REKLAMA

Trzy hipotezy o dronach w Moskwie: "Wszystkie fatalne dla Kremla"

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-30 15:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
14:33 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Agnieszka lichmerowicz.
Łączymy się teraz w światopodglądzie, tak jak państwo słyszeliście.
Z płk. Piotrem Lewandowskim dzień dobry. Dobry.
Dzień dobry państwu.
Płk Piotr Lewandowski jest pułkownikiem rezerwy związanym obecnie z centrum szkolenia wojsk obrony terytorialnej. Wkraczamy zacznę może od takiego trolowania dosyć typowego przez Ukraińców trolowania Rosjan. Tutaj oczywiście, szczególnie sprawny w tym trolowaniu jest mechalu opodole, jak, czyli doradca kancelarii prezydenta zeleńskiego, który powiedział, że wkraczamy werę sztucznej inteligencji, być może nie wszystkie drony są gotowe do ataku na Ukrainę i chcą wrócić do swoich właścicieli. W ten sposób skomentował atak dronów na stolicę, w wyniku którego uszkodzonych zostało kilka budynków czy też w wyniku zestrzelenia tych dronów, ale no leciały i zaatakowały ponoć również rublkę, czyli te Super drogą pod moskiewską dzielnicę, gdzie mieszkają dygnitarze. Ukraińcy oczywiście się od tego ataku odcinają, jakby pan po pierwsze, opisał znaczenie takiego ataku do nowego, czy rzeczywiście tutaj Ukraińcy? No rozwijają te strategie już ataków nie tylko na jakieś zbiorniki z paliwem. No i kto może za tym stać?
No, że tak w zasadzie wersji jak zorganizowano atak możemy mieć 3 i każda jest fatalna dla Rosji, czyli wersja pierwsza, że drony, bo zapewne mogły to być drony chińskie, które mają relatywnie daleki zasięg. To są to teoretycznie drony transportowe, ale doskonale można je przerabiać na użytek bojowy i robią to zarówno Ukraińcy i rozsjanie tego typu dronów używają obie strony, ale teraz tak. I jeżeli te drony zostały odpalone z terenu Ukrainy, to oznacza, że rosyjska obrona przeciwlotnicza i system walki radio elektroni elektronicznej jest fatalnie dziurawy, czyli przeleciały z Ukrainy i doleciały aż w okolicę Moskwy, czyli nie.
Potwierdza toły.
Tak nie potwierdzam narracji o skuteczności zorganizowanej obrony przeciwlotniczej, no najważniejszego obiektu, czyli stolicy kraju, więc narracja fatalna narracja. Druga możliwość, że drony odpalono z tereny z terenu Rosji, czyli w jaki sposób znalazły się na terenie Rosji i grupy dywersyjne odpaliły je już w pobliżu Moskwy uruchomiły i one zaatakowałyby Moskwę z relatywnie bliższej odległości, czyli ta obrona przeciwlotnicza. Dopiero ta bezpośrednia mogła zadziałać, ale to jest też narracja fatalna, bo oznacza, że służby bezpieczeństwa wewnętrznego rosyjskiego ogromnie rozwinięte są nieskuteczne, bo nie wykryły tych grup i pozwoliły im na taki atak, więc narracja też fatalna innaracja trzecia, że jest to to tzw. in slajd, czyli robota jakiejś wrogiej politycznie opcji po to, żeby skomprommitować tą opcję, która odpowiada za ochronę Moskwy, ale naracja też fatalna, bo to oznacza, że trwają już otwarte walki wewnętrzne. Jeśli chodzi o Rosję, więc wszystkie 3 naracje fatalne, w związku, z czym Ukraińcy mają niesamowite możliwości do czegoś, co pani redaktor nazwała troolowaniem, a my nazywamy w skrócie siyops, czyli sajkologgical oper reon, operacje psychologiczne, bo militarnie znaczenie to ma, ale ma to przede wszystkim olbrzymie znaczenie psychologiczne.
No właśnie, jakie jak.
O czym jeszcze tak jeszcze dokończę, bo do tej pory to to mieszkańcy Moskwy spali spokojnie, a to mieszkańcy Kijowa bali się, a tu chodzi o to, żeby mieszkańcy Moskwy przestali spać spokojnie i to się z pewnością udało.
A może nie wiem, może takie spekulowanie ze strony takiej amatorki, jak ja nie ma sensu. No ale myślałam, że co to spowoduje, to znaczy w ludziach dosyć dużą ale.
Bo teraz tak, jakie mamy skutki tego, oczywiście opinia międzynarodowa jasna, bo to jak gdyby przekaz taki pokazujący, że Rosja nie jest miejscem, które jest poza obszarem wojny, ale tak przede wszystkim dla mieszkańców Rosji. To jest przeniesienie wojny pod ich progi, dosłownie dosłownie, w związku, z czym no jak gdyby taka, bo mieszkańcy mostu mieli trochę to do siebie, jak ktoś, kto śledzi to co się dzieje w przestrzeni medialnej rosyjskiej tej oficjalnej. Okej gdzieś trwa operacja specjalna, nasi żołnierze tam pojechali i jak to określali robią porządek, a my sobie idziemy, wstajemy rano kupujemy bułki tak włączamyian nowoski. Czy co tam oglądamy i żyjemy sobie spokojnie co codziennym życiem no ten atak pokazał, że ta wojna się toczy, to nie jest żadna operacja specjalna tylko to jest wojna. W związku, z czym uczestnicy wojny są wojny są na ataki narażeni i także ci, którzy mieszkają w głębi Rosji militarnie ma znaczenie, bo rozstania nie mają w nadmiarze środków przeciwlotniczych. Znakomita ich część chroni wojska w rejonie bezpośrednim tam, gdzie się toczą walki. No i teraz prawdopodobnie część tych sił będzie musiała zostać przemieszczona, żeby wzmocnić ochronę dużych rosyjskich miast, więc militarne znaczenie to ma jak najbardziej też no a poza tym jest bezpośrednie zagrożenie życia, bo te drony spadały. Tak jak pani redaktor powiedziała w okolicy, gdzie mieszkają nazwijmy, to rosyjscy politycy oligarchowie itd. no i tam się te drony pojawiły, więc także lęko o dobytek własny, czyli ludzie, którzy albo bezpośrednio dowodzili albo finansowo organizowali wojnę na Ukrainie. W tej chwili są narażeni sami na atak.
Właśnie chciałam dopytać o te systemy obrony powietrznej przeciw, no nie tylko lotniczej. Czy to jest także, czytam, że jakaś dyskusja w Moskwie się zaczęła o tym właśnie, że one są słabe, no, że nie wychwyciły tych dronów. Na ile no właśnie, na ile oni z tego wyciągną wnioski, albo mogą wyciągnąć wnioski?
To znaczy ta obrona zafunkcjonowała, to nie jest tak, że ona nie zadziałała. Wiemy, że zdecydowana większość dronów została albo zestrzelona, tak, bo tam były systemy Pancer, która jak, gdyby konstruowano z myślą również o ze strzelwaniu dronów, wiemy, że one zadziałały. To jest na opublikowanych filmach, więc ta obrona zafunkcjonowała najprawdopodobniej w zafunkcjonował system walki radio elektronicznej, bo te drony, które spadły, one nie trafiły w zaprogramowane cele, tylko prawdopodobnie zostały zakłócone przez rosyjską obronę radio elektroniczną. To znaczy prawdopodobnie.
Oni coś tak sugerują.
Straciły sygnał straciły sygnał albo zostały bardzo poważnie uszkodzone impulsami, to są drony komercyjne, one są dużo bardziej wrażliwe na walkę radio elektroniczną i po prostu straciły zdolności lotne i spadły, bo ich systemy zostały na tyle zakłócone, że one po prostu spadły i uderzyły w relatywie przypadkowe cele, więc ta obrona jest, natomiast dyskusja jest taka, że jednak drony doleciały do obszarów zabudowanych, prawda jest taka, że tego się uniknąć nie da, jeżeli tych dronów będzie dużo, one będą lecieć bardzo nisko. Mało tego Ukraińcy wiedzą, gdzie są rozmieszczone systemy obrony przeciwlotniczej, ponieważ, jeżeli one pracują, emitują sygnał, a na toskie systemy wykrywania, które wspierają Ukrainę, są w stanie stworzyć coś, co byśmy nazwali mapą obrony przeciwlot liczej i mając taką mapę, można znaleźć w niej luki bądź słabsze miejsca i drony kierować takimi, jakby korytarzami.
To dopytam jeszcze krótko, bo chciałabym też z kolei zapytać o te zmasowane zintensyfikowane, a taki na Kijów, ale no ile należy się spodziewać Ukraińcy mają zdolności właśnie jest jakiś sens, no, żeby te drony latały teraz nad Moskwę, co trzeci dzień tak oczywiście w przenośni.
Tego absolutnie nie wiemy, natomiast wiemy, że przemysł ukraiński rozpoczął produkcję drogi w szerokim zakresie. Tak nie znamy szczegółów, one są utajnione, ale z całą pewnością Ukraińcy bardzo mocno skupili się na produkcji dronu właśnie i sądzę, że Ukraińcy przygotowywali się na takie zbasowane ataki dronów rosyjskich. I teraz to będzie po prostu odpowiedź. No jak najbardziej adekwatna słuszna usprawiedliwiona, żeby odpowiedzieć tym samym, co robią Ukraińcy, czyli mówiąc obrazowo, kto od miecza, kto mieczem wojuje ten od miecza. Ginie.
Właśnie chciałam zapytać o te zintensyfikowany ataki nie tylko dronów, ale też po prostu rakiet na Kijów głównie, ale oczywiście nie tylko na Kijów, w tym miesiącu. No on się kończy, ale tych ataków było, to zależy jak liczyć, ale czytam, że już ponad 20 w ciągu doby były 3 ostatniej doby. No i teraz spekulacje czy oceny może nawet bardziej niż spekulacje są takie, że Rosjanie chcą zniszczyć ukraińską obronę przeciwlotniczą. No i właśnie na ile to osiągają, jaki jest sens tej intensyfikacji? Oczywiście wiążą to wszyscy z kontrfensywą, że rozumiem, że chcą zniszczyć obronę przeciwlotniczą przed tą wielką bitwą, na którą czeka?To znaczy drony ob obrony przeciwlotniczej nie zniszczą. Zapewne natomiast mogą ją satuurować, czyli jak, gdyby przeciążać, bo część tych groonów atakuje cele militarne, natomiast no często dozeszliwania tych dronów używa się rakiet, które bardzo często droższe, są wielokrotnie droższe niż same drony i tych rakiet Ukraina ma ograniczoną. Ilość to właśnie pojawiały się tak informacje, że może im brakować.
Nawet są to są to głosy słuszne i rzeczywiście takie ryzyko istnieje, tym bardziej, że pojawiały się informacje, że maj będzie krytyczne, jeśli chodzi o zapasy amunicji ukraińskiej przeciw lotniczej, ale tu bardzo mocno zachód mówiąc. Obrazowo spiął się, jeśli chodzi o dostawy tej amunicji przeciwlotniczej kilka krajów nie opublikowało np. Finlandia, z czego składały się ostatnie dostawy utajniono, to bardzo możliwe, że były to właśnie rozmaite systemy przeciwlotnicze. Nie podano, jakie, żeby nie ułatwiać Rosjanom planowania ataków.
Czyli jak jest zatem 1 cele, rozumiem, to, o którym pan wspomniał, czyli po prostu wyczerpać te obroniczne.
Ale tak, ale, pani redaktor, drony też atakują cele wojskowe, czyli stacje radiolokacyjne, same wyrzutnie.
Na Kijów, to cały czas leci.
No dlatego, dlatego że przede wszystkim Kijów jest broniony bateriami, patrio, więc ma być przekaz, że proszę Amerykanie, dali mówiący językiem Rosjan dali swoje najbardziej zaawansowane systemy, a one są nieskuteczne, bo dalej w Kijów uderzają nasze środki rażenia. I to jest główny cel.
To też podawanie podają Ukraińcy taką informację, że właśnie chodzi o wręcz zniszczenie tych patriotów. Czy.
Przetarg oczywiście, jak gdyby priorytetowym celem są wyrzut epa patrioty zniszczenie nawet pojedynczej wyrzutki, gdyby to się udało i gdyby Rosjanom udało się opublikować zdjęcia, to byłby ich olbrzymi sukces propagandowy, ale zwrócić pani redaktor uwagę o poziom, czyli mamy 1,5 milionową armię, która dąży do ten sukcesu, czyli zniszczenia pojedynczej wyrzutni patriotów, żebyśmy mieli świadomość. I jaki ma być sukces militarny?
To już na koniec zapytam, rozmawialiśmy jakieś 2 tygodnie temu, ostatniej powtórzę, to pytanie kontrfensywa, co pod nią dziś rozumiemy i kiedyś się spodziewamy.
To się tak, bo mówiąc o kontrofensywie takiego wysokiego poziomu, ona ma miejsce we wszystkich obszarach, czyli pierwszy już ma taki tak ten strategiczno polityczny on ma. Proszę zwrócić uwagę na taki raj prezydenta Ukrainy po europejskich.
Państw ok, ale to tak na fronnkowo.
A teraz chowrzy, a schodząc na dół, to się wiąże wszyscy nie tak, bo, bo ten rak miał zapewnić zdolności, bo, bo nie wiemy, o czym rozmawiali w twarzą w twarz przywódcy państw. Wiemy znamy ustalenia, które opublikowano, a na pewno głównym zadaniem prezydenta Ukrainy no było nie zwiedzanie stolic, tylko zapewnienie sobie wsparcia na czas Ukrainy bardzo konkretnego precyzyjnego, czyli na zasadzie co możecie nam dać albo co potrzebujemy. I czy nam dacie ja sądzę, że taki był główny ZER i no nie znamy odpowiedzi, gdybyśmy znali odpowiedzi byśmy mogli odpowiedzieć, kiedy ta ofensywa ruszy, bo, że ruszy. Ja nadal jestem przekonany, dlatego mówiąc czysto wojskowo, Ukraińcy atakują w tej chwili bardzo intensywnie z użyciem potysków rakietowych brytyjskich, czyli szedł tor z użyciem pozostałej broni, czyli hajmars rosyjskie tyły atakują stanowisko dowod, stanowiska dowodzenia, atakują składy, ale co ważniejsze zaczęli atakować węzły komunikacyjne, dlaczego to jest ważne, dlatego że w przypadku ofensywy kluczem do otwarcia ofensywy będzie przerzucenie odwodów, Rosjanie będą musieli przerzucać od wody, tam, gdzie Ukraińcy będą atakować porażenie elementów tych szczególnie węzłów składów paliw, które się na takich drogach szlakach komunikacyjnych są rozmieszczone uniemożliwi sprawne przerzucanie odwodów. I to się w tej chwili dzieje.
I tu 3 kropki, ale pewnie, jeżeli pan się zgodzi, słyszymy się szybciej niż później. Bardzo dziękuję za rozmowę i przyjęcie zaproszenia płk Piotr Lewandowski, centrum szkolenia wojsk obrony terytorialnej, był państwa gościem informacje.
Światopodg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA