REKLAMA

Rajd mało znanej firmy przez nowojorską giełdę, turbo napędzany sztuczną inteligencją

Codzienny podcast gospodarczy
Data emisji:
2023-05-31 07:00
Czas trwania:
08:34 min.
Udostępnij:

Nvidia - nazwa tej spółki jest teraz na ustach wszystkich giełdowych inwestorów i na czołówkach biznesowych mediów na świecie. Wy mogliście jej nawet nie słyszeć, bo to firma produkująca mikroprocesory założona przez emigranta z Tajwanu. I właśnie o mikroprocesory tu chodzi: Nvidia produkuje czipy potrzebne do rozwoju sztucznej inteligencji. I właśnie, na fali światowego szaleństwa na punkcie usługi ChatGPT, zarobiła krocie, zamierza zarobić jeszcze większe, jej akcje wystrzeliły, a wartość giełdowa sięgnęła właśnie biliona dolarów - więcej niż Tesli czy Mety, niewiele mniej od Apple'a, Google'a i Amazona. Dlatego szefostwo Nvidii o tym, co dzieje się na rynku szybkich procesorów graficznych, mówi krótko: to czyste szaleństwo! Rozwiń »
Partnerem odcinka jest OANDA TMS Brokers. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim oanda TMS Brokers.
Codzienny.
Podkast gospodarczy.
Zaprasza Wojciech Kowalik.
Nvdia nvi nvdio świat odmienia przez wszystkie przypadki nazwę firmy, która do niedawna znana była raczej miłłośnikom zaawansowane gier wideo profesjonalne i grafiki czy nowoczesnego sprzętu komputerowego w ogóle, ale firma produkująca mikroprocesory założona przez emigranta z Tajwanu szturmem. Wzięła ostatnio amerykańską pierwszą ligę giełdową, tylko 1 dnia po publikacji swojego raportu finansowego cena akcji skoczyła o rekordowe 28% w sumie papiery nwigi podrożały. Tak bardzo, że wartość całej spółki sięgnęła biliona dolarów, to więcej niż te znaczy Facebook i niewiele mniej niż Apple boogle Microsoft czy Amazon. Rzecz jednak nie w tym, że ta szerzej nie znana wcześniej firma stała się przedmiotem powszechnego pożądania rzecz w tym, dlaczego tak się stało. I czy ten rajt przez amerykańską giełdę i czołówki światowej prasy to znak czasów to jest codzienny podkast gospodarczy zaczynamy?
Ta historia mogłaby się zaczynać, gdy świat dowiedział się o czat gpt, to zaawansowany model językowy opracowany przez firmę openai w uproszczeniu. To zaawansowana wyszukiwarka wiedzy, która odpowiada na pytania pełnym tekstem, a nie linkami do artykułów jak wyszukiwarki internetowe, których używamy na co dzień w praktyce to model, który produkuje odpowiedzi w formie rozmowy z użytkownikiem. Użytkownik, pyta czat odpowiada, żeby to potrafił trzeba go wcześniej przeszkolić, czyli zadać mu zadania, które musi przerobić nauczyć się zbierać dane i składać je spójną całość. Po to, by podawać logiczne odpowiedzi i rozwiązywać problemy zadania musi zadawać człowiek. To ważne i do tego jeszcze wrócimy, a także do tego, że oprócz czynnika ludzkiego potrzebny jest też odpowiedni sprzęt, zaawansowana technologia używana wcześniej w komputerachrzystywanych dogrania w realiistyczne gry wideo.
Czat, to forma sztucznej inteligencji, która potrafi tłumaczyć teksty rozmawiać z klientami zutomatyzowanych, centrach obsługi analizować rynki finansowe przeglądać dane medyczne, wskazywać na wczesne objawy ciężkich chorób komponować muzykę idealnie dopasowaną do gustu konkretnej osoby generować zdjęcia i filmy animować kreskówki wspierać edukację, proponując najbardziej atrakcyjne treści oraz skuteczne metody. Czy w końcu pisać programy komputerowe w sprawach codziennych sztuczna inteligencja poradzić, dokąd jechać na wakacje za przyzwoite pieniądze kupi bilety na samolot lub pociąg i spisze listę rzeczy do spakowania w zależności od prognozowane i pogody. Na koniec nastawi Budzik by nie spóźnić się na lotnisko oraz dopilnuje zamknięcia drzwi w domu na elektroniczny zamek ta lista osiągalnych i potencjalnych talentów ii ciągnie się w nieskończoność, ale nie o to w tej opowieści chodzi?
Czas na wyjaśnienie powodów spektakularnego sukcesu nvd firma właśnie opublikowała swoje wyniki za pierwszy kwartał tego roku, czyli podała do publicznej wiadomości. Ile zarobiła ostatnio i ile zamierza zarobić w najbliższej przyszłości i wprawiła wszystkich w osłupienie spółka przewiduje, że wartość jej sprzedaży w trwającym kwartale będzie o połowę wyższa niż oceniała to wcześniej. I tu najważniejsza część historii nwidia widzi przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ produkuje mikroczipy niezbędne do działania sztucznej inteligencji. Chodzi o procesowej graficzne, używane tradycyjnie do budowy szybkich komputerów dla graczy wideo, tych samych procesorów użyto do budowania generatywnej, sztucznej inteligencji puszczania w ruch potężnych algorytmów, z których się składa teraz te same mikrozespoły na gwałt kupują, firmy prowadzące usługi w chmurze. Czy centra obsługujące dużą liczbę serwerów, wszyscy potrzebują szybkich maszyn liczących, bo pilnie włączająai do swojego biznesu. Krótko mówiąc, amerykańska firma rodem z Tajwanu ma coś, czego nie ma nikt i długo nie będzie mieć, dlatego nvdia o tym, co dzieje się na rynku szybkich procesorów graficznych. Mówi krótko, to czyste szaleństwo związane z pdem do biznesowego wykorzystania sztucznej inteligencji w dosłownie każdej usłudze czy produkcie, dlatego zysk firmy już teraz wzrósł o 1/4, a sprzedaż o 1/5 o p takim sukcesie nieśnił wcześniej żaden analityk branży z osobna ani cała amerykańska giełda razem.
Bo nbidia pociągnęła za sobą do kapitałowego sukcesu, także inne firmy z branży, sektor, który w czasach pandemii ciężko odchorował logistyczną zapaść teraz rośnie w oczach napędzają go przewidywania, że rozwój sztucznej inteligencji będzie oznaczać zakupy nie tylko szybkich procesorów obliczaniowych, ale też innych pod zespołów do kompletu pojemnych układów pamięci podręcznej di ram oraz pamięci błyskawicznej nart. Te tajemnicze dla laików skróty. To wielka część przemysłu technologicznego stosowane są powszechnie w podręcznych urządzeniach elektronicznych od smartfonów przez tablety po laptopy i konsole do gier teraz tych mikrocipów potrzeba będzie więcej i więcej.
Ale wróćmy do samej nwigi i prezentacji najbardziej pospolitych możliwości sztucznej inteligencji, możliwości opartych o technologie superszybkich procesorów graficznych w ramach tej prezentacji generatywna i na żądanie skomponowała muzykę odpowiadającą nastrojowi poranka. Napisała słowa piosenki i użyła ich do nowego utworu pop w ramach specjalnie zaprojektowanej Platformy informatycznej potrafi zarządzać w grach wideo reakcjami wszystkich postaci także tych długoplanowych tworzyć reklamy fotoaudio i wideo projektować prace robotów w fabrykach i zarządzać danymi zmagazynowanymi w wielkich sieciach. Nvidia uważa nawet, że sztuczna inteligencja z rewolucjonizuje każdą formę ludzkiej pracy firma, która nie będzie w stanie skorzystać z jej możliwości, musi pogodzić się z porażką, bo zmieni się wszystko niektóre specjalności przestaną być potrzebne, pojawią się inne, których nawet sobie nie wyobrażamy. Jesteśmy podobno w punkcie przełomu.
Na koniec słowo o wątpliwościach mają je najtęższe umysły świata, dla których sztuczne inteligencja, to nie tylko szansa, ale też zagrożenie im szybszy procesor tym potężniejszy. Algorytm, które w nim mieszka i jeszcze więcej możliwości, których dzisiaj nawet nie potrafimy sobie wyobrazić.
Podkast przygotowała Anna Augustyn, a przedstawił Wojciech Kowalik. Do usłysz.
Codzienny.
Podkast gospodarczy?
Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim o Anda TMS Broker. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY PODCAST GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA