REKLAMA

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt już od 31 maja

Kultura Osobista
Data emisji:
2023-05-30 11:40
Audycja:
Czas trwania:
13:19 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry przed mikrofonem Marta perhuć-burzyńska, już jutro w Toruniu rozpoczyna się 20.07. międzynarodowy festiwal teatralny kontakt gościnią kultury osobistej jest dzisiaj na łączach skypowych. Dyrektorka festiwalu i szefowa teatru imienia wila machożycy w Toruniu Renata derajczyk, witam serdecznie, dzień dobry witam państwa, tuż przed początkiem festiwalu, pewnie sporo jeszcze pracy i sporo emocji. Na początku rozmowy przybliżmy widzą i słuchaczom oczywiście, co stoi w ogóle za ideą kontaktu, jaki jest jego wyróżninik na festiwalowej mapie teatralnej Polski.
Tak festiwal ma już sporo lat pomysłodawczyniom i w gruncie rzeczy osobą, która wymyśliła ideę i która dla, której dla mnie ta idea również jest ważna była Krystyna Majsner w 1991 roku, ona wtedy na fali tego, że w, jakby wchodziliśmy do Europy, bardzo chciała również przybliżyć. Tutaj naszym twórcą, ale też naszym widzą teatr za wschodniej i z zachodniej granicy. I ta idea kontaktu tych 2, jakby kierunków przyświecała, jakby początkom kontaktu. Ja, kiedy w tamtym roku objęłam teatr, a również festiwal pomyślałam, że tak naprawdę przez to, co dzieje się w Europie, dzisiaj, warto właściwie znowu wrócić do tej idei spotkania przyglądania się i przeglądania się estetyk tych, które dzieją się w tej naszej bliskiej zagranicy w Europie. Z tym, co dzieje się u nas w Polsce. No.
Właśnie, bo międzynarodowo zrobi się już na samym początku festiwalu tworzy przedstawienie ink wybitnego greckiego reżysera i chorografa będzie wizualno performatywnie.
Tak bardzo cieszy się, że udało nam się zaprosić dymiktrisa pabajano do Polski jest to jego pierwsza wizyta. Więc, tym bardziej na otwarcie festiwalu ta uczta wizualna. No myślę, że zaspokoi taką chęć po wejścia w nową estetykę, w nowy teatr, podczas festiwalu na rozpoczęcie.
Zostańmy jeszcze przy tych spektaklach międzynarodowych, bo to nie tylko słynny Grek, ale również romyo kasteluci i jego bracia.
Tak, to jeszcze państwo zdążą, jeśli ktoś planuje z troszkę większym wyprzedzeniem, to na zakończenie festiwalu, czyli szóstego i 7 czerwca będzie można zobaczyć spektakl spektakl. Powiedziałabym spektakl eksperyment nie dość, że sam reżyser, jakby powołuje się na to, że dla niego taką ideą na powstanie tego spektaklu była był eksperyment Milgrama, który polegał na tym, żeby sprawdzić jak szybko ludzie pozbywają się własnej wolności na rzecz autorytetów. I on troszeczkę poprzez historię współczesną próbuje sprawdzić właśnie, jak my dzisiaj współcześnie oddajemy własną wolność, właściwie nie wiadomo do końca z jakiego powodu tutaj jeszcze co ciekawe z dużą część, jakby aktorów uczestników tego spektaklu za każdym razem jest tak w spektaklu bracia, że ludzie, którzy podpisują umowę. Tu stąd z Torunia z Polski, którzy zgłosili się jako statyści, aktorzy i będą uczestniczyć w tym eksperymencie teatralnych.
To na koniec festiwalu powiedzmy teraz o polskiej reprezentacji na kontakcie i jaki pomysł na pokazanie polskich spektakli mają państwo w tym roku?
To akurat ta edycja znowu jest troszeczkę jeszcze przez to, że nadrabiamy tzw spóźnienia po pandemiczne i to, że dłuż w dłuższym czasie nie były prezentowane w Toruniu. Najlepsze polskie przedstawienia w związku z tym przez ostatni rok razem z grupą selekcjonarów jeździliśmy i oglądaliśmy i premiery 2022 roku, ale też premier nieco wcześniejsze z tego powstało nam 5 moim zdaniem naprawdę wybitnych przedstawień, które zaprosiłam tutaj do Torunia, m.in. 1989 musical, który no jeździ teraz właściwie cały czas po Polsce po festiwalach obok tego śmierci Jana Pawła II w reżyserii Jakuba krzywanka. Ponadto twarzą w twarz ma ich Kleczewskiej. Akurat ten spektakl miał nieco mniej szczęścia w tym sensie, że właśnie został trochę wcześniej wyprodukowany i jakby widziałam, że teatry miały problem zgraniem tego spektaklu, ale jest to naprawdę wybitne przedstawienie, więc cieszę się, że będziemy mogli je zobaczyć w Toruniu tą piątkę tych wybranych spektakli uzupełnia jeszcze spektakl młodej reżyserki, czyli miła robudka. Agniszki, jakim jak z teatru w Gnieźnie i też, jakby dość znany przedstawienie w Polsce Marcina Libera, ale z naszymi umarłymi z teatru w Kielcach.
Będzie można również podczas festiwalu zobaczyć spektakle gospodarzy, czyli kierowanego przez panią teatru imienia willamachorzycy, to m.in. no klasyk nad klasykami, ale wcale nie klasycznie zrealizowany, czyli czechowowski wiśniowy SA w reżyserii Łukasza Kosa.
Tak, w tym roku, ponieważ, jakby w jury festiwalu, bo festiwal jest konkursem, mamy tylko i wyłącznie zagraniczny członków jury, w związku z tym gdyby, jakby dla mnie było to naturalne, że teatr może na tych samych prawach uczestniczyć w tym spotkaniu teatralnych spektakli w tym teatralnych, w tym teatralnym konkursie i rzeczywiście Łukasz Kos zrealizował w naszym teatrze. No taki można powiedzieć spektakl, który jest podróżą po teatrze, z drugiej strony, jakby próbuje poprzez ten spektakl tak naprawdę pokazać, co dzieje się ze społeczeństwem, jak jednak klasa ustępuje, jakby miejsca tym, którzy mają lepszy pomysł na życie. Lepszy pomysł na realizacji się i lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistości i ten temat tak naprawdę jest opowieścią po prostu współczesnym świecie również.
Wspomniałyśmy o tym, że kontakt to konkurs i tutaj pewne nowości, jeśli chodzi o przyznawanie nagród.
Czy nowości jest wydaje mi się, że jest tych nagród po prostu nieco więcej, z czego się bardzo cieszy. Jest oczywiście tradycyjnie na nagroda gram, czyli dla najlepszego spektaklu z nowością jest kolejno nagroda, czyli dla najlepszej osobowości chciałam rozszerzyć, jakby taką przestrzeń przyznawania nagród, bo wcześniej była to nagroda dla najlepszego reżysera, a ja pomyślałam, że przecież warto czasami jest właśnie bardzo wybitny, scenograf chorograf, czasami jest wybitny reżyser, więc tutaj, jeżeli będzie miało po prostu większe pole możliwości, wyróżnienia osoby, która rzeczywiście w danej edycji będzie. No tym tą najciekawszą osobowością w festiwalu kontakt następne nagrody są już można powiedzieć tradycyjne najlepsza rola męska, najlepsza rola, a dla aktorki wyróżnienia dla aktora aktorki i na koniec mamy nagrody, którą zaproponował związek artystów wstęp polskich imienia Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod w ramach festiwalu kontakt.
Czyli nagrody na kontakcie się posypią. Powiedzmy jeszcze o czymś bardzo ważnym, jeśli chodzi o państwa festiwal, mianowicie powrót do spektakli plenerowych, bo ten teatr żyjący w przestrzeni miasta. To jest niezwykłe przeżycie zarówno dla twórców. Myślę, jak i dla widzów.
Tak na, jakby powrocie do tego nurtu teatru ulicznego teatru otwartego na wszystkich nie tylko na tych, którzy kupią bilet do teatru, bardzo mi zależało. To znowu jest w jakiś tam sposób ukłon w stronę Krystyny maisner, która zawsze, kiedy pierwsza edycja festiwalu kontakt tutaj przygotowywała zawsze zapraszała właśnie jakiś spektakl uliczne. I my w tym roku pokażemy 2 spektakle teatru biuro podróży będzie to Eurydyka oraz salen cisza w Troi. Mam nadzieję, że w przepięknym, jakby przestrzeni nad Wisłą na przystani wszyscy widzowie turyści mieszkańcy są mile widziami, będą naprawdę mieli możliwość obcowania najlepszym.
Teatr. Ja myślę, że szczególnie ważny tutaj spektakl nabierający nowych znaczeń, to właśnie te słynna sanes cisza w Troi może coś więcej o tym spektaklu powiedzmy.
Tak, to jest spektakl, który powstał już jakiś czas temu i Paweł kontakt, który jest reżyserem tego spektaklu. No tak naprawdę wprost, jakby ti opowiadał, czy tworzył komentarz do wojny w Syrii, ale ze względu na to, że teraz wojna trwa tak blisko. Myślę, że ten obraz wojny będzie tak naprawdę no takim przypomnieniem, że w każdej chwili możemy być uchodźcami, możemy być tymi, którzy nie mają już swojego miejsca i muszą szukać dla siebie jakiegoś ocalenia.
Ostatnio w kulturze osobistej kilka miesięcy temu. Co prawda rozmawiałyśmy o tym, jak kryzys ekonomiczny wpływa na sytuację teatru, właśnie także teatru imienia wilamachorzycy w Toruniu nie było finansowych problemów, jeśli chodzi o przygotowanie festiwalu w tym roku?
Ja rzeczywiście tutaj muszę powiedzieć, jakby podziękować samorządowej województwa Kujawsko pomorskiego, który jest partnerem strategicznym festiwalu, za rzeczywiście i duże zaufanie i duże wsparcie finansowe. Także nie mogę mówić, że jakieś problemy finansowe nas ograniczały, rzeczywiście realizujemy to, co sobie zaplanowaliśmy dodatkowo właśnie po to, żeby ten region też zaistniał na festiwalu. Przygotowujemy wiele takich imprez towarzyszących targowych, sieciujących, instytucje i regionalne z tymi ogólnopolskimi i międzynarodowymi robimy jakieś pierwsze przymiarki pod prezentacje targowe związane z targami techniki, tak, żeby festiwal i Toruń, jak już widzowie i zespoły przyjeżdżają. Tutaj mieli rzeczywiście intensywne tydzień, gdzie z różnych stron nie tylko od tej strony spektakli teatralnych mogą doświadczać teatru.
Także proszę państwa, od jutra kierunek, Toruń międzynarodowy festiwal teatralny kontakt od 31 maja do 7 czerwca. Oczywiście w Toruniu, dyrektorka festiwalu i szefowa teatru imienia willamchożycy w Toruniu Renata drajczak była gością kultury osobistej. Bardzo dziękuję.
Serdecznie zapraszam dziękuję.
Dziękuję Michałowi tomasikowi za pomoc w przygotowaniu programu oszymanowi baucie za realizację za chwilę Filip pekusz i popołudnie Radia to kfem Marta Perchuć Burzyńska do usłyszenia informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA