REKLAMA

#LexTusk mobilizuje opozycję?

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-05-30 17:00
Prowadzący:
Czas trwania:
15:47 min.
Udostępnij:

"Ta ustawa kwestionuje nasza przynależność do świata zachodniego" - o tym, co po podpisaniu ustawy opowiada Michał Kamiński.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Karolina Lewicka. Dzień dobry, witam państwa i zapraszam na wywiad politycznemu i państwa pierwszy gość Michał Kamiński, senator Unii Europejskiej Demokratów, wicemarszałek Senatu, klub koalicja Polska, Panie Marszałku, dzień dobry. Dzień dobry, jaka motywacja stoi za komisją spraw, badania wpływów rosyjskich w Polsce PiS się boi PiS domyka, system pisma obsesje na punkcie Donalda Tuska.
Wszystkie elementy, które pani wymieniła razem wzięte plus chęć polaryzacji na Prawo i Sprawiedliwość, biorąc pod uwagę także niepopularność Tuska w sondażach uważa moim zdaniem błędnie, ponieważ oni właśnie zaczęli odbudowywać i bardzo dobrze popularność Donalda Tuska tym matakiem, ale cała kalkulacja opiera się na tym, że jak oni sprowadzą kampanię wyborczą do rywalizacji pomiędzy obozem PiS, u, a personalnie Donaldem Tuskiem. To z uwagi na niepopularność Tuska. To jest to da im przewagę to zmobilizuje.
Może pan, że ta polaryzacja za działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości.
Tak uważają, a prawo uważam, ja uważam, że przegięli i to nie zadzia działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ czym innym jest stosunek Polaków do Donalda Tuska, a czym innym jest stosunek Polaków do wolności i demokracji i także ci ludzie, którzy nie są entuzjastami Donalda Tuska, bo mają do tego prawo muszą stanąć w jego obronie. W tym momencie, w którym nie tylko zresztą Donald Tusk może stanąć, bo ugru politycy różnych ugrupowania MO Polity mogą i dziennikarze mogą stanąć przed groźbą wyeliminowania ich życia publicznego win inny sposób niż za pomocą kartki wyborczej. I to jest rzecz, w której nie ma różnic po stronie opozycyjnej, bo ich po prostu być nie może ja chciałbym, żeby w tej sprawie nie było również różnic pomiędzy Polakami, bo pomiędzy Polakami powinniśmy być zgodni co do tego, że w obliczu choćby tak trudnej sytuacji geopolitycznej, która jest w nasze dookoła naszego kraju i wnętrz. To na wojnę wewnętrzną. To odpowiedźć.
Tę wojsku będzie popierał z pewnością te komisje wręcz będzie tą komisją zachwycony.
Widziałem badania, z których wynika, że nawet część elektoratu prawa 20.
% popiera to był weekendowy sondaż.
Uważa, że pani redaktor, naprawdę do tego dochodzi element, który myślę, że dzisiaj jest już bardzo widoczny i w którym zapewne domorośli doradcy Jarosława Kaczyńskiego znowu go albo szukali albo nie rozumieli rzeczywistości, bo z najwyraźniej powiedziano Kaczyńskiemu i powiedziano Dudzie, że reakcja międzynarodowa na to będzie mała będzie taka, którą będzie można zignorować. Dokładnie, to samo im mówiono o po ustawie o IPN, ie IPN i warto byśmy o tym przypomnieli, zakończyła się naprawdę upokazaającym dla polskiego premier odwrotem reter do.
Tokoleniem i na służby i zakładania.
Premiera netaniachu, żeby się zgodził, że tak powiem dać certyfikat koszerności tej umowie. I teraz sytuacja moim zdaniem dzisiaj jest bardzo podobna. Oni nie zdawali sobie sprawę, bo ich pojęcie o polityce międzynarodowej zresztą najwyraźniej jest mimo 8 lat rządzenia nieduże, a oni.
Myślą, że może na tym oświadczeniu amerykańskiego departamentu stanu i na słowach unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości się skończy, ale paniczą pokrzyczą. A gdyby zachód miał w nosie tak to nazwę, żeby nie nazwać inaczej polską wolności i polską demokrację. To po pierwsze, już dzisiaj mielibyśmy pieniądze z kpo, a my w dalszym ciągu ich nie mamy i m.in. po to, oni wolą rozmawiać o rzekomym proroz rzekomej i prorosyjskości Tuska, byśmy w kampanii wyborczej nie mogli rozmawiać o tym, gdzie są kochani przyjaciele z PiS u pieniądze z kpo, bo wy opowiadacie, że Tusk był prorosyjkiem politykiem podczas gdy tu za waszych rządów Rosjanie nabijali sobie w Polsce kieszeń, sprzedając do nas węgiel. To wreszcie, jeżeli mówimy o wpływach rosyjskich, w mediach nie kto inny jak Jarosław Kaczyński zadawał pyta o nadajniki nauralu, księdza dyrektora czy tam ojca dyrektora, jak go tam wiecie tak go zwicie. Natomiast oni dzisiaj chcą ni wmówić, że problemem w Polsce są rzekome prorosyjkie działania Donalda Tuska, kiedy każdy wyjał w europieie? Co zrobił Tusk w czternastym roku, po agresji rosyjskiej, pierwszej agresji rosyjskiej na krem w sytuacji, w której pani dyrektor redak dyrektor premier polskiego rządu w Wilnie nagradza nagrodą człowieka, który głosował w radzie najwyższej Litwy przeciwko niepodległości Litwy. Rozumiem pani kogoś, kto głosował za utrzymaniem związku Radzieckiego. Moglibyśmy też premier prześledzić całą karierę polityczną Antoniego Macierewicza, ona też jest nie.
Oni chcą tą decyzją, bo od tego zaczęliśmy tym atakiem na tą skala takim przede wszystkim na polską wolność, przede wszystkim na polską wolność oni chcą odwrócić uwagę od własnych grzechów. I to grzechów gigantycznych, bo można by.
Poprzeć dotychczas nie wymieniamy tych wszystkich grzechów, bo ja mam kolejne pytania czy do tego, że ta sytuacja ma miejsce od pewnością, to Szymon hołownie i Władysław kośniakamsz będą 4 czerwca w Warszawie musi być w leszni w Bielsku Białej będą, ale zapewne później będą też na tym marszu 4 czerwca nie może nie zamierzali być dzisiaj zamierza, że.
Będą. Ja zamierzałem jak pani wie, od samego porządku być na tym marsza?
Oni odniesieniu też swoje stanowisko.
180, dlaczego pani redak, dyrektor dyrektor pod bolszewicką, a ja bym ją nazwał putinowską ustawą. Zmienia sytuację polityczną w Polsce i my musimy wszyscy dzisiaj pokazać po pierwsze, że pisowi nie uda się zamach na polską wolność pisowi nie uda się ustawianie sceny politycznej pod siebie, a my niezależnie od tego, że przedstawiamy Polakom ofertę złożoną z 3 list opozycyjnych, bo tak pójdziemy do wyborów w sprawach pryncypialnych. Jesteśmy razem tak jak razem będziemy tworzyć następny rząd.
A może się pisowi nie udaje, jeżeli ta komisja orzeknie, że Donald Tusk to jest polityk prorosycki, że ma zakaz pełnienia funkcji publicznych przez najbliższych 10 lat i powiedzmy, że opozycja wygra wybory powiedzmy, że Platforma będzie najsilniejszym ugrupowaniem. I powiedzmy, że Donald Tusk będzie kandydatem na premiera Andrzej Duda, który podpisał tę ustawę rozłoży ręce i powie? No ja Donalda Tuska na premiera powołać nie mogę.
Pani redak, dyrektor dyrektor myśli, że w centrum Europy jest możliwe, że administracyjną decyzją wpłynie się na to, jak Polacy kogo, kto będzie rządził Polakami? To pani się głęboko.
Ale ja coś dzieje wę grzech i widzę, że my krok po kroku. To.
Się, ale na wygrzech nie doszło do wykluczania polityków, to nie jest Arsenał polityków półdemokratyych, polityków zachodnich. To, co dzisiaj widzimy, to jest putinnizacja Polski. Polska idzie drogą Putina bezpośrednio nawet nie drogą Erdogana, bo my widzieliśmy, że ordogan stanął przed chwilą przed bardzo.
No taknymi dla siebie wyda wieku z nim rywalizować.
I o włos je wygrał można tak powiedzieć na pewno je oczywiście pomagało tam la to nie mówimy o turcitko, mówimy o Polsce, ta ustawa jest ustawą stricte wyjmjącą.
A ma wyeliminować komitet osobę.
Dlatego będziemy razem 4 czerwca, ponieważ 4 czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku Polska zrobiła krok wyszła z bloku wschodniego, a 4 czerwca roku 20.03. Polska jest o krok od wejścia do bloku wschodniego realnego wejścia do bloku wschodniego wejścia do tej kategorii krajów. Jak Ukraina myślę, że jak Białoruś Rosja czy Kazachstan, w których to władza decyduje? Jak wybory, a na to pani redaktor nie ma zgody. Jestem przekonany naprawdę jestem głęboko przekonany, że jeżeli oni przegną i zaczną nie dopuszczać do wyborów ludzi, których na, których duża część Polaków chce głosować tu po prostu Polacy na to nie pozwolą.
Może znaczy pozwolimy strzli nie Wdzie tego zakazu.
Pani redaktor, dlatego ja.
Będzie akcje. Proszę.
Was wszystkich słuchaczy, którzy mnie słuchają, bądźmy 4 czerwca na ulicach, dlatego, że to także, jeżeli oni zobaczą, że nas jest dużo, bo oni się boją, oni się boją sił, oni się boją międzynarodowej siła, oni się boją, także potwornie boją się siły Polaków. Oni się potwornie boją prawdy i siły głosu Polaków, dlatego pamiętaj człowieku i pamiętaj Polko i pamiętaj Polaków 4 czerwca to jest także nasza osobista przyszłość. I dlatego warto wyjść na ulicę, warto im pokazać, że nas jest więcej, bo my kochamy wolność i ja nie wierzę, że Polacy kochają ją mniej niż Ukraińcy, którzy nie mówię teraz o wojnie. Mówię o tym, że w ciągu ostatnich 20 lat Ukraińcy 2 × obalali władze, która chciała im zabrać właśnie, to, czym jest wolność i dzisiaj za tę wolność niestety giną, ale sens naszego naszej aktywności politycznej całe to wszystko, co robimy dla mam nadzieję, że każdy z nas jako polityków uważa, że robi to, co robi dla Polski. Najlepiej, jak uważa nawet, jeśli się myli, ale sens tego wszystkiego stoi pod znakiem zapytania, jeżeli nie będzie w Polsce wolności?
Trzeba, żeby w ramach zaności.
Kartki wyborczej decydować o tym, czy Kamiński Kowalski czy Malinowski idzie do Sejmu, czego Senatu czy nie idzie i tylko naród ma w tej sprawie?
Demokracji jest to, że ktoś może stracić władzę. To jest dość klasyczna definicja, chciałbym zapytać o pana prezydenta. Czy pan prezydent postanowił przy handlować swój podpis za kilka miejsc na listach wyborczych dla swoich ludzi? Czy postanowił zbliżyć się w tej kampanii do Prawa i Sprawiedliwości? Czy postanowił wejść w konflikt z całą opozycją, bo lewica zagroziła trybunałem stanu?
Pani redaktor, powiem szczerze, że dla każdego człowieka, który jest polskim patriotą, po pierwsze po drugie człowiekiem propaństwowym w takich kategoriach. I w z tej sytuacji mówieniu o polskim prezydencie nastręcza ogromną trudność, ponieważ ja zawsze dbałem o to było prezydenta Rzeczpospolitej, także wtedy, kiedy się z nimi nie zgadzałem.
Dobrze albo wcale.
Mówić dobrze, albo, a jeżeli mówić to źle, to w formie polemiki politycznej, do której każdy Obywatel w Polsce ma prawo ze swoim.
Także ciśnie na usta.
Teraz cisną mi się na usta słowa nie parlamentarne, dlatego że bardzo trudno znaleźć bardziej jaskrawe zaprzeczenie misji prezydenta Rzeczpospolitej w jej najgłębszej istocie.
Niż poniedziałk. To.Poniedziałkowy podpis, bo pani redaktor, na końcu prezydent musi stać na straży bezpieczeństwa i jedności państwa. Ta ustawa jest dolaniem gigantycznego Oliwa oliwy do ognia naszej wewnętrznej zimnej wojny domowej i każdy, kto kocha Polskę musi wiedzieć, że to jest droga donikąd, że nie obudził nas dziesiąty k kwietnia. To.
Dlaczego, Andrzej Duda to zrobił nie wiem, wiem, że zrobił bardzo bardzo źle i to nie w kategoriach błędu politycznego, bo takie politycy popełniają, ale w kategoriach błędu wobec tej, której przysięgał wierność, czyli Rzeczpospolitej, dlatego że ta ustawa kładzie się cieniem na polskiej demokracji, ona przynosi niepowetowane straty naszemu wizerunkowi na Zachodzie gorsze niż głupia ustawa o IPN, z której się później musieli wycofywać, ponieważ ona naprawdę kwestionuje naszą psynależność do świata Zachodniego na zupełnie elementarnym poziomie, ponieważ na Zachodzie to, że możemy zmienić kartką wyborczą. Władze, która nam się nie podoba jest elementem.
Może wizerunek Polski na Zachodzie Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy nie interesuje, może po prostu chodzi o to, żeby raz zdobytej władzy nie oddać nigdy.
Chodzi dokładnie o to, pani redaktor, że dzisiaj oni znają sobie sprawę, że utrata przez nich władzy nie oznacza utratę władzy, ale dla wielu z nich będzie oznaczała utratę wolności. Po prostu i dzisiaj to trzeba sobie jasno.
I wyraźnczny lęk, który skłania do takich nerwwowych.
Ruchów, bo pani redaktor, jeżeli dzisiaj, jeżeli oni myślą, że państwo polskie nie wyjaśni sprawy rakiety, która przez pół przez pół roku Polacy nie wiedzieli o tym, rozumie pani, że rakieta przeleciała przez pół naszego kraju i oni szukają dzisiaj rosyjskich wpływów w Polsce nie mogli znaleźć Ruskiej rakiety przez pół roku wielkiej rakiety BU, która przeleciała, a stąd szukać rosyjskich wpływów. Rozumie pani, że to ich kompromituje, ale myślenie o tym, że dzisiaj oni unikną odpowiedzialności za to, że minister obrony zarzucił kłamstwo generałom adem generałowie zarzucili de facto kłamstwo ministrowi obrony. To pozostaje bez konsekwencji. To są rzeczy, których żadne żadne państwo, a już, zwłaszcza normalne państwo w NATO i na Zachodzie nie może sobie pozwolić, żeby zostawić te rzeczy niewyjaśnionymi.
Pan mówi o strachu, a ja widziała mi się taki pasek w TVP Info, który brzmiał następująco paniczny strach Platformy przed derusyfikacją Polski.
Derusyfikacja Polski. Proszę państwa, może się odbyć tej jesieni, ponieważ rusyfikacją Polski i putynizacją Polski jest przyjmowanie ustaw analogicznych do ustaw, które obowiązują w federacji rosyjskiej, w której także administracyjnie można określić, kto jest zagranicznym agentem, czyli wrogiem narodu. I dokładnie dokładnie na takiej samej zasadzie w Polsce ma pracować ta komisja jak pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości federacji rosyjskiej, które co piątek ogłasza, kto się dzisiaj znalazł na liście agentów. I co też ma ze sobą, przy czym nie tak surowe jak w Polsce przewidziane przez nich nawet konsekwencje, więc w zasadzie ich ustawodawstwo idzie dalej niż ustawodawstwo Putina. W tej sprawie i derusyfikacją Polski będzie odrz odrzucenie od władzy ludzi, którzy mówią o Unii Europejskiej, to samo, co Putin będzie odrzucenie od władzy ludzi, którzy Polskę rusyfikują politycznie, a 2 lub 2 próby rusyfikacji 1 podczas zaborów przetrwaliśmy drugą podczas PRL u przetrwaliśmy i tę trzecią próbę putnizacji Polski też przetrwamy. Powiedział pan, bo to na gruzi, a w Polsce, kto chce i dzisiaj naprawdę tego 4 czerwca wyjdźmy na ulicę, żeby pokazać Kaczyńskiemu, że tu jest Polska, a nie Ruś.
Oni też tak krzyczą na wiecach Prawo i Sprawiedliwość znaczy się i sympatycy prawa i sprawiedliwość.
Pani redaktor, ale oni krzyczeli również, że program 500 plus przyjmują po to, żeby w Polsce poprawić znacząco demografię. To mamy w Polsce katastrofę demograficzną. I co pani myśli, że w takim razie, jeżeli oni krzyczą, szukamy ruskich agentów, to co to oznacza, jeżeli zastosujemy tę samą analogię, krzyczeli, będziemy będziemy wydawać pieniędzy, żeby było dużo polskich dzieci, bo demografia to najważniejszy temat i powiedział, że będą szukać ruskich agentów, to potem znajdują we własnych szeregach. Tak. Bo i napisał dobra w taki wpad zapał, że się za własną rękę złapał. No i pani redaktor moim zdaniem bliscy tego jesteśmy.
To jeszcze na koniec ta komisja zdaniem pana mocno zintensyfikuje społeczne emocje.
No oczywiście, to też po to, robią tylko się przeliczą, bo oni myślę, że te emocje społeczne zagrają na ich korzyść, a nikt żaden Polak nie uwierzy, że ludzie, którzy pozwolili na to, że nad polską ratła ruzka rakieta, a oni o tym Polakom nie powiedzieli, bo jak twierdzą nie wiedzieli, nikt nie uwiezą tacy ludzie.
Też w bańkach, że tacy mówię o łańce antypis.
Ale bańka PiS oska jest dużo mniejsza niż elektorat PiS u ludzie, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość bardzo często i to jest coś, co wielu moich kolegów z opozycji nie zrozumiało. Oni bardzo często wiedzą, to wszystko, co my złego, mówimy o prawie i sprawiedliwości ci ten elektorat o tym wie, a mimo to głosuje na Prawo i Sprawiedliwość.
I my ostatnie zdanie.
Cały cały dowcip polega na tym, jak dotrzeć do tych ludzi, którzy wiedzą, to samo, co my o Jarosławie Kaczyński ma mimo to na niego głosują, ale wtedy, kiedy on przegina, a to jest ewidentne przegięcie, on zbliża siebie do własnej klęski.
Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu, klub koalicja Polska, Panie Marszałku. Dziękuję za rozmowę dziękuję bardzo informacja. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA