REKLAMA

Czas zacząć walkę z ubóstwem energetycznym kobiet w Polsce

Biuletyn rewolucyjny
Data emisji:
2023-05-31 19:20
W studio:
Czas trwania:
11:35 min.
Udostępnij:

Koalicja Kobiety Przeciwko Ubóstwu Energetycznemu zwraca się do polityczek i polityków o natychmiastowe podjęcie działań, które zakończą problem ubóstwa energetycznego w Polsce. Dlaczego ta kwestia w szczególności dotyka kobiet? Na czym dokładnie polega ubóstwo energetyczne i dlaczego nie jest problemem sezonowym? Jakie działania powinni podjąć politycy i polityczki, by mu przeciwdziałać?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Biuletyn rewolucyjny przy mikrofonie Małgorzata wełczyńska to jest biuletyn rewolucyjny, a naszą gościnią jest igawoźniak kampaniarka w zespole akcji demokracja dzień dobra. Dzień dobry, spotykamy się dzisiaj w związku z manifetem utworzonym przez koalicję kobiety przeciwko ubóstwou energetycznemu manifest ukazał się w tym miesiącu zatytułowany jest tak zatrzymajmy ubóstwo energetyczne kobiet, zanim jednak opowiemy o samym manifescie i również o tym dlaczego taka koalicja powstała. Chciałam najpierw zapytać, co kryje się w ogóle pod hasłem ubóstwo energetyczne.
O ubóstwie energetycznym. Mówimy w sytuacji, w której osoba lub osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe, mają zbyt niskie zarobki, by opłacić zbyt wysokie rachunki za energię, a domy czy mieszkania, w których mieszkają są złym stanie są złym stanie wymagają remontu, są po prostu nieefektywne. Energetycznie.
Dlaczego mowa jest w manifescie o ubóstwie energetycznym kobiet właśnie, a nie po prostu ludzi?
Wg raportu, który przygotował Instytut badań strukturalnych, który jest podstawą naszych działań aż 350 000 gospodarstw domowych, które zmagają się z problemem ubóstwa energetycznego. To gospodarstwa prowadzone przez kobiety i są to głównie kobiety na emeryturze, które zostały same, i które utrzymują się z emerytury renty bądź innych świadczeń albo kobiety, które opiekują się kimś np. dziećmi z niepełnosprawnościami często dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy też kobiety, które są osobami pracującymi, ale same wychowują dzieci.
Dlaczego manifest ukazał się właśnie teraz w maju, a nie nie wiem jesienią, zimą wtedy, kiedy ten problem jest bardziej dotkliwy i namacalny.
Manifest jest rezultatem naszych wielomiesięcznych prac, mówiąc naszych mówię koalicji kobiety przeciwko ubóstwa energetycznemu. Teraz, dlatego że ten problem nie zniknął, ani nie zniknie osoby, które są w ubóstwie energetycznym, już myślą o tym, co stanie się, kiedy nadejdzie zima ubóstwo energetyczne też nie jest problemem, który dotyczy tylko tych zimnych miesięcy. To jest też problem, który dotyczy ciepłych miesięcy, dlatego że chodzi tutaj o efektywność budynków. To znaczący chodzi o to, że budynki, które są nieefektywne, energetycznie, są też problemowymi budynkami w czasie ciepłych miesięcy, a wg badań przeprowadzonych przez IBS budynki, które są nieefektywne energetycznie, powodują, że osoby, które w nich mieszkają źle, znoszą nie tylko zimno, ale też upały.
I właśnie teraz teraz postanowiły, pani zająć się tym tematem, bo.
Po pierwsze, dlatego, że zbliża się kolejna zima, po drugie, dlatego, że jest to bardzo ważny rok, dlatego że jest to wyborczy jest to najwyższa pora, aby politycznki i politycy podjęli działania, których celem będzie zakończenie tego niechlubnego problemu, a także stworzyli strategę i rozpoczęli te działania już teraz.
No właśnie, bo w manifescie manifeet zaczyna się od takich słów jako koalicja kobiety przeciwko ubóstwu energetycznemu. Zwracamy się do polityk i polityków o natychmiastowe podjęcie działań, które zakończą problem ubóstwa energetycznego w Polsce, zanim jeszcze jednak przejdziemy do tego wątku. To chciałam zapytać, co w ogóle kryje się pod tym hasłem koalicja kobiety przeciwko ubóstwo energetycznemu. Kto, kto do tej koalicji należy i dlaczego?
Może zacznę od tego, że koalicja na początku nieformalna teraz już formalna powstała z inicjatywy amokracja jest wspierana.
Proszę jeszcze, powiedzieć tylko, co kryje się pod hasłem akcja demokracja?
Akcjamokracja jest organizacją, która daje ludziom, daje społeczeństwu w Polsce możliwość wspólnego działania działania działań, których wspólnym mianownikiem są nasze wartości, czyli sprawiedliwość społeczna, poszanowanie praw wszystkich ludzi, ale też istot poza ludzkich czy ochrona środowiska. I zainicjowaliśmy to działanie działania koalicji z wielu powodów i m.in. dlatego że problem ubóstwa energetycznego w Polsce istnieje od dawna, ale czujemy, że nigdy nie wybrzmiał wystarczająco głośno i nigdy żadna partia nie rozpoczęła działań, które, które mogłoby zakończyć. To zjawisko, widzimy też tutaj połączenie różnych obszarów, co widać w działaniach, którymi zajmują się koalicjantki, są jest to problem związane z katastrofą klimatyczną s feminizmem, ale też nie zadbanym w Polsce tematem osób starszych czy tematem chorób, które powodowane są przez zły stan budynków oraz powietrza w skład koalicji wchodzą działaczki organizacji feministycznych, badaczki uniwersyteckie, aktywistki klimatyczne, a wśród organizacji mamy m.in. przedstawicielki Green re in instytutut rodzice dla klimatu heszstory dziewuchy dziewuchą z Łodzi, przedstawicielki uniwersytetów łódzkiego Warszawskiego Jagiellońskiego, manifest podpisały też Agnieszka Graf martalem par prof. Monika Płatek, a to nie wszystkie nazwiska i nie wszystkie organizacje.
Proszę powiedzieć, w takim razie, jakie oczekiwania mają pani jako koalicja względem polityków i tyczek, to znaczy, co można by było? Albo co trzeba by było zrobić, żeby albo załagodzić albo przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego?
Przede wszystkim wraz z koalicjantkami chcemy Jasnej strategii działań, które mają na celu zakończenie ubóstwa energetycznego w Polsce, a oraz też działań, które muszą być realizowane już teraz. Dlatego by kolejna zima nie stanowiła często śmiertelnego zagrożenia dla osób w ubóstwie energetycznym, chcemy by temat wybrzmiał zarówno w dyskursie politycznym, jak i w dyskusji społecznym chcemy pełnego prefinansowania inwestycji w ocieplannia czy wymianę źródeł ciepła instalacje energetycznych dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują rozwoju budownictwa komunalnego, ale też alternatywnych form mieszkaniowych, rozwoju Spółdzielczości energetycznej, ułatwienia włączania się sprawiedliwą transformację obywatelkom. Czy też działań zapobiegających przemocy wobec kobiet. To oczywiście nie wszystkie nasze oczekiwania. Postulaty zachęcam do przeczytania manifestu koalicji kobiet przeciwko ubóstu energetycznemu, w którym nie tylko opisje opisujemy problem ubóstwa, ale też przedstawiamy nasze oczekiwania.
A w jaki sposób chcecie zachęcić polityków polityczni właśnie do tego, żeby podjęli ten temat, to znaczy i jakie macie plany, jakie pomysły na włączenie tego tematu do debaty publicznej?
Po pierwsze to, co już zrobiłyśmy to wynik naszej pracy, czyli manifest, który myślę, że wybrzmiał i zainteresował szerszą publiczność, chociaż nie wiem, czy to dobre słowo przed nami wiele działań o tych działaniach będziemy jeszcze pisać. Wiele też wydarzeń, w których chcemy wziąć udział na ten moment po spotkaniach koalicji. Wiemy, że problem ten otworzył nam oczy na kolejne problemy, które na pewno będziemy poruszać np. np. właśnie nie zaopiekowany problem osób starszych, tego jak mieszkają osoby starsze, w jakich warunkach, kto im pomaga też, o czym już wspomniałam problem chorób, które powodowane są przez kryzys klimatyczny przez smog m.in.
czyli to generalnie taki system naczyń połączonych. To to jeszcze może przy okazji pytanie o skutki ubóstwa energetycznego, bo oczywiście pierwsze, które przychodzi na myśl, to to związane ze z zwykłym marrznięciem, albo też jak pani powiedziała w przypadku, gdy mamy upalne lato z przegrzewaniem się, ale tych skutków jest więcej, jakie są?
Tak, to tak jak powiedziałyśmy, są to skutki zdrowotne, osoby są narażone na wiele chorób. I są to głównie choroby układu oddechowego ruchu krążenia. Co wynika z tego, że często kobiety w ubóstwie energetycznym w rozmowach właśnie z badaczami badaczkami Instytutu badań strukturalnych mówią, że dogrzewają pomieszczenia piecykami, które niekoniecznie są w dobrym stanie często są od kogoś pożyczone odkupione. Jest to często zagrożenie nawet dla życia osób żyjących w takim gospodarstwie domowym osoby palą w piecach, przy różnymi materiałami często bardzo dymiącymi, które wpływają na stan powietrza w pomieszczeniach, ale też przez to, że często kobiety w ubóstwie energetyczneetycznym stoją przed wyborem czy kupić leki, czy zapłacić rachunki. Czy to nie leczą się odpowiednio tak jak powinny, ale też z tego powodu, że odczuwają odczuwają wstyd, bo znajdują się w trudnej sytuacji. I choć bardzo chcą i wiele robią by wyjść z tej sytuacji, nie mogą dokonać tego same izolują się izolują się od społeczeństwa, unikają spotkań, często rozmów z innymi i może to skutkować np. depresją. I też są to tylko niektóre ze skutków.
O tych skutkach również mogą państwo przeczytać w manifescie koalicji kobiety przeciwko ubóstwo energetycznemu, a o samym manifescie i o problemie opowiadała nasze gościni była nią Iga Woźniak, kampanierka w zespole akcjikracja. Bardzo pani dziękuję.
Bardzo, dziękuję.
A ja jeszcze chciałam dodać, że jutro o osiemnastej 30 pod kolumną Zygmunta w Warszawie odbędzie się wydarzenie mające przypomnieć o kolejnej śmierci kobiety w ciąży tydzień temu trzydziesto trzyletnia Dorota zmarła w szpitalu w nowym Targu była w piątym miesiącu ciąży. Na oddział trafiła z odpływem wód płodowych, dyrektor szpitala poinformował, że działania mające na celu uratowanie życia Doroty rozpoczęto po śmierci płodu. Rodzina złożyła już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a organizatorki jutrzejszego wydarzenia chcą zapalić świeczki i wspomnieć wszystkie osoby, które zmarły w szpitalach będąc w ciąży w czasie, kiedy prawo aborcyjne w Polsce jest tak drakońskie. To był biuletyn rewolucyjne, jeśli nazywamy małgorzt wółczyńska i razem ze mną piekutowską. Zapraszam na program z tydzień o tej samej porze. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: BIULETYN REWOLUCYJNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA