REKLAMA

"To jest ustawa, w której zapisano bezkarność tych, którzy będą w tej komisji zasiadali"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-01 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
16:16 min.
Udostępnij:

O tym jak na wizerunek Polski w świecie wpłynęła decyzja o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich opowiadał Marcin Kierwiński - sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokfm Marcin Kierwiński.
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, oczywiście, poseł tegoż ugrupowania klub koalicji Obywatelskiej dzień.
Dobry, dzień dobrze.
Ma być na marszu 4 czerwca więcej osób niż państwo pierwotnie zakładali takie głosy można usłyszeć wśród polityków koalicji Obywatelskiej, spodziewacie się nawet 250 300 000 osób w Warszawie jest mowa o największej historii trzeciej RP manifestacji. Moje pytania 3 czy obawiają się państwo utrudnienie dla uczestników w dotarciu na ten marsz? Czy obawiają się państwo prowokacji? Czy obawiają się państwo próby zagłuszenia przemówień?
Tak mam nadzieję, że to będzie największa demonstracja po osiemdziesiątym dziewiątym roku. Taki jest nastrój, taka jest energia Polaków. Takie mamy też sygnały z całej Polski, bo przecież ludzie zgłaszają się do nas chcą przyjechać do Warszawy. No naprawdę jest mobilizacja i czujemy tą mobilizacja, a czy obawiamy się prowokacji, oczywiście, że się obawiamy, bo partia władzy i jej przybudówki już wielokrotnie Robert.
Stankiewicz ze swoim doniesienianiem.
Czy akurat ten pan czy kto inny, ale jestem przekonany, że PiS szykuje jakieś prowokacje i jestem też przekonany, że na końcu te prowokacje obrócą się przeciwko nim. Tak.
Jak spod, który Prawo i Sprawiedliwość wypuściło, muszę go opisać, bo jesteśmy w radiu najpierw widzimy ujęcia obozu koncentracyjnego auszchwic i liczbę ofiar, potem wpis dziennikarza Tomasza Lisa z Twittera, za który zresztą już przeprosił go, wycofał znajdzie się komora dla Dudi Kaczora. List wyjaśnił, że chodziło o cele więzienną, ale lektor w spocie pyta, czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem, widzimy bramę obozu z napisem arbaidmach frai, a potem plansza z hasztagiem marsz iv czerwca.
No ja powiem szczerze, że wydawało mi się, że już mało jest takich rzeczy, którymi pismo zaskoczy, a jednak PiS potrafi zaskoczyć in minus. Oczywiście no są rzeczy święte, wydawałoby się, których nie wciąga się do sporu politycznego, ale ci ludzie mówię tutaj o politykach PiS, u, bo też o nim przecież bronią tego spotu. No widać, że oni mają zupełnie inny jakiś kodeks wartości etyki moralności, że oni dla zachowania władzy z tego panicznego strachu są w stanie posunąć się do najgorszych do najgorszych czynów do najgorszych zbrodni, a jestem przerażony tym tak naprawdę, bo właśnie dokonali zbrodni na polskiej demokracji, mówię tutaj o tzw. komisji weryfikacyjnej. Dziś dokalają rzeczy, których, których dotykać w takim normalnym sporze politycznym po prostu nie wolno. To brak słów normalny.
Tokował Prawo i Sprawiedliwość zaraz z.
Głośn. No nawet dla pana prezydenta Dudy to jest za dużo, choć muszę powiedzieć, że pan prezydent Duda w tym w tym tygodniu już popisał się popisał się i pokazał, że jest przybudówką przybudów.
Słowa podpisał.
Po podpisał się pod ustawą. Ja mówię bardzo twardo stalinowską ustawą, więc mnie jakieś teraz deklarację pana prezydenta, jeżeli chodzi o to, co wyprawia PiS, odcinanie się odpisu. Po prostu mam do nich dystans, bo wiem, że pan prezydent.
Prezydenta.
Mówią, że pan prezydent tutaj jest po prostu mentalnie zanurzony w tym obozie, a ten obóz, co pokazuje ten spod zdolny, jest do najgorszych rzeczy.
A te wyjaśnienia pana prezydenta, to znaczy pan prezydent wyjaśnia, że jest w stanie wyjaśnić sprawy komisji amerykańskiemu prezydentowi, że być może po prostu nasi sojusznicy partnerzy nie wszystko zrozumieli, bo, a tak opozycji, bo może jakieś błędy w tłumaczeniu, bo może ktoś tego w Waszyngtonie albo w Brukseli dobrze wyklarował.
Po pierwsze, myślę, że pan prezydent Duda nie będzie miał Kazi tłumaczenia tego panu bajdynowi, to po drugie, no żyjemy w 20.01. wieku Amerykanie Amerykanie wiedzą wszystko, co dzieje się podczas wojny na Ukrainie, a nagle. Nie.
Rozumiem, potrafią tłumaczyć z polskiego na angielce i potrafią czytać.
Tak, prezydent raczej przyzwyczaił do tego, że ma problem z językiem angielskim, a nie w drugą stronę, że Amerykanie mają problemtłumaczeniem z polskiego na angielski żenujące tłumaczenia zrobi muszę powiedzieć, że pan prezydent ma bardzo zły tydzień, bo to w wyjaśnienie, dlaczego podpisał tą karygodną stalinowską, ustawę też było żenująco, no pokazywało, że Andrzej Duda podobno doktor prawa kompletnie albo kompletnie nie rozumie, co podpisuje, albo jest tak cyniczny i że jest w stanie Polaków okłamywać w tak zasadniczych sprawach nie wiem, która z tych 2 możliwości jest gorszą.
Jest taka anegdota związana z premierem Wielkiej Brytanii, jak Milanem, do którego przychodzi młody dziennikarz i pyta go, Panie Premierze, co jest głównym motorem polityki? Czy to są wielkie idee wielkie osobowości, wybitne przywództwo, a premier patrzy na niego mówi młody człowieku wydarzenia? Nie wiemy, co będzie ani kto się nagle pojawi. I trochę chciałam do tego nawiązać, bo mówiłam naszym słuchaczom, że wczoraj uczestniczyłam w spotkaniu dziennikarzy z premierem Donaldem Tuskiem, który mówił, że spodziewa się zmiany dynamiki politycznej, że powołanie przez PiS tej komisji, że podpis pana prezydenta pod tą ustawą jest takim wydarzeniem, które może dopełnić kielicha goryczy, który może uruchomić taką strunę w sercach Polaków. Oni zrozumieją, że te granice zostały przekroczone i nawet ci, którzy Donalda Tuska nie lubią niepoważają, nie zamierzają na niego głosować nie chcą, żeby PiS ze swego głównego rywala politycznego wyeliminował za pośrednictwem tejże komisji z walki wyborczej. Czy właśnie to może być moment przełomowę tej kampanii?
Tak, wydaje mi się, że to może być moment przełomowy. My zresztą odbieramy bardzo wiele sygnałów od ludzi, którzy mają bardzo duży dystans do nas, którzy mówią nie tu już PiS przesadził. No co innego jest nie zgadzać się co innego jest prowadzić bardzo ostrą debatę polityczną, bo ta debata w Polsce to jest wyjątkowo ostra, ale co innego jest tworzyć komisję, która służy takiemu wyeliminowaniu oponentów politycznych. Co innego jest się co innego jest kłócić i nie zgadzać w polityce, a co innego jest jednak sięgać po mechanizmy rodem z czasów minionych, no bo przecież ta komisja, jeżeli chodzi o taką zasadą, ona ma eliminować całkowicie opozycję w normalnym demokratyczne.
Ś ośrodek zaradczy zakaz pełnienia funkcji publicznych te 10 lat.
No ale pani redak dyrektor dyrektor analizujemy, ale ideą tej komisji jest to, żeby partia rządząca jej członkowie zasiedli w komisji, która w dowolny sposób w dowolny sposób może uznać każdego w Polsce za agenta wpływu cytać świadomego lub nieświadomego. Przecież to jest zawarte, więc wg widzimisię taki ludziom mentalności nkwódzistów, jak nie wiem, bo różne nazwiska padają, kto tam będzie zasiadał w tej komisji, mogą wskazać dziś nam się nie podoba, sąsiad to jego wskażemy. Jego wskażemy jako tą osobę poddawaną rosyjskim wpływom i innym razem polityka innym razem stację całą nie wiem radiową telewizyjnym. No przecież to jest prawo, które ma wykluczać z reguły ma wykluczać ludzi z normalnego demokratycznego życia. To jest prawo rodem z czasów stalinowskich, z czym to się różni od stalinowskich trójek, jeżeli chodzi o osądzenie ludzi, czym to się czym to się sądzi, czym to się różni od tych mechanizmów, takich czystek czystek w no w obszarze życia publicznego. Przecież dokładnie to jest dokładnie ten.
Znasza, Panie Pośle, że ta strzelba, która została zawieszona w pierwszym akcie w ostatnim wystrzeli, to znaczy, że 17 września Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na ten środek zaradcze względem Donalda Piaska?
Nie wiem, czy się zdecyduje wobec Donalda Tuska, natomiast powołają tę komisję i będą robili wokół na tej komisji? Będą robili kampanię wyborczą. Ja mogę się spodziewać najgorszych rzeczy. Mówiłem to na samym początku ten spod, a oszwis po raz kolejny. No myślę, że pokazał wszystkim, że oni zdolni są do najgorszych rzeczy zdolni są do manipulacji do podsłuchiwań, do fabrykowania dokumentów do fabrykowania różnego rodzaju podsłuchano, że panie Polsce zdolni po prostu do najgorszych. To.
Nerwowe, bo środowisku Platformy Obywatelskiej takie porównanie do kampanii roku 2007 to jej końcowego etapu, kiedy ma miejsce ten taki cykl agresywnych zachowań Prawa i Sprawiedliwości takiego rozdawania ciosów, że nawet w pewnym momencie PiS zaczyna uderzać się sam siebie z konferencją w postaci płacczącej Beaty Sawickiej jako puentą tego cyklu agresywnych działań, więc może Prawo i Sprawiedliwość też teraz wpadło w taki korkoci krzyż na ośle rozdaje te ciosy.
Oni są przerażeni, mówi o politykach PiS, no bo jednak zdają sobie sprawę, że jak przegrają te wybory rady tego jest bardzo bardzo blisko, no to przyjdzie się rozliczyć ze wszystkiego, co zrobili wielu z nich trafi na ławę oskarżonych, wielu pod trybunał do stanu. No przecież Kaczyński zdaje sobie sprawę, że jeżeli przegra wybory, no to jest koniec, to jest jego koniec w polityce i koniec jego obozu władzy koniec też tej nieprawdziwej historii, którą buduje od wielu lat, więc dlatego mówię, że jest w stanie zrobić każdą nawet najgorszą rzecz, aby przeciwdziałać przegrane właśnie w wyborach i że będzie sięgał po coraz mocniejsze metody coraz gorsze metody o tym też jestem przekonany, zaraz uruchomi swoje medialne ZOM u, czyli telewizję publiczną, bo jedną z nóg, która będą obsługiwać tą stalinowską komisję, przecież będzie telewizja publiczna. Zaraz okaże się, że w tej komisji zasiądą osoby co do co do tego, że przesłuchiwać one potrafią no to nikt nie ma żadnych wątpliwości, odnalazłyby się w minionych czasach. No ja jestem po prostu przekonany, że to jest wyraz z 1 strony oczywiście rozmawiałem z perspektywy niszczenia polskiej demokracji, ale to jest tak ma pani rację. To jest wyrok wyraz bezsilności i strachu Kaczyńskiego strachu, który może go popchnąć do najgorszych rzeczy.
Czy państwo zakładają taki najgorszy scenariusz? To znaczy, że Prawo i Sprawiedliwość spreparuje kompromaty na Donalda Tuska, że będzie taki kazus z Krzysztofa bra, ale.
Przecież to już działo pani Reda, to przecież to się już działo do wszyscy wiemy, jak SMS y wyciągaane z telefonu pana posła, teraz scen senatora Krzysztofa braiza były fabrykowane manipulowane. Tak pokazują.
2 z nich były wysłane do Krzysztofa Brejzy, a nie przez niego 1 zaś stanowił kompilację treści z różnych.
Lat, więc dlatego zadaje mi trochę pani pytanie na zasadzie czy zakładamy, że coś takiego się może dziać? No to nie jest kwestia zakładania.
Czyli mają państwo pewność, że tak tematty zostanąfabrykowany.
Ale pytam zadziało.
Żalda Tuska.
To się już zadziało po prostu, a wiem, że dla Kaczyńskiego Donald Tusk jest jak już Kaczyński jest owładnięty tą manią i tym strachem przed Donaldem Tuskiem, więc jestem przekonany, że sięgną po wszystkie metody, które do tej pory sięgali, po które do tej pory sięgali, ale pójdą jeszcze w tym dalej. I to jest, a to nie jest kwestia moich jakiś mojego myślenia. O tym jest kwestia tego, że obserwuję dokładnie to, co oni robią. Proszę zwrócić uwagę, zaczęliśmy od spotu od tego haniebnego spotu Auschwitz. No przecież tam nie ma nawet ksztynysztyny, jakiś skruchy, bo tam nie ma jakiegoś takiego rozliczenia się powiedzenia przepraszamy. No to był błąd, nie oni cały czas.
Potwierdza pan idąc Star, a mówił, że się nie wstydzi tego spotu, że on jest potrzebny proszę.
Żeby proszę zwrócić uwagę ludźmi o jakiej mentalności. Mamy do czynienia i proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie o takie mentalności nie posuną się w imię utrzymania władzy do najgorszych rzeczy?
O konsekwencje międzynarodowe. Lex Tusk chciałabym zapytać, bo oczywiście mamy oświadczenie departamentu stanu Stanów zjednoczonych, mamy za nami jest debata w parlamencie europejskim w trybie pilnym zwołana i komisarz do spraw sprawiedliwości reinders mówił, że wysłał list do Szymona Szynkowskiego wersenga, czyli ministra do spraw unijnych na temat tego, by no pan minister udzielił dodatkowych informacji, być może będzie kolejne postępowanie przeciwnaruszeniowe. Na razie rozwój sytuacji na to wskazuje, bo komisja Europejska będzie się nad tą ustawą nad tą komisją pochylać. Czy w jaki sposób wizerunek Polski zmienił się w ciągu ostatnich kilku dni od poniedziałku.
Został zrujnowany. Ja zwrócę uwagę na i do takie zdanie wygłoszone przez ważnego amerykańskiego dyplomatę, który mówi się żołnierze amerykańscy stacjonują w tych krajach, w których no jest obowiązują podobne wartości. Co w Stanach Zjednoczone, czyli przywiąza?
To groźba, jeżeli nie ma tych wartości, to nie będzie na terytorium do tego.
To jest naszych jest jasne. To jasne sygnał, że Amerykanie zamierzają bronić tej części Europy, dopóki tutaj obowiązują demokratyczne demokratyczne zasady, więc Kaczyński dzisiaj sięgając, łamiąc te demokratyczne zasady, tak naprawdę zagraża polskiemu bezpieczeństwu. Trzeba to bardzo jasno powiedzieć, że to, co zrobił Kaczyński, jest wbrew polskiemu interesowi Narodowemu. Jest jeszcze 1 kwestia, bo o tym pani redaktor bardzo się mało mówi przy tej ustawie, a ja chcę to bardzo mocno, żeby to wybrzmiało. No to jest ustawa, w której zapisano bezkarność tych, którzy w tej komisji będą zasiadali tak odpowiedzi, czyli za świadczenia, bo to też odpowiada na pani poprzednie pytanie z założenia autorzy tej ustawy wiedzą, że ci ludzie będą łamać prawo i w tej ustawie już jeszcze zanim złamą. To prawo chcą gwarantować gwarantować im bezkarność. No to jest całe to całeutej sprawy i tak naprawdę tak naprawdę to jest ten najmocniejszy dowód, z czym będziemy mieli do czynienia w przy pracach tej komisji, a to, że będzie nas to kosztowało w wymiarze międzynarodowym. Tak będzie nas to kosztowało, będzie nas to kosztowało bardzo bardzo drogo, jeżeli chodzi o reputację.
Polski. To jeszcze na koniec zapytam o obecność szło na hołownik Władysława kośniaka Kamysza wczoraj lider Polski 2050 napisał na Twitterze. W niedzielę idziemy na marsz, by głośno powiedzieć Polakom, że trzecia droga pokona złość, strach trzecia droga to oczywiście Sojusz PSL u i Polski 2050 czy ich obecność będzie istotna, zabiorą głos ze sceny?
Wie bardzo się cieszę, że panowie zrozumieli, że tego dnia powinni być w Warszawie powinni być na marszu na tym wielkim marszu, do którego wezwał Donald Tusk. Nie zgodzę się, oczywiście nadal nie zgadzam się z tą z tą filozofią, że będziemy pokazywać, że jest trzecia droga, bo ten marsz raczej pokazuje. I Polacy pokazują jest pokażą swoją obecnością, że tu nie ma żadnej trzeciej drogi jest albo droga pokonania PiS u wspólnie razem albo tu już jest białe albo czarne nie ma nie ma nie ma szarego, więc dobrze, że panowie będą. Natomiast mam cały czas wrażenie, że tak bardzo bardzo mocno chcą pokazać, że oni właściwie to będą na tym marszu, ale trochę tak nie z dystansem nie obok Donalda Tuska lepiej by było chyba, żeby powiedzieli, będziemy razem razem z Donaldem Tuskiem. To on jest atakowany tą komisją, przychodzimy po to, żeby powiedzieć, że razem odsuniemy od władzy, to chyba powinno być ten główny. Muszę.
Razem mam przed sobą najnowwszy sondaż dla superexpressu, PiS 32 koalicji Obywatelska 28/3 droga 14 lewica 11.
Todaktor wie pani, że ja nie znoszę polityki sondażowej, bo uważam, że, ale po panucieszą, bo i tak ucieszyłem się, bo, choć skończy tą myślą uważam, że to politycy są od tego, żeby kształtować sondaże swoimi swoimi działaniami. Tak ucieszyłem się, bo to już jest bardzo niewielka różnica 4% to już jest pkt 4 punkty, to już jest ten dystans, który pokonamy w kampanii wyborczej, a marsz 4 czerwca wszystkich zapraszał, będzie pierwszym mocnym krokiem w tej kampanii.
Zaprasza Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, poseł klubu koalicji Obywatelskiej. Dziękuję pani bardzo. Dziękuję państwa, zapraszam na informację o ósmej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - KAROLINA LEWICKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA