REKLAMA

Uganda anty-LGTQ+. "Ta ustawa jest uznawana za najbardziej drakońską na świecie"

TOK360
Data emisji:
2023-05-30 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:41 min.
Udostępnij:

Rząd Ugandy wprowadził jedno z najbardziej restrykcyjnych praw wymierzonych w społeczność osób LGBTQ+. Nowa ustawa to między innymi groźba kary śmierci i zakaz edukacji seksualnej. - Interpretacja ciężkich przypadków będzie dość dowolna - mówiła dr Anna Cichecka z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Socjologii.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 podsumowanie dnia w radiu to KFM już teraz łączymy się z dr Anną cichecką z Uniwersytetu wrocławskiego z Instytutu socjologii. Dobry wieczór, witam w radiu tokfm dobry wieczór, a będziemy rozmawiali o decyzji prezydenta Ugandy, który nazwał się overii musvni, który zdecydował się na podpisanie ustawy, która jest wymieszona przeciwko osobą LGBT. I to są bardzo surowe przepisy w pierwszej wersji przyjętej przez parlament już pod koniec marca, już mieliśmy z tym do czynienia, a teraz chyba chyba to są jeszcze ostrzzejsze przepisy. No i tutaj warto zwrócić uwagę na kontakt, że w wielu afrykańskich krajach są takie właśnie anty LGBT przepisy, ale w Ugandzie teraz będą one szczególnie ostre. No i właśnie, jakby pani tutaj wyróżniła te kwestie, które pojawiają się właśnie tam.
Ta ustawa jest uznawana za jedną z najbardziej drakońskich na świecie, przede wszystkim, dlatego że ona nakłada karę śmierci na tzw ciężkie przypadki. Natomiast możemy sobie wyobrazić, że w reżimie musowenigo interpretacja ciężkich przypadków będzie dość dowolna i tak czy siak jest to przepis, który jest stricte przeciwko prawom człowieka i te ciężkie przypadki one obejmują uprawianie seksu homoseksualnego z osobami nieletnimi starszymi. I jeżeli któraś z osób jest zarażona chorobą na całe życie w tym HIV lub AIDS, ale ta ustawa kryminalizuje osoby LGBT KIO, plus również w ten sposób, że osoby, które w tym momencie odbywają wyroki. Te wyroki praktycznie automatycznie zostaną zmienione na to żywocie. I co jest jeszcze interesujące, to w tej ustawie wpisano, że każdy ugandyjczyk, który domniemywa, że wokół niego toczą się akty homoseksualne, powinien niezwłocznie poinformować o tym władze, jeżeli tego nie zrobi, to również grozi mu do 5 lat więzienia bądź grzywna w wysokości 10 000 000 szylingów kandyjskich. To jest w przeliczeniu ponad 2,5 1000 USD, więc kwota niebagatelna. I ta ustawa zakłada również, że media mają unikać podawania tożsamości ofiar aktów homoseksualnych, tak są nazywane osoby, które należą do grupy lgbteki plus, więc jest to prawo drakońskie i bardzo bardzo krzywdzące.
A skoro to się wzięło w ogóle, dlaczego władzom tak zależy na prześladowaniu osób LGBT? Plus.
Ja bym powiedziała, że to jest w ogóle fragment polityki musoweniego, musowa nie rządzi w Ugandzie od osiemdziesiątego szóstego roku. I on jest znany z różnych manipulacji czy takich aktów zastraszania i jest to taki fragment, który uderza w różne aktywności społeczne, społeczeństwo obywatelskie w mniejszości w ten sposób, jakby jeszcze bardziej, ograniczając przestrzeń, w której ugandyjczycy mogą się przeciwstawiać władzy i zastraszając społeczeństwo przed jakąkolwiek. Nie wiem, brakiem pokory czy przeciwko przed krytykom skierowaną w stronę rządu i w te strategie wpisuje się również walka musoweniego i partii rządzącej Narodowego ruchu oporu w obronie czegoś, co oni nazywają ugandyjskimi wartościami narodowymi świętościami, takimi jak tutaj podawana jest za przykład świętość rodziny, czyli że ta ustawa ma ugandyjczyków bronić przed właśnie tym, że osoby z grupy lgbteki plus naruszają te świętość, więc on też się bardzo mocno odnosi do kwestii kulturowych tradycyjnych, ale robi to oczywiście bardzo manipulacyjnie i propagandową.
Czy to oznacza, że środowisko lgbtk u plus stało się zauważalne w Ugandzie? Czy w ogóle tam w afrykańskich krajach czy cokolwiek wiemy o tym środowisko właśnie o tym, jak ono jest liczebne, to znaczy te osoby, które zdecydowały się ujawnić, że mają właśnie takie takie preferencje. Czy jest jakaś wiedza na ten.
Temat? To znaczy są dane, ale one wskazują, że to są niewielkie mniejszości, natomiast musimy sobie zdawać sprawę z tego, że te dane są przekłamane, dlatego że osoby z grupy lgbteki plus boją się przyznawać do tego, że tutaj grupy należą tutaj w wyniku prac podjętych nad tą ustawą w Ugandzie zauważono, że wiele osób nie decyduje się iść do lekarza po opiekę medyczną, bo boją się w niektórych przypadkach, że zostaną oskarżeni o to, że są osobami homoseksualnymi i w pozostałych krajach, w których też homoseksualizm jest kryminalizowany, czyli np. w Nigerii w Tanzanii w Sudanie. Te przypadki włamania praw człowieka grupach lgbteki plus są nam znane, stąd, jakby te grupy są widoczne, natomiast dokładnych danych szacunkowych, a co do tego, jak liczebne są to grupy nie ma. Myślę też, że to nie ma aż takiego znaczenia, ważne jest po prostu, że one są pod ostrzałem i że spotykaje właśnie kryminalizacja i różne obostrzenia prawne.
A proszę powiedzieć, czy istnieje tutaj potencjalnie jakaś szansa nacisku zagranicznego na Ugandę, żeby to prawo zostało złagodzone czy członkostwo tego kraju w jakiś organizacjach międzynarodowych? Czy jest jakaś ścieżka zmiany tej rzeczywistości?
Może ja zacznę od tego, że jest też szansa zmiany, która przyjdzie z Ugandy, bo Trybunał Konstytucyjny przeciwstawiał się wprowadzeniu tej ustawy. Niestety to się nie udało, jest też dość aktywne środowisko organizacji pozarządowych, ale je łatwo utęmperować restrykcjami tym niemniej one nie poddają się i przeciwstawiają się tego typu aktom ze strony musoweniego, a jedną z pierwszych reakcji była reakcja Stanów zjednoczonych jobajden. Stwierdził, że to jest tragiczne w skutkach naruszenie podstawowych praw człowieka i że on apeluje o to, żeby museveni cofnął swoją decyzję. No i to jest ważne o, tyle, że Uganda jest uzależniona od Stanów zjednoczonych nie tylko z racji programów pomocowych, ale też, dlatego że stany Zjednoczone są jednym z głównych partnerów handlowych Ugandy i Uganda jest częścią takiego programu afrykanngroud end oorcjoniti, który ułatwia dostęp afrykańskim państwom do amerykańskich rynków, więc możemy sobie wyobrazić, że jeżeli przyjdą jakieś restrykcje ze strony Stanów, to one będą uderzały przede wszystkim te współpracę, jak również będą wymierzone w obcięcie pomocy rozwojowej. Czy to natomiast będzie skuteczne, a trudno to oszacować.
Bardzo dziękuję dr Anna Cichecka z Uniwersytetu wrocławskiego z Instytutu socjologii, była razem z nami już za chwilę jak co wtorek humor i teraźniejszość. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA