REKLAMA

Starcia w Kosowie. "Ta eskalacja utrudnia dialog dyplomatyczny"

TOK360
Data emisji:
2023-05-30 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:27 min.
Udostępnij:

NATO zapowiedziało wysłanie kolejnych wojsk do Kosowa, gdzie nastąpiła eskalacja konfliktu po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów samorządowych. - Sytuacja jest niebezpieczna - mówił prof. Konrad Pawłowski z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, komentując starcia z ostatnich godzin.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 w wyniku starcia w północnej części Kosowa między demonstrantami serbskiego pochodzenia siłami NATO z misji pokojowej zostało rannych 52 Serbów przekazała strona serbska szef dyplomacji Unii Europejskiej GZO Józef borel, także zajął stanowisko. Czy też powiedział w jaki sposób patrzy na to Bruksela oczekuje, że pierwszym krokiem władz Kosowa w kierunku do eskalacji będzie zawieszenie operacji policyjnych koncentrujących się na budynkach władz miejskich na północy Kosowa oraz zaniechanie przemocy przez demonstrantów, więc to jest taki apel o uspokojenie z obu stron, a napięcie w tym regionie wzrosło po tym, jak na burmistrzuów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego i na tych urzędach zawisły wtedy flagi kosowskie już nie serbskie teraz na ten temat będę rozmawiał z prof. Konradem Pawłowskim, kierownikiem zespołu bałkańskiego z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. Dzień dobry dzień dobry. To może zacznijmy od tego unijnego stanowiska, czy to co ma do przekazania brukera w tej sprawie jest w ogóle może mieć wpływ na sytuację w Kosowie?
No pewnie jakiś ogólny tak, bo pamiętajmy, że toczy się dialog dyplomatyczne, zresztą się to już od 2011 roku i w lutym i marcu tego roku podpisano takie porozumienia na drodze do normalizacji. Pie pierwsza część była podpisana w Brukseli druga wkrydzie aneks dotyczący implementacji, więc był to sukces dyplomatyczny, czyli odbiony wielki sukces dyplomatyczny, że jest taki krok w stronę takiej faktycznej normalizacji uznania de facto państwowości Kosowskiej, ale no zrobiono to pod dużą presj. Na obie strony więc, więc problemem jak zwykle stała się implementacja, czyli nawet nie samo zawarcie porozumienia, które zresztą nie podpisano. Natomiast do prawo międzynarodowe dopuszcza także taką wersję zawarcia umowy. Natomiast, więc ten sukces dyplomatyczny od początku też jednak podważany. No dzisiaj zawis na włosku, bo faktycznie no to wydarzenia to jest kolacja przemocy, w jakim sensie utrudnia kontynuację dialogu i na to się wskazuje, że obie strony powinny po prostu trzasnąć się krok w tył i wrócić do stołu negocjacyjnego. Ten dialog formalnie dalej trwa ta implementacja formalnie gdzieś tam się rozpoczęła. Oczywiście jest to raczej mało transparentne, bo chodzi o kwestie wrażliwe, więc społeczeństwa Kosowie w Serbii tego nie widzą, nie wiedzą, na czym ta implementacja, aby polegać, ale tak czy inaczej rzeczywiście. No jest to głosy rozsądku, tak bym podsumował, natomiast główne rola dla do ustabilizowania tej sytuacji. To jest oczywiście. To jest oczywiście kwot, czyli na to misja na to.
No właśnie tutaj chcę dodać, że w odpowiedzi na te starcia, a to jest też informacja jest dzisiaj na topowiedziało rozmieszczenia dodatkowych sił Kosowie. No i tutaj warto zaznaczyć, że Polacy są tam obecnie od dawna w ramach tych sił pokojowych. Chciałem zapytać oznaczenie tej deklaracji pana.
No to oczywiście tak deklaracja, która podkreśla, powiem oczywiste dla wszystkich stron, Fakt, że tutaj nie ma miejsca na wojnę i nie ma miejsca na rozwiązania siłowe. Pamiętajmy, że quor od początku i istnienia administracji międzynarodowej w Kosowie w roku dziewięćdziesiątym dziewiątym także pod ogłoszeniu nie deklaracji niepodległości przez Kosowo w 2008 roku. To quor był i jest to siłą, która jest gwarantem stabilności i bezpieczeństwa. Co prawda wchodzi do akcji jako taka, jakby taki trzeci element tego systemu bezpieczeństwa w Kosowie, czyli najpierw policja Kosowska, potem policja eulekx, ale to dzisiaj już jest niewielka siłacyjne. No i właśniequ, więc to, że quo wchodzi do do akcji faktycznie oznacza, że no to zagrożenie dla stabilności wewnętrznego stabilności wewnętrznej jest jest duża. Rzeczywiście ono jest, bo to jest trochę tak jak no to sytuacja jest niebezpieczna, po prostu, bo właśnie może dojść do prowokacji i to i to się zresztą dzieje, bo w tych tych przepychankach skforem doszło do jakiejś formy eskalacji obustronnych działań i łatwo tu prowokacji łatwo tu właśnie o jakieś ofiary, które potem utrudnią dialog dyplomatyczny, więc rzeczywiście pytanie co dalej jest to pytanie o skuteczność kworum i mówi wyraźnie na to w zasadzie to są siły dowodzone przez NATO. Na to podkreśla, jesteśmy będziemy realizować swoje obowiązki wynikające z mandatu 12 44 rezolucja rezolucji NZ rady bezpieczeństwa NZ, więc quo tutaj jest tym gwarantem stabilności i jest skutecznym gwarantem, więc w zasadzie sytuacja się już jest jest spokojnie zdecydowanie.
Proszę powiedzieć, czy można wskazać stronę, która do tej eskalacji tutaj się w większym stopniu przyczyniła? No bo Serbowie oczekują, że jakby nie będzie oznak kozowskiej państwowości tam i zbojkotowali wybory samorządowe, a w tych wyborach zwyciężyli Albańczycy i to doprowadziło do, jakby przejęcia tych samorządów tych gmin. Czy Kosowo tutaj może postąpiło kosowskie władze za mało delikatnie, a może Serbowie, jakby tutaj zbyt ostro do tego podchodzą, czy w ogóle można prowadzić takie rozważania?
Tak no można. To oczywiście jest bardzo długa dyskusja. Jak doszło do tego do tej eskalacji na północy, bo to jest element pewnego procesu albo krótki próbuje dokończyć proces instalowania tej państwowości Kosowa na północy. Czy to ta kwestia jurysdykcji chce pokazać potwierdzić, że także na północy jest to Republika Kosowa te instytucje działają, ponieważ ta część właśnie Północna Kosowo, to 4 gminy to jest taka część Kosowa, która zawsze no była tylko poec w ostatnich latach i w dalszym ciągu w ograniczonym stopniu podlega tej jurysdykcji władz w pryścinie. No i kurki wyraźnie tutaj podkreślając, że Kosowo jest uznane państwem jest suwerenne i ma prawo ustanowić swój porządek instytucjonalno prawny, więc to są argumenty kurtego, natomiast skarbowi mieszkający na północy, którzy mają dość negatywne stosunek do państwowości Kosowskiej, po prostu chcą żyć takie jak żyją do tej pory w takiej pewnej no kontynuacji państwowości serskiej, bo północne Kosowo to jest to miejsce, gdzie są te flagi serbskie instytucje. One są zintegrowane z systemem Kosowskim, ale tam pracują Serbowie i faktycznie też opłacali częściowo z Belgradu, więc, jakby w istocie na północy kosowol Kosowa dalej jest Serbia w pewnych pewnych takich aspektach. No i właśnie chce się im tą Serbię zabrać. To jest ta krytyka, która się pojawia pod kątem działań władz kosowe, że ta władze zbyt dzisiaj no agresywnie czy asertywnie chcą dokończyć ten proces i te wybory były kontrowersyjne. iowie To postrzegają te działania. No jako pewną formę okupacji płyn z tego Kosowa, więc w sensie ogólnym obie strony tutaj, bo władze belgradzi rozgrywają ten konflikt, bo ten konflikt intensyfikację zawsze tego konfliktu wokół Kosowa. No dzisiaj pozwala np. władzom w begradzie przykryć kryzys wewnętrzny w mojej ocenie tam są protesty i dzisiaj przesunięcia akcentu z kwestii wewnętrznych na znowu no niebezpieczną sytuację w Kosowie w jakimś sensie odciąga uwagę Saskiego społeczeństwa, ale, ale rzeczywiście ta krytyka dzisiaj tak w takim wywiadze taktyczny dotycząca działań premiera Albina kurtiego. Ta krytyka jest da im się szczera zachód Unia Europejska stany Zjednoczone no wskazują, że ta działania no na siłę w istocie wysyłanie tych burmistrzów, którzy w tych wyborach z bojkotowanych powszechnie przesłudnąć serbsku oni wygrali te mandaty, ale te mandaty no nie mają poparcia społecznego na północy mieszka większość Serbów. I te działania kurego z 1 strony da się zrozumieć od strony prawnej, były wyboryowie, opuścili instytucje, a więc Kosowo zorganizowało wybory i ci burmistrzowie w tych wyborach te mandaty zdobyli, ale w sensie politycznym oni nie mają tego mandatu od ludności mieszkającej na północy, więc no dzisiaj.
Tak Albańczycy stanowią tam ułamek właściwie. Bardzo dziękuję panu za ten komentarz. Prof. Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie był razem z nami za chwilę najnowsze informacje o dziewiętnasty. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA