REKLAMA

Poseł Braun przerwał wykład prof. Grabowskiego i zdemolował mównicę

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-31 12:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Gościem programu jest prof Adam Leszczyński z Uniwersytetu SWPS, a także publicysta opress. Witam cię Adamie bardzo serdecznie.
Dzień dobry państwu. Wczoraj.
W Instytucie historycznym w niemieckim Instytucie historycznym odbył się wykład prof. Jana Grabowskiego na temat polskiego problemu z historią Holokaustu wykład przerwany przez posła Grzegorza Brauna, który wszedł do sali po jakiś 20 minutach zaczął po prostu zachowywać się w sposób skandaliczny, wyrwał mikrofon uderzał nim o mównicę. Wywrócił głośnik, po czym okupował mównicę, przerywając wykład profesora powiedz Adamie, czy ty byłeś podczas tego zajścia?
Tak tak byłem na tym wykładzie, to znaczy na tej części wykładu, ponieważ wysłuchałem tylko pierwszych kilkunastu minut. No właśnie.
To będę się niezwykle wdzięczny za twoją reporterską, opowieść o tym, jak to wyglądało.
No przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wiele osób spodziewało się jakiegoś podobnego wydarzenia, ponieważ prasa prawicowa i i prawicowy twit tak zwanyrzały oburzeniem już od dłuższego czasu, a więc pisano, że to zły prelegent, że to jest złe miejsce, że zły plakat z różnych powodów, który to reklamował itd. także, że to generalnie jest to szkalowanie narodu polskiego i w związku z tym większość osób się spodziewała. I myślę, że organizatorzy też powinni się być spodziewać takiego przebiegu przed wejściem do budynku, stała pikieta zorganizowana przez Roberta Bąkiewicza.
Ale było tam zaledwie kilkanaście osób, prawda.
Tak, tak tam było kilkanaście osób i oni się zachować spokojnie. Natomiast natomiast organizator zapewnił ochroniarzy, którzy w kluczowym momencie przepadli, zresztą po prostu rozpłynęli się w powietrzu i nie dawało się ich wezwać i no i sala, bo SS była pełna tam się trzeba było rejestrować i wpisywać na listę. W związku z tym nie każdy mógł wejść zresztą liczba miejsc była ograniczona. Także wydaje mi się, że ewidentnie poseł brał musiał się też na to wydarzenie zarejestrować wcześniej tego. Tu nie wiem, jak jak wyglądał, on usiadł w pierwszym rzędzie, wiercił się niespokojnie przez przez te kilkanaście minut i w końcu, kiedy prof. Grabowski doszedł do momentu, w którym mówił o żołnierzach narodowych sił zbrojnych. Coście mówił o takim konsensusie pomiędzy prawicą i opozycją rządzącą prawicą i opozycją w sprawie historii, a w szczególności projekt historii zagłady. No to poseł stałł i zrobił to, co mówiłeś, czyli zaczął walić, wyrwał mikrofon, zaczął palić zimo o mównicę, przewrócił zaczął przeć hańba, a potem no bardzo za głośn to natychmiast zamieszanie dużo ludzi się zebrało wokół mównicy. Audytorium krzyczało, ruska onuca hańba oraz faszysta. Do.
Wprowadzamy się giński, znany socjolog, zresztą przeczytałem to na twoim na twoych mediach społecznościowych, który teraz porusza się o kulach, podobno bronił prof. Grabowskiego laseczką.
Tak, ja widziałem, że, że ktoś wymachuje kulami w okolicach posła brbrauna i potem prof. Krzemiński mówił mi z taką rodzajem dumy, że waldą golaską cytuję, ale wydaje mi się, że jednak go nie nie naruszył nietykalności cielesnej, posła tylko w jego okolicach wymachiwał. No w każdym razie w każdym razie bardzo dzielnie, że tak powiem stawał, mimo, że jest osobą nie do końca ruchowo sprawną aktualnie.
Powiedz, bo to jest wydaje mi się takie pytanie, które często w naszej polskiej sferze publicznej musimy sobie zadawać, co zrobić w sytuacji, gdy poseł do parlamentu zachowuje się jak kibol, bojówkarz i chuligan i no po prostu rozbija czyjś wykład posła w Polsce nie można zatrzymać ani aresztować bez zgody Sejmu. No chyba z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku.
No i ja tylko chciałem powiedzieć, że tak ta historia ma 2 strony medalu, to znaczy oczywiście ja z przyjemnością zobaczył wyniesienie z tej sali, posła Brauna, naturalnie nie życzę mu krzywdy, gdyż nie życzę nikomu krzywdy, ale uważam przerywanie naukowego wykładu za coś niedopuszczalnego, a przede wszystkim też no kilkadziesiąt osób tam przyszło posłuchać tego wykładu, w związku z tym poseł praun wszystkim popsuł plany.
No nie, tylko popsuł plany, ale chyba także no chyba także zachowywał się w sposób niedopuszczalny, no znaczy wyrywanie mikro.
Oczywiście oczywiściewał się skandaliczny nie no zarezynował się skandaliczny i w ogóle niedopuszczalny. Natomiast druga strona tego medalu jest taka, że no jak pamiętamy, te demonstracje opozycyjne czy protest kobiet i różne posłowie opozycyjni byli bardzo aktywni, tam posłanki, w związku z tym o poluzowanie zasad immunitetu może się obrócić, bo jeżeli o tym mówimy. Prawda można by było poluzować zasady immunitetu, no to obróciłoby się także przeciwko posłom posłankom opozycji w przyszłości, a więc i jakkolwiek jest to mi niemiłe głęboko prawda i jakkolwiek zachowanie posła Brauna uważam za obrzydliwe i niedopuszczalne. No to myślę jednak, że za tym stoi jakaś ważniejsza wartość w sumie prawda za tą nietykalnością poselską. I pytanie czy ona dotyczy tylko służb, która jest totykalność, powinna dotyczyć tylko służb, czy np. uczestnicy i uczestniczki tego wykładu nie mieliby możliwości np. właśnie wynieść posła, stąd po prostu no muszę przyznać, że miałem na to ochotę, chociaż ja byłem tam podwójnie rodzina, czyli słuchacza i dziennikarza i uznałem, że to by było absolutne przekroczenie 1/2. Więc, ale widziałem zresztą, że nie tylko ja bym to chętnie obejrzał.
Adam jesteś historykiem, no i to jest taka domena, która chyba w powszechnej świadomości kojarzy się ze spokojem merudycją, czytaniem książek, badaniami naukowymi. Tymczasem no bardzo często w Polsce spór historyczny przybiera właśnie takie cechy kibolskie.
I ja bym powiedział, że to jest, że to jest szerzej, to znaczy, że tutaj jest, że też coś szerszego, że to jest polityka, która wchodzi do Akademii, ona jest widoczna w różnych sferach. Jest widoczna w pro w tym, że np. prezydent rzeczpopolitej blokuje w sposób nieprawny no podpisanie nominacji profesorskiej, która przeszła Michała bilewiczaga społecznego, prawda, która to powinien zrobić nie, że doradcy teraz prezydenta po podpisaniu przez niego ustawy lex Tusk rezygnują doradcy z Akademii, że tak powiem ze świata akademickiego, rezygnują ze współpracy z głową państwa. No, więc jest tutaj szereg takich sytuacji, w których Akademia Akademia nie jest wierząskości Słoniowej, a jest częścią naszego świata życia społecznego. No i polityka oczywiście w to wchodzi to, co dla mnie było uderza w tej scenie z posłem Brownem. To jest jednak, Fakt, że jest to polityka w porównaniu z tym, ponieważ to wydarzenie było porównywane do jakiejś akcji skrajnej prawicy z okresu międzywojennego, że oni jednak na tle szczęśliwie jeszcze na tle tego, co się działo między wojnie są dość bezzębni. To znaczy jest to 1 poseł browun z pomocnikiem, który blokuje mównicę, ale jednak nie było tak, że wpadła tam prawicowa bojówka i po prostu wszystkich popiła. Co doskonale można by było sobie wyobrazić przed wojną?
Tak za po wojnie no przypomniło latający Uniwersytet prawda.
Oczywiście, oczywiście wtedy był to władza prawda to latający Uniwersytet w latach siedemdziesiątych próbował rozbijać bojówki zorganizowane przez władze, więc takie rzeczy mamy w polskiej historii, mamy ich całkiem sporo. No i na tym tle powiedziałbym, że to wczorajsze wydarzenie było dość dość miał dość łagodny charakter, no, niemniej jednak było skandaliczne i dla mnie ono zapowiada znacznie gorsze rzeczy w przyszłości.
A powiedz, twoim zdaniem, o co chodzi Grzegorzowi braunnowi, to znaczy to było takie wystąpienie w charakterze negocjonisty czy czy po prostu on przeciwstawiał się nie wiem. No wizji historii przedstawionej przez prof. Grabowskiego czy w ogóle uważał, że niemiecki Instytut historyczny jest złym miejscem do rozmowy o Holokauście?
On wykrzykiwał, że nie będą Niemcy Polaków uczyć historii, więc pewnie coś takiego miał na myśli, ale też najważniejsze oczywiście wydają mi się wybory, które się zbliżają na jesieni i zainteresowanie mediów, które z, którego on niesłychanie się cieszy, to znaczy, kiedy są tak, kto obserwowałem, kiedy stał otoczony dziennikarzami za tą mównicą, którą powinien był zajmować prof. Grabowski. No to promieniał po prostu.
To rodzaj takiego Pato streamingu.
I był to rodzaj Pato streamingu, był to rodzaj no kampanii wyborczej prowadzonej metodami skreny prawicy, więc ja bym to tak interpretował, co oczywiście nie zmienia Faktu, to nie znaczy, że to jest to trzeba oceniać wtedy łagodniej. No to jest oczywiście. To jest oczywiście skandal i dziennikarze są wtedy w trudnej sytuacji. Jak wiesz, no nie można o tym nie pisać i nie mówić, ponieważ się skandaliczne rzeczy z drugiej strony, kiedy o tym piszemy. I mówimy no w jakimś sensie robimy to, co, czego chce po sobie.
Bram tak dodajemy rangi w ogóle.
Tak, dodajmy, rangi jakiemuś marginalnemu, miejmy nadzieję politykowi.
No właśnie, no ale szczerze mówiąc, no dziwne, że wybrał akurat prof. Jana grabowskibowskiego tej sprawie, no bo potrafi sobie wyobrazić, że, że są takie eventy, dużo bardziej medialne. W tym sensie, że jest dużo więcej telewizji kamer, gdzie, gdzie można odstawić taki performencji i także zablokować komuś mikrofon nie dać się zepchnąć z postumentu i wygadywać jakiejś jakiś horendalny. Rzeczy.
No ten wybór absolutnie nie był przypadkowy prof. Jan Grabowski, obok prof. Barbary Engelking, atakowane niedawno w sposób bardzo brutalny w tym przez ministra edukacji i nauki oraz premiera polskiego rządu. To są 2 osoby najbardziej znane publicznie reprezentujące tzw polską szkołę studiów. Bacz badań nad zagładą, która w, której mówi się dużo czy badaniach tej szkoły ujawnia się bardzo dużo, ci naukowcy i naukowczynie ujawniają bardzo dużo niewygodnych faktów związanych ze współudziałem części Polek i Polaków zagładzie Żydów. To jest niesłychanie bolesna sprawa i to też powoduje, że w kręgach skrajnej prawicy zarówno profesor engerking, ale także rządzących.
Dzień prof. Barbara Engel i prof. Jan Grabowskiej, to takie symboliczna postaci za 1 miejsce prof. Jana grosa?
Tak tak tak to są to jest taki. To są takie osoby, które dzisiaj się szkaluje, atakuje odbiera im się w mediach rządowych. Zresztą także oskarża się o jakieś zmyślone wykroczenia przeciwko zasadom naukowym, czasem warsztatu naukowego nie czołga się to w sądach nieskutecznie na razie na razie jeszcze nieskutecznie, więc tam jest cały szereg różnych akcji prowokowanych politycznie i też bardzo dużo agresji takiej propaganda, więc to nie jest przypadek, że oboje, że prof. Grabowski został wybrany na na cel takiej akcji przez branę.
Bardzo dziękuję. Prof. Adam leszczyczyński z Uniwersytetu SWPS, a także publicysta opres był gościem państwa i moim wielkie dzięki i to już wszystko co przygotowaliśmy dla państwa stanu opiekutowską, program realizował Szymon waluta. Za chwilę informację, a po nich połączenie, na które zapraszam w imieniu jakułańszewskiego Mikołaj-li ZUT do usłyszenia.
A teraz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA