REKLAMA

Moskwa zaatakowana dronami

Połączenie
Data emisji:
2023-05-30 14:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:22 min.
Udostępnij:

Kreml oskarża Ukrainę o atak, a ta się do niczego nie przyznaje. Podczas ataku miała ucierpieć jedna osoba. Co wiemy na pewno, a co może być jedynie rosyjską propagandą? Pytamy Anny Łabuszewskiej, autorki bloga w Tygodniku Powszechnym "17 mgnień Rosji".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 24 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Anna Łabuszewska, autorka bloga w tygodniku powszechnym 17 mgnień Rosji dzień dobry. Dzień dobry Rosja oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie ataku dronowego na Moskwę, co właściwie wiemy o temat ataku. Czy coś wskazuje, że to rzeczywiście przeprowadziła Ukraina, bo sama Ukraina zaprzecza?
Tak Ukraina zaprzecza nie wiemy, kto dokonał ataku, nikt się do tej pory nie przyznał, też nie wiemy, jaki był zakres tego ataku. To bardzo ciekawe, bo władze mówią o 8 dronach, niektórzy przedstawiciele z tego drugiego szeregu, którzy się wypowiadają w mediach np. deputowany hiinsztyin, który jest zawsze dobrze poinformowany i napisało 25 dronach, a jeszcze inne źródła mówią o 32 jeśli chodzi o samą Moskwę, to być może mniejsza liczba dronów, doleciała do celu, a te pozostałe spadły na okolice Moskwy. Tutaj jest duża bardzo ciekawa rzecz, bo zostały zaatakowane te dzielnice czy też miejscowości pod moskiewskie, których znajdują się rezydencje, wierchuszki, jeden z dronów ugodził w miejscowości, która znajduje się 10 km od rezydencji Putina. Nowołagariowo nie wiemy, czy Putin tam przebywał aktualnie, no to już zaczyna rzeczywiście coraz bliżej celu powiedziałabym znaczy, to mówię o tym, że nie ma dobrej obrony przeciwrodniczej wokół Moskwy, chociaż kilka miesięcy temu na taki ostentacyjny sposób wystawiano w kilku miejscach Moskwy systemy obrony przeciwlotniczej, m.in. na wielkim stalinowskim gmaszywsku. Ministerstwa obrony stanął taki ogromny zestaw i to właśnie w taki ostentacyjny sposób zostało to to tam ustawione, że miało pokazać, że mieszkańcy Moskwy nie mają się, czego obawiać, że obrona jest szczelna.
Ale czy.
Ten atak przyniósł. Czy Rosja mówi, jakie szkody wyrządził ten atak? Co dokładnie się wydarzyło?
Szkody nie są wielkie te 3 drony, które doleciały do Moskwy, bo jak mówią oficjalne źródła 5 z nich zostało ze 5 z 8 zostały zestrzelonych A3 trafiły budynki mieszkalne. W takich częściach Moskwy, które są nieco dalej od centrum w drodze na lotnisko szeremiecjęło. Np. jak mija się te dzielnice uderzyły w fasady domów wybyły tłukły okna i jeden z dronów zjechał, wleciał do mieszkania, nikt nic się nikomu nie stało mieszkańcy tych domów bloków właśnie do ogromne bloczyska zostali ewakuowani saferzy sprawdzili, czy nic się nie stało. Lińskiej profilt został na jakiś czas zamknięty, bo tam się znajdowały części tych dronów na ulicy na jezdni. No i właściwie tyle, jeśli chodzi o szkody Moskwy, od samego rana uspokaja, że nie ma powodu do niepokoju i żeby nie w mediach społecznościowych nie rozpowszechniać jakiś alearnistycznych wiadomości również SPO spokojnie zareagował. Kreml rzecznik prezydenta, powiedział, że Putin nie zamierza wygłaszać specjalnego orędzia na temat na temat tego ataku dronów. No o takie hasło Rosjanie nic się nie stało władze do tej pory próbowały nie angażować społeczeństwa wojny. Zresztą cały czas obowiązuje nomenklatura, że to nie jest wojna, a specjalna operacja wojskowa nie ma powodu, żeby zmieniać swoje przyzwyczajenia.
Ale czy to jest sytuacja? No właśnie rozumiem, że to jest ciekawy moment, kiedy z 1 strony społeczeństwo rosyjskie należy w pewnym sensie nastraszyć trochę tą wizją, tak, żeby było bardziej podatne też na propagandę, może bardziej wystraszone bardziej takie posłuszne władzy. Natomiast z drugiej strony rozumiem, że nie można też przesadzić, ale dawać cały czas zrozumienia, że my kontrolujemy sytuację.
Taki są takie reakcje również jest taki deputowany domy państwowej, karta połow człowiek w mundurze, który tak właśnie w takim uspokajającym tonie powiedział, że nie ma się, czego bać. Rosja jest tak ogromnym krajem, że zawsze się znajdzie jakaś dziura, przez którą taki grą może wleć i porazić jakiś cel, że bardzo bardzo dziwne reakcje, ale są też takie, które świadczy o tym, że niekoniecznie wszyscy podzielają ten spokojny ton, jaki i, jaki zadaje wielchuka, to m.in. jak pieni prigorzyn, czyli szef grupy Wagnera, który nagrał filmik rozpowszechniany w mediach społecznościowych, którym straszliwie wulgarnych słowach próbuje postawić do pionu. Ministerstwo obrony, którego zdaniem po takim ataku powinno się podać do dymisji i oderwać od swoich foteli, a nic innego nie potrafią zrobić jak tylko na tych fotelach siedzieć i udawać mądrych, a tutaj się baali taki znany też i w Polsce ideolog Aleksander Dugin, np. z kolei dostrzegł w tym ataku dronów chęć poruszenia tej elity, która ma tam pod Moskwą z fantastyczne rezydencję na wróblwce, że to jest palec Boży, który wskazuje na winnych tej sytuacji takiego właśnie spokoju i niefrasy obliwości, że teraz nawet i oni ci, którzy czerpią do tej pory, cały czas przez cały czas rządu Putina. I teraz nawet w czasie wojny czerpią profity z takiej ze swojego ustawienia ze swojej pozycji, ale też jest taki głos, jak Dmitrij Głuchowski, pisarz, który nie zna emigracji od samego początku wojny bardzo mocną antywojenną pozycję przyjął. I dzisiaj w mediach społecznościowych napisał, że ten spokój został zmącony i powinien zostać zącony, bo to, co Putin sobie wymyślił jako taki sposób na utrzymanie stabilności w społeczeństwie. To zaczyna się wyczerpywać, że można sobie spokojnie żyć w stolicy i nie zauważać tego, że tuż obok przelewana jest krew Głuchowski. No jak to literat bardzo bardzo taki emocjonalnej emocjonalnym językiem napisaj wizji mówi o tym, że ta krew zaczyna się wlewać przez okna do mieszkań spokojnych do tej pory mieszkańców Moskwy.
Dziękuję bardzo, Anna Łabuszewska, autorka bloga w tygodniku powszechnym 17 mgnień Rosji była z nami jest czternasta 33 program przygotowała Martyna Osiecka realizował Szymon waluta. Za chwilę przewodnik tokfem na zdrowie, potem informacje, a po nich raport gospodarczy i Wojciech Kowalik. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA