REKLAMA

"Moralnie nieakceptowalne", czyli najnowszy spot PiS

TOK360
Data emisji:
2023-05-31 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:28 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 w podsumowaniu dnia łączymy się teraz z prof. Katarzyną Person z żydowskiego Instytutu historycznego. Dzień dobry, witam w radiu tokfm dzień dobry, a będziemy rozmawiać o takim klipie, który pojawił się ostatnio w internecie w ostatnich godzinach Prawo i Sprawiedliwość umieściło taki filmik w sieci, w którym odnosi się do marszu organizowanego 4 czerwca przez Donalda Tuska i w tym klipie wykorzystany jest m.in. ujęcie bramy byłego obozu w auswicy, wplatając w nie twitterowy wpis publicysty Tomasza Lisa. To zostało przedstawione właśnie przez twórców tego klipu. Chciałem panią zapytać, dlaczego materiały przedstawiające auschwit, bo spotkały się to z taką reakcją. No opinia publiczna jest oburzona tym faktem, dlaczego takie materiały nie powinny być wykorzystywane w kampanii wyborczej?
Obuz auschwit to jest bez wątpienia symbol terroru drugiej wojny światowej miejsce ludobójstwa, miejsce śmierci ponad 1 000 000 osób i porównanie i wykorzystywanie tego jakikolwiek sposób w dyskusji politycznej. No wydaje się całkowicie nie na miejscu nie na miejscu ze względu na pamięć ofiar i ze względu na wagę tego miejsca w świadomości świata i wiedzy na temat zagłady.
Żyją potomkowie przecież ofiar. Mamy w świadków tamtych wydarzeń w obozie auschwicy, którzy uczestniczą w tych kolejnych rocznicach. I jak pani sądzi w tym kontekście i jakie oddziaływanie może mieć taki klip właśnie na tych ludzi na narodziny?
Wydaje mi się, że bardzo negatywne, a już to przede wszystkim miejsce zagłady Żydów, to oni stanowili zdecydowaną większość tych, którzy stoi tam zamordowani i birkanał powstało właśnie jako miejsce, które miało być miejscem masowej zagłady Żydów, więc w historii żydowskiej historii zagłady jest to rzeczywiście miejsce wyjątkowe i wykorzystywanie go właśnie w bieżącej walce politycznej zupełnie wyjęte z tego kontekstu rudowskiego i z kontekstu śmierci Żydów. No jest ze zrozumiałych powodów naprawdę skandaliczne i tak pewnie zostanie odebrane.
W jaki sposób taki spod szkodzi w ogóle pamięci ofiarach niemieckich zbrodni w auschwit? Czy tutaj mamy do czynienia z jakby odebraniem określonej powagi rangi temu historycznemu miejscu, jakby pani to nazwała?
Bez wątpienia tak jest to jest miejsce straszliwego cierpienia pracy przymusowej wreszcie śmierci. Jak mówiłam i mężczyzn i kobiet i małych dzieci i wykorzystywanie tego dla własnych celów. Jak właśnie zupełnie, pomijając pamięć tych osób, pomijając ich cierpienie, nie, nazywając ich tak naprawdę jest moralnie jest zupełnie akceptowalne.
Proszę powiedzieć, przed jakim państwo stoją zadaniem właśnie po tym, jak pojawia się taki klip, to znaczy wygląda na to, że w dalszym ciągu trzeba przypominać o tym, czym jest pamięć o ofiarach Holokaustu, jakie wyzwania państwo mają przed sobą?
Na pewno tak jest i w takim stopniu. To też szansa na to, żeby historia auszwiec i historii zagłady szerzej miejsca auschwic w polityce zagłady, przypomnieć przypomnieć, dlaczego zostało stworzone w jakim czasie, kto stanowił ich ofiary ofiary zagłady i ofiarę ouschwic również auchwitz rzeczywiście takim miejscem, w którym łączy się pamięć i cierpienie wielu narodów. To Żydzi, ale również nie żydowcy Polacy Żydzi pochodzący z całej Europy nie tylko z Polski, a czy ze wszystkim Węgier, więc to jest takie miejsce, w którym cierpienie wielu wielu narodów cierpienie ii wojny światowej się łączy. I dlatego jest tak ważny symbolicznie. Również.
Temat związane z Holokaustem ostatnio pojawia się w polskim życiu politycznym, nie tylko na tym przykładzie nie tak dawno mieliśmy sytuację związaną z tym, że profesor fgelking udzieliła wywiadu, który później był komentowany przez polityków i stało się to właśnie takim tematem politycznego sporu. Jak pani na to patrzy, że właśnie Holokaust jest wykorzystywany przez polityków?
Wystąpienia świadczy o tym, jak ważny jest to element polskiej historii i w jakim stopniu jeszcze nie przepracowane, w jakim stopniu ta pamięć jest jeszcze niep przepracowana, w jakim stopniu trzeba jeszcze historię Holokaustu i poznać i jak łatwo może być i właśnie przy tym brak wiedzy wykorzystywana. Wykorzystyna również politycznie. Więc, więc dlatego to ważne, żeby w taki mamy tak teraz właśnie mówić o tym, czym była auschwit, żeby pokazywać w jaki sposób tam łącz się cierpienie całej Europy.
I.
I właśnie tak i właśnie również o zagładzie o tym, czym to było. I dlaczego warto z tym pamiętać, dlaczego warto warto się dowiadywać więcej?
Poseł Grzegorz Braun zerwał wykład prof. Jana Grabowskiego o Polakach i zagładzie. W momencie, gdy właściwie pan profesor jeszcze na dobre nie rozpoczął tego wykładu, jest to kolejny przykład właśnie udziału polityki czy też aktywności polityków w starciu ze światem nauki z pamięcią o ofiarach Holokaustu, z czym my mamy tutaj do czynienia, czy my w tej chwili borykamy się w Polsce z takim problemem, że no o pewnych rzeczach nawet nie zawsze udaje się powiedzieć głośno, bo wychodzi np. pan poseł browun i przerywa wydarzenie?
Tak na pewno pokazuje nam w jakim stopniu pamięć wojny i pamięć zagłady jest cały czas częścią dyskusu politycznego. I pewnie bardziej nawet niż powinna być na pewno w jakimś stopniu takie badanie naukowe są wykorzystywane właśnie politycznie, choć powinny być, jakby zupełnie od tego oddzielone i powinny być bezpieczne. I na pewno ten incydent no, który też znowu był czymś całkowicie, godnym pokazuje nam, jakie emocje cały czas cały czas będą to wydarzenia, jak bardzo potrzebna jest nam jest nam dyskusja na ten temat i właśnie jak bardzo potrzebne są w tym momencie obiektywne badania na temat.
A proszę powiedzieć, jak pani sądzi, dlaczego w ogóle politycy wykorzystują ten temat i w kampanii wyborczej i w sporach politycznych? W sposób powiedzmy nasilony w ostatnim czasie?
Zapewne świadczy o tym, jak bardzo ten temat brzmi w społeczeństwie, znaczy jak bardzo jest ważny, jakie ogromne budzi emocje, w jakim stopniu jest właśnie jeszcze nieprzepracowany. Jest jak wciąż brakuje wiedzy na ten temat tak i na naprawdę podstawowych faktów i jak bardzo trzeba cały czas trzeba cały się tym zajmować. No nie ulega to wątpliwości, że, gdyby tak nie było, nikt by się tego już nie odwoływał.
Bardzo dziękuję. Prof. Katarzyna Person z żydowskiego Instytutu historycznego była razem z nami w podsumowaniu. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA