REKLAMA

Fachowo o książkach

Humor i Teraźniejszość
Data emisji:
2023-05-30 19:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:47 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Hit honor i teraźniejszość. Dzień dobry, jak mawiają starzy księgarze targi targi i po targach, w sensie, że po targach książki przyznaję, że przez 2 ostatnie weekendy snułem się najpierw po stadionie Narodowym, a potem po korytarzach Pałacu kultury i nauki oraz namiotach przed nim rozstawionych i od stoiska dostoiska pytałem uparcie. Czy mają państwo coś zabawnego? No bo niestety tak wygląda w Polsce świadomość i promocja literatury, jeśli szukamy czegoś z humorem na ekranie, wystarczy zajrzeć do jakiegoś serwisu z programem kiin telewizji czy z ofertą platform streamiingowych i tam łatwo można wyczytać? Co jest przynajmniej w zamierzeniach twórców komedium? Podobnie z humorem na scenie mamy strony porządkujące ofertę teatrów pokazujące, gdzie i, kiedy grają jakieś kabarety? Czy występujący redaperzy, a z książkami i komiksami? No tu jest znacznie gorzej i są jakieś strony próbujące ogarnąć nowości, ale dziurawe to jak sito, a i, poruszając się po nich niełatwo sprawnie wyszukać tytuły, które mają w sobie zabawny potencjał. Cóż pozostaje chodzić od stoiska do stoiska od wielkich wydawców po małej oficynki i szukać tu gdzieś jakieś wspomnienia tu naukowa pozycja z jakiegoś wydawnictwa Uniwersyteckiego. Tam kilka zabawnych książek dla dzieci chodzęć peram wyszukuje, a potem mam, o czym tu państwu opowiadać przez kolejne tygodnie. Dziś nawet mam gościa dokładnie w tym temacie, bo oto swe wspomnienia, a ma co wspominać wydał Stefan frdman, jeden z tytanów polskiego humoru, no to błyskawicznie zaprosiłem go do studia i przyszedł. I posłuchajcie, hit humor i teraźniejszość.
Dzień dobry, dzięki dobry, nazywam się Stefan fritman. I wiem, że wszystko co w tej chwili powiem i później też może się obrócić przeciwko mnie, więc ja się najpierw obrócę sam dobrze, potem będę odpowiadał na zagadnienia i pytania.
Pretekst do naszego spotkania jest oczywisty wyszła pana książka Stefan fritdman 70 lat mojego dzieciństwa, czyli niech pan powie coś wesołego.
Tak, no długi tytuł dosyć jest, ale książka jeszcze większa.
A dlaczego lat no to, bo to jest nie ja nie chcę nie chcę sprawdzać lekarza, ale to nie jest pana wiek?
Wyglądam dużo poważne.
Tylko pan oczywiście młodzi.
Ale to się pan mógł narazić teraz dobrze nie nie jestem zachwycony, tak swoją urodą wcale ani ani warunkami, więc spokojnie 70 lat 70 lat, odkąd pamiętam, kiedy przestałem być dzieckiem fizycznym, takim już dzieci kończą swoje dzieciństwo wieku, kiedy szkolnym, kiedy zaczynają pobierać wiedzę, no to ja od tej chwili od tego od tej dziesiątki powiedzmy do tej obecnie 70 dodaje. I staram się nie zmieniać nie zmieniać się w reakcji w myśleniu w działaniu. Oczywiście to wszystko jest opowieść moja, że tak nie wydaje.
Dlatego też pytam no, bo już przeczytałem i wiem, że te wcześniejsze lata dziecięce również pan opisuję.
Tak opisuję, bo to był rozpęd, bo ja zacząłem za przeproszeniem jako cudowne dziecko, tak się mówiłoradm. To co osobno i cudowne dziecko, które występuje już i mówi własnym głosem i w miarę z sensem, ale udawało mi się to, o czym właśnie donoszę na prawie pierwszych stronach tej mojej autobiografii pochodzenie. Ja jestem z rodziny aktorskiej. Ja jestem wychowany przez tatę aktora, mamy aktorkę i suflerkę przez ich kolegów aktorów znakomitych, kiedy po prostu kiedyś później byłem już ich młodszym kolegom w teatrze, nie zdające sprawy, że no, że doszedłem aż tak daleko, to byłem tylko tym dzieckiem. I no i jako to dziecko występowałem w teatrze grałem grałem w radiu grałem, no na estradzie gdzieś byłem wykorzystywany jako jako ten, co umie mówić sensem na zadany temat, czyli tekst mogę wygłosić dobrze. I a jednocześnie jako dziecko, czyli ten czas miał rozpęd dla mnie dziecko dziecko dziecko, ale te dalsze lata, kiedy byłem tym młodzieńcem, już to raczej jest taki żart. Przeniosłem przyjemność bycia tym młodym i unikania odpowiedzialności jako starszy człowiek dorosły.
Ten podtytul, niech pan powie coś wesołego, nawiązuje do jak rozumiem do pana egzaminu do PWST, ale to niech sobie każdy przeczytał już sam.
Nieuczerzalny o szczegóły to jest wasz, ale mnie smutek ogarnia, wtedy jak znowu sobie przypominam.
Ale spodobało, mi się tu bardzo ciekawie rozdziela pan humorystę od satyryka w tej książce, że satyryk niekoniecznie musi robić coś zabawnego, a uważa się pan za humorystę, czyli człowieka od po prostu od humoru.
Tak i to jest ogromna różnica w tym, co co tworzą humorysta i co tworzy satyryk, to jest proste satyryk. To jest człowiek, który godzi z żądłem SA zazwyczaj nie jest tak jak powinno być, wyciąga szarpie grozi, a humorysta robi sobie żarty, humorysta sytuację rozśmieszającą czy znajduje. Wyciąga to, co nie jest widoczne, a jest śmieszne tak moim mistrzami, to to przede wszystkim był no tn Mrożek z oszczenko, którzy pisali po prostu dla rozbawienia, pisał Czechow, wspaniałe opowiadania krótkie bardzo śmieszne satyra jest no trudną sztuką, a humorystyka, to po prostu trzeba mieć odpowiednie warunki poczucie humoru. No i kiedy przestaje być śmieszne, kiedy sprawia ból, przestaje mieć humorysty humorysta, śmieszny miły i dowcipny, kiedy komuś zadaje ból za ty, kto robi satyry, kto robi z zasady. No i wybrałem tę drugą opcję będę humorystą i tego się trzymam.
I jak to zwykle z naszymi wywiadami sama rozmowa trwała jeszcze długo i oczywiście można jej wysłuchać w całości na stronie tokefemii w aplikacji zapraszam hit?
Humor i teraźniejszością.
A my wróćmy do targowych peregrynacji i wniosków z tych kilku dni z książkami z całą pewnością mogę stwierdzić, że są gatunki książek, gdzie humor jest ważnym elementem, można by powiedzieć, że świetnie się bawi w ramach danego gatunku i jest tam nad wyraz istotny. I muszę się nad tymi gatunkami pochylić i obiecuję, że zajmę się nimi w nadchodzących tygodniach, 1 to oczywiście książki dla dzieci już bywały. One w tej audycji i pewnie wrócą jeszcze wielokrotnie, ale przyniosłem z targów spore wiaderko takich pozycji i chętnie je przy swoje, a potem państwu poopowiadam, drugim wyraźnie rosnącym trendem są komedie kryminalne same kryminały już od ładnych kilku lat są w naszym kraju coraz popularniejsze, a teraz już spokojnie można z nich wydzielić te, które z założenia są pisane z dużym poczuciem humoru, są wyspecjalizowani autorzy i autorki są popularne Serie. Ba jest już przecież nawet pierwsze ekranizacja komedia wujak morderstwo moim zdaniem całkiem sprawna jest, więc temat do zgłębi.
A co poza tym fajnie, że nasi wydawcy dbają o dziedzictwo humoru i polskie i zagraniczne miło widzieć, że co chwila w jakichś nowych wydaniach wracają starzy mistrzowie, a to teatr Zielona gęź Gałczyńskiego, a to w oparach absurdu Tuwima i Słonimskiego teksty Dobrowolskiego Fedorowicza czy np. marktwain w pięcio tomowych dziełach wybranych do każdej z tych pozycji też chętnie tu kiedyś wrócę w ramach kącika kanon humoru i że zasygnalizuje jeszcze książki, do których dopiero mam zamiar zajrzeć. I wtedy o nich tu opowiadać, przyniosłem do domu nową biografię twórcy przekroju Mariana ilego, a to przecież gigant, który dla polskiego humoru uczynił naprawdę wiele, powieść Juliusza Machulskiego wisząca małpa, która też zapowiada się nad wyraz zabawnie. Czy napisany z potężną porcją humoru, drugi tom ład ivlandala mundrou, czyli naukowy odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania do każdej z tych pozycji jeszcze porządnie nie zajrzałem, bo przyznaję najpierw otworzyłem te 70 lat mojego dzieciństwa Stefana frelimana. I tak mnie zasało, że nie potrafiłem się oderwać, dopóki nie skończyłem seriozerio kanon humoru.
Humor i teraźniejszość.
No to, skoro tak naprawdę robi nam się odcinek mocno monotematyczny, to spróbuje przypomnieć, a co młodszym opowiedzieć, na czym polegał 1 fenomenów polskiego humoru, w którym Stefan frigman miał spory udział, tak w zasadzie połowę oto od początku lat siedemdziesiątych stworzył on radiowy duet poetą i równie wybitnym humorystom i onaszem kowtom. No i na antenie polskiego Radia no bo i wtedy innych stacji nie było w ramach Ilustrowanego tygodnika rozrywkowego, uprawiali dialogi na 4 nogi cudownie absurdalne i pozbawione sensu, acz zabawne, jak mało co rozmowy, w których niemalże każde wypowiedziane słowo mogło stać się pretekstem do zmiany tematu do zabawnej kontrpentty. Do zadziwiającego skojarzenia, to aż iskrzyło do rozkichotanej inteligencji po kilku latach program zmienił się na magazyn autorów, a duet fredbankowta prezentował w nim fachowców, czyli już bliższe codzienności, acz wciąż uniwersalne i aktualne do dziś przez zabawne dialogi, w których frdman wcielał się w starego majstra, który wszystko już przeżył. I żadna robota mu niestraszna, a Kofta w ciut naiwnego docenta, który zmizernej zarobkowo pracy intelektualnej przerzucił się na fizyczną majster przygarnął go i szkoli, jak on go pięknie szkoli te 2 cykle to absolutny kanon polskiego humoru audio.
Hit humor i teraźniejszość.
I tyle o tradycji, a teraz pora na współczesność nasz sttendapowy kącik odwiedził dziś Antoni syek Dąbrowski. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia toach?
Wyjątk o tołarze kiedyś mam proszę jeszcze trzeba było na toło zasłużyć tam post myśl swoje jednostki w pierguekę zarobiłeś, a teraz. Unknown speaker 4 Tu widziałem liść mamy?
Za zasługi, że jak spłacić kredyt po 30. Unknown speaker 5 Latach.
To dopiero możesz ze czcionką kotykiem płonącym.
Jest to spłacone nie widziałem, proszę bardzo, cały to dla pana, jak Kozak płyniesz przez ten basen, tam lecisz wychodzi z drugiej strony basenem masz z tyłu takie ścirowate?
Ja bym przywrócić też tatuarze karne, żeby zdradzić partnera lub partnerkę. To druga osoba ma prawo, co chce wytatułować ci na czole.
Więcej oczywiście na YouTubie Antoni Syrek Dąbrowski i program Kronika filmowa jest tego niemalże godzina, a nasz kwadrans powoli, acz nieubłaganie kończy się, jeśli nie zdążyliście państwo zapisać któregoś z wymienionych przeze mnie tytułów. Zapraszam na profil audycji na Facebook humor i teraźniejszość. Tam znajdziecie pełny spis wszystkiego, o czym tu opowiadałem, a jeszcze bardziej oczywiście zapraszam na stronę TOK fmii do aplikacji, tam z kolei wszystkie wydania audycji i pełne rozmowy z naszymi gośćmi z każdego tygodnia, a jak tak już zapraszam i zapraszam to jeszcze zaproszę do korespondencji hit małpatokopkafem, a nuż na któryś targach jakąś książkę przegapiłem albo jakiegoś ciekawego nowego stendapera, by państwo chcieli mi polecić, albo coś z teatru, piście chętnie ogarnę więcej, ale to już nie dziś na dziś tyle państwa gospodarzem był Kamil Śmiałkowski człowiek z. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: HUMOR I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA