REKLAMA

Polacy palą coraz więcej. "Kiedyś byliśmy liderem walki z nałogiem. Co trzeba zrobić? Zacznijmy od zwiększenia akcyzy"

Przedpołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-31 10:00
Prowadzący:
Czas trwania:
36:38 min.
Udostępnij:

Gościem Przemysława Iwańczyka był prof. Jacek Jassem z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przedpołudnie radiato KFM przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu w środę 31 maja w audycji, której wydawcą jest Bartłomiej Pograniczny, a jej realizatorem Szymon waluta pierwszym naszym gościem jest prof. Jacek jasem, kierownik katedry i kliniki Onkologii i radioterapii w gdańskim Uniwersytecie medycznym. Także prezes polskiej ligi walki z rakiem. Dzień dobry, panie profesorze.
Dzień dobry, od razu mamy sprost. Mam już swojego następcę jako kierownika katedry. Reszta się zgadza.
Dobrze, w takim razie będę pilnie to notował i też przy okazji następnego wejścia już już się poprawię dziś światowy dzień bez tytoniu dziś światowy dzień PESEL papierosa. I myślę, że to bardzo dobry pretekst by porozmawiać na temat tego, jak w Polsce próbujemy odzwyczajać się albo może inaczej, jak niestety ta walka jest nie pozbawiona wielu ułomności i nie przynosi takich rezultatów, jakbyśmy oczekiwali. Ja poproszę pana, panie profesorze, żeby pan na chwilkę zamknął. Czy jest to możliwe?
Zamknąć oczy tak oczywiście mogę zamknąć.
Dobrze i teraz proszę sobie wyobrazić, że mowa jest nie o Szwecji, wokół której roztacza się dyskusja i wszyscy w Europie i na świecie zachwycają się nad jej fenomenem, jeśli chodzi o wyjście z nałogu mieszkańców tego kraju, tylko rzecz dotyczy Polski 17 lat przed celami, jakie postawiła Unia Europejska na rok 2040 przy spadku wskaźnika palenia z 15 do 5,6% w ciągu ostatnich 15 lat Szwedzi są w tej chwili na czele walki z paleniem tytoniu. To jest no wizja, którą chciałby pan zobaczyć pewnie w Polsce, jak realizowana jest i tak skutecznie osiąga te.
Wskaźniki.
To jest moje marzenie. Ja oprócz tego, że jestem pilnicy z tą zajmuje się głównie rakiem płuca, w związku z tym ta sprawa jest mi szczególnie bliska zajmuje się sprawą edukacji społecznej, oraz aktywnie włączam się w inicjatywy związane z paleniem tytoniu od 1995 roku, gdzie pierwsza ustawa regulująca sprawę palenia tytoniu została uchwalona razem z profesorem zatońskim. Braliśmy udział w tym, a później w 2006 roku, kiedy z mojej inicjatywy podjęliśmy pracę nad ustawą zakazującą palenia w miejscach publicznych, która po 3,5 roku bojów w parlamencie weszła w życie w 2010 roku. Ja przez blisko 50 lat pracy jako lekarz klinicysta widziałem tysiące chorych na raka płuca. Ktoś, kto spojrzy w oczy umierającemu choremu na raka płuca, będzie wiedział, że trzeba zrobić wszystko, żeby tych ludzi było jak najmniej Polska. Niestety w tej chwili spada coraz niżej w tym rankingu krajów walczących z paleniem tytoniu z platgą palenia tytoniu takie rankngi są publikowane mniej więcej CO2 lata jest taka Europejska skala, które się nazywa to Bako kontrol skaill. I myśmy kiedyś byli w tej Zielonej strefie w strefie, gdzie pokazywali nas jako przykład, zwłaszcza po tej pierwszej ustawie z dziewięćdziesiątego piątego roku, gdzie Polska nie była jeszcze w Unii, ale była pokazywana jako liter walki z paleniem tytoniu w Europie i wiele rozwiązań, które przyjęliśmy wówczas w Polsce wprowadzono w Unii. No niestety, od tego czasu niewiele się zmieniło.
Ten odsetek umierających z powodu chorób od tytoniowych w Polsce rośnie, żeby zobrazować skalę tego zjawiska. Przytoczę pewną statystykę. Otóż do codziennego palenia w 2022 roku przyznało się aż 28,8% dorosłych Polaków. To jest blisko 31% mężczyzn 27% i niestety to jest chyba najgorsza i najistotniejsza wiadomość, że wynik ten ma tendencję zwyżkową, dlaczego tak się dzieje pańskim zdaniem?
Rzeczywiście tak się dzieje, myśmy przez wiele lat obserwowali spektakularne zmniejszenie liczby czy udziału paleczy wśród mężczyzn. I to rzeczywiście wyglądało bardzo dobrze i wydawało się, że jeśli ta tendencja się utrzyma, to w 2040 roku, dojdziemy mniej więcej do poziomu lat dwudziestych ubiegłego wieku, czyli bylibyśmy bardzo blisko osiągnięcia celu kraju wolnego dymu, bo tak się definiuje. Kraje, w których mniej niż 5% ludzi pali papierosy. No ale niestety w ostatnich latach ta tendencja została zatrzymana, a nawet notujemy niewielki wzrost liczby palaczy, bardzo trudno mi powiedzieć, jaka jest przyczyna tego, być może to, że ludzie w ostatnich latach żyją bardziej nerwowo wiele osób uważa, że zapalenie papierosa koi te nerwy. Co jest nieprawdą, bo akurat nikotyna ma odwrotne działanie nie ma kojącego, a wręcz przyspiesza akcję serca, podnosi ciśnienie itd. no ale tak się ludziom wydaje, że to jest jakieś panaceum na wszystkie troski tego świata żyjemy. Jak mówię bardziej nerwowych, czasach w trudniejszych czasach sytuacja wielu ludzi się pogarsza. Wiemy również, że palenie tytoniu związane jest w tej chwili ze statusem wykształcenia. To było przez wiele lat dłużnikiem była płeć w tej chwili kobiety palą prawie tyle samo co mężczyźni, natomiast ludzie z najniższym wykształceniem podstawowym palą 5 × więcej niż ludzie z wyższym wykształceniem. Nie wiem jest wiele czynników, myślę, że to jest pole do działania dla socjologów. Ja w pewnym stopniu też obawiam się, że masowe palenie papierosów elektronicznych czy innych form tytoniu nie nie tych niekonwencjonalnych skłania wiele młodych osób do podjęcia nałogów w późniejszym okresie przez to one zawierają te wszystkie urządzenia, zawierają nikotynę. W związku z tym one nie są bezpieczne już nie mówiąc o innych zagrożeniach związanych np. z tymi tzw. elektronicznymi papierosami. No jest wiele wiele danych świadczących o to o tym, że jeśli taki młody człowiek zaczyna używać te urządzenia, to ma znacznie większe ryzyko. Niestety nałogu palenia prawdziwych papierosów.
Mówimy tutaj o młodych ludziach, którzy właśnie poprzez te alternatywne formy wykorzystywania nikotyny rzeczywiście mogą wykorzystywać do tego, by w przyszłości popaść w nału, natomiast ten szwedzki przypadek jest myślę, że Warty przedyskutowania, bo tutaj pewnie będzie pewien rozdźwięk pomiędzy tym, co pan profesor mówi. Ja też za panem powtarzam. Otóż nie ma wyrobów od tytoniowych, które nie są szkodliwe, natomiast Szwedzi wykazali się przełomową ich zdaniem strategią, czyli, wskazując palaczom mniej szkodliwe alternatywy. No i tutaj są wymienione, bo jest ich przynajmniej kilka pan myśli, że to też zależy od kultury społeczeństwa od jego historii pewnie w mniejszym stopniu, ale że w Polsce taka strategia nie przyniosłaby nie przyniosłaby pożądanej zmiany.
Trudno mi powiedzieć, no w Szwecji w Szwecji używane są tzw snafl no 1/3 naszych studentów naszym Uniwersytecie. To są to są Szwedzi. Ja z nimi rozmawiam na ten temat Szwecja sprowadzi no wiele, że tak powiem rozwiązań.
To przepraszam to od razu wyjaśnimy, to jest rodzaj takiego suchego tytoniu, które nakłada się nadziąsła, ale jego sprzedaż jest nielegalna we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Szwecją i Chorwacją. Jeśli dobrze pamiętam.
By nie znam aż tak szczegółowo tych przepisów, dlatego że dla nas to pewna egzotyka. No my mieliśmy tabakę i ona jest, zwłaszcza tutaj, gdzie ja mieszkam, czyli inna kaszupa na Śląsku popularna. Natomiast na pewno tego typu tego typu forma używania nikotyny, czyli nie wziewna, jaką stanowiąc naf jest jest no mniej szkodliwa wszystko to, co wdychamy do płuc, co nie jest czystym powietrzem, jest szkodliwe dym tytoniowy, zawiera kilka tysięcy toksycznych substancji, z których kilkadziesiąt jest rakotwórczych dym z papierosów elektronicznych. Zawiera nikotynę, która uzależnia, która jest narkotykiem i kilkadziesiąt innych substancji chemicznych, które z, których część już wiadomo w tej chwili, że jest szkodliwych. W związku z tym cokolwiek wdycham je jak mówię, oprócz naturalnego powietrza i to najlepiej czystego z tym też jest w Polsce problem jest na pewno szkodliwe dla płót, a jeśli pan pyta, jakie są przyczyny sukcesu Szwecji? Myślę, że trudno mówić tylko o 1 o, jakby o 1 fakcie, czyli innych zwyczajach używania nikotyny, światowa organizacja zdrowia wskazuje, jakie czynniki decydują o sukcesie i do pierwsza sprawa to jest odpowiednia polityka akcyzowa w Polsce papierosy należą do najtańszych w Europie, o ile pamiętam tylko w 1 kraju Unii Europejskiej, są one są tańsze cena papierosów powinna wyprzedzać inflację w Polsce tak się nie dzieje. To jest najskuteczniejsza forma. Oczywiście nie jest popularna wśród palaczy, niemniej myślę, że to jest typu sytuacja typu inuin oni płacą trochę więcej za to, ale wygrywają zdrowie, jeśli odchodzą od nałogu we Francji swego czasu podniesiono drastycznie ceny papierosów i osiągnięto 2 wygrane pierwsza rzecz znacznie mi ludzi paliło, a równocześnie ten wzrost cen był tak wysoki, że do budżetu wpłynęło znacznie więcej pieniędzy. Nasi myślę, nasi rządzący obawiają się, że podniesienie akcyzy na papierosy zrujnuje budżet, bo przecież Polska żyje z akcyzy na papierosy alkohol czy czy paliwa tak nie jest to już wiele krajów wykazało, że nie ma takiej.
Obawy. Panie profesorze, ponieważ mamy przed sobą te dane, to tylko uzupełnię Francja Irlandia mają najwyższe najwyższeższą akcyzę na wyroby tytoniowe, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z kolei Polska i Bułgaria najniższe w Europie, ale pozwoli pan, że o tym będziemy rozmawiać już po skrócie informacji radiatokafem, na które państwa teraz zapraszam prof. Jacek jasem, jest z nami, a to jest przed południe radiatokefem?
Kłaniamy się po skrócie informacji Radia tokfm to jest przedpołudniowy program w środę 31 maja. Podkreślam to z premedytacją, bo dziś dzień walki z może inaczej walki z tytoniem dzień bez tytoniu. I myślę że warto by i nasi słuchacze wzięli sobie to do serca prof. Jacek jasem jest z nami z katedry i kliniki Onkologii i radioterapii w gdańskim Uniwersytecie medycznym. Także prezes polskiej ligi walki z rakiem. Panie profesorze, kłaniam się ponownie.
Kłaniam się państwu kłaniam się, pan redaktorze.
Pozwoliłem sobie na początku naszej rozmowy, czyniąc tego jeden z głównych wątków wziąć na tapet szwedzki przykład, czyli kraju, który osiągnął wielki gigantyczny najwyższy w skali Unii Europejskiej. Sukces, jeśli chodzi o spadek zużycia wyrobów tytoniowych, a co za tym idzie, bo myślę, że warto to powiedzieć Szwedzi mają o prawie 40% niższą śmiertelność z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu. Chodzi o choroby takie jak udary choroby serca płucy, rozedma płuc i tak itd. to jest no wynik, którego na, którym warto się pochylić, którego warto pozazdrościć i być może zaimplementować rozwiązania, które są w Szwecji jeszcze do podatków za wyroby tytoniowe. Szwecja ma ten średni poziom, ani najwyższe ani najniższy.
No właśnie, dlatego dlatego w poprzednim odcinku powiedziałem, że to nie 1 czynnik decyduje o tym, czy w kraju ludzie palą czy nie jaki jest udział palaczy, on jest wiele przyczyn, które składają się na ten sukces Szwecji. Oczywiście trzeba by zbadać każdy z nich ja nie dysponuje tak szczegółowymi danymi, żeby je przedstawiać, ale powiem o kilku pierwsza rzecz to jest edukacja społeczna. My bardzo mało czasu i bardzo mało środków poświęcamy na edukację medyczną społeczeństwa, nie chodzi tylko o wskazywanie zagrożeń związanych z paleniem tytoniu, tych zag zagrożenie znacznie więcej. Szwedzi jestem przekonany o tym, choć nie dysponuje dokładnymi danymi np. odżywiają się lepiej Szwedzi. Myślę zdecydowanie są bardziej aktywnym fizycznie narodem niż Polacy Szwedzi.
Myślę, że mają znacznie większą świadomość w zakresie profilaktyki wtórnej, czyli ich udział w badaniach przesiewowych wykrywających wcześniej taka jest znacznie większy niż w Polsce w Polsce, niestety we wszystkich mówimy dzisiaj o kuratora ku płuca i o papierosach, ale to dotyczy również raka piersi czy lekarz iki macicy, gdzie badania przesiewowe ratują tysiące ludzi u nas uczestniczy w nich?
No fraku piersi obniża się udział kobiet, które się zgłaszają. On już jest w tej chwili poniżej 50%, a brakuku szyjki macicy zdaje się, że to około 20%, gdzie 70% to jest odsetek, który może przynieść jakiś Populacyjny efekt. W związku z tym u nas bardzo daleko do tego no polityka akcyzowa oczywiście też, ale również konsekwentne przestrzeganie zakazu palenia w miejscach publicznych. Również zakaz całkowity zakaz reklam no Polsce teoretycznie zakazuje się reklam, ale proszę zobaczyć, co w każdym punkcie, gdzie sprzedaje się papierosy, jak pięknie one są wyeksponowane i jak wiele jest tam reklam w miejscu, gdzie się je sprzedaje. W związku z tym człowiek przychodzi kupić jajka czy sere, ale widzi piękno reklamę i przypomina sobie, że dobrze byłoby jeszcze 2 parki paczki papierosów kupić papierosy sprzedaje się w Polsce. Wszędzie w wielu krajach papierosy sprzedaje się w sklepach tytoniowej, no np. myśmy kiedyś szli łeb łeb z Węgrami, wprowadziliśmy dobre ustawodawstwo antytytoniowe i wyprzedziliśmy Węgrów w odniesieniu do tej walki z tytoniem. I to było to był bardzo mierze stała się ta różnica bardzo mierzalna, ale na Węgrzech w tym czasie wprowadzono np. sklepy tytoniowe.
Ludzie mają licencję na sprzedanie sprzedaż tytoniu, gdzie nie sprzedaje się równocześnie żywności, gdzie te sklepy nie mogą mieć reklamy? One są jest tylko informacje, to jest sklep sklep z tytoniem bez jakiejś witryn itd. no jest jest jest sporo naprawdę ostrzeżenia np. na papierosach w Australii Australia była pierwszym krajem, gdzie zabroniono opakowań, na których jest dużymi dużymi dużą ścianką napisane jak i to jest producent, które są kolorowe przyciągające. Oczywiście, mamy piktogramy na szczęście, z którymi też jakoś bardzo długo nie mogliśmy sobie dać rady, żeby je wprowadzić, chociaż w większości krajów już były, ale w tej chwili najskuteczniejszą formą są właśnie szare, nieciekawe opakowania papierosów, gdzie małą ścionką jest napisane, jaki to jest papieros, jeśli chodzi o np. zakaz palenia w miejscach publicznych. No jest ten zakaz, ale po pierwsze, on nie jest ściśle przestrzegany poza tym tworzy się np. takie dziwne miejsca jak na lotniskach te kabiny dla palących. Proszę zobaczyć, co się dzieje na Okęciu? Ja w odległości kilkudziesięciu metrów od takiej kabinki czuje bym tytoniowej, to nie chodzi tylko o skażenie tego. To chodzi również o to, że, ale nie tytoniu powinno być pokazywane jako coś bardzo złego nagannego, jeżeli tworzy się takie miejsca, to znaczy, że to jest rzecz dopuszczalna, że, żeby chcemy pochylić nad tymi biednymi ludźmi. Ja zawsze mówię jako lekarz nie mogę walczyć z palaczami. Ja walczę z plagą palenia tytoniu większość moich chorych to są chorzy palący. Ja ich muszę kochać tak samo jak wszystkich innych chorych. Ja nie mogę gorzej traktować, w związku z tym jeśli ktoś mi zarzuca, że ja z nimi walczę to nie chcę pomagać dla mnie taki chory palący ma 2 Cho choroby chorobę nowotworową, często związaną z nałowie palenia tytoniu i chorobę tytoniową, która też ma swój jakiś numer międzynarodowej klasyfikacji i chorób. W związku z tym ten człowiek ma 2 problemy.
Panie profesorze, ja pozwoli pan odwołam się teraz do rekomendacji strategicznych na lata 2023 2027 przygotowane zostały one w ramach projektu komitetu zdrowia publicznego Polskiej Akademii Nauk. I to jest tak ograniczenie konsumpcji poprzez efektywne zastosowanie polityki podatkowej, to, o czym pan profesor mówił ograniczenie dostępności produktów tytoniowych. To jest to, o czym pan profesor powiedział eliminacja reklamy i promocji produktów nikotynowych o tym przed chwilą mówiliśmy i dalej jest to profesjonalna i kompleksowa edukacja zdrowotna ukierunkowana na ograniczenie inicjacji konsumpcji produktów tytoniowych. Pytanie jak to zrobić i kolejna rzecz? Myślę, że bardzo istotna, czyli uruchomienie programu, który pozwalałby uzależnionym od nikotyny z tego nałogu wyjść.
Bardzo bardzo ważne rzeczy. Oczywiście, ja się obiema rękami podpisuje pod tym podam kilka faktów ustawa 1995 roku wprowadzała zapis, mówiący od tym, że pół procenta z akcyzy powinno być przeznaczone na walkę z paleniem tytoniu, czyli na akcje edukacyjne, tworzenie poradni antytytoniowych, wydawanie broszur. No nie wiem nie było to sprecyzowane, ale miał te pieniądze miały być znaczone wydzielone i w dyspozycji ministra zdrowia to był dziewięćdziesiąty piąty rok. Proszę mi wierzyć, że ja kolejnych ministrów zdrowia pytałem, gdzie są te pieniądze i czy one są przekazywane przez Ministerstwo Finansów wszyscy opowiadali mi robią z tajemniczą minę, że to bardzo dobrze dobre pytanie i oni muszą to sprawdzić. No sprawdzanie trwało ponad 20 lat i kilka lat temu przepis ten ta ustawa została znowelizowana, ponieważ była martwa nie były nie była wypełniana, czyli zamiast wypełnić ją treścią, a to byłyby ogromne pieniądze, po prostu zlikwidowano. To jako martwy przepis, ponieważ no nie została nigdy wyegzekwowana w Polsce dramatycznie mało pieniędzy wydaje się na edukację społeczną. Wydaje się pieniądze na nie będę komentował na co się wydaje w tej chwili w Polsce pieniądze i jakie to są pieniądze. Ja myślę, że, gdyby wydawać.
Na walkę spaleniem tytoniu te pieniądze kołowa albo ćwierć tego, co wydaje się na telewizję rządową, a mielibyśmy ogromną rzeczywiście edukację społeczną, jeżeli natomiast wydajemy te nie wiem, już ildę teraz, czy między 2 i 3 000 000 000 zdaje się na tę telewizję, to jeżeliby była np. 1/5 tej kwoty przeznaczona właśnie na edukację medyczną społeczeństwa. Mielibyśmy to społeczeństwo znacznie młodsze, mogę znacznie zdrowsze. No niestety to się nie dzieje te programy nie są realizowane. Druga sprawa drugi przykład nie wiem, czy potrafi pan odpowiedzieć na pytanie, ile w Polsce mamy poradni antytytoniowych w kraju, w którym prawie najwięcej się pali papierosów w euro. No skoro stawia tak pan panie profesorze, sprawę w ten sposób to znaczy, że z ich niewiele albo nie ma ich w ogóle. Proszę pana, do tej pory były 2 poradnie w Warszawie i w Gdańsku. W tej chwili powtarzacia w Krakowie.
No to mamy.
Myślę, że to o czymś o czymś świadczy tak.
To jest też odpowiedź na pytanie, czy można te rekomendacje, o których przed chwilą mówiłem wdrożyć w życie pozwoli pan, że wrócimy do naszej rozmowy, już po skrócie informacji wtedy to też pochylimy się nad tym, czy w ogóle państwo monitoruje rynek produktów tytoniowych, w jaki sposób one są używane i też czy podejmuje działania prewencyjne? No i myślę, że to będzie też taki punkt, nad którym nasz dzisiejszy. Gość pochyli się, mając wiele do powiedzenia, prof. Jacek jasem jest z nami z katedry i kliniki Onkologii radioterapii w gdańskim Uniwersytecie medycznym, także prezes polskiej ligi walki z rakiem informacje.
Kłaniamy się państwu już po informacjach Radia tokfm kolejna odsłona naszej rozmowy z panem prof. Jackiem jasem. Dzień dobry, kłaniam się panu.
Dzień dobry.
Re reprezentuje pan katedry i klinika Onkologii i radioterapii w Gdańsku Uniwersytecie medycznym. Także jest pan prezesem ligi polskiej ligi walki z rakiem. Rozmawiamy na temat tego, dlaczego Polacy palą aż tyle, dlaczego należą do Europejskiej czołówki pod względem używania wyrobów tytoniowych w ślad za tym też odsetek zachorowań na choroby od nikotynowe też jest bardzo bardzo wysoki Polaka trzeba wystraszyć. Nie ma pan takiego wrażenia, zwłaszcza jeśli idzie o zdrowe, o zdrowie system prewencji profilaktyki i też uświadamiania działa na nas w mniejszym stopniu. Jeśli teraz upraszczam, to proszę wybaczyć, ale to pan spotyka na swoich oddziałach chorych z nowotworami płuc, które to zostały nabyte wskutek palenia papierosów, jakie są refleksje tych ludzi? Unknown speaker 4 Ja.
Już wspomniałem w 1 odcinku naszego dzisiejszego spotkania, że człowiek, który zachorowuje na raka płuca, jemu nie można wypoinać tego. Ja nigdy tego nie zrobiłem, ponieważ to jest dokładanie mu ogromnego stresu. Ci ludzie doskonale wiedzą, jaka jest przyczyna ich chorowań. W związku z tym nie wiem, czy straszenie to jest dobry dobra metoda, to znaczy tak trzeba pokazywać oczywiście taki takie przypadki trzeba opisywać historię takich ludzi, którzy najczęściej ogromnie żałują tego, co zrobili. To co towarzyszy ludziom, którzy zachorowali na nowotwór. W związku z paleniem to są 2 uczucia poczucie winy i wstydu. Gil ten trzejm to jest taka taka międzynarodowa obserwacja. W związku z tym trzeba ich wyprowadzić z tego wstydu i poczucia winy no. Unknown speaker 4 Niestety.
To jest bardzo trudna sytuacja, dlatego że np. powszechnie ci ludzie palacze, którzy zachorowali na nowotwór, umniejszają za narażenie leczone. No my to liczymy w paczko latach, czyli liczba paczek wypalonych dziennie przez liczbę lat. Jak tak dokładniej popytamy tych tych ludzi, to zawsze wychodzi trochę więcej niż na początku nam podali, oni jakby bronią swoje psychiki, oni po prostu chcą to pomniejszyć, bo uważają, że lekarz na nich gorzej spojrzy, czy będzie ich gorzej traktował czy uzna ich za nierozsądni. No i to poczucie winy. No niestety to jest w ludzkiej naturze, że jeżeli kogoś spotykanie szczęście, to próbuje sobie przypomnieć, jakie grzechy popełnił co złego zrobił itd. no rak płuca jest chorobą na życzenie. To jest 90% chorych na raka płuca, to są palacze tytoniu, więc tutaj nie trzeba im podpowiadać. Oni doskonale wiedzą.
Panie profesorze, jak jest z młodymi ludźmi, czy my mamy problem na tym etapie tego uświadamiania, bo to jeśli człowiek jest młody sięga po wyroby tytoniowe, nawet w tej mniej szkodliwej formie, czyli myślę o tych alternatywne alternatywach. To i tak sam pan to powiedział jest duże ryzyko, że wpadnie wreszcie w nauki sięgnie po regularne papierosy. I pytanie czy my poza szkołą i poza zakazem gdzieś sprzedaży oraz artykułacją tego ostrzeżenia na paczkach papierosów. Robimy coś więcej, szczerze mówiąc, rzadko spotyka się kampanie np. telewizyjne, które ostrzegałyby przed zgubnym skutkiem palenia papierosów wśród.
Młodych.
To jest powiedziałem, powiedziałem przed chwilą właśnie, że telewizja rządowa bardzo mało wydaje środków na edukację z zdrowotną.
Sport tak, ale to teraz w ślad za tym pod zadam kolejne, jakby pan widział, jakby pan widział taką kampanię?
No, gdyby były środki, to przecież można by polskich nauczycieli bardzo dokładnie przeszkolić, dostarczyć im materiały dostarczyć im filmy, na których pokazano by oczywiście w sposób atrakcyjny dla uczniów, a widziałem fantastyczne filmy np. widziałem kiedyś taki film, który mną wstrząsnął, gdzie przez wodę przepuszczano, jakby dym tytoniowy. W związku z tym te produkty dymu tytoniowego w tej wodzie zostały taka płuczka, jakby taką płuczkę zrobiono i później postawiono ten garnuszek na na gazie i sięgotowała. Ta woda i pokazane było jak, jaka tam Smoła zostaje, to było dramatyczne, my np. taki film myślę zrobiłby wrażenie, oczywiście, trzeba pokazywać do każdej grupy wiekowej czy inaczej dotrzeć, ale jeżeli powiemy młodzieży, bo dla nich to, że dziadek zaholował na raka, bo palił to nie jest wiadomość, bo to znaczy starych ludzi, ale jeśli powiemy, że palący ludzie mają gorsze wyniki w nauce, że w sporcie mają, że są mniej atrakcyjnymi partnerami dla chłopaka. Czy dziewczyny, bo mają przykry zapach z ust czy żółte palce czy szare włosy czy nawet starszym uczniom można powiedzieć o tym, że są mniej wydolni seksualnie, to takie rzeczy trafiają do to, co argumenty dla tych ludzi, ale to trzeba. To trzeba całą tę kampanię opracować i wdrożyć. No nikt tego nie zrobi, jeżeli w Polsce w ogóle powiedziałbym udział lekcji, które uczą czegoś, jest znacznie mniejszy niż niż udział lekcji, które, jakby to powiedzieć, uczą ideologii w tej chwili E re.
Re.
Panie profesorze, jak zmienia się też postępowanie choroby nowotworowej u upalaczy? Czy jest to zupełnie inny przebieg niż jeszcze kilka lat temu, opierając się też na pańskim doświadczeniu? Może o tym też słów kilka powiemy naszym słuchaczom?
Czy zmienił się przebieg choroby nowotworowej, wie pan. No dziedzina, którą uprawiam od 1000, dzieje ze siedemdziesiątego piątego roku, przeżyła ogromną ewolucję. Tutaj no i bardzo to jest mierzlny, bo myśmy my jesteśmy w stanie w tej chwili wyleczyć mniej więcej 2 × więcej chorych niż wtedy, kiedy ja zaczynałem swoje życie zawodowe i w związku z tym wiele nowotworów zupełnie inaczej leczymy. Zmieniają się też epidemiologiczne, dane pewne nowotwory występują rzadziej inne części są nowe zagrożenia, np. kiedyś rak żołądka był najczęstszym nowotworem w tej chwili spraw na jakąś daleką pozycję, bo ludzie zaczęli używać. No już dobre kilkadziesiąt lat temu lodówki, w związku z tym nie jemy rzeczy salony konserwowany, tylko tylko zdrowsze produkty zachorowalność na raka płuca w dwudziestym wieku rosła dramatycznie rosła wykładniczo. W tej chwili na szczęście w krajach rozwiniętych jest odwrotny. My mówiliśmy o tych 5% i Szwecja osiągnie ten cel, jeżeli ja słyszę, że w Polsce do 2030 roku też 5% ludzi ma tylko palić, no to oczywiście Ogar mnie pusty śmiech, bo to się nie da tego zrobić. No niech niech trochę, chociaż spadnie, w związku z tym no jeśli pan pyta, no to jest bardzo szerokie zagadnienie, musiałbym to omówić na przykładzie różnych nowotworów, ale tak jest taka ewolucja.
Panie profesorze, będziemy powoli zmierzać do końca naszego naszego programu naszej rozmowy, program jeszcze potrwa. Chciałbym jeszcze odnieść się do tego, jak wygląda sposób radzenia sobie z nałogiem tytoniowym w innych krajach. Dostrzegłem też w jednym z artykułów istotne informacje. Oczywiście nie życzymy sobie tego, by na nasz kraj spadł jakiś kryzys krach finansowy, który doprowadzi do ruiny budżetowej, a co za tym idzie także mieszkańcy naszego kraju popładną w bankructwa masowe. Natomiast Grecja jest też chyba bardzo dobrym przykładem, że ten czynnik ekonomiczny niespodziewany, jakim było bankructwo swego czasu spowodował, że tam konsumpcja spadła i to i to znacząco, czyli to znowu kolejny dowód na to, że tylko coś, co jest nieuchronne nieuniknione niezapowiedziane, może odwieść nas od tego złego, co się znowugiem tytoniowym wiąże.
Absolutnie to jest najsilniejszy czynnik, zmniejszający narażenie na tytoń. No tutaj tutaj są na to bardzo mocne dowody, no niestety rządzący obawiają się tak jak powiedziałem, przede wszystkim, że spadną wpływy z akcyzy, bo ludzie będą mniej palić. No, jeżeli będą mniej palić, no to państwo ogromne pieniądze zaoszczędzi, bo przecież absencja w pracy przedwczesne zgony przedwczesne odejście na rentę związaną z choro chorobami od tytoniowymi. To są ogromne pieniądze, które państwo wydaje na skutki chorób odtytoniowych, podniesienie akcyzy. Jak powiedziałem, na pewno zadziała w dobrą stronę zmniejszy liczbę palaczy przyniesie większe zyski, no trzeba mieć trochę odwagi. To jest może niepopularna decyzja w czasach bardzo rozwinie tego populizmu. Może jest również, to jakimś argumentem dla rządzących i przeszkodą, żeby podejmować takie odważne decyzje, ale myślę, że to jest dobra droga. Ja jeszcze jeśli można tylko na koniec coś powiedzieć, bo rozumiem, że nasza rozmowa kończy się już za chwilę.
Jeszcze mam nadzieję na to bardzo proszę.
Jeśli pan pozwoli, ja dzisiaj ja dzisiaj po południu o godzinie siedemnastej mam taki publiczny wykład, który można obejrzeć. Proszę wejść na stronę polskiej ligi walki z rakiem. Ja będę mówił o takim problemie, który jest może mało znany, mianowicie to jest palenie tytoniu u osób, które zachorowały już na narka. Ten problem jest bardzo lekceważony, ponieważ wiele osób uważa, że całe nieszczęście już się stało, że w tym momencie już jest za późno, żeby rzucić palenie. I często machają na to ręką, co niestety zdarza się również pracownikom ochrony zdrowia, że nie mówią, że w tym momencie zaniechanie palenia jest ma kapitalne znaczenie zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie zmniejsza szanse zmniejsza ryzyko w trudnego nowotworu. Zmniejsza ryzyko innych chorób zgonu z powodów sercowo naczyniowych itd. o tym będę mówił jutro przepraszam dzisiaj o godzinie siedemnastej.
Tak to jeszcze na koniec wyszliśmy od przykładu szwedzkiego i może na nim zakończmy jako ten dobry benchmark, gdyby wszystkie kraje Unii Europejskiej doszły do tego wskaźnika, który jest to obecnie w Szwecji, można by ratować blisko 3 000 000 osób w całej Unii Europejskiej rok rocznie. To przemawia, panie profesorze.
Tak proszę pana, to jest jeden z priorytetów komisji Europejskiej w obecnej dekadzie. Chcę powiedzieć, że nowotwory to jest jedyny medyczny, taki główny kierunek tam jest kilka obok np. inteligentnych miast czy też czystości wód i wybrzeży. I kilku jeszcze innych tematów to onkologia jest jedynym tematem medycznym i w tej Onkologii. No akurat uczestniczyłem w tworzeniu tego programu dla komisji Europejskiej, profilaktyka jest jednym z filarów na to ogromną wagę ogromną uwagę się zwraca. My po prostu bez właściwej profilaktyki nie dogonimy wzrastającej liczby nowotworów społeczeństwa się starzeją i tych nowotworów jest coraz więcej w pewnym momencie systemu ochrony zdrowia nie dadzą sobie z nimi rady. W związku z tym profilaktykityka jest naprawdę tutaj podstawą filozof brytyjski z siedemnastego wieku powiedział, że zapobieganie zawsze lepsze niż leczenie, bo unika Mozą uchorowania.
Dziękuję panu bardzo za rozmowę prof. Jacek jasem był z nami z katedry i kliniki Onkologii i radioterapii w gdańskim Uniwersytecie medycznym, także prezes polskiego ligi walki z rakiem. Kłaniam się i życzę dobrej środy.
Dziękuję bardzo.
Naszych słuchaczy, zapraszam teraz na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEDPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA