REKLAMA

Walka o światowy traktat (anty)plastikowy - paryskie starcie

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-30 15:20
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
12:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Lichnerowicz, ludzkość wszyscy my produkujemy rocznie około czy ponad 430 000 000 ton plastiku 2/3 z tego plastiku jest używane bardzo krótko często jednorazowo, zanim zamieni się w śmieci, będzie czekać na rozkład kilkadziesiąt czy kilkaset lat gdzieś w oceanie. No i rzecz z plastykiem jest powiedziałam ogólnie całkiem nowa do lat pięćdziesiątych ludzie sobie bez niego musieli radzić, no a potem hitem wdarł się w nasze życie. No, a już jemy, jakie przynosi szkody i nie tylko chodzi o cały mikroplastyk oceany, ale też choćby o nasze zdrowiem, dlatego też w Paryżu trwają właśnie prace nad pierwszym międzynarodowym wiążącym traktatem, który miałby jakoś coś z tym plastykiem pomóc nam zrobić, chociaż są 2 koalicje i o nich porozmawiamy o tym, jak jak idą te rozmowy i jakie są argumenty, które w nich padają? Porozmawiamy z Piotrem barczakiem, dzień dobrym dzień dobry Piotr Barczak jest związane z polskim stowarzyszeniem ziro. Wast jest też członkiem rady iru PIN varmental, biuro biuro, czyli biura Europejskiego, biura środowiskowego, jeżeli mogę tak na gorąco przetłumaczyć, wiąże tak na początek słowem wstępu, wiąże pan jakiś nadzieje z tymi rozmowami będzie traktat do końca przyszłego 20.04. roku.
Tak na wstępie mam nadzieję, chociaż taki wszyscy mieliśmy też nadzieję, kiedy został ten traktat ogłoszony, że, że takie prace będą rzeczywiście do końca przyszłego roku 2024 ale, widząc jak negocjacje i do, jaki jest duży wpływ lobbingu. Niestety mam tutaj małe wątpliwości, trzeba to się uda w ambitnej formie przeprowadzić do końca przyszłego.
Roku. To rozumiem, że można w uproszczenie pewnie powiedzieć, że są dwiealicje i w 11 koalicja to jest ta koalicja 55 państw, które właśnie, gdy mógł pan to rozwinąć, ale jednak generalnie koncentrują się na tym, byśmy używali mniej plastiku. Jest druga wspierana przez korporacje petrochemiczne, bo przecież większość plastyku jest ropy, która przekonuje, że my zaraz tak ogarniemy recykling, że w ogóle możemy używać. No dużo plastyku, no może bez tych.
Słomek ewentualnie.
No rzeczywiście autoryzowanymi negoctorami tych negocjacjach ONZ, bo to sącenci ONZ u rzeczywiście są kraje członkowskie, ale koalicja tworzą się poprzez również oczywiście przez przemysł przez ngo s, które również mocno działają w kom temacie. Także to są bardzo kompleksowe, także tak powiedziałbym kocje, ale rzeczywiście można by podzielić na 2 punkty widzenia, albo oczywiście więcej też, ale 1 grupa przede wszystkim chce, żeby traktat nie był wiążący. To jest podstawowe, niestety takie też założenia, które zdecydowany na tych w tym czasie w Paryżu i.
Bo jak oni mówią rozumiem, że to jest ten argument, który mówi, że państwo na własną rękę najlepiej zdecydują jak się zmierzyć swym.
Problemem.
Państwo na własną rękę zamiast np. na poziomie globalnym, ale też nawet jeśli to będą na własną rękę, czyli przez państwa członkowskie legislacje, wprowadzane to często to często mogą być takie rozwiązania, jak np. chce Indie, czy są znaczone, żeby to jednak nie były wiążące dla przemysłu, tylko w pewnym sensie jakieś cele do dążenia dyrektywy, ale nie wiążące bardzo bardzo restrykcyjnejnie ograniczenia ograniczenia niebezpiecznych substancji. Także tutaj jest właśnie ten element obowiązkowości.
A druga koalicja.
I druga koalicja chciałaby akurat w tym temacie, bo mówimy o temacie obowiązkoowości, żeby dalej kontynuować tzw pakty, czyli takich paktów dużo powstała również w Polsce tak dotyczący plastików, czyli grupa, powiedziałbym przemysłu, która jest świadoma problemu. I chcę w jakimś jakiś sposób działać, ale i dostaje pan kredyt zaufania również od społeczeństwa i rządzących, ale niestety nie nie osiąga swoich własnych celów, które sobie same nakładają. Takie fakty są w każdym kraju. I tutaj śledziliśmy te fakty w różnych krajach rzeczywiście i wszystkie praktyk nie osiągają swoich.
Właściwościek postanowienia noworoczny. Tak.
Tak tak.
Dokładnie, to jest ten 1 punkt sporny co jeszcze.
Drugi punkt sporny. To jest jakby definicja, ci jest w ogóle, a to pochodzi o definicji miast zali dotyczące plastiku, więc w mniemaniu większości ludzi myślimy o zanieczyniesieniu plastikiem, po prostu te całe śmieci, które gdzieś tam są w środowisku czy w rzekach czy w morza, ale zanieczyszczenia plastiku. Powinniśmy patrzeć i to jest właśnie cele ten ambitnie części koalicji powinniśmy rozumiećcznie w całym cyklu życia, czyli od początku wydobycia substancji, która jest ogrzewana do produkcji plastiku, czyli ropy poprzez produkcję poprzez używanie i poprzez i ostatnie ten element to jest właśnie element, kiedy plastik powstaje odpadem i jakby ta koalicja niskiej ambicji chce, żeby tylko ograniczyć odpadź.
A co się dzieje po drodze? Na co warto zwrócić uwagę?
No właśnie to jest bardzo bardzo ważne, bardzo ciekawe, więc już w wydobyciu plastików w transporcie mamy dużo zamienieczyści. Mamy to bardzo dużo różnych, to mówi ois pils, czyli wylewy. No nie wiem, jak tu nazwać, a wycieki o wycie i ropy na morzu w czasie transportu, ile statków jest niestety, ale z pokładu statków w wycieka jest nie mówiąc, kiedy jest taki wypadek statku, a to cały czas zdarza i w całym cyklu życia również mamy bardzo dużo problemów dotyczących Chem chemii, przecież plastyki.
To związek tak to są toksyczne różne związki.
Bardzo różnych związków setki jeśli nie tysiące różnych związków, bo te plastików tworzy sztucznych, coraz więcej powstaje i one rzeczywiście zawierają w te laty zawierają byćwenole. Czy również różne kwasy tzw, czyli substancje misne, które są na zawsze one są wieczne, bo tak są stworzone właśnie plastyki, ma taką właści właściwością właściwość. Czy jest wytrzymały rzeczywiście, ale on też jest bardzo wytrzymałym środowisku, no i również sekwencją brakotwórcze, które mogą przecież występować czy tzw zmiękczacze plastiku. To są rzeczy to są substancje, które powinny być zakazane w plastiku, które do tych, które jest opakkowaniem żywności, np. no bo wtedy jest ten program migracji, ale jest wiele plastików, które nie są używane w żywności, ale właśnie posiadają te niebezpieczne substancje i wtedy np. w zabawkach. Wiele niestety to jest bardzo bardzo alarmujące również w zabawkach dla dzieci takie substancje mogą występować, a szczególnie jeśli jest to plastik pochodzący z plastikiem z recyklingu. Niestety.
No właśnie to gril miejsc opublikował taki metaanalizę badań. No i ostrzegał, że właśnie recykling powoduje, że no plastik może stać się i to toksyczny właśnie dotyczy szczególnie tego rodzaju tych plastików, które już zawierają te różne chemie toksyczne.
Tak tak, to jest taki koktaj wtedy toksyczny, więc tutaj chciałem tylko no powiedzieć, o trzeba zrozumieć kontekst, dlaczego grantwist ten raport zrobił, bo powiedziałem różne komentarze, raport jest przeciwwagą temu dążeniu, który teraz jest przez lobbystów w Paryżu, niestety, ale bardzo promowany, żeby nadal produkować jak najwięcej, ale my się zajmujemy plastikiem, myślę zajmiemy stworzeniem infrastruktury, która to zbierze i przekształci kolejne plastik, więc głównym przekazem grybisu jest, żeby skupić wszystkie działania na redukcji na maksymalnej redukcji plastiku, kiedy on jest niepotrzebny, kiedy mamy na alternatywy dla plastiku i szczególnie to w temacie opakowań czy wszystkich plaików jednorazowych. Mamy alternatywy, mamy znamy dobrze właśnie tak jak pani powiedziała przeddziesięcioma laty nie znaliśmy plastiku takim codziennym życiu, więc te alternatywy istnieją i w ten właśnie sposób działa rozumieć ten raport w gryin PiS u tu nie chodzi o to, jak np. niektórzy lobbyści w Polsce dzisiaj mówią o lecykling plastiku nie działa, dlatego musimy zbudować więcej spalarni z odpadów. No i właśnie tu mamy problem, bo spalarnia odpadów razem z infrastrukturą, która dla plastiku tworzy ten taką pułapkę, że musimy skoro zainwestowaliśmy tyle, musimy dalej używać plastiku go i go zbierać go podawać rercylinkowej, wtedy problem będzie będzie już prawda zniknie, ale właśnie nie zniknie, bo, bo tak jak powiedzieliśmy, no sama produkcja plastiku to są same wydobycie i później transport. To są też emisje CO2, to są chemikaliat wprowadzane i poza tym większość recykling większość plastiku i tak nie jest.
No mniej niż 10% to.
10% globalnie w Europie może być trochę więcej, jeśli chodzi o same opakowania, ok trochę więcej, ale nawet to nie jest więcej niż połowa te sąpy opakowania, które tylko raz i zostały użyte i ewentualnie drugi raz zostały poddane recyklingowi, ale już o kolejnych cyklach niż nie mówimy, bo już praktycznie on nie one nie istniał plastik traci swoje właściwości bardzo szybko.
A to sześćdziesiątego plastiku mamy zużywać 3 × więcej takie są prognozy, no to jest nowy model biznesowe, tych korporacje, które do tej pory produkowały ropę dla samochodu samochodów. Coraz będzie więcej elektrycznych. No to coś muszą ze sobą robić. Ja rozumiem, że to jest wielka walka o przyszłość plastiku. No i teraz pytanie czy w ogóle te państwa walczące o właśnie pewne ograniczenie i toksyczności i zużycia plastiku, czyli pewna filozofia używajmy mniej, a nie liczmy, że go zrecyklingujemy. Czy oni mają szanse, to znaczy jak ja nie mają, co jest ich siłą oferty?
I siłą są organizacje pozarządowe, które są bardzo aktywne w tym temacie również w Paryżu. W tym momencie wielu moich kolegów i koleżanek jest w Paryżu i negocjuje bardzo mocno i to są adwokaci, którzy nie tylko są na ulicach, ale są w sali negocjacji. I to jest bardzo ważne, żeby razem z tymi państwami, które są ambitne organizacje pozarządowe, organizacje obywatelskie, które mają na celu ochronę środowiska, były przy stole.
A są negocjacje, czytałam narzekania, że zostało mocno to ograniczone i jeszcze tylko dorzucę z drugiej strony przyznałam, że udało się jednak tam też mieć przedstawicieli tych ludzi, którzy dokonują recyklingu w tzw krajach rozwijających się, czyli na tych wielkich wysypisk, taka śmieci jak choćby w keni 60% wg NZ u recyklingowanego globalnie plastiku robi ją dzieci i dorośli na tych wielkich wielkich.
Wysypiskach.
To jest co właśnie foe sektor nieformalny, oczywiście w krajach korzystacych się na nim na nim stoją te kraje i gdyby nie oni to w ogóle by nic działa. Tak rzeczywiście udało się do stołu negocjacyjnego dostać również akredytowanym organizacjom, ale nadal za mało nie ma, bo do tego stołucyjne negocjacyjnego udało się również dostać firmom wydobywającym ropę, więc tutaj jest bardzo niestety dużo niebezpieczeństwo, kiedy zrównuje się jako interesariuszy, zrównuje się tych, którzy wprowadzają zanieczyszczenia z tymi, którzy są rozwiązaniem albo, którzy są najbardziej dotknięci tymi daniczki.
Musimy kończyć, ale rozumiem, że po swojej stronie czy po stronie tych, którzy mówią, możemy używać plastiku, prostu będziemy recyklingować, są Arabia Saudyjska. Chiny częściowo też stany Zjednoczone. No tam jest ten przemysł trochę miczny, zresztą często poiązany z rządem ogromny, a po drugiej stronie, jakie państwa roanda.
Roanda, rzeczywiście Francja, sama także tutaj mam dużo nadzieję, że jako gospodarz również no i najważniejsze ci robi organizacja, która tu w ogóle organizuje, czyli ONZ program do spraw środowiska, czyli junep oni niedawno pani dyrektor też bardzo mocno powiedziała. Znają znają problem ich będą celowali jak najbardziej.
Redukcji bardzo dziękuję za relacje. Analizę słuchali państwo Piotra Barczaka z polskiego stowarzyszenia z o i też członka rady i rovimentall biuro teraz już informacje.
A świat podg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA