REKLAMA

“Czy delfiny się podgryzają?” Andrzej Olechowski pyta, dlaczego nie ma dyskusji o sukcesji po Kaczyńskim?

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-31 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
11:51 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Gościem programu jest Andrzej Olechowski, były minister finansów i były minister spraw zagranicznych. Witam pana bardzo serdecznie.
Dzień dobry pan.
Jak pan sądzi, dlaczego właściwie prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę zwaną lex Tusk? Skoro kilka razy już występował przeciwko własnemu obozowi, no choćby wetując lex TVN, a tym samym wszyscy spekulowali, że w ten sposób spróbuje wybić się na niezależność niepodległość wobec Jarosława Kaczyńskiego. Właściwie nie ma już nic do stracenia walczy jedynie o swoją twarz i pozycję międzynarodową po zakończeniu drugiej kadencji.
Mało tego, jak pan widział. Ja byłem pod wrażeniem takiego wzmożenia prezydenta w jego wypowiedziach na ten temat, więc wyraźnie miał jakieś rozterki wewnętrzne, czy to podpisać, czy nie podpisać, ale on zawsze był duchem sercem, rozumem zjednoczony z liderami Prawa i Sprawiedliwości w tej ich ideologii. I z tym to łączę powiem panu, że na mnie ta te wydarzenia zrobiły ogromne wrażenie, dlatego że one jeśli jeśli zostaną w jakikolwiek sposób utrwalone albo ten przykład byłby później powielane, to w zasadzie są horendalne. No Sejm Prawo i Sprawiedliwość w zasadzie uruchomiło uruchomiło instytucje samorządu liczy.
No to po pierwsze po drugie to jest chyba w obecnej sytuacji międzynarodowej z wojną tuż za naszą granicą rosyjską agresją na Ukrainę. No to jest trochę zabawa zapałkami na cysternie z benzyną. Skoro właściwie ta niekonstytucyjna instytucja służy do oskarżania konkurencji politycznej, o współpracę z Rosją?
Nie tylko konkurencji każdego można to jest licencja na to, żeby każdego nazwać ruską o nucą i pociągnąć go prawda przed ten trybunał trybunał ludowy, który go już tam w 1 słuszny sposób osądzi. To jest okropne wydarzenie i euforyczna reakcja posłów PiS u na to no nie może nie przywodzić na myśl prawda taką wyjącą tłuszcze powiesić ich prawda wywiesić to straszne w sumie i jeszcze z tym właśnie ten wzmożony prezydent, który później tłumaczył, że tak musi być. I tak powinno być i tak to jest dobrze i tak to jest moralny i sprawiedliwe, no ale wróćmy do kontekstu Międzynarodowego. To była rzecz charakterystyczna dla PiS, u, który nie pierwszy raz i w różnych dziedzinach igrał, że tak powiem z ogniem w swojej polityce zagranicznej. Jak gdyby tam było założenie, że Polska jest ta całkowicie bezpieczna, no nie jest jak wiemy, bo choćby nie ma systemu ochrony przeciwlotniczej, mimo że tak nas zapewniano, więc będąc na granicy tego konfliktu. To jest dziwne do takie rzeczy się odkłada. No nie można ich odkładać, bo jest ta, bo są wybory. I tu przechodzimy do jak gdyby drugiej warstwy tego, że reakcja posłów reakcja twardego elektoratu Platformy, bo, że PiS u zapewne jest euforyczna, ale w końcu ta gra jest cyniczna nadzwyczajnie cyniczna. No chodzi o to, żeby zrobić teatr i wywrzeć wrażenie na części wyborców na wyborcach, że mają do czynienia z ukryty mniej no z ruskimi, a nusami.
Pojawiły się takie spekulacje wśród publicystów, wśród dziennikarzy, że Andrzej Duda, choć to jest jego druga i ostatnia kadencja w Pałacu Prezydenckim chce zbudować w Polsce obóz politycznym. Czy po prostu wciągnąć na listy pisowskie swoich ludzi i to była cena, którą musiał zapłacić za to.
Też o tym myślałem, bo się pan ja mam doświadczenie członka rządu, ja na Olszewskiego. I dokładnie pamiętam wydarzenia z 4 czerwca, wówczas, kiedy to została stworzona legenda legenda rządu, który, który dlatego się skończył, bo chciał przeprowadzić lustrację itd. skończył się, bo nie miał poparcia w parlamencie, był rządem mniejszości mniejszościowym wygasał i wykaz i wtedy została AD hoc stworzona taka legenda, więc to tak może być, że Andrzej Duda będąc świadomy, że on on nie moim zdaniem on nie bardzo mógł liczyć na jakąś powiedzmy karierę międzynarodową, nawet nie chodzi o karierę, ale o zajmowania o o zajęcie sprawczego stanowiska wysokiego w strukturach międzynarodowych, bo to też się tak mówi, że, ponieważ nie wiem zawetował, zawetował ustawę o TVN, to Amerykanie wdzięczności, bo później coś da zrobim go czasem na to się nie dzieje. Nie to się tak nie dzieje w świecie, to oczywiście jest bzdura można liczyć w przypadku jakieś, że coś będzie no ale to może być jakaś synakura. W razie czego o poparcie na jakieś nieistotne stanowisko przecież oni mają też pełną ocenę jego postępowania, więc w tym wieku, w którym on będzie kończył prezydenturę, no to coś trzeba myśleć rzeczywiście o przyszłości chyba przywództwo przywództwo obozu prawicowego w Polsce jest na pewno na jego agendzie.
Jak pan sądzi co chyba.
Nie odbywamy dyskusji, co uważam, że jest jakimś błędem opozycji, która nie rozchuśtała, tutaj dyskusji na temat, a kto zastąpi prezesa Kaczyńskiego? Niech żyje jak najdłużej, ale wygląda, że jest kiepskiej formie tak naprawdę.
No tam mam wrażenie, że od delfinów aż się aż sieroi wpis.
Ano dobrze, by było pobudzić dyskusję na ten temat, tak, żeby delfiny nie wiem, czy delfiny się nawzajem podgryzają? Może to raczej by były Port na zwierzęta, orki tak właśnie, żeby się zaczęły podgryzać. Mówię o tym lekkim tonie, dlatego że będziemy mieli do czynienia z teatrem politycznym i opozycja musi przeciwstawić temu skuteczny inny Targ. No właśnie taka jest prawda.
A co by pan radził opozycji w tej sprawie, no bo na razie w taki rację publicznej słyszymy odpowiedzią jest wielka manifestacja 4 czerwca. I to oczywiście nie jestem 4 czerwca z czwarty na na 5 czerwca Toczek tylko 4 czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku, gdy odbyły się pierwsze wolne wybory do Senatu i prawie wolne do Sejmu, znaczy nie całkiem wolne, ale na ich mocy powstał rząd mazowieckiego. Co pan by radził opozycji w tej sprawie? To znaczy jak wobec takiego trybunału Ludowego właściwie się zachować, przychodzić stawiać się wiadomo, że opozycja bojkotuje udział w tej niekonstytucyjnej instytucji. No ale co można zrobić jeszcze?
Ta manifestacja jest nie do przecenienia. To jest naprawdę ważne, żeby tu było bardzo dużo ludzi, żeby się stawili wszyscy liderzy tego, co trafnie już w tym momencie określił też, a pan Hołownia, prawda, że to będzie to będzie manifestacjaokratów, to już nie nie Demokratycznej opozycji to nie chodzi nie, chodzi to o chodzi to o to o różne partie, ale wszyscy powinniśmy być, więc naprawdę wszyscy tam muszą być i to później no nie wolno nie wolno tolerować później wykrętów swoich znajomych, którzy mówią nie, bo nie pójdzie, bo to może tam będzie platformya.
To absolutna racja, że to jest możliwość wyrażenia swojego sprzeciwu wobec no ewidentnego łamania prawa, a konstytucji. To.
Jestem poruszony tym, co się stało?
Dlatego wie pan ten gril publiczny grill będzie stał sobie na rynku do samych wyborów. I pytam się o taką bardziej ja długotrwałą strategię.
No nie pan ja nie jestem specjalistą od tego, ale wydawałoby mi się, że wydawałoby mi się, że, dlaczego nie mógłby Senat powołać swojej komisji w sprawie wyjaśnienia niejasności w środowisku ministra Macierewicza, dlaczego nie można by było tego wątku, pociągnąć pokazać komisji niemającej charakteru właśnie trybunału Ludowego czy komitetu do spraw linczu inaczej ustrukturyzowanej, ale do, której przecież mamy bardzo dużo wzbudzających ogromne wątpliwości świadectw opracowań bardzo solidnych analitycznych, dlaczego o tym więcej nie mówimy itd. a jeśli chodzi o to, no to jestem też zdania, że że, że nie należy by nie należy brać udziału w czymś, co jest ta, co jest ewidentnie nielegalne, więc za nie ma co się zgłaszać. Podobają mi się w związku z tym też te demonstracyjne w tej chwili rezygnację na doradców prezydenta Duty, którzy mówiono nie mogę, bo to jest w sumie popieram nielegalne rozwiązania. Popieram człowieka, który podpisuje nielegalne, bo wy to trzeba reagować. Naprawdę.
W tej sprawie takie reaguje za granica zarówno Amerykanie jak i Unia Europejska jest bardzo zaniepokojona tą usta.
Z tego, ale poszły konie po betonie, to już pan nic nie zrobi przecież tej ustawy nie oni nie zrewidują. Teraz nie.
Nie poprawia nie poprawia to polskiej koniunktury w struktura.
Unii. Dziękuję fatalnie, wpływa, bo znowu perspektywa pieniędzy zmieni się od dala i napinają się stosunki te codzienne stosunki, które są dzisiaj niesłychanie ważne między administracjami. To jest nieprawda, że to nie ma wpływu na to ma to wpływu wpływ, bo zadają pytania, co tam się u ciebie dzieje. Kol kolegów prawda, no dzieje się tak i tak no to jest niedobre.
Bardzo dziękuję. Andrzej Olechowski, były minister finansów i były minister spraw zagranicznych, był gościem państwa i moim, a teraz informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA