REKLAMA

A. Czarczyńska, M. Starczewska-Krzysztoszek, S. Koćwin: "Po wyborach Orlen będzie chciał sobie odbić obniżki cen paliw"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-05-31 09:20
Prowadzący:
Czas trwania:
28:58 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka.
24 minuty po dziewiątej zaczynamy drugą część magazynu kg w naszym studiu. Pani dr Małgorzata Starczewska, krzysztofszek wydział nauk ekonomicznych, UW wójt Towarzystwo ekonomistów polskich dzień dobry, dzień dobry pan Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący ogólnopolskiego porozumienia związków zawodowych. Dzień dobry, dzień dobry. I zdanie, łączy się z nami także pani dr Anna Czarczyńska z Akademii lea Koźmińskiego również dzień dobry. Dzień dobry. No to, co od tego Orlenu chyba zaczniemy nasze spotkanie w pierwszej części magazynu EKG naszym gościem, przypomnę był były prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, no rozmawialiśmy chociażby o tym, co wydarzy się z cenami paliw, bo już słyszymy raczej takie nieoficjalne, ale wydaje się, że się zmaterializują zapowiedzi dotyczące takiej wakacyjnej i promocji obniżki cen paliw. Podobnie zresztą jak to było w zeszłym roku, czyli nie będzie to obniżka bezwzględnie dla wszystkich i bez limitów jakieś ograniczenia tak tam się raczej pojawią tak czy tam chociażby w Rzeczpospolitej pani doktor ma małgorzatarz Starczewska. Toszek, czy to tak powinno pani zdaniem wyglądać?
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych każda firma każda firma, która jest albo spółką akcyjna, albo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powinna podejmować takie działania, które nie godzą w jej Biznes, nie godzą w jej interesy. Jeśli tu będziemy mieć do czynienia z nieuzasadnioną obniżką polityczną po prostu obniżką cen. No to jest działania na szkodę spółki. Trzeba pamiętać, że na rynku działanie tylko Orlen i mamy nie tylko stacje benzynowe orlenowskie, mamy tych podmiotów znacznie więcej, aczkolwiek oczywiście ten udział w rynku i poprzez stacje, ale także poprzez dostarczanie paliwa do innych stacji No to orlenskich. ten udział urlenu jest bardzo duży, więc te decyzje Orlenu będą miały wpływ pewnie no prawie na cały rynek, ale.
Będzie pani w słowo może to nie będzie działanie na szkodę. Może Orlen ma do tego przestrzeń. Widzimy, co dzieje się z cenami ropy naftowej, spadają widzimy, co dzieje się ze złotem. No jest mocniejszy niż był jeszcze do niedawna, więc może to jest naturalny.
Bardzo ciekawy wątek w tej rozmowie, którą pan przed chwileczką odbył z panem prezesem krawcem na końcu dotyczący analiz, które powinien przeprowadzać UOKiK, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli chodzi o marsz, jeśli chodzi o marże tak, czyli nie powinno one być za wysokie, ale też powinno być uzasadnienie do ich niskiego poziomu, więc może być uzasadnienie do niskiego poziomu, marsz bardzo niskiego poziomu, marsz wtedy, kiedy istotnie obniżenie marsz wpływa na skalę sprzedaży, tak, czyli zwiększamy sprzedaż przy niższych przeniższych marżach. W efekcie oczywiście do firmy trafia podobny poziom dochodów albo może i wyższy, więc oczywiście to są różne strategie, które firmy mogą wykorzystywać. Natomiast warto by było, że byłokik temu się naprawdę porządnie.
Przyjrzała mówiła pani dr Małgorzata Starczewska krzysztofszek pani dr Anna Czarczyńska.
No cóż, Orlen trudno komentować, dlatego, że ma pozycję dominującą na rynku, więc wiadomo, że każdy ruch na cenach Orlenu po prostu wymusza również dostosowanie się mniejszych podmiotów, więc tutaj no problem polega na tym, czy tej pozycji nie nadużywa. No i to jest jakby sprawa ewidentna. Natomiast rzeczywiście bardzo zaniepokoiło mnie to, co usłyszeliśmy też w pierwszej części, to co się potwierdza, jeśli chodzi o dokumenty i zarządzanie spółkami, no bo to jednak spółka strategiczna i w momencie, kiedy no jest zarządzana w taki sposób, że zyski de facto są generowane dzięki poparciu politycznemu, ale również odwzajemia w tym momencie korektą cen na stacjach benzynowych, polityką, jakby równoważąc te wcześniejsze poparcie przy chociażby właśnie przejmowaniu Lotosu. No nie wiem, jak to nazwać po prostu, bo to jest rodzaj tworzenia takiej nowej oligarchii i sam przypadek prywatyzacji Lotosu też był jednak prywatyzacją tak naprawdę i wyjęciem majątku częściowo przynajmniej majątku publicznego i majątku akcjonariuszy na rzecz podmiotów obcych, które absolutnie nie są zgodne z interesem strategicznym kraju. Więc, jakby tutaj z 1 strony te paliwa. Ja rozumiem, że są interesujące jako ceny dla znaczy dla nas odbiorców po prostu dla klientów, ale tak naprawdę tu się dzieją dużo większe rzeczy. I szczerze powiem nie chciałabym, żeby, a kwestia to czy paliwo będzie 50 gr wyżej czy niżej przesłaniało nam Fakt po prostu, że nam się zmienia całkowicie struktura gospodarki i przestajemy być znaczy konkurencyjni w takim kontekście dobrego zarządzania dużych strategicznych firm, a to się dzieje niestety, no bardzo ewidentnie.
Mówiła pani dr Anna czaczyńska do tego wątku dotyczącego cen paliw, tylko dodam, czy przytoczę państwu odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przypomnę od stycznia, czyli już blisko pół roku. Sprawdzam, czy ten tzw cud nad dystrybutorem. Czy ten cud był z czego wynikał, czy tak to powinno wyglądać czytamy w tej odpowiedzi, że obecnie trwa merytoryczna analiza zebranych danych i materiałów ustalenie, że cena ma charakter nadmiernie wygórowanej dokonywany jest zawsze indywidualnie w konkretnym stanie faktycznym. No i na końcu jest też zapowiedź, że jeśli te wyniki się pojawią, to o wynikach analiz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie nas informować na bieżąco. Na razie rozumiem, że nie ma specjalnie, o czym informować pan Sebastian kociw?
Ja bym tylko tutaj dodał, że moim zdaniem no ceny podwyżki czy obniżki cen paliwa. No powinny być transparentne, tak jak tutaj wcześniej rozmawialiśmy i najbardziej mnie w tym wszystkim przeraża. To, że jednak cena paliwa ma duży wpływ na poziom inflacji marże. My pamiętamy, co się działo w 2022 roku, te ceny paliw rosły, a był taki moment, że jednak no wydawało się, że powinny spadać teraz z kolei spadają. Jeszcze rozmawiamy o tym, że przed wyborami może spadną, żeby, żebyśmy byli zadowoleni przed wakacjami, oczywiście jako obywatele pewnie będziemy zadowoleni, ale z drugiej strony podejrzewam, że później po wyborach pewnie Orlen będzie chciał to sobie w jakiś sposób odbić, więc no takie sytuacje nie powinny mieć na pewno miejsca i też patrząc na te marże, mógłbym się tu odnieść również do naszej ciągłej dyskusji o wynagrodzeniach, bo mówi się tyle, że to jest spirala cenowo płacowa. Tak naprawdę mamy do czynienia ze spiralą marżową, która powoduje, że niestety inflacja rosła i byliśmy w coraz gorszej sytuacji.
Mówił pan przewodniczący Sebastian Koćwin, pan wywołał temat inflacji bardzo się cieszę, bo chciałem, żebyśmy do pani dr Starczewski krzysztofszek wrócili.
Ale nie mogę jeszcze to tematu ostatnio rozstat podał dane dotyczące liczby samochodów, które w poszczególnych gospodarkach mamy ich okazuje się to jest to są dane dla 2021 roku, że Polska w relacji do 1000 mieszkańców ma największą w Unii Europejskiej liczbę samochodów, nawet najbogatszy Luksemburg ma mniej samochodów na 1000 mieszkańców. Niż Polska, więc ten wątek dotyczący cen benzyny manewrowania cenami paliwa. Jak widać, może być dosyć.
Istotny interesujące jest, jaki to jest wiek tych samochodów również, ale.
Też rozumiem też, ile ile spalają. Tak rozumiem, ile zanieczyszczają środowiska.
Rozumiem, że w tym w tym, o czym powiedziała pani doktor, możemy też doszukiwać się odpowiedzi na pytanie, dlaczego rząd w ramach swoich czy partia rządząca w ramach swoich obietnic też proponuje, żeby odblokować autostrady, żeby stały się bezpłatne, chociaż wydaje się, że komunikacja to nie tylko samochody, ale to też np. kolej, ale to zostawiamy na boku, bo jeszcze do tej inflacji chciałem wrócić. Dziś poznamy wstępne dane o tym, co z cenami działo się w tym trwającym wciąż jeszcze miesiącu maju. Pani dr Małgorzata Starczewska krzysztofszek tak czytam, że średnia prognoz ponad 13% w kwietniu było 14 i 7, czyli co sukces no bo mniej.
Aha przepraszam, przepraszam za to roześmianie się w stosunku do słowa sukces ten sukces jest oczywiście statystyczny tak ciągle będziemy to powtarzać w tym roku, że te punkty odniesienia nam rosną. Każdy kolejny miesiąc w zeszłym roku miał zdecydowanie wyższą inflację. W związku z tym ten punkt odniesienia będzie coraz wyższa. To oznacza, że no czysto statystycznie.
Bardzołatyka po prostu.
Tak bazowo udaje się pokazywać lepsze lepsze wyniki, natomiast jeśli nawet no popatrzmy na dane okej, niechry ta inflacja wyniesie 13 i 50% to znaczy, że to, co żeśmy kupowali za 100 zł w zeszłym roku. Będziemy czy płaciliśmy w maju tego roku 113 50, tak więc, a też popatrzmy jak rosły wynagrodzenia, o których tutaj już kolega przed chwilą wspominało, one oczywiście rosną całkiem pokaźnie w firmach zatrudniających od 10 pracowników w górę po ponad 12%, ale znowu to jest średnia.
To też nie jest cała.
Gospodarka to nie jest cała gospodarka, to tylko i firm małych i mikrofik.
Nie zarabia się w granicach płacy minimalnej.
Najczęściejowały są małe są tu wliczane tak od 10 pracowników w górę, tylko mikro są nie wliczane. No i oczywiście cały sektor publiczny nie jest wliczany, żeby wspomnieć już nauczycieli.
Gdzie, gdzie również pracownicy coraz częściej zarabiają płace minimalną bądź niewiele więcej i ostatnio w poniedziałek była nawet manifestacja pracowników cywilnych wojska, którzy nie mają nawet płacy mi minimalnej i tą płacę minimalną osiągają dzięki premią. To jest już w ogóle karygodna sytuacja, bo pan minister Błaszczak no niestety nie chce negocjować ze stroną związkową ponad zakładowego układu zbiorowego. I tam cały czas są stawki w ponadzakładowym układzie zbiorowym wynagrodzeń minimalnych na poziomie roku. Chyba 2017 czy osiemnastego, więc sytuacja jest.
Fatalna. Panie Przewodniczący, nie wiem, czy pan zdaje sobie z tego sprawę, ale stąpa pan po kruchym lodzie, jeśli trudno jeśli pan podważa pozycję, mi ministra obrony narodowej Mariusza.
Włoska minister być może o tym nie wie, bo wysyła tam swojego doradcę na negocjacje, więc ja liczę, że usłyszę i sam zacznie negocjować z pracownika.
Zmierzam do tego, że dzisiaj podważanie pozycji tej konkretnej osoby i tego konkretnego ministra, no czasami wiąże się z takimi uwagami.
I zaproszenie na komisję rosyjską to.
Np. no też nie chcę sobie z tego drwić, ale oczywiście.
Sprawa szczęście nie miałam żadnego kontaktu do tej pory z przedstawicielami rosyjskich związków zawodowych, więc.
Sprawa jest poważna, zwłaszcza też ta, o której pan powiedział przed momentem, bo chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właśnie wojsko bardzo dużo mamy tam pracowników cywilnych, gdzie te zarobki różnią się. Jeśli spojrzymy sobie na zarobki tych pracowników i na zarobki żołnierzy. To są 2 osobne.
Historii. To też oczywiście trzeba powiedzieć, że oni są nieobjęci, to jest oddzielny system wynagradzania, oni nie są objęci poziomem mi minimalnego wynagrodzenia, którym objęci są normalni pracownicy.
Dokładnie i wręcz pracownicy cywilni wojska oczekują tego, że minimalna stawka dla nich będzie wynosić tyle co stawka dla szeregowego zawodowego.
Mówił Sebastian koć świwinń są z nami też małgorzataatarczewska Krzysztof ek i Anna czaczyńska słyszymy się z państwem.
Informacjachkg. Ekonomia kapitał gospodarka.
Na zegarach jest dziewiąta 43 zaczynamy trzecią część środowego magazynu EKG państwa goście to przypomnę, pani dr Małgorzata staczewska krzysztofszek pan Sebastian Koćwin i pani dr Anna Czarczyńska w tej części chciałbym z państwem krótko jeszcze porozmawiać o tzw. lex Tusk, dzisiaj ta ustawa wprowadzająca czy powołująca komisję mającą badać rzekome wpływy rosyjskie w Polsce? Ta ustawa dzisiaj weszła w życie, korzystając z tego, że w naszym studiu jest pan przewodniczący Koćwin, czyli przypomnę, ogólnopolskie porozumienie związków zawodowych. Tak się zastanawiam, czy będzie jakaś reakcja, czy to strony związkowej czy może szerzej rady społecznego, jeśli chodzi o przyjęcie tych?
Przepisów. Wiem, że część organizacji pracodawców wystosowała pismo.
W ramach rady przedsiębiorczości, to był w sumie jeszcze apel przed decyzją prezydenta apel o veto? Jak wie?
Myślę, że myślę, że przewodniczący Ostrowski na posiedzeniu najbliższym będzie nad o tym rozmawiał. Natomiast muszę powiedzieć, że też został upoważniony do tego, żeby powiedzieć, że przewodniczący Ostrowski pojawi się na niedzielnym marszu równości. Z kolei natomiast proszę tego nie rozumieć jako deklarację polityczną, bardziej będzie chciał przedstawić po prostu nasze postulaty nasze oczekiwania i bolączki naszych organizacji związkowych. Natomiast co do lex Tusk. Ja muszę powiedzieć, że no wczoraj mieliśmy ożywioną dyskusję na prezydium OPZZ i mimo że Donald Tusk no w naszym środowisku związkowym ogólnie nie cieszy się jakąś specjalną sympatią dużej części związkowców, szczególnie za chociażby podnoszenie wieku emerytalnego. To duża część ludzi była naprawdę oburzona. Tym lex Tusk i a ze swojej strony ja jeszcze dodam, że no ja mam poważne obawy, czy my w ogóle te pieniądze z kpo mamy szansę dostać w obecnej sytuacji, bo wszystko wskazywało, że jesteśmy już powoli wydawało się na dobrej drodze. Ale, ale myślę, że po tym, co się obecnie dzieje, to na te pieniądze prawdopodobnie nie będziemy mogli liczyć, a w końcu one miały doprowadzić do rozwoju naszego kraju.
Tak doptuje o radę dialogu społecznego, bo prezydent jest patronem RDS u, więc w obliczu takich rezygnacji składanych teraz publicznie po tym, co się wydarzyło. Rozumiem, że na jakąś reakcję, jeśli jakaś będzie to po prostu czekamy.
Czekamy na razie.
Czekamy na razie czekamy mówił Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ. Pytanie, czy coś jeszcze dodajemy. To do pani dr Starczewskiej krzysztofszek, bo widzimy się w studiu, czy przychodzimy do kolejnych tematów, bo chciałem też państwa zapytać o coś, co trochę ta ustawa lex Tusk przesłoniła, mianowicie o taką nową rządową kampanię, ale to pytanie do pani.doktor, To to tylko 1 rzecz. Oczywiście rozumiem to, co tu kolega przed chwilą powiedział, że związkowcy nie bardzo mają za co chać pana premiera Tuska. Natomiast tu chodzi o wartości, tu chodzi o zasady i to. Dyskusji jeszcze.
Tak oczywiście, że tak sprawa jest dalece natomiast.
Większa niż to to.
Mieliśmy bardzo silne od właściwie października. Jeśli dobrze pamiętam zeszłego roku wzmacnianie się złotego. Natomiast proszę zobaczyć, jak złoty zareagował w piątek, a nawet chwilę wcześniej, kiedy już, jakby było wiadomo, że to no Sejm przyjmie i złoty zobaczymy oczywiście, jaka będzie tendencja dalej, ale wyraźnie tutaj osłabł bardzo silnie mamy wzrost rentości rentowności obligacji, czyli spadek ich ceny mamy spadki na giełdzie i oczywiście jest ten wielki problem, który pewnie niestety się zmaterializuje, czyli dostęp do środków europejskich, które są nam bardzo bardzo potrzebne, więc no konsekwencje tego nie wiem, czy nieprzemyślanego może właśnie przemyślanego działania w postaci tej regulacji dla gospodarki dla przedsiębiorców i dla gospodarstw domowych będą naprawdę ciężkie.
To też jest ciekawe, o czym państwo mówią, że to może stawiać pod takim dużym znakiem zapytania. To, co będzie się działo z unijnymi środkami na krajowy plan odbudowy i to nawet pomimo tego, że dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, który wiemy, ma się zebrać w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, która środki na kpo ma odblokować. Nawet jeśli się zbierze i podejmie jakąś decyzję, to wciąż nie wiadomo, czy to wystarczy, żeby te pieniądze do nas napłynęły trwa magazyn kg, to przejdziemy teraz do tematu, który już państwu trochę opowiedziałem.
Kg.
Trochę, ale jeszcze nie opowiedziałem wszystkiego być może państwo, poruszając się po mieście albo przejeżdżając jakąś trasą natknęli się na taki plakat, na którym jest napisane, gdzie te pieniądze były Zakopane, a obok zdjęcie palety pełnej pełnej takiej żywej gotówki, gdyby państwo się zastanawiali, kto jest tej kampanii, to jest autorem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jest też spec specjalna strona temu poświęcona są spoty zostawiam na boku, to, że trwa prekampaniaborcza, bo nie ma formalny jeszcze kampanii wyborczej, to się stanie dopiero, kiedy prezydent ogłosi, kiedy pójdziemy głosować. Natomiast trwa prekampania i zostawiam na boku wykorzystanie funduszy, które ma do swojej dyspozycji Kancelaria premiera na czysto wyborcze kampanie nawet jeśli nazwiemy ją informacyjną, bo do kampanii informacyjnej rząd oczywiście ma prawo ma prawo nas obywateli o różnych sprawach informować. No ale tutaj ten kontekst wyborczy wydaje się, że trudno jest od niego uciec, ale zostawiam ten element, bo tak zaglądam sobie na tę stronę, gdzie rząd próbuje nas przekonać, że na wiele różnych rzeczy pieniądze się znalazły dzięki polityce Prawa i Sprawiedliwości, który uszczelnił system vatowski. I też sprawił, że mnóstwo pieniędzy pojawiło się w budżecie niższe podatki więcej pieniędzy. Pani doktor staczewska krzysztofszek z tego, co wiem, na stronę zajrzała pytanie czy tu wymaga coś komentarza jakiegoś sprostowania? No czy wszystko się zgadza?
No nie nic się nie zgadza nic się nie zgadza, dlatego że były oczywiście trzeba jak zwykle jest manipulacja, totalna manipulacja danymi. Jeśli chodzi o wpływy z VAT u, dlatego że pan premier łaskaw był powiedzieć, informując o tej akcji o wartościach, które wynikają z tego, że uszczelniono system VAT, owski powiedział, że dochody z VAT w tym okresie, kiedy rządzi obecna koalicja wzrosły, prawie o 150% to 160 ponad 160 000 000 000. Natomiast, owszem, rzeczywiście tak to jest, a przy okazji jeszcze wliczył te dochody, których jeszcze nie ma, bo będą w całym 2023 roku, więc kolejna manipulacja. Natomiast w ogóle nie uwzględnił tak w tym wzroście wpływów z VAT u tego, że po pierwsze gospodarka rośnie, że mamy inflacja w ostatnim roku i w tym roku bardzo wysoką inflację i te wpływy z VAT u są tak istotnie większe właśnie dzięki temu, że gospodarka rosła i że no niestety mieliśmy inflację i to my zasilaliśmy, a nie likwidacja czy ograniczenie luki VAT owskiej wpłynęła na to, że tych wpływów do budżetu było zdecydowanie więcej.
To znaczy rozumiem, że to jest jakaś suma zdarzeń, zwłaszcza że też był taki okres, kiedy ten podatek VAT na niektóre produkty to to było za ROP procent mamy wciąż zerowy VAT na żywność, ale VAT jest w bardzo wielu różnych.
Miejscach. Znaczy mi też powiedzieć tylko i wyłącznie tę żywność, która by objęta tą najniższą pięcioro procent.
Pięcio procentową stawką tak jest, ale też VAT jest w całej masie, nie tylko też produktów też też jeśli chodzi o usługi. To proszę mnie poprawić, ale chyba wszystko się.
Nie wszystkie usługi są objęte vatem, ale.
Tak, ale części.
Tak, jeśli mogę dopowiedziałbym tylko 1 rzecz, bo w pełni się zgadzam z przedmówczynią w tym zakresie. Natomiast oczywiście jakieś sukcesy, jeżeli chodzi o uszczelnianie, tutaj rząd ma tylko szkoda, że pracownicy krajowej administracji skarbowej, którzy też są wymienieni tam i oni odpowiadają za te wszystkie procesy. No niestety na przestrzeni ostatnich lat są również bardzo pokrzywdzeni, jeżeli chodzi o ich wynagrodzenie.
Ja tak sobie myślę, że od strony związkowej, kiedy się tak wczytać w te kampanie w to, o czym tutaj nas informuje, lub może nie do końca nas rzetelnie informuje rząd. Skoro jest tak dobrze, to czemu nie ma pieniędzy na podwyżki w sferze budżetowej. Dokładnie, skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle, to jeszcze pani dr Anna czaczyńska nie wiem, czy w tym wszystkim, o czym rozmawiamy coś, tu przykuwa pani uwagę?
No wszystko przykuwa uwagę, bo oczywiście im wyższa inflacja im wyższe ceny paliw im wyższe ceny gazu im wyższe ceny prądu. Tym większe będą wpływy do budżetu i również wpływy z VAT u w związku z tym no ja rozumiem, że premier się cieszy tą inflacją tak naprawdę i współpracuje bardzo silnie z panem prezesem NBP pod tym względem niespecjalnie zwalczając, że tak powiem jej wysokość. Natomiast muszę powiedzieć, że mnie to mocno rozbawiło, bo wydawało mi się to wręcz nieprawdopodobne, jak może zaistnieć hasło niezakopane i w pierwszym odruchu myślałam, że może to chodzi o taką akcję promowania wyjazdów wakacyjnych nad morze, czyli nie zakopany, a wy wierz może, więc proponuje raczej albo jeziora, więc mamy dużo innych również w atrakcyjnych miejsc, to nie musi być zakopany. I proponuje chyba raczej to w tą stronę w tą stronę potraktować, dlatego że oczywiście tutaj mamy klasyczny taki kais, który się określa 1 zdaniem, prawda półprawda i statystyka można napisać, co się chce naprawdę i zestawić te dane w dowolny sposób, tak, żeby one biły. Po oczach, jest to też przemyślany taki trochę koncep psychologiczny, żeby odbiorców zainteresować, potem dać im gotową odpowiedź, czyli, żeby naprawdę był czas na wdrukowanie głowy pewnych półprawd, bo to absolutnie z prawdą nie ma nic wspólnego, ale które niestety niestety działają, dlatego że w momencie, kiedy no nie mamy dostępu do danych. Nie każdy tak jak Małgosia grzebie w danych czy jakiekolwiek inne ekonomista, więc tutaj trudno oczekiwać od odbiorców, że będą to weryfikować na każdym kroku.
No tak czasami to nie ma na to czasu.
Tak, to są bardzo proste krótkie recepty i bardzo oczywiście też wizualne nie natomiast absolutnie tak na tym oburza, to, o czym pan redaktor wspomniał na początku, to jest finansowane również z naszych podatków, więc paradoksalnie im więcej takich kampanii też wpływy będą większe.
No i daje to przewagę partii rządzącej, bo z takich samych narzędzi nie może w tym samym czasie skorzystać żadna inna opcja polityczna mówiła pani dr Anna Czarczyńska. Bardzo dziękuję. I skoro pani doktor jest przy głosie i tak powoli zmierzamy do końca, to Czasna na zdziwienia to od pani doktor zaczniemy co panią dziwi?
Zdziwienie, króciutko dotyczące migracji. To ze strony Stanów zjednoczonych i krajów bogatych okazuje się, że mamy postpandemiczny PiK migracyjny na świecie trochę, zmieniając temat od naszego takiego lokalnego podwórka. I co ciekawszy ten PiK migracyjny, jeżeli byśmy spojrzeli na Niemcy, to się okazuje, że w tej chwili fala migracji jest wyższa niż w 2015 roku, czyli ten, który był uznawany za rekordowy, jeśli chodzi o napór ludności z zewnątrz i ze strony instytucji np. takich jak Fed amerykański, czyli odpowiednik banku centralnego, jest to przyjmowany, o, że tak powiem bardzo pozytywnie, dlatego że analizy Fedu wykazały, że napływ ludności napływ migracji schładza rynek pracy. To może niekoniecznie dobrze dla naszych z perspektywy naszych związkowców, ale pewnie zaraz to usłyszymy, natomiast schładza rynek pracy i schładzaa inflację. Oczywiście te trendy się muszą są różne, bo ze strony popytu ten trend jest wzmacniający, natomiast ze strony udziału w rynku pracy. Ten trend jest osłabiający, więc kraje bogaty doświadczają, znaczy liczą na większą migrację jeszcze większą i również, jakby liczą wpływy z tych migrantów od migrantów, którzy przyjeżdżają zakładają firmę, ponieważ 80% jest wyższe prawdopodobieństwa działalności gospodarczej i aktywności zawodowej przyjeżdżają jako migranci niż też tych, którzy są.
Lokalni mówiła dr Anna czerczyńska. Bardzo dziękuję, kto z państwa mamy 2 minuty. Mogę bardzo proszę.
I zdziwienie trochę się cieszą, a trochę się dziw wie emerytury pomostowe, najprawdopodobniej nie będą miały charakteru wygasającego. Co jest z bardzo ważne dla licznej rzeszy związkowców, ale jednocześnie dziwię się temu, że rząd z Solidarnością chwalą się, że to jest zasługa, jakby Solidarności i negocjacji w ramach zespołu roboczego tymczasem takiego zespołu roboczego akurat sprawie emerytur pomostowych, nawet nie mieli nie wzięli udział w manifestacji, którą wspólnie z form związków zawodowych zorganizowaliśmy nie biorą udział w zespołach, ani w posiedzeniach zespoł dotyczącego emerytur pomostowych. No, a później chwalą się cudzymi zasługami.
Mówił Sebastian Koćwin, to bardzo krótko na koniec pani doktor w.taką bardzo krótką takie krótkie zdziwienie znowu dane Eurostatu wakacje przed nami wyjeżdżamy część z nas chętnie odwiedza muzea i rozstat podał, że w zeszłym roku znowu byliśmy najlepsi, ale w tym negatywnym znaczeniu, ponieważ ceny jeśli chodzi o wejścia do muzeów do bibliotek do Grodów zologicznych, wzrosły o 18% przy średniej unijnej wzrostu cen wejść do muzeów biblioteki i ogrodów zologicznych na poziomie 4%, czyli. Przyjemność, ale droga.
No znowu i teraz pytanie jeśli mamy wspierać z pieniędzy publicznych, jakieś rzeczy, to może warto właśnie biblioteki właśnie muzea po to, żebyśmy mieli szansę przy naszych dochodach, wyjeżdżając na urlopy zajrzeć do tych muzeów czy do ogrodów zaologicznych.
Mało, kto chce mieć światłych obywateli.
Mówił Sebastian koćwinń, nie chciałem kończyć w taki sposób, ale już nie mamy czasu Sebastian kotwinn, OPZZ była nami to też pani dr Małgorzata staczewska krzysztofszek Towarzystwo, ekonomistów polskich i Uniwersytet warszawski. Dziękuję oraz pani dr Anna Tarczyńska z Akademii lea Koźmińskiego. Również dziękuję na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie w tej chwili spadki i kolor czerwony WiK traci ponad 1% prawie 1,5% i na podobnym minusie Indeks WiK 20 to jeszcze szybko sytuacja na rynku walutowym euro po 4 53 USD po 4 24 funt po 5 25 i frank szwajcarski dziś po 4 zł i 66 gr, a to był magazyny kg Tomasz seta dobrego dnia państwu życzę i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA