REKLAMA

"Spadające sondaże będą powodowały coraz większą panikę i gorsze pomysły" - Morawska-Stanecka o działaniach PiS

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-05-31 17:00
Prowadzący:
Czas trwania:
14:58 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Karolina Lewicka. Dzień dobry, witam państwa. I zapraszam na wywiad politycznemu i państwa pierwszy gość Gabriela Morawska Stanecka, wicemarszałkini Senatu, koło parlamentarne lewicy Demokratycznej. Dzień dobry, Pani Marszałek. Dzień dobry pani, dzień dobry państwu. Jarosław Kaczyński, udzielił wywiadu Gazecie Polski i mówi tak jest niemal pewne, że Rosja przeprowadzi prowokację przed wyborami w Polsce już wiele miesięcy temu mówiłem, że nasi przeciwnicy polityczni chcą doprowadzić do prowokacji przed wyborami. Rosjanie też nie muszą w tym celu współpracować, ale mogą współgrać jedni będą wykorzystywali efekty działań drugich. Co pani na to, bo za tą wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego prezesa PiS u stoi, to chyba dość wyraźną oskarżenie.
No obawiam się takich zapowiedzi, dlatego że to jest jakby po pierwsze, przygotowywanie się na to, że wybory przez PiS będą przegrane, czyli do tego, żeby ewentualnie próbować zakwestionować wynik wyborów. Ja się już opowiadać.
O to, że to Rosjanie wpływali na wynik wyboru kampanii wyborcze.
To oczywiście, opozycja, bo to wyraźnie jest powiedziane nasi przeciwnicy politycznie, zresztą tam w tym wywiadzie kilka razy użył sformułowania również totalna opozycja, w związku, z czym jest to tak jakby przygotowanie do no nie wiadomo, do czego druga rzecz. To może być też element jakiejś tam prowokacji w stosunku do opozycji. Ja się boję.
Takiej prowokacji w stosunku do opozycji.
Mieliśmy w różnych krajach różne sytuacje, kiedy starano się sprowokować zamieszki, żeby ewentualnie można było ogłosić stan wyjątkowy i żeby do tych wyborów nie doszło w tym czasie w tym terminie, jakim będą ogłoszone. I myślę, że spadające sondaże PiS u będą powodowały coraz większą panikę i coraz większe pomysły coraz gorsze pomysły na to, co jeszcze zrobić, żeby jednak ten wynik wyborczy był dla nich korzystny. Wbrew.
Jednak 15 października albo, żeby doszło tak dokładnie rozważa pani takie scenariuszy.
Trzeba go mieć na uwadze. Ja nie chciałabym go rozważać, ale naprawdę w dzisiejszych czasach to trzeba mieć na uwadze.
Zapytam o taki spot, który został wyemitowany przez Prawo i Sprawiedliwość. On dotyczy marszu 4 czerwca. W niedzielę ten marsz będzie zwołany przez Donalda Tuska. Oczywiście, może muszę go opisać ten spod, więc w nagraniu wykorzystano ujęcia obozu koncentracyjnego Auschwitz podano informacji o 1 000 000 ludzi, tam, że zamordowanych po chwili pojawia się wpisy Tomasza Lisa na Twitterze znajdzie się komora dla dudej Kaczora. To w domyśle ma być taki łącznik między marszem opozycji, a auschwiitzbirkenau i pod koniec tego spotu lektor p pyta, czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem, przy czym widzimy bramę wejściową do obozu Auschwitz, napisem słynnym arbaitet maht fraj i spod kończy się planszą z hasztagiem marsz 4 czerwca. Co pani inaczej, jak pani zobaczyła ten spot.
Kiedy zobaczyłam ten spot, to nawet nie chciałam go otwierać i bo widziałam te tory i tą bramę obozów Auschwitz, żeby zobaczyć, co tam jest dalej, bo no domyślałam się, że nic takiego, co można byłoby obejrzeć. Zresztą to jest kolejny spod, bo jeszcze był jeden z Donaldem Tuskiem. To jest haniebne, przekracza to wszelkie granice. I oczywiście wiemy, że muzeum auschwic już wydało swoje oświadczenie w tej sprawie.
Nmutny bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsuć zeu.
Przypadek upadek moralny tych moralny i wszelki inny tych, którzy w ogóle wymyślili taki spod i przypomina nam sobie informację, że na Portalu Twitter pan Czarnek to wyemitował, a pan premier Morawiecki to polubił, no to widać, jak ci ludzie traktują politykę i walkę polityczną, ale ja myślę, że to jest pewna ewolucja i brak reakcji. No przede wszystkim prokuratury i policji na pewne działania, które miały miejsce wcześniej, powoduje, że to się radykalizuje zresztą Jan strzeżek, zapowiedział dzisiaj, że złożył wniosek do prokuratury i prokuratura faktycznie powinna ścigać za wyemitowanie tego skład.
Ale chyba nie ma pani złudzeń, że prokuratura nadzorowana nam Zbigniewa ziobę nie będzie ścigać tak jak, bo chciałam tu.
Przypomnieć pierwszą taką sytuację, która mnie osobiście bardzo dotknęła jako mieszkankę Śląska, kiedy w Katowicach zostały powieszone na szubienicach, portrety europosłów w poprzedniej kadencji. I ta sprawa w prokuraturze toczyła się jakiś tam czas i oczywiście została umorzona i potem przez również przez Katowice przetaczały się marsze nacjonalistów, gdzie, gdzie faktycznie wykrzykiwano hasła faszystowskie. Ja broniłam osób, którzy kontr kontrmanifestantów, którzy przeciwdziałali temu marszowi, ale właśnie to osoby, które przeciwdziałały temu, były ciągne przez sąd przez 2 lata trwały te procesy, a ci, którzy to robili nie ponosili żadnej absolutnie odpowiedzialności, a jeszcze przypominam takie poza tymi szubienicami, takie akty zgonu politycznego, które były wystawiane politykom opozycji, m.in. Pawłowi Adamowiczowi. I zastanówmy się, czy taki akt zgonu politycznego ze zdjęciem Pawła Adamowicza m.in. tam byli również inni politycy nie przyczynił się w jakimś stopniu, żeby zamieszać w umyśle tego człowieka, który Pawła Adamowicza później na publicznej imprezie zamordował. To są rzeczy absolutnie w polityce niedopuszczalne. To przypomina mi z historii oczywiście lata trzydzieste w Europie w ogóle, kiedy w taki sposób walczyło się z przeciwnikami politycznymi. No albo takie reżimy, no, które nie należą do nie są demokratyczne.
To jeszcze 1 wątek w tej sprawie spotu, bo PiS wykorzystał zdjęcia obozu Auschwitz zrobione z góry, do których nie miał nie miała tak. No i co z tego tu bez zgody bez wiedzy autora zdjęć, tak, których wiele takich rzeczy poruszony takim wykorzystaniem właśnie bezprawnym. Natomiast słuchałam też posłów Prawa i Sprawiedliwości oni nie mają problemu z tym spotem np. Marek Ast mówił, że taki spod jest potrzebny i on żadnego wstydu. Nie.
Czuje, no w związku, z czym to tylko pokazuje, jaki jest upadek moralny ludzi, którzy takie opinie wygłaszają?
Chciałabym zapytać o ten marsz i o komisję komisji do spraw badania wpływów rosyjskich o marszu. Trochę już zaczęłyśmy mówić, byłam się na spotkaniu dziennikarzy. Z byłem premierem liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem i Donald Tusk przekonywał na tym spotkaniu, że nie wyklucza, że powołanie tej komisji przez Prawo i Sprawiedliwość może mieć charakter przełomowy, że to może odmienić polityczną dynamikę. Mówił o tym, że magia polityki czasem polega na tym, że niewielkie zdarzenie decydują, ale czasem te mniejsze, które no dopełniają kielichagory czy poruszają jakąś strunę, która zaczyna grać ludziom w sercach i że właśnie to powołanie przez PiS komisji, która to komisja pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość do wyeliminowania swego głównego konkurenta politycznego przed wyborami parlamentarnymi. Może właśnie mieć taki charakter przełomowe. Jak pani uważa, Pani Marszałek?
Uważam, że jest to bardzo prawdopodobne. Ta komisja faktycznie, że my już o niej kiedyś rozmawiałyśmy w aspektach prawnych, ale sam Fakt, że PiS zdecydował się na powołanie komisji, która tak naprawdę zaprzecza wszelkim działaniom prokuratury, służb specjalnych, które oni nadzorują w ciągu ostatnich Agencji Wywiadu kontrwywiadu wojskowego.
No bo to jest kilka zapytań, dlaczego dla tego typu służby do tej pory niczego nie ustalił i wyjaśniła ewentualnie nie pojawiły się zarzuty, a poza tym no ta komisja przejmuje funkcje tychże.
Przejmuje funkcje tychże przejmuje również funkcje takiego sądu kapturowego i służy to tylko faktycznie wyeliminowaniu najważniejszych, bo ja nie powiedziałabym, że tylko tego 1 oczywiście tego 1 najbardziej i tego drugiego, bo 22 nazwiska są w uzasadnieniu powołania tej komisji, znaczy tej ustawy wspomniane to jest Donald Tusk i Waldemar Pawlak, więc na pewno o tych polityków. W im chodzi, ale.
Ja można tak pojawiać można to słowa sikurskiego.
Można tą ta komisja może każdego nawet dziennikarza, który się gdzieś wypowiedział kiedyś w sposób taki, który, bo to jest bardzo nieostre kryteria, który będzie mógł być podciągnięty pod to i to mi przypomina znowu z historii te trójkienkawd z 1937 roku w sowieckiej, związku radzie, że w związku socjalistyczny republik radzieckich, gdzie faktycznie w taki sposób też eliminowano przeciwników politycznych. To jest wtedy.
Ich eliminowano fizycznie.
No i różnie różnie, bo tamte kary były różne, to była oczywiście to był Ga to były wieloletnie więzienia.
To jest siódm rok. To.
Oczywiście kara śmierci to też nagle znaczy bez odwołania bez prawa odwołania tutaj najistotniejsze jest to, żeby prostować te kłamstwa PiS, u, bo zauważyłam, że chyba nie spodziewali się takiej reakcji społecznej, takiej powszechnej krytyki, ale.
Też przepis jest zaskoczony.
Jest zaskoczony.
Reakcją społeczną, a także reakcją reakcjacją między nami waszyngtnu.
Taką szybką reakcją i Unii Europejskiej. No dzisiaj jest debata w parlamencie europejskim, ale też Waszyngtonu departamentu stanu. I dlatego próbuje się nawet prezydent robi to w sposób bardzo nieudolny, jakby tłumaczyć pan prezydent, znaczy dla mnie absolutnie on już od dawna nie jest strażnikiem konstytucji. Zresztą jak już określiłam go grabarzem konstytucji i państwa prawa i prezydent, który jest doktorem prawa administracyjnego, opowiada takie bzdury odnośnie kontroli. Skoro ta ustawa enumeratywnie wyeliminwuje art. 127 kodeksu postępowania administracyjnego, czyli odwołanie o tej decyzji do II instancji, gdzie tylko druga instancja w postępowaniu ma prawo do merytorycznej kontroli zasadności w ogóle do wydania tej decyzji administracyjnej, a sąd administracyjnej bada jedynie przesłanki formalne, czyli zgodność z procedurą, jaka jest określona właśnie w tejże ustawie, oraz oczywiście prawo materialną, czyli tą ustawy przepisy. Czy.
Na mnie treść np. absolutnie zarzutów orzeczenia?
Treść zarzutów niezasadność tych zarzutów niezasadność zgromadzenia materiału dowodowego. I tutaj to jest to takie wielkie kłamstwo, które, jeżeli mówi doktor prawa administracyjnego, no były różne wnioski, oczywiście w mediach społecznościowych, że może niektórym należałoby zrewidować te tytuły, które posiadają. No akurat tutaj zresztą pan profesor simerman też w tej kwestii wypowiedziach.
A myśli pani Pani Marszałek, że Prawo i Sprawiedliwość nie doceniło Waszyngtonu Stanów zjednoczonych, to znaczy PiS założył, że jest w tak świetnych relacjach z Waszyngtonem od wybuchu wojny w Ukrainie od agresji rosyjskiej na Ukrainę, że Amerykanie zajęć i konfliktem militarnym. Mający w prawie i sprawiedliwości partnera, jeżeli chodzi o to działania związane z pomaganiem Ukrainie, nie będą zwracać uwagi na takie rzeczy?
Myślę, że tak, że nie docenili Stanów zjednoczonych i przede wszystkim tej mentalności amerykańskiej, dlatego że patrzą tylko na tę 1 stronę, zresztą ta ofensywa był pan Błaszczak był w Stanach Zjednoczonych, potem był Morawiecki w Stanach Zjednoczonych. I myślą, że kiedy zamawiają co się da nie, pytając o warunki nie, pytając, ofset pamięta pani pani redaktor, kilka lat temu, jak zawierany jakiś kontrakt i wszyscy pytali. A jaki ofset a gdzie ten ofset dzisiaj ktoś zadaje takie pytanie i myśleli, że jak będą płacić bez opamiętania za wszystko, to Amerykanie będą przymykać oko na demokrację i na i na takie rzeczy właśnie na takie zjawiska. Myślę, że tu się przeliczyli poza tym Amerykanie jeszcze mogli się przekonać zupełnie niedawno. Jak skuteczne jest Polska w zapewnieniu tej części bezpieczeństwa poprzez tą, że rakieta, która spadła gdzieś w grudniu pod Bydgoszczą dopiero pani na koniu znalazła ją od koniec kwietnia pod koniec kwietnia i mało tego kilka dni jeszcze nikt się tą rakietą nie interesował. Mało tego byli dyskredytowani generałowie w tym jeden z generałów, który ma bardzo wysokie, o którym Amerykanie mają bardzo dobre zdanie i który się z nimi bardzo dobrze porozumiewa, bo on też był jak wśród tych, którzy byli krytykowani, o których pan Błaszczak najchętniej by zapomniał i najchętniej by spowodował ich dymisji?
Będzie kolejny front otwarty w relacjach z Unią Europejską, bo komisja Europejska już zapowiada, że będzie się pochylać nad tą ustawą. No i debata w re parlamencie europejskim dziś po osiemnastym jeszcze.
Usłyszymy dzisiaj tą debatę w parlamencie europejskim. Ja też jestem bardzo ciekawa. Myślę, że kiedy.
Komisja interes będzie obecna na tej debacie będzie się wypowiadał w imieniu komisji?
I ja myślę, że komisja nie ma innego wyjścia, ona musi zareagować, dlatego że komisja stoi na straży traktatów i przestrzegania przez państwa członkowskie traktatów. My już oczywiście już pogrzebaliśmy państwo prawa parę lat temu, ale jednak to jest takie nadużycie, które w państwie, które jest członkiem Unii europejskiejm, jest nie do wyobrażenia.
Miała się pani postępowania przeciw narusza, ale to.
Oczywiście kolejnego.
Gabriela Morawska stannecka wicemarszałkini Senatu, koło parlamentarna lewicy Demokratycznej. Pani Marszałek, bardzo dziękuję bardzo, dziękuję państwa, zapraszam na informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA