REKLAMA

Byli na terenie Polski i prosili o pomoc. "Polska po drugiej stronie płotu"

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-30 15:00
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
12:17 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd Agnieszka Lichnerowicz. Serdecznie, zapraszamy państwa na Światopodgląd, który zaczniemy dziś od kolejnej dramatycznej sytuacji przy granicy polsko białoruskiej. Mówię przy, dlatego że jak podkreślają tam aktywiści ludzie, którzy nie niosą pomoc tym razem tragedia rozgrywa się już na terytorium Polski od sobotniego wieczora grupa ponad 20 osób z tego, co rozumiem z informacji przekazywanych przez aktywistów. To są 4 rodziny, a więc ponad tych 20 osób stoi na terytorium Polski oddzielone jednak jest płotem i pomimo próśb o ochronę między narodową Straż Graniczna na nie nie odpowiada i nic nie reaguje po prostu, a ta sytuacja jest. No tyle jeszcze dramatyczna tam jest coraz więcej dziennikarzy, nie tylko polskich i aktywistów nie tylko polskich, że tym razem ze względu na tą sytuację wszyscy mogą być 15 m od tej grupy ludzi proszących o pomoc łączymy się teraz z Piotrem czabanem. Dzień dobry dzień dobry Piotr Czaban, jest członkiem podlaskiego, Ochotniczego, pogotowia humanitarnego też dziennikarzom aktywistą autorem kanału Czaban robi raban poświęconego sytuacji na granicy czy w okolicy granicy kanału na YouTubie. Nie wiem, co co pan wie, co wiadomo o tych ludziach?
Czy sytuacja jest dynamiczna i dzisiaj z rana były takie informacje, że po prostu te rodziny z dziećmi, które były po drugiej stronie płotu, po prostu no już zrezygnowały z tego oczekiwania na pomoc na uzyskanie ochrony w Polsce, ale jednak ktoś tam się pojawia przed momentem rozmawiałem z Małgorzatą rycharską, która jako pierwsza zaalarmowała właśnie o tej sytuacji i z 1 strony powiadomiła podlaskie Ochotnicze pogotowie humanitarne. Z drugiej strony też grupę granica poprosiła o to, by ktoś tam jednak podszedł od strony polskiej tego płotu przeglądał się sytuacji i wtedy też zapadały w środowisku aktywistycznym. Takie różne decyzje, w związku z tym, co należy robić, no bo wiadomo sytuacja jest dramatyczna i może tutaj uściślimy, wytłumaczmy słuchaczom, o co chodzi z tą polską, po drugiej stronie płotu. Ten mur rzeczywiście został wybudowany wzdłuż granicy z Białorusią. Ten mur, o którym zapewne słuchacze słyszeli już od dawna oddany do użytku ukończony 1 lipca, jeżeli się nie mylę ubiegłego roku, on został tak zbudowany by metr jeszcze po tej drugiej stronie płotu była Polska, bo te wywózki puszbeki, o których słyszymy o tysiącach dziesiątkach tysięcy, jeżeli już nie setkach tysięcy tych pużbeków, to jak słyszymy w komunikatach Straży Granicznej, oznacza odstawienie do linii granicy, Straż Graniczna nigdy nie mówi nie powie, że wrzuciliśmy ludzi na Białoruś. No ale zrobili to właśnie taki myk, jeżeli mogę takiego słowa użyć prawny, budując ten mur na polskiej ziemi za murem jest jeszcze ta Polska. No i oni po prostu, przerzucając ludzi przez okienka tzw okienka dla zwierząt, które się rozsuwają w tym płocie, wypychają de facto cudzoziemców jeszcze na stronę polską, jeżeli ktoś od białoruskiej strony podejdzie bezpośrednio do tego płotu, no to jest w Polsce i tak właśnie też dzieje się tam na wysokości Białowieży Małgorzata rcharska z chłopem humaniti właśnie mówiła, że dzisiaj o poranku nikogo jeszcze nie było, ale trzymał znaczy, że nikogo nie było, że rodziny podjęły taką decyzję, by jednak odpupuścić.
Dalej na ile one właśnie są przepraszam, że wejdę są na ile one są decyzyjne, to znaczy, na ile mogą się cofnąć na zrobić te metry wstecz na terytorium Białorusi? Na ile nie, bo pojawiały się też informacje, że tam tam byli zastraszani. Oczywiście przez dużo brutalniejsze służby.
Oczywiście, nic nie dzieje się po drugiej stronie płotu po białoruskiej stronie bez zgody i woli białoruskich służb i tam, jeżeli ktoś już trafi w te kleszcze. Przypomnimy też słuchaczom, że cały czas jest taka tzw system, czyli pozostałość po zimnej wojnie od strony białoruskiej kilkusetestro metrowa strefa pomiędzy bia Białorusią, a polską, gdzie pełną kontrolę sprawują białoruskie służby i tam nikt nie wejdzie sobie od tak bez zgody Białorusinów. To też stamtąd tak sobie nie wyjdzie jeszcze wczoraj pojawiła się też informacja, że do tej grupy, o której mówimy, miały dołączyć rodziny uchodźców cudzoziemców przepraszam znepalu.
No właśnie, panie powiedzieć, przepraszam, że wejdę słowo, ale tam są Syryjczycy z północy. Jak rozumiem, tego dotkniętego trzęsieniem, ziema o jest mowa też o jemańczykach, tak irakijczykach na ALU byli tak, bo w takim razie rozumiem, że tam jest jakaś rotacja.
No wygląda na to, że jest białorusiny oczywiście tym sterują. I tutaj też mieliśmy w naszym środowisku aktywistyczne taki problem, no bo co robić no bo jeżeli tam przyjadą media, przyjadą kamery, a część aktywistów rzeczywiście no walczyła o to i bardzo dobrze, bo świat powinien dowiedzieć się, że na tej granicy, gdzie umierają ludzie. Są kobiety są dzieci są też mężczyźni, oczywiście w większości, którzy głównie tą umierają mężczyźni to ciała mężczyzn w zdecydowanej większości znajdujemy na pograniczu polsko białoruskim, ale mając na uwadze ustnasz i te dwuletnie doświadczenie z tego, co dzieje się na tym pograniczu polsko białoruskim. No ja sobie sam zdawałem sprawę i też przekazywałam swoje uwagi przyjaciołom i przy przyjaciółkom z podlaskiego Ochotniczego pogotowy humanitarnego, że w świetle kamer w obecności fotoreporterów Prawo i Sprawiedliwość nie pozwoli nikomu żadnemu strażnikowi granicznemu. Na.
Przyjęcie to my.
Wpuścił do Polski przez dziurę w tym płocie kogokolwiek. To będzie porażka. To będzie oznaka słabości Prawa i Sprawiedliwości, a przecież nie o taką Polskę w cudzysłowie walczy rząd Prawa i Sprawiedliwości dehumanizując cudzoziemców muzułmanów, ale też i chrześcijan, którzy pojawiają się na tej granicy. I tutaj oczywiście moim zdaniem warto było powiedzieć o tym, co tutaj się dzieje. W związku z tymi rodzinami boszącymi o pomoc, ale po prostu dla dobra sprawy dla dobra wyższego. Uważałem wspólnie też z człowiekiem lasu z Mariuszem kurnytą, że należy tutaj pozostawić sprawę dyplomacji. Nie patrzeć niestety na ręce w tym wypadku Straży Granicznej, licząc na to, że podobnie jak miało to miejsce już jakiś czas temu, bodajże w zeszłym roku, gdzie była podobna sytuacja w kwietniu, też rodzina w takiej samej sytuacji była po stronie białoruskiej, ale nie w tej lokalizacji. I gdy nie było kamer, gdy była interwencja nawet pochodząca z samego Watykanu. Straż Graniczna już bez kamer obok wpuściła rodzinę do Polski i liczyliśmy, że jeżeli można coś zrobić, to właśnie w taki sposób. No tutaj nie było możliwe, widzieliśmy też zdjęcia pokazujące strażników granicznych podających wodę jedzenie przez te szczeliny w płocie i to był dobry obrazek taki napawające optymizmem i tutaj.
To zależy.
Oczywiścieła, które będą.
Się od oczekiwań.
Mimo tego zła mimo tego zła, które się wydarzyło, i które też widzę bezpośrednio i wykonaniu strażników też z Białowieży. To jednak chciałem tym strażnikom, którzy podawali te wodę, podawali te jedzenie podziękować i powiedzieć, że panowie i panie liczę, że wszyscy będziecie w taki sposób humanitarnie działać, a nie tak jak 4 maja, czego byłem świadkiem i wy wiecie też, że tam się spotkaliśmy na obrzeżach hejnówki, gdy wyrzucaliście 8 Syryjczyków z Polski w tym 1 nieletniego i nie przeprowadziliście lekarza nie przeprowadziliście tłumaczanie, daliście im od siebie sami z siebie wody. To my musieliśmy prosić was i przekazywać wam naszą wodę, żebyście im podali, a ostatecznie i tak tych ludzi wyrzuciliście na Białoruś. Liczę, że wasze serca jednak się otworzą i będziecie w stanie, widząc właśnie takie rodziny czy mężczyzn gdziekolwiek będziecie w stanie okazać im ludzkie odruchy.
Zna to rozumiem, że ta sytuacja nie jest jasna o, tyle, że ci ludzie byli od byli tam no sobota wieczór, niedziela jeszcze wczoraj, a teraz rozumiem, że to się zmienia tak to znaczy. Nie.
Zmienia się do tej grupy do tej do tej grupy, zapewne też dołączają, bo słyszę, że tam po prostu jest duży ruch w ogóle na pograniczu cały czas jest duży ruch. My cały czas pomagamy ludziom w lasach, tym, którzy potrzebują tego wsparcia, potrzebują jedzenia, potrzebują wody, potrzebują szansy na przeżycie, bo puszbek nawet taki o takiej porze, kiedy jest ciepło. Ale kiedy jest mokro, kiedy jest mnóstwo komarów, kiedy jest wycieńczenie, kiedy brak tych sił może być też śmiertelnym zagrożeniem, taki pobyt i wywózka na Białoruś, dlatego pomagamy tym ludziom. Sytuacja jest dynamiczna, tam jest też ruch i wszystko jest też po tamtej stronie zależne od służb białoruskich, a to jest woda na młyn dla Macieja Wąsika Mariusza Kamińskiego, którzy grają znakomicie w tę grę zaproponowaną przez Łukaszenkę.
Też mamy informacje sprzed 6 dni, że czterdziesta piąta ofiara ciało mężczyzny właśnie zostało z rzeki wyciągnięte, ale tych zaginionych jest więcej. No pan też bierze udziałów no próbie identyfikowaniu tych ludzi, potem kontaktach z rodziną?
Właśnie dzisiaj właśnie tak taki dzień mam i wczoraj i jeszcze wcześniej przypomnę 16 lutego na poszukiwaniach zbiorowych organizowanych przez podlaskie Ochotnicze pogotowie humanitarne też przez policję w Hajnówce. To było jedyne jedyne poszukiwania takie zbiorowe nie udało się ich powtórzyć, ale wówczas znaleźliśmy ciało mężczyzny, jeszcze tego samego dnia wytypowaliśmy, kim może być skontaktowaliśmy się z jego rodziną i w zeszłym tygodniu po wielu próbach też dzięki uprzejmości polskiej ambasady w Etiopii przyjechał do Polski prawdopodobny brat zmarłego w zeszłym tygodniu przekazał swoje próbki dna. Pod koniec tego tygodnia mają być podane wyniki i najprawdopodobniej okaże się, że tym zmarłym jest mężczyzna z Etiopii i teraz też dzisiaj, szykując się na te wyniki tych testów przygotowujemy się do pogrzebu, który odbędzie się w Polsce. Też dzisiaj miał się stawić do Białegostoku w komendzie wojewódzkiej policji brat z Afgańczyka, którego też członkowie naszego pogotowia odnaleźli 18 kwietnia w Puszczy Białowieskiej. Też udało się odnaleźć jego rodzinę w Afganistanie, połączyć takim kanałem informacyjnym z Podlaską policją z 1 policjantem, który otrzymuje wszystkie sprawy zmarłych. I tutaj ukłony dla pana, który to robi, bo jest otwarty na te współpracy i dzięki temu możemy identyfikować zmarłych i ta rodzina też przyjeżdża po to, by ostatecznie naocznie potwierdzić tożsamość zmarłego i też zaplanować jego pogrzeb. Ewentualny transport ciała.
Bardzo dziękuję za rozmowę. Piotr Czaban z podlaskiego Ochotniczego pogotowia humanitarnego, autor kanału Czaban robi raban był państwa gościem kilka dni temu zaś chlesińska Fundacja praw człowieka podała, że wojewódzki sąd administracyjnych w Białymstoku. No uznał za nielegalny kolejny tzw. pużbak, czyli to wypchnięcie z Polski bez papierów za granicę w radiutokfem, informację świato pod. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA