REKLAMA

"Lex Tusk" w PE. "Węgry jak i Polska zmierzają ku władzy autorytarnej"

TOK360
Data emisji:
2023-05-31 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
10:34 min.
Udostępnij:

O debacie "lex Tusk" w Parlamencie Europejskim mówił były ambasador RP przy UE, były wiceminister spraw zagranicznych prof. Marek Grela.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 ustawa zwana lex Tusk, czyli akt prawny powołujący komisję, która rzekomo ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce, to będzie temat wieczornej debaty w parlamencie europejskim na ten temat będę teraz rozmawiał z prof. Markiem gralą byłem ambasadorem RP przy Unii Europejskiej, jednocześnie byłem wiceministrem spraw zagranicznych. Dzień dobry, witam braku tokfm chciałem pana na początek zapytać w ogóle o znaczenie tej debaty? Czy Fakt, że ta debata jest inicjatywy parlamentarnych grup. Dzisiaj organizowana jest jakimś takim kolejnym niepokojącym sygnałem dotyczącym Polski?
No zacznę od kwalifikacji. Czy to jest niepokojący, czy nie jest bardzo niepokojący, bo inicjatorem jest nie tylko parlament Europejski, ale również rada Unii Europejskiej i komisja Europejska, bo przedstawiciele i rady i komisji są w tej chwili na posiedzenie śledzę na żywo w internecie sesję na temat teraz.
Grzech jest zdaje się.
Teraz potrwa jeszcze 20 minut i wkrótce zacznie się o Polsce nazwa tego posiedzenia jest trochę inna od węgierskiej, bo węgierska jest mówi o łamaniu praw człowieka i podstawowych schodów na Węgrzech i w sprawie zamrożenia funduszów europejskich dla Węgier. Natomiast Polska została sformułowana jako oświadczenie rady i komisji, bo to są te 2 organy poza parlamentem w podziale władzy unijnej zagrożenie dla demokracji i rządów prawa w Polsce w szczególności skutek powołania komisji. I no śledczej, którą tost Katy w COVID i nazywają w skrócie, czyli podpisania przez prezydenta Dudę odpowiedniej ustawy, o której mówi się od kilkudziesięciu minut w całej Europie. I chcę powiedzieć, że głównym przesłaniem jeśli idzie o Węgry, jest niezwykłe działanie w 2 kierunkach 2 postawienia na porządku dziennym przyszłości prezydencji węgierskich w przyszłym roku, bo przydaje 20.04. roku oraz zamrożenia funduszy. I tu nie chodzi tylko o fundusze z kpo chodzi również o Fundusz kohezy, inie, czyli Fundusz spójności, myślę, że to jest poważne ostrzeżenie debata o Niemiec o Węgrzech pod adresem Polski w świetle o ostatnich decyzji w Polsce i podpisaniu przez prezydenta Dudę.
My słyszymy podczas tych 2 ostatnich kadencji polskiego Sejmu, no my różne takie sygnały zaniepokojenia z Brukseli i nic się z tym później nie wiąże, to znaczy w i tak obu rządzący polską robi to, co uznaje za stosowne, jakby pan ocenił w tym kontekście, jakby możliwości, które ma w ogóle Unia Europejska wpływu na Polskę czy egzekwowania wspólnych wartości. To jest jakby górnolotne określenie, ale po prostu prawa, które w Polsce obowiązuje.
No trzeba powiedzieć, że instrumenty oddziaływania są pośrednie Unia Europejska nie może zmusić rządu polskiego czy węgierskiego do określonego postępowania, zwłaszcza że zarówno jak i Węgry jak i Polska zmierzają ku władzy autorytarne. I to widzimy na przykładzie tego wszystkiego, co się dzieje w ostatnich miesiącach. Teraz się dzieje o Węgry. Powiem, że tu dochodzi do pewnego już, jakby kulminacji. Ja jestem w stanie sobie wyobrazić zamrożenie funduszy europejskich wszystkich, ale to nie są wszystkie instrumenty, które Unia Europejska posiada można zawiesić w członkostwie raz się to wydarzyło w historii Unii Europejskiej. Dotyczyło to zupełnie innych powodów Austrii. Co to znaczy zawieszenie zamknięcie wspólnego rynku Europejskiego, no mogą być środki nie chce tu prorokować jakiś pesymistycznych i wcale instrument są duże 2 konkluzje, do której tu w debacie, bo śledzę na temat Węgier, w debacie mu wiele krajów, jedynie przedstawicieli różnych krajów, ale przede wszystkim grup politycznych podkreślają, że płaci się cenę za późne działanie, że trzeba było dokręcić śluby orbanowi. Dużo wcześniej dzisiaj tak się składa, że są urodziny Orbana i wielu z mówców mówią trzeba mu sprawić prezent w prostacie zamrożenia funduszy, bo to nie jest sprawa rady czy rady Unii czy komisji to jest sprawa pieniędzy podat podatników. Przede wszystkim krajów Europy zachodniej, które są płatnikami netto do Unii podatnicy nie chcą finansować reżimów autorytarnych co do Polski burzę absolutną spowodowało podpisanie ustawy przez prezydenta i pojawiły się już głosy dotyczące, a prezydencji Polski oprócz innych spraw oprócz kpo prezydencji polskiej, która ma przypadać w 20.05. roku, więc wkrótce prezydent Duda mówił jakiś czas temu nie tak dawno o planach, że to ma być poświęcone i wymienia priorytet stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. To jest jakby troszkę fragment tylko relacji unijnych nie ma nic o Unii Europejskiej, m.in. stwierdza to to to będzie okazja do załatwienia ważnych dla polskich spraw. Otóż prezydencja nie jest do załatwienia swoich spraw, tylko załatwienia spraw całej wspólnoty Europejskiej i całej Unii Europejskiej. Co przyniesie dzisiejsza debata. Myślę, że będzie ostrzeżeniem poważnym w świetle powiedziałbym w tej chwili burzy w Polsce, która, która powstała po podpisaniu ustawy, znaczy Polacy będą płacić cenę za jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości w decyduje się na dalsze kroki w kierunku budowy autorytarnego państwa i teraz 2 słowa o polskich parlamentarzystach w debacie węgierskiego zabrały 2 osoby głos. Pani europosłanka PiS u Wiśniewska i pan, jaki dosłownie przed kilkoma minutami skończył mówić pani Wiśniewska, no powiedział, bo mówię ład to w formie w stanowisku, co bym się nie tylko sącywilizowanej. Natomiast jak zwykle pan, jaki wygłasza mowy, które dla mnie jako dla Polaka, co muszę powiedzieć niezwykle bolesne, bo świadczą o poziomie o niskim poziomie argumentacji i odnoszenia się do ludzi o innych poglądach.
Panie profesorze, chciałem zapytać. I poproszę, oótką odpowiedź tak na koniec tej naszej rozmowy, jesteśmy znów w 1 szeregu z Węgrami i o ile do pewnego momentu? To było państwo, które, z którymi byli, z którym byliśmy politycznie sprzymierzeni, to teraz już się można w tym pogubić, bo w te nasze drogi się porozchodziły, czy, w którym miejscu jest w tej chwili Polska? Czy pozostaje w tych swoich problemach zupełnie osamotnione? Dziś?
No. Ja nie sądzę by być może jacyś Węgrzy, chociaż nie nie widziałem ich na liście tutaj mówców Polski, którzy się zapisali do głosu i też wrócą uwagę, że co tylko jest tylko 2 posłów PiS. U to znaczy pani Beata Szydło i Dominik Tarczyński, natomiast strona opozycyjna jest bardzo tutaj wyraźna Halicki Róża tun Włodzimierz Cimoszewicz Radosław Sikorski i Łukasz kochód, więc będzie ciekawa pewnie ta dyskusja, gdzie jesteśmy myślę, że na ten drogi z Węgrami się już do za wyraźnie rozchodzą poza sprawą pieniędzy unijnych i dostępu do nich Węgrzy mogą być pierwszym krajem, bo łatwiej jest wprowadzić. Mówiąc wprost tak mi się wydaje takie ostre sankcje wobec Węgier, ale z polską ze względu na rolę go strategiczną zaangażowanie w konflikt ukraiński itd. znaczy wsparcie dla Ukrainy jest jest pewna ostrożność, ale nie sądzę by nie posunięto się do takich kroków, jeśli idziemy w kierunku realizacji tej ustawy sławetnej podpisanej przez prezydenta Dudy. To myślę, że prezydencja Polska może również się pojawić perspektywa tej prezydencji pod znakiem zapytania, a dodatkowo niezależnie od sprawy kpo, to może stanąć sprawa dostępu do innych funduszy w tym z aktualnej perspektywy finansowej Unii przede wszystkim tych funduszy, które określamy jako fundusze spójności.
Debata w parlamencie europejskim poświęcona Polsce i polskiej ustawie zwanej po prostu lex Tusk, tak najbardziej w skrócie już niebawem, bo powinna się rozpocząć przed godziną. Dziewiętnastą bardzo dziękuję. Prof. Marek Grela były ambasador RP przy Unii Europejskiej, a za chwilę prof. Katarzyna Person z żydowskiego Instytutu historycznego o klipie, który wypuściło Prawo i Sprawiedliwość, który jest atakiem politycznym, ale w tym klipie znajduje się wizerunek muzeum w auschwicy. Co oburzyło można tak powiedzieć, właściwie szeroką opinię publiczną o tym za chwilę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA