REKLAMA

J. Krawiec: "Orlen stał się zapleczem finansowym partii rządzącej, a Pan Obajtek jest nie do ruszenia"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-05-31 09:00
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
16:10 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Pkg ekonomia kapitał gospodarka.
Tomasz seta. Dzień dobry 5 minut po dziewiątej zaczynamy magazyn ekag razem z nami pierwszy gość i Jacek Krawiec, ekonomista i były prezes PKN Orlen. Dzień dobry. Dzień dobry panu, dzień dobry państwu. Dodam tylko dla porządku, że był pan szefem Orlenu do końca 2015 roku. Panie prezesie, o północy weszła w życie dziś ustawa o powołaniu państwowej, komisji, która ma badać rzekome rosyjskie wpływy w Polsce. Panu podoba się pomysł na te komisje?
No powinniśmy zbadać oczywiście wszystko, co ma powiązanie z Rosjanami i wpływ Rosjan na polską gospodarkę. Oczywiście objąć cały okres wolnej Polski, jeżeli będzie konsensus do takiego pomysłu, natomiast nie w tak skandaliczny poza Konstytucyjny sposób, który przypomina polowanie na czarownica, jest wymierzony konkretne osoby oponentów politycznych. To jest już Białoruś.
A pańskim zdaniem taka komisja no z prawdziwego zdarzenia dajmy na to komisja śledcza miałaby, co badać np. w Orlenie, kiedy tak sobie spojrzymy wstecz 4 albo 8 lat?
My podejmowaliśmy wszystkie decyzje na gruncie merytorycznym w oparciu o rzetelne analizy i wybieraliśmy zawsze najkorzystniejsze dla spółki rozwiązania. Natomiast szereg decyzji, które są podejmowane od roku 2016 budzi moje kontrowersje i pojawia się zdecydowanie znak zapytania o intencje i motywacje dla niektórych działań.
To w ciągu ostatnich kilku dni dochodzą do nas nowe kontrowersje związane z połączeniem Lotosu i Orlenu dla pana nie wiem, czy te nowe informacje albo te, które już znamy, co budzi największe wątpliwości?
Ja już w styczniu w wywiadzie dla jednego z tygodników sygnalizowałem o poważnych zastrzeżeniach do ujawnionych fragmentów umów. Tam właściwie nic się nie zgadza, panie redaktorze, ujawnione nowe informacje dotyczą. Jak rozumiem, wyceny. Ja mówiłem, wtedy w styczniu i zdania nie zmienia, że niedoszacowanie wartości trzydziestop procentowego pakietu rafineryi gdańskiej to może być od 4 do 8 × w ostatnich analizach, które zostały upublicznione przez jedną z telewizji. Wczoraj czy przedwczoraj mówiono o czterokrotnym zaniżeniu. Ja uważam, że to dosyć łagodny dla podpisujących werdykt i że to niedoszacowanie może być dużo większe, a wynika to po prostu z tego na jakich prognozach zysku została oparta wycena?
Ja może tylko to porządku, żeby nasze słuchaczki słuchacze wiedzieli, o czym mówimy wg telewizji tfn 24 Orlen miał na fuzji z Lotosem stracić ponad 4 000 000 000 zł. Chodzi o to, że przejęte aktywa Lotosu sprzedano grubo poniżej ich wartości.
Tak jest tam warto tą wycenę na prognozie 600 000 000 zysku rocznego Lotos u natomiast Lotos w pierwszym pierwszej połowie 2022 roku miały 4 000 000 000 zysku, czyli 7 × więcej, więc, jakby analogicznie, przyjmując do wyceny, to to 7 × wyższa powinna być wycena tego pakietu, a to było tylko półrocze, a nie cały rok, więc no tak jak mówię 4 × bardzo ostrożnie, natomiast pojawia się jeszcze wątek firmy amerykańskiej, która rzekomo była zainteresowana kupnem terminali paliwowych. Też o tym mówiłem, że sprzedano w dziwnych okolicznościach właściwie bezprzetargowy sposób aktywa, które stanowią infrastrukturę krytyczną kraju, są bardzo wrażliwym aktywem z punktu widzenia państwa i jego bezpieczeństwa sprzedano małej firmie, która wyrosła właściwie na handlu z Rosją i Białorusią. Tak jak mówię, nie uwzględniono w ogóle zainteresowania amerykańskiego partnera, no to wszystko czas.
Badać. To może też krótko wyjaśnimy, bo ta fuzja Orlenu i Lotosu no musiała się wiązać z tym, że Orlen musiał dosyć dużej części Lotosu się pozbyć także tego swoich udziałów w rafinerii gdańskiej. I teraz powstaje pytanie komu to sprzedamy ostatecznie trafiło to do saudia ramko, a też część do u uniimotu. To jest rozumiem ta spółka, o której pan przed momentem wspomniał. Natomiast to, co w ciągu ostatnich kilku dni się okazało, to to, że zainteresowanym tym zakupem części udziałów był także globaln Oil menegment grób, czyli właśnie ci Amerykanie dowiadujemy się, że byli zainteresowani, ale w ogóle nie byli brani pod uwagę, dostali, jakby z automatu odmowną odpowiedź od Orlenu, że nie ma szans, że tak naprawdę jest już mówiąc w cudzysłowie pozamiatane i że tej części nie mogą nabyć, ale pańskim zdaniem, o czym to świadczy, że właśnie w taki sposób przebiegał ten proces?
To świadczy, panie redatorze o tym, że po roku 2015 czyli gdy PiS doszedł do władzy i obsadził swoimi nominatami. Zarząd Orlenu, a już szczególnie od roku 2 osiemnastego, gdy jest panu Bajtek, zniknęły tam wszelkie procedury, wszystko odbywa się bez żadnych procedur na tzw. gębę. Robi się dziwne interesy i nie przestrzega się żadnej transparentności. Widać to gołym okiem choćby po tym, przykładzie amerykańskim inną rzeczą, która rzuciła mi się w oczy oglądając ten materiał w te falen 24 to była kwestia stacji, które rzekomo kupiliśmy od mola czy Orlen kupił od mola, a tak naprawdę to nie kupił ich od mola, tylko kupił od małej spółki, której właścicielem był pan bodajże fazekarz, który był gdzieś tam uwikłany w skandal korupcyjny związany z zakupem chorwackiej innej i Rosjanin o niewiadomym pochodzeniu, które o, którym w internecie nic nie ma. I tam nastąpiła tzw mówiąc kolokwialnie przekładka to znaczy MOL kupił te stacje od tej małej spółki podejrzanej w cudzysłowie spółki węgierskiej węgiersko rosyjskiej, by po 15 minutach czy tam 45 minutach podpisać umowę przedstępną na ich sprzedaż Orlenowi. Pytam się po co.
Czyli powiedzmy tak historia, którą do tej pory znaliśmy, jeśli chodzi o to przejmowanie stacji na Węgrzech, była taka, że no w ramach tej fuzji Orlenu i Lotosu musimy się pozbyć części stacji w Polsce w zamian będziemy mogli mieć kilka stacji na Słowacji na Węgrzech. Te stacje na Węgrzech miały należeć do Molla. Teraz Orlen mówi, że od ponad roku to była publiczna informacja, że zastąpi markę rosyjską ukoil, ale to, czego nie wiedzieliśmy, to to, że no właśnie wcześniej tym właścicielem stacji wcale nie był węgierski MOL, tylko ta spółka, o której pan mówi i spółka, która budzi dużo wątpliwości, więc w całej tej operacji MOL tak naprawdę odegrał, można powiedzieć rolę pośrednika.
Rolę pośrednika albo słupa tak bym to nazwał po imieniu moim zdaniem tylko i wyłącznie MOL kupił te stacje za 5/12, aby w dokumentach było, że nie, że orlennie kupił tych stacji ex uokillowych od emranej spółki węgiersko rosyjskiej, tylko od poważnego podmiotu państwowego węgierskiego, jakim jest?
MO? To jeszcze do tego wątku, o którym rozmawialiśmy przed momentem, czyli do tego, że Amerykanie byli zainteresowani, żeby tutaj wejść w ten Biznes, bo pekan Orlen odpowiada to w taki sposób do procesu zgłaszały różne firmy o różnych doświadczeniach i na różnym etapie proces selekcji partnerów był wielowymiarowy w oparciu o wiele strategicznych kryteriów i był prowadzony przy udziale zewnętrznych ekspertów. Rozumiem, że to tłumaczenie pana nie przekonuje.
No to jest piękny słowotok, napisany profesjonalnie na pewno przy wykorzystaniu najlepszych doradców prawnych i finansowych. Co nie zmienia Faktu, że nie przestrzegano żadnych procedur przetargowych i wszystko odbyło się na rympał jak widzę.
No i co teraz pańskim zdaniem powinno się z tym wszystkim stać poza tym, że mamy publikacje prasowe materiały telewizyjne, no i takie ani inne odpowiedzi grupy Orlen?
Na razie polegamy tylko i wyłącznie na jakichś materiałach medialnych nie mamy dostępu do umów. Nie mamy dostępu do 1000 tysięcy, czyli nawet dziesiątków tysięcy zapisów, które związane są z tym połączeniem Orlenu z Lotosem i z wypełnieniem wszystkich środków zaradczych narzuconych przez komisję Europejską. Trzeba przede wszystkim dotrzeć do dokumentów źródłowych skontrolować je szczegółowo zobaczyć, czy nie ma jakichś elementów pozwalających na podważenie tych umów poszczególnych umów, bo jest ich bardzo dużo i dalej kontynuować zgodnie z tym, co tam przeczytamy. No ja dzisiaj nie wiem, co jest w tych dokumentach, natomiast szereg elementów ujawnionych przez media wydaje się na pierwszy rzut oka skandalicznych w zasadzie cała umowa z Saudi jaramko jest jednostronnie korzystna dla Arabów. Nie widzę tam żadnych korzyści wbrew temu, co mówi prezes Bajtek dla grupy Orlen.
Tak ekspańskich wypowiedzi czy tam między wierszami, że dużo za zależy od tego, jaki będzie wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych? To znaczy od tych od tego wyniku tych wyborów może zależeć też to kiedy i czy w ogóle poznamy na wszystkie szczegóły detale. Prawda, w jaki sposób przebiegała? Ta fuzja.
Pełna zgoda widzimy po powołaniu komisji, lex Tusk, że PiS sięga po najostrzejszą broń na najbardziej brutalną broń polityczną chce wyeliminowania konkurentów politycznych tuż przed rozpoczęciem kampanii. Świadczy to o tym, że będą bronić się wszystkimi możliwymi sposobami, aby te rzeczy opinia publiczna na tych rzeczy nie poznała i nie zostali za to rozliczeni.
A pan, panie prezesie, tak się zastanawiam, jakiego słowa użyć obawia się, czy może inaczej liczy się z tym, że będzie wezwany przed te pseudokomisję?
Ja mogę być nawet jutro przed tą komisją, tak jak powiedziałem, Orlen, zawsze kierował się pod moimi rządami transparentnością i przejrzystością procedury były wieloszczeblowe. I wybraliśmy zawsze najlepsze oferty rynkowe. Mówimy o czasie, gdy przed aneksją przed agresją Rosji na Ukrainę, więc zupełnie innym czasie, gdzie wszyscy kupowalip rosyjską. Przypomnę, że rafineria Płocka została zbudowana pod specyfikację ropy rosyjskiej, po prostu uzyski przy produkcji paliw są najlepsze na ropie rosyjskiej. Co powoduje najniższe ceny dla konsumenta i tym się kierowaliśmy wtedy, czyli czysto rynkowymi rozwiązaniami dla dobra spółki. I tak jak powiedziałem, to było w zupełnie innych okolicznościach politycznych. Natomiast po moim odejściu przez wiele wiele lat dalej Orlen kupował ropę rosyjską i praktycznie kupował jest jej 100% do 23 lat wstecz.
Gościem magazynu kg. Przypomnę jest dziś pan Jacek Krawiec, m.in. były prezes PKN Orlen, panie prezesie, to jeszcze na koniec 1 sprawa czy pańskim zdaniem w ciągu tych ostatnich kilku lat Orlen? Czy grupa Orlen stała się takim zbrojnym gospodarczym, ramieniem Prawa i Sprawiedliwości? Pytam o to w kontekście tego, co np. w trakcie roku wyborczego przed wyborami może się wydarzyć z cenami paliw. Już słyszymy zapowiedzi, że Orlen szykuje swego rodzaju promocję czy obniżkę cen tych paliw przed wakacjami?
Tak, oczywiście, że Orlen stał się zapleczem finansowym dla rządzącej partii nie ulega żadnych wątpliwości na czele postawili osobę, która jest totalnie uzależniona i wypełnia każdy rozkaz prezesa Kaczyńskiego łącznie skupowaniem gazet bez sensu, które szkodzą wartości grupy orleninnych inwestycji w tym rodzaju panu Bajtek. Zachowuje się, jak święta krowa jest nietykalne i mimo wielu błędów biznesowych jest niedoruszenia. Patrzyłem na wyniki finansowe Orlenu, które ogłosił, ponieważ panu Bajtek się bardzo chwalił tymi wynikami, jakie to rekordy pobił. No i tak albo panu Bajtek nie rozumiał, czy mówi, co jest prawdopodobne, albo udaje, że nie rozumiem, co też jest prawdopodobne.
Mówi pan o tych wynikach za pierwszy kwartał, ale poznaliśmy tak.
Niedawno to Bajtek mówi, zarobiliśmy czystej gotówki ponad 17 000 000 000 zł. No i to się zgadza, natomiast jak rozbijemy to na segmenty i weźmiemy pod uwagę różne korekty finansowe, które zostały przy kalkulacji tego wyniku uwzględnione, to musimy podjąć, jeżeli chcemy porównać jabłko do jabka, czyli pierwszy kwartał 23 do pierwszego kwartału 22 to musimy podjąć prawie 10 000 000 000 wynikających z ujęcia po raz pierwszy w pełni Lotosu i PGNiG u w wyniku tych 2 spółek.
Bo to nie musimy Orlen co przed rokiem jest dzisiaj.
Dużomierz. No mamy oczywiście, że tak mamy Orlen 3 × większe, więc nie ma co w ogóle chwalić jakimiś wynikami, tak jak mówię 10 000 000 000 wynika wyłącznie z powiększenia grupy A7 i 500 000 000 wynika z warunków makro, czyli z notowań z notowań surowców, z cen na rynkach europejskich z kursu wymiany walut, czyli czynników kompletnie niezależnych od zarządu, jeżeli odejmiemy te 2 pozycje, to kończymy na strate 200 000 000 zł za pierwszy kwartał, a rok do roku to jest 3 000 000 000 gorzej, więc operacyjnie Orlen ma gorsze wyniki niż miał w porównywalny w analogicznym kwartale roku poprzedniego co więcej koszty pracy i koszty stałe wzrosły. W każdym z analizowanych segmentów rafinerii Petrochemii itd. nie ma żadnych inicjatyw związanych z skurczącym się popytem, które mieliśmy do czynienia i z żadnym dostosowaniem kosztów nie widzę w tych wynikach żadnych synergii związanych z tymi fuzjami, o których tak dużo mówiliśmy. No ale żeby osiągnąć jakiekolwiek synergię z takich skomplikowanych procesów, to trzeba mieć wiedzę, a tej wiedzy w zarządzie i w kadrze zarządzających Orlenu brakuje.
To już na sam koniec absolutnie krótkie pytanie i też poproszę o krótką odpowiedź, bo chciałem do tych obniżek cen paliw powrócić. No rozumiem, że Orlen jako spółka prawa handlowego nie może działać na na szkodę, więc nie może generować ten sposób straty, skoro będzie oferować obniżkę, ma gdzieś z tyłu głowy promocję. To rozumiem, że musi mieć do tego jakąś poduszkę finansową. Czy to jest teraz także, te ceny są zawyżone po to, żeby za chwilę mogły być niższe?
Już nie są zaniżone były wiemy, z czym mieliśmy do czynienia na koniec 2022 roku. Tam marże były ekstra wysokie, żeby właśnie taką poduszkę zgromadzić i przede wszystkim zabezpieczyć się stworzyć sytuację na sytuacji, która nastąpiła od 1 stycznia, czyli na powrót do stawki vatowskiej i chciano uniknąć takiego obrażenia, że będzie wzrost cen. Ten wzrost nie nastąpił, natomiast to było kosztem. Maci to widzimy w wynikach pierwszego kwartału, gdzie segment detalu szoruje właściwie po dniu jest na strate rok do roku. I gdyby nie poza paliwówka, to te wyniki by był jeszcze gorszy, więc spodziewam się, że dzisiaj oczywiście nie mam wglądu do cyfr, ale to dzisiaj poziom marsz na paliwach w Orlenie jest już bardzo symboliczny i spodziewam się, że tak zostanie do końca roku i teraz tak normalnych okolicznościach w normalnej gospodarce jest UOKiK, który zajmuje się kontrolą pozycji konsumenta i konkurencji. I bada czy marża jest uzasadniona, to znaczy ona nie może być ani za wysoka, tak jak mieliśmy do czynienia prawdopodobnie pod koniec 2022 roku, ale nie może być też za niska, bo firma po to, produkuje, żeby pokryć przy sprzedaży koszty produkcji i zarobić. Musimy ja nie wiem już nie poziom marsz w tej chwili spodziewam się, że ceny na pewno będą niskie do wyborów, a pan Obajtek uokikiem nie będzie się w ogóle.
Przejmował, o czym mówił Jacek Krawiec, ekonomista i były prezes peken Orlen. Bardzo dziękuję za te rozmowę.
Dziękuję panu.
Dodam tylko, że w imieniu Radia tokfem pytaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak długo jeszcze będzie trwać postępowanie w sprawie masz stosowanych przez Orlen na przełomie roku? Odpowiedź, którą dostaliśmy, że informacje są wciąż gromadzone postępowanie trwa i musimy cierpliwie czekać na to, kiedy UOKiK przedstawi jego wyniki. Jest dziewiąta 20 czas na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA