REKLAMA

Podsumowanie dnia (31.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-31 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
16:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio.
Informacyjne na zegarach osiemnasta.
TOK 360.
Polska, ustawa lex Tusk tematem debaty w parlamencie europejskim dzisiaj wieczorem, a właściwie nawet w trakcie naszej audycji ta debata ma rozpocząć się za około godzina i będziemy na bieżąco śledzić. Co się dzieje w parlamencie europejskim Prawo i Sprawiedliwość opublikowało klip, w którym wykorzystany został jeden z najważniejszych symboli Holokaustu, obóz śmierci Auschwitz do uderzenia w opozycję. Przedstawiciel obozu władzy próbuje bronić klipu, ale muzeum w aushitz mówi wprost o zepsuciu debaty publicznej, inflacja wyraźnie spadła, ale to nie oznacza, że spadły ceny dalej, będą w tempie 13% w skali roku o dzisiejszych ważnych danych z gospodarki. Powiemy w ekonomii 360, w której również będzie o powodach mocnego spadku cen ruskawek. To cieszy konsumentów, martwi natomiast rolników i hurtowników, a to jest ratiotok pierwsze ratiinformacyjne, zaczynamy podsumowanie, dnia.
TOK 360.
Lex Tusk, ustawa, która powołuje komisję, która rzekomo ma zbadać wpływy Rosjan w Polsce, to właśnie ta ustawa jest dzisiaj tematem wieczornej debaty w parlamencie europejskim i od tego tematu zaczynamy przed mikrofonem Wojciech muzal, dzień dobry o zwołanie w trybie pilnym tej debaty wnioskowałowały 4 parlamentarny grupy Europejska partia ludowa socjaliści i Demokraci odnowić Europę. I zieloni w imieniu komisji Europejskiej wystąpi komisarz do spraw sprawiedliwości dienders, której już wcześniej przekazał, że zaniepokojony przepisami o specjalnej komisji. Dodał, że Bruksela, jeśli będzie to potrzebne nie zawaha się podjąć odpowiednich działań. Ta ustawa ma fatalny wpływ na relacje na linii Warszawa Bruksela. To jest opinia byłego ministra finansów i byłego ministra spraw zagranicznych Andrzeja Olechowskiego, który był gościem radiatokafem.
Fatalnie wpływa, bo znowu perspektywa pieniędzy zmieni się oddala i napinają się stosunki te codzienne stosunki, które są dzisiaj niesłychanie ważne między administracjami. To jest nieprawda, że to nie ma wpływu na to ma to wpływ.
Początek debaty na temat Polski na temat polskiej ustawy w parlamencie europejskim przed godziną dziewiętnastą wg aktualnego planu, chociaż to się jeszcze może zmienić transmisja w radiu, to KFM.
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało klip, w którym wykorzystany został jeden z najważniejszych symboli Holokaustu obóz śmierci Auschwitz do uderzenia w opozycję, a dokładnie, aby zniechęcić Polki i Polaków do udziału w marszu 4 czerwca. Spotu stara się bronić wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z koalicyjnej suwerennej Polski.
Ja bym takiego spotu nie wyprodukował, ale rozumiem emocje, które są z nimi związane, bo ten haniebny atak, który pozostał bez Echa.
Chodzi o przywołany w klipie wpis Tomasza Lisa po podpisaniu przez prezydenta ustawy o komisji weryfikacyjnej były szef nisjka napisał na Twitterze, że znajdzie się komora dla Andrzeja Dudę i ra jarosławwa Kaczyńskiego, po czym przeprosił i tłumaczył, że chodziło mu o cele, to i tak nie tłumaczy wykorzystania pomnika pamięci o zag zakładdzie do celów politycznych zauważa Władysław tefil Bartoszewski z PSL syn więźnia obozów oświęcimię?
O zobaczeniu tego spotu. Zapewniam słuchacze, że z całą pewnością będę na tym marszu 4 czerwca, bo ja chcę mieć wolno normalną rozsądną tolerancyjną Polskę, a nie tego typu obrzystwo w sieci.
I właśnie na nie zalegowało muzeum w auschwicy, w którego oświadczeniu czytamy to smutny bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej. PiS musi zmierzyć się też z jeszcze 1 problemem związanym z tym sporem. Jak potwierdził reporter tokfem do jego produkcji tego spotu wykorzystane zostały bowiem bez zgody autora fragmenty filmu nagranego i zamieszczonego w internecie przez Wiktora Woźniaka, a do tematu tego klipu jeszcze będziemy wracać w TOK 360 w rozmowie z prof. Katarzyną Person z żydowskiego Instytutu historycznego.
TOK 360.
Komisja weryfikacyjna mająca badać rosyjskie wpływy mogłaby rozpocząć pracę już w lipcu, tak uważa Marek as z Prawa i Sprawiedliwości, polityk jednocześnie deklaruje, że sam nie chce być jej członkiem pierwszy raport z prac komisji wg zapisów ustawy ma powstać do 17 września. Kandydatami PiS u na członków komisji. Jak powiedział, as mają być eksperci, którzy będą stanowić się nie polityczne wsparcie oraz posłowie. Unknown speaker 4 Kandydatami PiS u na członków komisji jak powiedział Marek Ast mają być eksperci, którzy będą stanowić niepolityczne wsparcie oraz posłowie. Unknown speaker 5 Pan jest potrzebna też specyficzna wielcza raczej członkowie Komisji, Administracji i Spraw Wewnętrznych komisji o spraw służb. Czy Komisji Obrony Narodowej. Unknown speaker 4 Ponieważ mają oni już wystawione poświadczenie bezpieczeństwa i dostęp do informacji niejawnych, ale w sejmowych kuluarach mówi się, że politycy pisów wcale nie garną się do pracy w komisji zdaniem Krzysztofa Śmiszka z lewicy kalkulująco im się bardziej opłacamy. Unknown speaker 6 Opłaca mi się krótkoterminowo zdobyć popularność, dojeżdżając opozycję w komisji czy opłaca? Mi się bardziej siedzieć cicho, jak mysz podmiotłą, bo za parę lat, a niezależne sądy i niezależna prokuratura będzie przyglądała się legalności działania nie tylko tej komisji, ale samych jej. Unknown speaker 4 Członków. Opozycja już zapowiedziała, że swoich kandydatów na członków komisji nie zgłosi Monika ździera tkwmy.
A w związku z tym, że została już przegłosowana i wyszła w życie ustawa powołująca ta kontrowersyjną komisję nastąpiła fala rezygnacji, które dotyczyły takich gremiów przy prezydencie Andrzeju Dudzie, rektor Uniwersytetu ekonomicznego w Krakowie zrezygnował z zasiadania w prezydenckiej radzie w ramach protestu przeciwkoleksy Tusk. Prof. Stanisław Mazur, politolog, właśnie rektor uczelni, był gościem audycji pierwszy śniadanie w toku. Unknown speaker 7 Nie mogę pozostać bierny wtedy, kiedy prezydent mojego kraju podpisuje ustawy, która nie tylko narusza kanały demokracji, ale w istotę sposób może zakłócić reguły życia politycznego życia wyborczego. No i wprowadzać coś, co nazwałbym nieokreśloną rozległmosferą absolutnie partyjnie uznaniowości, która nie ma nic wspólnego nie tylko z regułami demokracji, ale po prostu z przyzwoitością życia politycznego naprawdę jest pan, panie profesorze zaskoczone, że pan prezydent coś takiego podpisał. Tak myślę, że tak to byłam, żeby to było zaskoczeni do tej pory, mieliśmy sytuację z bardzo wieloma kontrowersyjnymi decyzjami pana prezydenta i wobec powołanieszenia w gubleów antykonstytucyjny. Przepraszam, że wchodzę w słowo mógłbym wymieniać tu kilkadziesiąt aktów prawnych, które są w jawnej i sprzeczności z konstytucją, które pan prezydent podpisywał. No absolutnie ta lista jest dużo dłuższa i większość tych zdecydowano większość tych decyzji bądźła moje budziła mój sprzeciw, bo moją niezgodne na to. Natomiast teraz otwieramy zupełnie nową drogę droga, która moim zdaniem prowadzi do tego, że świat polityczny reguły życia politycznego będą po prostu politycznie ustawiane poprzez komisję olbrzymich kompetencjach i pozbawiono jakiegoś istotnego zakresu odpowiedzialności. W istocie wkraczamy w nową ery przechodzimy od systemu demokratycznego. Jak sądzę, do systemu po prostu zarządzania przez komisję partyjne, które będą nam układały i budowały lepszy świat.
Usłyszeliśmy w audycji Piotra maszlaka pierwszyśnieda nie w toku. Całą te rozmowy znajdą państwo, jak wszystkie pozostałe rozmowy, do których odwołujemy się w programie w podkastach, na tokfmpl i w naszej aplikacji mobilnej?
W kolonii karnej jesteśmy zmuszani do słuchania prowojennych i antysemickich pieśni ma to być część programu re edukacji więźniów. Tak pisze w mediach społecznościowo rosyjskiej opozycjonista aleksyjna Walny, który przebywa obecnie w kolonii karnej w mielechowie około 250 km na wschód od Moskwy Nawalny. W ostatnim czasie zachęca swoich sympatyków, czy w ogóle w Rosjan zarówno za granicą obecnych jak i we własnym kraju do tego, aby w dniu jego urodzin, w jaki sposób okazali Solidarność z nim, co na pewno poza Rosją jest łatwiejsze, trudniejsze wewnątrz Rosji, gdzie nie można mówić o tym, że jest wolność przekonań, które można swobodnie głosić na temat tego, jaka jest obecnie rola lekcja nowalnego w audycji Światopodgląd, TOK. FM mówiła dzisiaj dr Maria Domańska z ośrodka studiów wschodnich? Unknown speaker 8 No Walny ciągle jest figurą i głosem w debatach opozycyjnych na temat tego, co się dzieje w Rosji. Co złego się dzieje w Rosji? Jak Rosja w przyszłości wyglądać jakiś czas temu w puściu taki manifest, gdzie swoją sobie kredopolityczn zawarł i wtedy po raz pierwszy tak naprawdę wreszcie wypowiedział się na temat tego, czy jest Krym irytoria, okupowany i potępił jednoznacznie wojna od samego początku ją potępiał i nawalne jest rozpoznawalny. Jakoś tam w społeczeństwie np. figuruje na krótkiej liście osób, na które Rosjanie by ewentualnie głosowali w wyborach prezydenckich. To jest bardzo nieznaczne poparcie, bo chyba poniżej 2%, ale warunkach rosyjskich to już jest dobrze, że Rosjanie w otwartych pytaniach go wymieniają.
Rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz mówiła też o współpracownikach nawalnego, oni już od kilku lat przebywają za granicą, bo w Rosji nie mogą swobodnie działać z oczywistych względów, a dzisiaj w Moskwie miała odbyć się kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu, na której mógł zapaść wyrok oznaczający, iż lider rosyjskiej opozycji spędzi w więzieniu dziesiątki lat, o czym donosi?
Reuters.
TOK 360.
Republika Południowej Afryki wydała immunitety dyplomatyczne dla przywódców państw grupy brixe w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, wobec którego międzynarodowy trybunał karny wydał nakaz aresztowania, mimo decyzji o wydaniu immunitetu, wciąż pod znakiem zapytania jest możliwy udział Putina w sierpniowym szczycie organizacji w Johannesburgu. Sprawy jeszcze bardziej komplikuje sytuacja na południowoafrykańskiej scenie politycznej opozycyjna partia otwarcie wspierająca atakną Ukrainę zaskarżyła decyzję o wydaniu immunitetu do sądu. O tym wszystkim mówił dzisiaj tokfm prof. Andrzej Polus z Instytutu studiów międzynarodowych Uniwersytetu wrocławskiego. Unknown speaker 7 Republika Południowej Afryki mówi, że to nie jest tylko Władymir, Putin, tylko wszyscy uczestnicy konferencji tym innitetem są są objęci z drugiej strony. No wczoraj główna partia opozycyjna demokrai galan zaskarżyła tą decyzję rządu do sądu i sąd ma wydać decyzję. Miejmy nadzieję, że to nastąpi przed przed szczytem czy norma prawa Międzynarodowego, może tutaj stać i nie stoi wyżej od prawa krajowego i czy w ogóle taką decyzją można decyzję MTK można decyzję MTK uchylić? Ja myślę, że to to bardzo dobrze, że o tej sprawie się dyskutuje, że ta sprawa jest na czołówkach południowoafrykańskich serwisów informacyjnych, no bo to to z naszej perspektywy dobrze, że ta dyskusja się się toczy i że Władimir Putin jest określany mianem zbrodniaza wojennego ściganym przez międzynarodowy trybunał trybunał karny.
Rosja do tej pory nie ogłosiła czy Putin w RPA pojawi się osobiście rzecznik Kremla przekazał tylko, że kraj będzie reprezentowany na odpowiednim szczeblu?
TOK 360.
Resort klimatu i środowiska koordynuje działania zaradcze związane ze zwalczaniem złotej algi na kanale gliwickim. Jak informuje ministerstwo dowody wpuszczono substancje zalecane przez ekspertów greenpce twierdzi, natomiast, że rozwiązanie problemu zatrucia Odry leży po stronie kopallni. O tym wszystkim teraz reporter tokafm Grzegorz Kozioł. Unknown speaker 9 Działania na kanale gliwickim, prowadzone były z udziałem wojska polskiego państwowej straży pożarnej i służb wojewody opolskiego na śluzie sławiecice dozowany był na tlenek wodoru, czyli po prostu woda utleniona. Natomiast na śluzie nowa wieś został użyty koagulant środek powszechnie stosowany do rekultywacji jezior mówi Aleksander brzuzka, rzecznik prasowy ministerstwa klimatu i środowiska. Unknown speaker 7 Polscy naukowcy, spowanego przy ministerstwie klimatu i środowiska zespołu w toku prac przeanalizowali dostępną literaturę światową korzystali ze świadczeń innych państw innymi z Wielkiej Brytanii 3 Stanów zjednoczonych Ameryki. W tym z wykorzystaniem różnego rodzaju środków chemicznych i preparatów stosowanych tam do neutralizacji złotej algi i wytwarzanej przez nią toksyny warunkach laboratoryjnych. Niektóre z tych preparatów m.in. na bazie na tlenku wodoru oraz koagulantu dały bardzo dobre rezultaty, dlatego zdecydowano się o sprawdzaniu ich działania w kanale gliwickim. Unknown speaker 9 Pierwsze rezultaty działań związanych z neutralizacją złotej algi w kanale glibickim mają być znane w ciągu najbliższych 14 dni inaczej do sprawy Odry podchodzą organizacje ekologiczne. Marta gregogorczyk z gryepis Polska wskazuje, że takie działania nie rozwiążą problemu zanieczyszczenia rzeki. Unknown speaker 8 Problemem jest scalanie słodkiej wody w rzece przez wody zrzucane z Kopań węgla kamiennego na Górnym Śląsku, które bardzo często są o wiele bardziej zasyłane niż woda w Bałtyku. Z tym ministerstwo klimatu i środowiska nie zrobiło do tej pory nic. Unknown speaker 9 Polska grupa Górnicza zapowiedziała, natomiast zminimalizowanie negatywnego wpływu kopalnianych wód na Odry i Wisłę spółka przyznała podczas specjalnej konferencji, że obecnie połowa wód odprowadzanych z jej kopalń i około 80% zawartych w tych wodachlorków i siarczanów trafia do rzek, wiceprezes PGG do spraw produkcji Rajmund Horst informuje, że do zmniejszenia zasolenia spółka chce wykorzystać rozbudowanie istniejących już systemów retencyjnych.
0 Których głównym zadaniem jest to, żeby przy niskich Stanach wód na rzece retencjonować, czyli gromadzić tą wodę z kopalń, a przy wysokich Stanach wód odpompowywać bezpośrednio do rzek. Unknown speaker 9 Przedstawiciele spółek węglowych tłumaczą, że odwadnianie kopalń to konieczności, a odcalanie wód odbywa się tylko na niewielką skalę. Zdaniem wiceprezesa PGG, pełne odcalenie wód z Kopań tej spółki pozwoliłoby wyprodukować niemal tyle soli, ile potrzebuje Europa jednak wymagane nakłady inwestycyjne, bo zrealizować ten proces są ogromne?
0 Nie chcę tutaj wymieniać żadnych cyw. Na pewno mówimy o 1 000 000 000. Unknown speaker 9 Polska grupa Górnicza nie rozważa obecnie takich inwestycji po katastrofie na Odrze spółka podjęła, natomiast inne działania m.in. ustanowiła na każdej kopalni koordynatora, który nadzoruje zrzut wód, oraz wprowadziła stały monitoring tego procesu.
Informowały reporter, to Departament Grzegorz Kozioł i to była ostatnia relacja reporterska w tej części podsumowania dnia w części informacyjnej przed nami rozmowy z gośćmi. To już niebawem wcześniej ekonomia 360, a jeśli chodzi o nasz plan dotyczący gości podsumowania dnia to 360 to zaczniemy od rozmowy z prof. Markiem grelą byłem ambasadorem, RP przy Unii Europejskiej, a jednocześnie byłem wiceministrem spraw zagranicznych, którego będę pytał o znaczenie tej dzisiejszej debaty w parlamencie europejskim, która jest poświęcona Polsce, a konkretnie sprawie ustawy lex Tusk, później prof. Katarzyna Person z żydowskiego Instytutu historycznego, z którą będę rozmawiał o kontrowersyjnym spocie, która wypuściło Prawo i Sprawiedliwość, a w, którym to spocie, który ma zniechęcać do udziału w Maru 4 czerwca. Wykorzystano obrazki przedstawiające obóz w Oświęcimiu. Tak jest nasz plan do godziny dziewiętnastej. Podsumowanie dnia, w którym już za kilka minut podsumowanie wydarzeń ekonomicznych. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA