REKLAMA

RPA przyzna Putinowi immunitet, żeby mógł przyjechać na szczyt BRICS

Połączenie
Data emisji:
2023-05-31 13:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
11:23 min.
Udostępnij:

Choć Putin wcale nie musi się osobiście pojawić na sierpniowym szczycie BRICS w RPA to kraj ten wykonał wobec niego gest przyjaźni. O relacjach RPA i Rosji rozmawiamy z prof. Andrzejem Polusem z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 7 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest prof. Andrzej Polus z Instytutu studiów międzynarodowych Uniwersytetu wrocławskiego dzień dobry.
Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry słuchatom.
A będziemy rozmawiali o tym, czy Władimir Putin może odwiedzić południową Afrykę Republika połu Południowej Afryki w kontekście szczytu brix, zważywszy na to, że jest poszukiwany przez międzynarodowy, trybunał karny, znaczy poszukiwany. No w tym sensie, że jest oskarżony i że w zasadzie powinien zostać przekazany w ręce trybunału. To jest interesujący problem prawny. On właściwie odnosi nas wprost do takiego dokumentu, który się nazywa statutem rzymskim, który w zasadzie jest też niespójny, jeśli chodzi o ten problem i zdaje się, że Republika Południowej Afryki chce te niespójność jakoś wykorzystać.
No to się zgadza Republika Południowej Afryki jeszcze, żeby narysować taki odrobinę szerszy kontekst próbuje prezydent ramo poza manifestować swoją niezależność na arenie międzynarodowej ze względu na ogromne problemy wewnętrzne. Ską głównym dostarczyć od prądu nie działa bezrobocie przekracza 30% inflacja ta konsumencka jest ponad 14%owa, zaczęła się kampania wyborcza i główna partia opozycyjna demo demokracji Alan. No stoi murem za Ukrainą jej lider wizytową Ukrainę i dąży do tego, żeby Władimira Putina aresztować, jeżeli zjawi się na na szczycie brix i RPA wybrało taką formułę prawną, że objęła wszystkich uczestników szczytu brix immunitetem dyplomatycznym po to, żeby konferencja odbyła się i zakończyła się sukcesem. To będzie w ogóle bardzo ważny szczyt, czyli Ławrow jest teraz podczas już czwartego swojego afrykańskiego turne od momentu inwazji na Ukrainę w Afryce teraz w Kenii jutro leci do RPA i szczyt ministrów spraw zagranicznych państw w brix będzie się w RPA. Jutro i ten szczyt będzie przygotowywał szczegółową agendę tego szczytu, który będzie miał miejsce w sierpniu i głównym tematem tego szczytu będzie dedolaryzacja światowej światowej gospodarki i być może stworzenie waluty brix i rozszerzenie brix o dodatkowe państwa z tych państw, które czekają w kolejce, to Arabia Saudyjska wydaje się najważniejsza i zgoda na to, żeby sprzedawać ropy nie za dolary, a właśnie za tą nowo powstałą walutę, a i ta waluta to jeszcze nie jest dokładnie określone, ale ma się opierać na koszyku walut i na złocie. I tak jak Republika Południowej Afryki czy związek Afryki Południowej był niezmiernie ważny dla keńsa, kiedy on tworzył organizował po drugi wojnie światowej. Nie wiem, międzynarodowy reżim finansowy, tak samo teraz złotopołudniowoafrykańskiej złoto rosyjskie, jeżeli ta waluta powstanie to będzie jednym z gwarantów stabilności tejże nowej waluty i obecność Władimira Putina. W tym kontekście jest przez wszystkich liderów br br spożądana, ale w 2015 roku prezydent Sudanu również ścigany przez MTK był na konferencji w Republice Południowej Afryki, wówczas południoweniowoafrykański sąd wydał nakaz aresztowania Omara albaszira. No i on ukradkiem uciekał na lotnisko dla samolotu, żeby z RPA po prostu się się wydostać. Teraz prezydent rama poza i całe afrykański Kongres Narodowy no nie chce doprowadzić do tej sytuacji i chce zagwarantować prezydentowi Putinowi możliwość pełnego uczestnictwa w tym w tym spotkaniu.
No trzeba też pamiętać o tym, że to jest szczyt bardzo ważny dla Rosjan i dla Putina. To w ogóle format b brix jest w tym momencie bardzo istotny, ponieważ jest to właśnie jedyny format, w którym Rosja jeszcze pełni istotną i znaczącą rolę, więc tutaj odpuścić obecności w tym miejscu. No byłoby dla Putina, przypuszczalnie rzeczą bardzo trudną. No i tak przechodzimy, jakby do zawiłości samego statutu rzymskiego, który mówi tak, że tutaj są 2 artykuły przywoływane 1 to jest art. 27, czyli ten, który mówi o tym, że nikt nie ma immunitetu, by się uchylać przed ściganiem Międzynarodowego trybunału karnego, ale jest też art dziewięćdziesiąty ósmy, który mówi o tym, że trybunał nie może wystąpić z wnioskiem o dostarczenie. I tutaj cytuję lub pomoc, który wymagałby od państwa wezwanego działania niezgodnego z jego zobowiązaniami wynikającymi z prawa Międzynarodowego w odniesieniu do immunitetu państwa immunitetu dyplomatycznego osoby lub majątku państwa trzeciego, chyba że trybunał wcześniej uzyska zgodę państwa trzeciego na uchylenie immunitetu. No i tu się zaczynają schody. Ja rozumiem, że przypuszczalnie Republika Południowej Afryki będzie próbowała jakoś zinterpretować, a może nawet i tą interpretacji wpisać do swojego prawa krajowego. Co z tym art dziewięćdziesiątym ósmym można jeszcze wykonać i jak można się w pewnym sensie obronić przed tym zarzutem, że Putin nie został zatrzymany na terytorium Republiki Południowej Afryki?
No właśnie na podstawie art dziewięćdziesiątego ósmego cała konferencja brix została objęta immunitetem dyplomatycznym Republika Południowej Afryki mówi, że to nie jest tylko Władimir Putin, tylko wszyscy uczestnicy konferencji tym iminitetem są są objęci. Z drugiej strony. No wczoraj główna partia opozycyjna demo galaanns zaskarżyła tą decyzję rządu do sądu i sąd ma wydać decyzję. Miejmy nadzieję, że to nastąpi przed przed szczytem czy norma prawa Międzynarodowego, może tutaj stać i nie stoi wyżej od prawa krajowego i czy w ogóle taką decyzją można decyzję MTK można decyzję MTK uchylić? Ja myślę, że to bardzo dobrze, że o tej sprawie się dyskutuje, że ta sprawa jest na czołówkach południowoafrykańskich serwisów informacyjnych, no bo to z naszej perspektywy dobrze, że ta dyskusja się się toczy i że Władimir Putin jest określany mianem zbrodniarza wojennego ściganym przez międzynarodowy trybunał trybunał karny.
No ale bardzo ciekawe będzie jaka, jaka się okaże puinta tej dyskusja przede wszystkim, jaka właśnie będzie ta puinta prawna, to znaczy, gdyby tutaj się okazało, że sąd uchyli to tą decyzję rządową. No to będzie arcyciekawa sytuacja, bo to by oznaczało, że RPA no jako państwo prawa no musi się zastosować do rozstrzygnięcia sądowego, mimo swoich interesów politycznych.
No i dokładnie tak było w 2015 roku z Omarem albobaszi, re, że sąd południowoafrykański wydał nakaz aresztowania oparal Baszira i on dosłownie musiał przemykać się przez lotnisko startować. No i w zasadzie uciec z terytorium Republiki Południowej Afryki sądy w RPA być może nie działają szybko, ale są relatywnie wolne w swoich w swoich wyrokach. Zobaczymy, jak to będzie rozstrzygnięte. Ja najbardziej boję się takiej sytuacji, że ten wyrok po prostu nie będzie prawomocny, że sąd albo nie zdąży tego rozpatrzyć, albo będą kolejne rządowe odwołania i nie będzie można podjąć decyzji o aresztowania szansę na to, że Władymir Putin zostałby podczas tego szczytu. Czy on pojedzie na te szczyt, czy nie pojedzie, to jeszcze nie wiadomo dimitry Pieskow, powiedział wczoraj, że Rosja będzie reprezentowana na odpowiednim szczeblu podczas szczytu brix. Nie padło jasno deklaracja. Czy Władimir Putin na ten szczyt się wybiera, czy się czy się nie wybiera, ale szansę na to, że on zostanie tam aresztowany są bliskie?
Niskie. To w ogóle o tym nawet nie rozmawiamy, natomiast bardziej właśnie myślę, że to jest interesujące z punktu widzenia pewnego sygnału, który wysyła się do Władimira Putina, bo on przypuszczalnie tak sobie mogę wyobrazić, że, gdyby miał pewność, że nic mu tam nie grozi. To z czystej arogancji z chęci z chęci zagrania wszystkim na nosie mógłby być może tam pojechać. Nie wiem tego, ale tak sobie wyobrażam, że to jest do zrobienia. Natomiast, jeżeli ten sygnał będzie właśnie taki niejasny albo wręcz bardzo stanowczy ze strony sądownictwa południowoafrykańskiego, że jeśli tam trafi, to zostanie wydany ten na nakaz aresztowania. No to może być sytuacja, która faktycznie go przed tą wizytą powstrzyma. I to jest chyba to jest ta stawka, prawda nie to, że on zostanie w RPA aresztowany, bo w to chyba nikt nie wierzy.
W to nie wierzy, jakby patrząc na ostatnie ponad rok relacji rosyjsko afrykańskich, pomimo tego, że RPA deklaruje neutralność w konflikcie rosyjsko wojnie rosyjsko. No to wspólne ćwiczenia z rakietami i personicznymi wo rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę statki, z których nie da się namierzyć lejdir, które dokują w bazach w bazach morskich w Republice Południowej Afryki oskarżenia z ambasadora Stanów zjednoczonych, że broń jest przekazywana przez rząd południowoafrykańskiej Republice jest Rosji, a po wojnach w Angoli i na mibi oba i słabo impla były zbrojone przez przez związek radziecki w magazynach południowoafrykańskich. Wojna w namibi to jest 1990 rok w Angoli wojna skończyła się w 1992 roku. To jest trzydziestoletni sprzęt, ale to jest ciągle sprzęt, który jest na Ukrainie przez Rosjan używany, że ten sprzęt jest przekazywany przekazywany federacji rosyjskiej. No i ostatnia wizyta gówno doego południowoafrykańskich sił lądowych w Moskwie, gdzie dyskutowano, to jest cytat na temat gotowości bojowej, jakby no ten flirt RPA z Rosją jest bardziej niż niż widoczny, ale tak jak pan redaktor powiedział, jak ja stwierdziłem wcześniej sam, Fakt, że istnieje taka groźba sam Fakt, że jest to przedmiotem, no, że to jest hedlinem, dzisiaj głównym przedmiotem debaty publicznej w RPA i głównym postulatem opozycji, która dąży do tego, żeby uzyskać od sądu Jasną interpretację i doprowadzić dziś do aresztowaniady biura Putina, jeżeli postawi stopę napołudniowoafrykańskiej ziemi, to bardzo dobrze to bardzo dobrze, że o tym dyskutujemy to bardzo dobrze, to istnieje przestrzeni publicznej.
Dziękuję bardzo, prof. Andrzej Polus z Instytutu studiów międzynarodowych Uniwersytetu wrocławskiego był z nami trzynasta 18. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA