REKLAMA

Ekonomia360: Jak prezydencki podpis pod "lex Tusk" wpłynie na klimat dla biznesu w Polsce?

TOK360
Data emisji:
2023-05-30 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:06 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360.
Wojciech Kowalik decyzja prezydenta w sprawie tzw lex Tusk rozczarowała organizację pracodawców, największe z nich zrzeszone w radzie przedsiębiorczości, apelowały o weto, bo ustawa o komisji badającej rzekome rosyjskie wpływy wg nich pogorszy klimat dla biznesu w Polsce, dlaczego o tym Tomasz seta.
Ustawa w sprawie komisji niszczy zaufanie do obywateli, mówi Joanna Makowiecka Gaca z pracodawców RP, jeżeli.
Człowiek nie ufa w system, który funkcjonuje w państwie i de facto dzisiaj wszystko jest możliwe w zakresie legislacji. To znaczy, że jego lojalność do tego kraju staje pod znakiem zapytania.
W poulina henikloska z Polski 2050 dodaje, że wpływ na sytuację gospodarczą Polski będzie także mieć krytyczny wobec ustawy komunikat rzecznika departamentu stanu USA.
To nas po raz kolejny stawia w świetle takich krajów, które są wątpliwe co do zasad takiego demokratycznego stanowienia prawa.
Przed komisją badającą rosyjskie wpływy może stanąć każdy, a sama komisja będzie miała wgląd do wszystkich dokumentów dowolnej spółki Tomasz seta. Tokfm.
Urząd, Regulacji Energetyki, odmawia koncernowi Enea podwyżki taryf na prąd dla gospodarstw domowych. Jak wyjaśnia polskiej agencji prasowej, rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, wskazane przez spółkę koszty są nieuzasadnione i nie dają podstaw do podwyżki taryfy. Wiadomo, że o podwyżkę taryfy wystąpiła też Polska grupa energetyczna. To postępowanie jest w toku i niebawem należy spodziewać się decyzji prezesa URE także w tej sprawie tu radio tokfem pierwsze radioinformacyjnye na kilka tygodni przed ważnym wyrokiem w sprawie franowiczów, szef komisji nadzoru finansowego. Pisze do prezesów polskich banków i przypomina o ryzykach, jakie ciążą nad sektorem, a to nie tylko spodziewana wkrótce decyzja trybunału mówi Jacek barszewski, rzecznik KNF.
W ostatnim czasie sporo takich zawirowań w Stanach Zjednoczonych w Szwajcarii tych banków, które gdzieś tam wpadły pewne kłopoty. I my to traktujemy, że to jest taka lekcja dla nas dla polskiego sektora bankowego, z której trzeba wyciągnąć wnioski, stąd też właśnie takie pismo do banków, które poszło od nas w ostatnim czasie przypominające wiodącym akcjonariuszom, że mają pewne obowiązki, z których w razie konieczności muszą się wywiązać, muszą pilnować i przestrzegać monitorować kondycji banków, których wiodącymi akcjriuszami właśnie są. I ten monitoring w pewnym momencie być może skłoni ich właśnie do takiej konieczności dołożenia dodatkowych środków po to, aby bank mógł działać stabilnie, bezpiecznie, aby właśnie spełnił te wszystkie normy kapitałowe normy płynnościowe.
KNF podkreśla, że dziś wszystkie banki w Polsce mają płynność finansową i są bezpieczne wyrok CE w sprawie franowiczów ma być znany 15 czerwca. Bankowcy już mówią, że jeśli pokryje się on skorzystną dla kredytobiorców opinią rzecznika generalnego trybunału z lutego, wówczas będzie to ciosem dla sektora finansowego, a związek banków polskich ostrzega, że termin realnego wejścia w życie tzw kredytu na 2%, a więc kredytu mieszkaniowego z rządowymi dopłatami może być poważnie zagrożony. Rząd planuje, że program zacząłby obowiązywać od lipca, ale jak mówi Jacek Furga, z ZDP banki nie znają jeszcze warunków współpracy z Bankiem gospodarstwa krajowego, który dysponuje pieniędzmi na dopłaty, a wyzwań jest więcej. Unknown speaker 4 To jest temat dostosowania procedur regulaminu systemów informatycznych. To jest proces skomplikowany. To nie jest tak, że się uchwala ustawę i następnego dnia banki są gotowe, jeśli jeszcze przed uchwaleniem ustawy dostosowania swoich procedur regulaminów i systemów informatycznych do obsługi takiego kredytu, zwłaszcza jeśli miałby być to produkt.
Masowy? Bankowcy szacują, że w tym roku uda się udzielić maksymalnie kilku tysięcy takich kredytów, a to znacznie mniej niż prognozy przedstawicieli rządu Oliwa z oliwek jest najdroższa od ponad 25 lat. Szacuje międzynarodowy Fundusz walutowy w ciągu ostatniego roku i to już dane komisji Europejskiej ten produkt zdrożał o 50 do nawet 75% taki jest efekt spadku podaży wywołanego katastrofą klimatyczną na południu Europy i suszą w Hiszpanii i Portugalii i we Włoszech, a to wszystko przekłada się na ceny, także w Polsce mówił w raporcie gospodarczym to KFM dr Mariusz Dziwulski eksperty do spraw analiz rynku rolno spożywczego w PKO banku polskim. Unknown speaker 5 Z monitoringu cen sklepów internetowych, które prowadzimy wynika, że ceny detaliczne oliwy zaliwek w maju w Polsce mogły być przeciętnie wyższe o 20 do 25% do roku, czyli to jest wzrost większy niż stałej kategorii olejów i pozostałych tłuszczów, które szacujemy w maju na poziomie około 78% no i przyczyną wzrostów jest przede wszystkim spadek światowej podaży oliwy z oliwek, a największy producentem jest Hiszpania. Susza w Południowej Europie spowodowała, że straty wielu prawach były znaczące z danych komisji Europejskiej. Wynika, że w samych Hiszpanii produkcja oliwy oliwach zmalała aż o 54.
% natomiast zdaniem eksperta raczej nie ma ryzyka znaczącego wzrostu cen innych olejów roślinnych, a wręcz mogą się one obniżać, choć to jeszcze potrwa, ale sytuacja na tym rynku normalizuje się 4 zł. 53 gr tyle kosztuje dziś euro frank po 4 68 USD 4 23 funt 5 25, a na warszawskiej giełdzie WiK w dół o 1 i 0,3% WiK 20 o 1 i dziesiątych procent. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA