ganiała tych nieposłusznych, ale rośnie też grupa polityków amerykańskich na czele senatorami z partii Demokratycznej mikelem banatem i piterem welchem, którzy chcieliby jednak te uprawnienia zwiększyć. I przedstawiają konkretne projekty zmian w prawie konkretne projekty ustaw, które mają nadać instytucjom już obecnym na rynku amerykańskim tym publicznym instytucjom, uprawnienia pozwalające na to, żeby wejść właśnie jeszcze w sektor. Ai, więc to jeszcze widzicie państwo życie coś jeszcze nie są jakieś Super szczegóły, no za wyjątkiem aktu, które omawiałśmy w poprzednim odcinku. To jeszcze nie są właśnie jakieś takie Super szczegóły, że tu powiemy tak takiej taka jest ustawa. To i to ma zrobić tego i tego przypilnować, ale bardzo ciekawie będzie obserwować właśnie też tych ludzi związanych z regulacjami, bo nie same mózgi stojące za jajem nie sami siją nie sami inwestorzy, ale właśnie też regulatorzy będą tutaj bardzo ważni.
No i teraz dziecka, które państwo tutaj wymieniłyśmy, to oczywiście jest koniec listy, ale warto wiedzieć, skąd wzięli się ci ludzie i jakie mają dorobek i jakie mają powiązania, żeby, choć trochę lepiej rozumieć kierunki, w których próbują ea je rozwijać albo ZM ograniczać?
No nie, bo nawet regulatorzy oni mam wrażenia, że nie chcą zwijać, a ja ja nie chcą po prostu tutaj nadać jakieś konkretne normy, tak, bo my już wiemy, że my nie zwinniemy żadnej, to już poszły konie kwestia tylko ich teraz próbyodłania, choć odrobinę będziemy oczywiście dalej pilnować tematu związane ze sztuczną inteligencją, jeżeli macie Szanowni Państwo, jakieś pomysły jakieś prośby, o czym chcielibyście posłuchać coś, co powinniśmy lepiej wytłumaczyć, to jak zawsze jesteśmy bardzo wdzięczna za wszelkie sygnały picie do nas w mediach społecznościowych pisze nas na Instagramie albo na naszego osobistego. Maila testorie małpatok KRP fem.
Przepraszam wręczniom jest Katarzyna Michałowska, której bardzo dziękujemy za pomoc.
No i przypominamy, że nasz podkast jest dostępny na wszystkich możliwych platformach podcastowych i w aplikacji tokfm.
Do usłyszenia.
Dziękujemy czy historię Sylwia Czubkowska Joanna Sosnowska o ludziach i tech. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TECHSTORIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA