REKLAMA

Łotwa: z ministra spraw zagranicznych na prezydenta kraju - o Edgarsie Rinkēvičsu

Połączenie
Data emisji:
2023-06-01 13:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:40 min.
Udostępnij:

Łotewski Sejm wybrał nowego prezydenta. Został nim wieloletni minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs. O jego postaci oraz kompetencjach prezydenta Łotwy rozmawiamy z dr Przemysławem Kierończykiem z Gdańskiej Szkoły Wyższej, autorem książki "Państwo łotewskie. Geneza i ustrój konstytucyjny".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 7 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest dr Przemysław kirończyk z gdańskiej szkoły wyższej, autor książki państwa łotewski geneza i ustrój Konstytucyjny dzień dobry.
Dzień dobry panu, dzień dobry państwo.
Będziemy rozmawiali o nowym prezydencie Łotwy edgarsinkiewicz z nim został, a to jest ciekawy polityk od 2011 roku szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. No to właściwie jest też niezwykły, żeby polityk pełnił taką funkcję aż tak długo on jest też zdaje się 1 w ogóle z najdłużej sprawujących urząd ministra spraw zagranicznych w historii Łotwy. Teraz zostaje prezydentem, może zacznijmy jednak od rozmowy w ogóle, co to stanowisko znaczy w ustroju Łotwy i na ile rzeczywiście ta osoba, która je sprawuje kształtuje jego sens?
Tak to jest bardzo ciekawe pytanie właściwie te wybory mają takie 2 elementy w sobie z 1 strony. No wiadomo to jest historia, która się dzieje, także nie wiemy, jak to się wszystko potoczy, ale z 1 strony takie elementy nowe no po pierwsze, tutaj o tym nie wspomniał, ale to jest pierwszy prezydent gai w historii Łotwy. Oczywiście i jeżeli mnie pamięć nie myli chyba pierwszy w Europie, o ile w przypadku szefów rządów mieliśmy już przedstawiciel mniejszości seksualnych, to to jest chyba pierwsza osoba, która robiła stanowisko prezydenta, także no świat się zmienia. To widać, no po drugie, mogą być ciekawe rzeczy w koalicji rządzącej, prawda, bo nie cała koalicja poparła tego kandydata, natomiast i teraz tu już przechodzę bezpośrednio do pana pytania. Natomiast są też takie elementy można być kontynuacji, bo to jest polityk, znany on jest obecny w polityce łotewskiej, już gdzieś tam chyba dziewięćdziesiątego piątego roku obejmuje różne stanowiska aitek. Przewidywalny także tu nic chyba nadzwyczajnego nowego specyficznego nie będzie, a przede wszystkim pozycja prezydenta Łotwy tamtejszym systemu ustrojowym jest dosyć słaba z tego czasu dawno temu to był chyba lata dziewięćdziesiąty, ówczesny prezydent Łotwy funkcji sumanis, skąd innąd bliski krewny przedwojennego, prezydenta łotwye dyktatora calisa uurmanisa powiedział w wywiadzie chyba dla gazety wyborczej, że jest najsłabszym prezydentem w Europie. Ja oczywiście trudno towarzyszyć, ale jest faktem, że prezydent Łotwy to nie jest silna prezydentura rada mieści się gdzieś tam w kanonach parlamentarno gabinetowych, ale raczej raczej nawet w porównaniu do konstytucyjnych kompe kompetencji. No nie mówi o stylu sprawowania władzy, prawda innych prezydentów Europy Środkowej. No to jest konstytucyjnie dosyć dosyć słaba funkcja, pewno się wyraził potocznie.
Ale równocześnie. No funkcja symboliczna mająca swój prestiż i to jest rzecz oczywista, ale też, jakby interesuje mnie na ile, jakby ten kandydat był w ogóle kandydatem traktowanym poważnie, bo trochę tak próbowałem poczytać, co się pisało przed tą decyzją parlamentu łotewskiego. To miałem wrażenie, że on trochę funkcjonuje znaczy poza tym oczywiście, że jest poważną postacią, bo ma duże doświadczenie. No i tak jak mówię, no jednak sprawowanie stanowiska ministra spraw zagranicznych, przez ponad dekadę robi swoje, to on był właśnie trochę opisywany w taki michałkowaty, sposób tak bym powiedział i właśnie z jego orientacją. Na pierwszym punkcie ja to tak celowo chciałem trochę schować, bo myślę, że ludzie nie składają się tylko i wyłącznie z tego, że mają taką, a nie inną orientację i jakby tak nie. No ja nie Faktu, że on niezga wydaje mi się takie umniejszające w kontekście jego dorobku zawodowego.
Oczywiście, to rację, jak tylko chciałem zwrócić uwagę właśnie na ten, Fakt, że świat się zmienia daj tutaj blisko nas mamy po raz pierwszy prezydenta, który wywodzi się ze środowiska mniejszości seksualnie, a także no jest to jakiś sygnał tempo. Jest natomiast to, co pan powiedział przed chwilą, to moim zdaniem jest dosyć dobrze wróży temu kandydatowi, bo najwyżej oceniana pani prezydent w najnowszej historii łatwy czy pani vike freberga też była takim kandydatem awaryjnym? Można powiedzieć prawda, bo wybory prezydenckie na Łotwie odbywają się poprzez wybory dokonywane przez tamtejszy Sejm. Prawda i no w kolejnych głosowaniach nie można było zdobyć też było dawno temu dziewięćdziesiątym w dziewiątym roku 51 głosów potrzebnych prawda i pani frejberga weszła jako taki kandydat rezerwowy. Prawda i ona jest najwyżej ocenianą osobą na tym stanowisku w historii Łotwy, także sytuacja aktualnego prezydenta, który to też właściwie z takim rezerwowym. Prawda no bo pierwotnie takim kandydatem tej Centro konserwatywnej koalicji, która rządzi dziś centrowo konserwatywnej, koalicji zarządzi dziś Łotwą, czyli jest lewc, no miał być w kolejnym kandydatem, prawda miał kandydować w kolejnych wyborach. Prawda on się wycofał. W związku z tym aktualny prezydent elek został takim prezydentem, można powiedzieć rezerwowy, prawda, ale to myślę, że to dobrze wóżek prawda no bo najwyżej właśnie ocenina, pani prezydent też była czy kandydatem rezerwowym? Troszeczkę?
Mnie zastanawia 1 rzecz, to znaczy na ile dalej w polityce łotewskiej, bo łatwa się tak krymuje, jeżeli się zapytałoby przeciętnego odbiorcy niwsów w Polsce, jeśli w ogóle jest zainteresowane, nie sami z zagranicy i dotyczącymi jeszcze państw bałtyckich to pewnie by powiedział, że, a Łotwa no to dużo Rosjan i duży problem z mniejszością rosyjską, który zresztą chyba maleje. I te ostatnie lata to bardzo mocno pokazywały, więc pytanie czy on się w ogóle jakoś jeszcze zaznacza w łotewskiej polityce, czy jeszcze byśmy się próbowali właśnie do tego stereotypu. Jakoś czepiać, gdybyśmy próbowali opisywać, to to, co się w łotewskiej polityce dzieje. Ostatnio.
Ja sobie przypomina naszą ostatnią rozmowę po wyborach parlamentarnych na Łotwie i tam, jeżeli pan sobie przypomina doszło do takiego ciekawego przesunięcia prawda, to znaczy 2 siły polityczne, 1 taka powiedzmy ładniejsza. Druga raczej bardziej już program prokromrowska nie dostały się do parlamentu, natomiast te głosy można założyć przeszły na pary populistyczne, prawda także można powiedzieć troszeczkę w ostatnich wyborach. No nie tak dawne zresztą parlamentarnych na Łotwie klęskę, ponieważ w uproszczeniu wielkim oczywiście, co wszystko mówię poniosły siły prorocyjkie. Takie ewidentnie, natomiast no zwiększył się odsetek osób głosujących na populistów, czyli tak powiem, tak to mniej więcej tej chwili wygląda. Ja bym no nie wieścił zakończenie, że tak powiem jakiś problemu mniejszości rosyjskajęzycznej na Łotwie, bo ten problem istnieją to jest problem bardzo złożony. No tak jak przy naszej poprzedniej rozmowy. Ja zawsze będę apelował, żeby tych ludzi nie traktować jako pewien monolit, prawda, bo wśród społeczności rosyjskojęzycznej są i tacy, którzy by chętnie ubrali koszulki z literką ze koncepcji przywitali czołgi rosyjskie. Prawda jest olbrzymia masa większość ludzi lojalnych wobec Łotwy, które no może nie są najszczęśliwsi chociażby w związku z trudnością z otrzymania obywatelstwa te problemy nadal przecież trwają. Trwają mam ludzi bardzo lojalnie stosunku do Łotwy, prawda także no z 1 strony trudnoj powiedzieć, że ten problem przestał istnieć. Prawda integracja tych osób ze społeczeństwem łotewskim z państwemskim będzie trwała, prawda i ono będzie na pewno długoletnie. Natomiast no widać wyraźnie, że te głosy przesuwają się chyba raczej strony populistów łoek łotewskich, a nie w kierunku właśnie takich partii zorientowanej bardziej narodowościowy.
Dziękuję bardzo, dr Przemysław kirończyk z gdańskiej szkoły wyższej był państwa i moim gościem jest trzynasta 16. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA