REKLAMA

Podsumowanie dnia (30.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-30 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Prawie minuta po osiemnastej.
TOK 360.
Komisja Europejska zaniepokojona ustawą zwaną lex Tusk, która powołuje specjalną komisję, która ma rzekomo badać rosyjskie wpływy w Polsce. Chodzi o brak sądowej, kontroli nad jej decyzjami PiS odpowiada, że kontrola będzie, ale w ocenie prawników to będzie jedynie iluzoryczna kontrola 4 000 000 000 zł miał stracić Orlen na sprzedaży części aktywów Lotosu. To są nowe ustalenia telewizjitowe 4 mowa także o stacjach w barwach rosyjskiego lukoilu z prowizorycznie teraz zawieszonym logo Orlenu, choć transakcja z Rosjanami miała nie miećenicę wspólnego nowe ustalenia w tej sprawie komentuje. Gość tokfm, a tak dronami na Moskwę władze miasta potwierdziły, że doszło do uszkodzenia kilku budynków jeden z tronów został ze strzelony niedaleko pod moskiewskiej rezydencjiładmira Putina w ekonomii 360. Dzisiaj o tym, że wg organizacji przedsiębiorców prezydencki podpis pod tzw ustawą lex Tusk pogorszy klimat da dla biznesów w Polsce będzie także o odmowie pożyczki podwyżki taryfy na prąd, jaką usłyszał jeden z dużych sprzedawców energii oraz dlaczego Oliwa z oliwek jest najdroższa od ponad 25 lat, a to jest radiotoka całe pierwszy radioinformacyjne. Zaczynamy podsumowanie, dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzel. Dzień dobry na początek komisja Europejska, która wyraża szczególne zaniepokojenie ustawą tworzącą specjalną komisję, która ma rzekomo badać rosyjskie wpływy w Polsce unijny komisarz do spraw sprawiedliwości. Di renders zwraca uwagę, że może ona pozbawić obywateli ich prawa dopełnia funkcji.
Publicznejonlazu. Komisja przeanalizuje ustawę i nie zawaha się przed podjęciem działań, jeśli będzie to potrzebne, bo nie można się zgodzić na system, w którym nie ma żadnej kontroli sądowej decyzji administracyjnej.
Więc radny.
Decyzji pytany o te słowa minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski balsenk odpowiedział.
Wypowiedź pana komisarza wywier redersa zawierała 2 oczywiste nieprawdy wynikające. Jak sądzę, niestety z braku lektury przedmiotowej ustawy i być może zbyt pochopnie wyrażonej w tej sprawie publicznej oceny.
Zdaniem ministra nie jest prawdą między nimi to, że od decyzji komisji nie będzie drogi Odwoławczej, przy czym Szynkowski welsenk nie mówi o tym, że skarga na decyzję komisji będzie można wnieść tylko do sądu administracyjnego. Co w praktyce oznacza, że kontrola sądowa będzie i luzoryczna, ale działanie polskich władz krytykuje nie tylko komisja Europejska także Amerykanie Departament stanu. Stwierdził, że przepisy tzw lextusk mogą zostać wykorzystane do ingerencji w wolne i uczciwe wybory. Dodajmy, że ta ustawa została już ogłoszona w Dz.U. można, więc do Dziennika zajrzeć i zobaczyć tę w tej chwili już obowiązującą w związku z tym ustawę wszystko wskazuje na to, że komisja, o której mowa, którą powołuje ta ustawa, będzie składać się wyłącznie z przedstawicieli wskazanych przez PiS, kluby parlamentarne na wskazanie swoich kandydatów mają 14 dni od wejścia w życie ustawy, więc od teraz 2 tygodnie, ale opozycja zapowiada, że nie będzie legitymizować tego organu i przedstawicieli nie wskaże na szybkim rozpoczęciu pracy zależy PiS owi, bo pierwszy raport z prac ma powstać już we wrześniu miesiąc przed wyborami przed komisję do spraw rosyjskich wpływów może zostać wezwany. Każdy nie tylko politycy opozycji członkowie będą mieli bardzo szerokie uprawnienia, do których teraz reporterka to Monika zdziera.
Kandydatów PiS u na członków komisji ma wskazać kierownictwo partii, które jak powiedział nam poseł Piotr Kaleta, ma zabrać się. Unknown speaker 4 Niebawem to będą póki co propozycje Prawa i Sprawiedliwości w obszarze tych miejsc, które są dla nas przewidziane, a cały czas liczymy i czekamy na to, że jednak opozycja pójdzie porozum do głowy i będzie mogła uczestniczyć w tych pracach.
Wszystkie opozycyjne kluby utrzymują, że żadnych kandydatów na członków komisji nie zgłoszą, ponieważ nie chcą legitymizować tego organu zgodnie z ustawą kluby mogą wskazać po 9 kandydatów, spośród, których Sejm wybierzeć 9 członków komisji, przewodniczącego komisji ma wskazać premier, a wszyscy jej członkowie otrzymają rangę sekretarzy stanu razem ze wszystkimi przywilejami wynikającymi z ministerialnej funkcji. Szereg kontrowersji budzi też kwestia odwołania się od decyzji komisji jako organu administracyjnego rządu w ocenie byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego faktycznej możliwości odwołania się nie będzie sąd Administracyjny, do którego wg ustawy można się odwołać. Nie będzie badał słuszności wydanie przez komisję decyzji, ale zgodność jej wydania z procedurą zwraca uwagę Kwiatkowski. Unknown speaker 5 Ustawa o tej komisji jest sąd Administracyjny jedyne co będzie mógł powiedzieć, że działano zgodnie z tą procedurą, a że ona jest o rodem z Białorusi, a nie z rodem z Unii Europejskiej. Co z tego.
Komisja będzie mogła stosować też środki zapobiegawcze? Unknown speaker 5 Np. 10 lat zakazu zajmowania funkcji związanych z wykorzystaniem środków publicznych i to nie jest ostateczna decyzja administracyjna, tylko środek zapobiegawczej od niego nie ma możliwości skutecznego odwołania się, a sankcje jest dokładnie taka sama.
Do tego, jak zaznacza Kwiatkowskiej decyzji administracyjne takiej komisji nie są wyrokami sądów, dlatego odwołanie się od nich nie wstrzymuje ich skutku.
Informowała reporter katorfem Monika zdziera, a do tego tematu jeszcze będę wracał w podsumowaniu dnia w rozmowie z Ryszardem sznepfem byłym ambasadorem Rzeczypospolitej polskiej w Stanach Zjednoczonych.
4 000 000 000 zł miał stracić Orlen na sprzedaży części aktywów Lotosu, ponadto zakupem była zainteresowana firma ze Stanów zjednoczonych globaj Ol menagment grupy, ale Orlen nie dopuścił jej nawet do negocjacji. Ostatecznie podpisano umowy z Saudyjczykami. Jak wiemy sprawę opisuje w Report gra pozorów Łukasz Fronczak Stefan 24 dziennikarz przypomina także słowa da nie dla obajdka, który zapewniał, że transakcja zakupu w ramach fuzji z Lotosem stacji na Węgrzech nie ma nic wspólnego z Rosjanami. Tymczasem z reportażu dowiadujemy się, że 80% z tych stacji niedługo przed transakcją należało do rosyjskiego koncernu Lukoil, a właściciela stacji zmieniły tuż przed zakupem przez Polaków. Widać to na zdjęciach wykonanych na miejscu, gdzie prowizoryczne loga Orlenu zawieszono obok charakterystycznych elementów graficznych lukoilu, co więcej stacje te wciąż mogą być zaopatrywane w paliwo z Rosji, nowe ustalenia w tej sprawie komentował tokfm dr Ireneusz Bill, dyrektor zarządzający fundację Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus. Europa. Unknown speaker 5 Głównym znakiem zapytania jest nawet nie to, ile skarb państwa na tym potencjalnie stracił środków finansowych, tylko tak naprawdę po co w ogóle to transakcja była zrobiona, dlatego, że to była tak naprawdę prywatyzacja bez prywatyzacji. Z 1 strony rząd PiS oficjalny deklarował, że okres wielkich prywatyzacji skończył i skarb państwa nie będzie sprzedawał żadnego majątku, a czy nagle się okazuje, że pomimo tych deklaracji prawda 30% Lotosu zmienia właściciel zmienia właściciela. Także ja też bym się zapytał przede wszystkim i skoncentrował swoją uwagę, gdzie był minister aktywów państwowych w tym momencie, dlatego że tak naprawdę konsekwencje dla skarbu państwa, oprócz tej potencjalnych straci finansowe. Było takie, że rząd stracił 30% udziałów w dużej spółce giełdowej, czyli, jeżeli wcześniej miał o 30% więcej głosów i więcej wpływów. To teraz się okazało, że te 35% 6% zostało sprywatyzowane.
Ustaleniom autora reportażu zaprze czas sam Orlen komunikacie spółki, czytamy wycena i sprzedaż aktywów Lotosu odbyła się na rynkowych warunkach. Nie jest prawdą, że Orlen kupił węgierskie stanacje działające pod marką Lukoil od Rosjan dalej. Czytamy o tym, że o wyborze Saud ja ramku zdecydowały tu cytat stabilne dostawy ropy oraz możliwości realizacji wspólnych projektów rozwojowych, a o zakresie działalności Amerykanów można się dowiedzieć w dalszej części tego komunikatu jak Pisa Orlen z ich strony internetowej ze strony tego amerykańskiego podmiotu w tej sprawie zabrały głos posłanki koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, które uważają, że mogło w tej sprawie dojść do korupcji. Jak podkreślają o wątpliwościach dotyczących fuzji, powiadomiły CBA już 5 miesięcy temu do tej pory bez żadnego skutku?
Zaplanowana przez Prawo i Sprawiedliwość wielka fuzja 3 największych lubelskich instytucji kultury na razie wstrzymana po protestach pracowników teatru muzycznego Filharmonii i centrum spotkania kultur. Marszałek Lubelszczyzny wycofał ten projekt z porządku obrad sejmiku województwa na sesji pojawiło się kilkudziesięciu protestujących, a wraz z nimi była tam także reporterkaem Anne gwiterek. Zabłocka Aniu, no to było gorące spotkanie. Unknown speaker 6 Nawet bardzo gor gorąco, bo to była najbardziej gorąca sesja od kilku lat, a tak naprawdę od słynnego podejmowania uchwały antylgbt przez sejmik województwa lubelskiego, bo wtedy też tyle osób na tej sesji byłam na sali, dzisiaj pojawiło się kilkudziesięciu pracowników 3 instytucji kultury, które mają być połączone, czyli teatru muzycznego, Filharmonii i centrum spotkania kultur. Pracownicy o tym łączeniu dowiedzieli się przypadkiem, bo mówiąc kolokwialnie wygadała się dyrektorka teatru muzycznego na spotkaniu ze związkowcami spotkaniu, które zostało nagrane i dostęp właśnie do tego, mamy powiedziała, że powstanie Opera i że ona zostanie jej dyrektorem słowa te cytowała na sesji posłanka Marta w Cisło, ale przeczytam przestaje isti centrum spotkań kultur powstanie z niej 1 instytucja kierować tą instytucją. Mam ja mówi, pani dyrektor, kolejna rzecz sytuacja jest już nieodwracalna, to nie tylko moja decyzja tylko decyzja marszałka Stawiarskiego, który jest już po rozmowach w ministerstwie, a dziś na sesji pracownicy byli ubrani w koszulki z hasłem dyrektorem. Będę ja nawiązującym właśnie do tych słów z nagranego spotkania z panią dyrektor teatru muzycznego w każdym razie decyzja w sprawie fuzji. Na razie nie zapadła, bo marszałek Jarosław Stawiarski, prawdopodobnie pod wpływem tych właśnie protestów zdecydował się wycofać ten punkt z porządku obrad, choć tylko na razie. Unknown speaker 7 Opera będzie tylko inaczej, to zrobimy na pierwszej sesji czerwcowej będzie złożony uchwała o zamiarze utworzenia opery belskiej w Lublinie. Unknown speaker 6 Pracownicy wychodząc z sali mówili wprost ta deklaracja może być tylko mydleniem oczu i próbą wyciszenia nastrojów nie do końca wierzą, że fuzji nie będzie. Unknown speaker 8 Kochamy to, co robimy wierzymy w to, co robimy, robimy to z ogromną pasją, oczywiście się przez pana marszałka zwyczajnie obrażeni nie będziemy walczyć. Unknown speaker 9 Czy właśnie czy to będzie kosztem naszym? Czy to będzie po prostu totalnie nowy budynek, nowa inicjatywa nowy zespół tego nie wiemy? Unknown speaker 6 Na dziś wiemy, tyle, że jakiś projekt ma się pojawić w czerwcu i że projekt będzie dotyczył powstania opery. Czy będzie to zupełnie nowa instytucja kultury tego nie wiemy, marszałek był na sesji dzisiaj, ale bardzo szybko zniknął temat na pewno powróci, a pracownicy zapowiadają, że nie.
Odpuszcza, o czym informowała Anna gbiterek Zabłocka?
W stronę Rosji uderzyły drony, które uszkodziły kilka budynków w stolicy Rosji, konkretnie, ale wg władz nikt nie odniósł poważnych obrażeń wg szacunków na rosyjski rosyjskim niebie. Dzisiaj pojawiło się nawet ponad 30 takich maszyn w okolicach stolicy miało zostać strąconych ich 10 jeden z bezzałogowców został zestrzelony niedaleko pod moskiewskiej rezydencji Władimira Putina. Władze próbują uspokoić mieszkańców państwowa Mar, powołując się na rzecznika Kremla Admira pieaskowa i samego Putina przekazała, że to zemsta Ukraińców za rosyjskiej atak na kwaterę główną ukraińskiego wywiadu o pomoc Ukrainie w realizacji ataku. Rosja oskarża zachód oficjalnie Kijów przekazuje, że nie ma z tym nic wspólnego, a takie ataki to jest przecież codzienność dla mieszkańców Kijowa, trzecią noc z rzędu. Słychać tam było wybuchy ukraińska obrona powietrzatrzna miała strącić ponad 20 dronów ich spadające resztki wywołały pożary w kilku budynkach merkijowa. Witalij Kliczko przekazał, że zginęła, co najmniej 1 osoba A3 zostały ranne ukraińska obrona powietrzatrzna jest ostatnio wyjątkowo skuteczna. Co podkreśla prezydent prezydent Ukrainy władimimierz zełeński. Unknown speaker 7 Czyli patrioty.
Kiedy patrioty w naszych rękach zapewniają stuprocentową skuteczność, jeśli chodzi o zastrzeliwanie rosyjskich rakiet wtedy terror przegrywar.
Prohey, oprócz Kijowa systemy alarmowe słychać było także w nocy w obwodach czerkaskim kirowo hradzkim w środkowej Ukrainie, a także mikołajowskim na południu kraju.
Prawica przygotowuje się do przejęcia władzy w Hiszpanii, to po tym, jak socjalistyczny premier Pedro sanczes po dotkliwej Poraż lewicy w wyborach regionalnych rozwiązał parlament i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne dojdzie do nich 23 lipca prawie pół roku przed pierwotnym terminem oficjalnie. Szef rządu tłumaczy, że wcześniejsze wybory to jest odpowiedź na nastroje społeczne. Mateusz ma zynisk gazety wyborczej w tokfam, zwracał jednak uwagę na inny problem.
0 To, z czym mamy w tej chwili do czynienia, myślę, że roboczo można nazwać taką klasyczną ucieczką do przodu, że sanczewoi się tego, że prawicy będzie dalej rosnąć i kolokwialnie mówiąc, gdyby rzeczywiście te wybory się odbyły wtedy, kiedy miały się odbyć, to z lewicy nie byłoby co zbierać.
Mówił, to Mateusz matcini, najwięcej głosów w niezielnych wyborach regionalnych zdobyła konserwatywna partia ludowa, socjaliści sanczeza zajęli drugie miejsca, trzecie populiści z partii. Vox.
Uzbrojone wchnologie, nfc opaski pomogą w poszukiwaniu zagubionych nas opockiej plaży dzieci podobne opaski, ale z miejscem na odręcznie wpisane numery telefonu funkcjonują tam od lat ich unowocześniona. Unowocześniona wersja ma być skuteczniejsza, a to, dlatego że skala problemu jest duża jest nawet coraz większa, a o szczegółach tej sprawy w tej chwiliportertogaem Paweł Radzewicz.
1 SO Płocka plaża to miejsce wyjątkowo atrakcyjnej i przez to w sezonie wyjątkowo tłoczne mówi szef straży miejskiej Tomasz dusza.
2 No sopockiej plaży w dzień słoneczny potrafi być kilkadziesiąt tysięcy ludzi, więc w takim tłumie bardzo łatwo zgubić dziecko czy dziecko może się zgubić 2 × obróci się wokół własnej osi rodzice gdzieś odejdzie obok dziecko, spojrzy na inne dzieci, zacznie się bawić piłeczką, odejdzie troszeczkę dalej. No i mamy już.
3 Poszukiwania w ciągu dnia może mieć nawet kilkanaście poszukiwań dzieci, a najgorsze z to, że dziecko zostanie zgubione w mieście np. o Gdańsku, to często odnalezione w Sopocie, bo ono potrafi przejść 5 km.
1 Dodaje Maciej Dziubich z sopockiego wopru, przyznając, że w takiej sytuacji sprawdzają się opaski z numerem do opiekuna z tych tradycyjnych może się on jednak zmyć w wodzie albo zetrzeć podczas zabawy w piachu. I tu do gry wchodzi technologia, mówi Bartłomiej Barski, prezes sopockiej organizacji turystycznej, jest to opaska, żebym niezwykła, bo tak naprawdę z tego, co się orientujemy, to dotychczas w naszym kraju takich opasek nie było opaska, na której nie piszemy imienia dziecka, nie wypisujemy numer telefonu. To wszystko tak naprawdę jest ukryte w takiej nazwabym do wirtualnych chmurze w ten sposób kodujemy numer telefonu i jeśli nasze dziecko się zgubi. No to jeśli tylko na podtka kogoś dorosłego dysponującego urządzenie mobilnym na swojej drodze, to będzie ten ktoś mógł przełożyć telefon do opaski i szybko zadzwonić do lica bądź opiekuna i poinformować, że dziecko się szczęśliwie odnalazł cały proces kodowania opaski. To chwila prezentuje pomysłodawca Leszek Kłosiński z firmy mija.
4 Przykładamy opaskę do telefonu z funkcją aktywną NFZ, odświetla nam się od razu link do witryny, gdzie się pojawia hasło zarejestruj opaskę w prostych krokach wpisujemy swój numer telefonu i w tym momencie czekamy na SMS, a z potwierdzeniem, dlaczego ten SMS. To, Drodzy Państwo, kolejny element bezpieczeństwa, który wdrożyliśmy przy tym projekcie, aby nikt nie mógł zarejestrować opaski na nie swójój numer. Ja już tego smsa otrzymałem, więc wprowadzam ten kod zatwierdzam i w tym momencie ta opaska, którą przed chwilką zeskanowałem, jest już, Drodzy Państwo, zarejestrowana z moim numerem ponowne skanowanie. I proszę zobaczyć, ekran już jest zupełnie inny, jest wykonań połączenie do opiekuna, absolutnie funkcjonuje to perfekcyjnie. Unknown speaker 8 Ponad 100 000 takich opasek będzie dostępnych dla mieszkańców i gości, tylko w tym sezonie letnim miasto odpowiada za promocję za to, żeby te opaski były jak najszerzej dostępne mogę państwu zapewnić, że będą będą w lokalach gastronomicznych, będą w hotelach. Będą oczywiście u ratowników czy w informacji turystycznej.
1 Zapewniała wiceprezydent kasopotu Magdalena Jachim, apelując przy okazji by przebywając na plaży, być szczególnie wyczulonym na bezpieczeństwo dzieci z Sopotu Paweł Radzewicz. Tokfm.
To była ostatnia relacja reporterska w tej części podsumowania dnia przed nami. Druga część komentatorska, a zatem rozmowy z gośćmi, a wśródd tych rozmów KO komentarz do ataków tromi na Moskwę moimi państwa gościem będzie dr Marek kozuber, historyk i redaktor współpracujących z portalem divens 24, a przed dziewiętnastą jeszcze będziemy rozmawiali o starciach w Kosowie i o sytuacji protestujących. Wtedy połączymy się z prof. Konradem Pawłowskim, kierownikiem zespołu bałkańskiego w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie, a za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA