REKLAMA

31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-05-31 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Dzisiaj 31 maja jest Światowy Dzień bez papierosa Rozwiń »

Hasło tegorocznego dnia brzmi

„ Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu".

Gdy mówimy o paleniu jako o nałogu, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, z tego że

uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Dlaczego ?

lKażdego roku na całym świecie około 3,5 miliona hektarów ziemi jest przekształcanych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania ok. 200 000 hektarów rocznie.

lUprawa tytoniu jest zasobochłonna i wymaga intensywnego stosowania pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby.

lZiemia wykorzystywana do uprawy tytoniu ma wówczas mniejszą zdolność do uprawy innych roślin, ponieważ tytoń wyczerpuje żyzność gleby.

lW porównaniu z innymi rodzajami działalności rolniczej, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypas zwierząt gospodarskich, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.

Zważywszy to wszystko; wszelkie zyski z tytoniu jako uprawy gotówkowej nie mogą zrekompensować szkód wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Korzystałam z:

https://www.gov.pl/web/psse-kutno/swiatowy-dzien-bez-papierosa-31-maja-2023 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przewodnik tokfm na zdrowie dzisiaj 31 maja jest światowy dzień bez papierosa hasło tegorocznego dnia brzmi potrzebujemy żywności, a nie tytoniu, gdy mówimy o paleniu jako o nałogu, to rzadko, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego. A dlaczego już mówię każdego roku na całym świecie około 3,5 1 000 000 ha ziemi jest przekształcanych pod uprawę tytoniu uprawa tytoniu, przyczynia się również do wylesiania około 200 000 ha rocznie uprawa tytoniu jest zasochłonna i wymaga intensywnego stosowania pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby. Ziemia wykorzystywana do uprawy tytoniu, ma wówczas mniejszą zdolność do uprawy innych roślin, ponieważ tytoń wyczerpuje jej żyzność w porównaniu z innymi rodzajami działalności rolniczej, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypad zwierząt gospodarskich uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej poddaczny na pustynnienie, zważywszy to wszystko wszelkie zyski z tytoniu jako uprawy kotówkowej nie mogą zrekompensować szkód wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskim i średnim dochodzie przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 30. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA