REKLAMA

Europarlament przeciw węgierskiej prezydencji w Unii

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-01 15:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:34 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd.
Agnieszka Lichnerowicz w światopodglądzie łączymy się z dr. Dominikiem hejem dzień dobry.
Dzień dobry.
Doktor dominike jest to ekspertem Instytutu Europy Środkowej i autorem Portalu hu parlament Europejski przyjął dziś rezolucję niewiążącą, ale ją przyjął po raz pierwszy w historii. Debata taka ma miejsce, ale to nie przyzwyczailiśmy się, że Węgry i Polska wywołują po raz pierwszy w historii pytania i dyskusję, więc parlament ogłosił w tej rezolucji, że Węgry mogą niewiarygodnie wypełnić rolę prezydencji, czyli tego przewodnictwa w Unii Europejskiej ze względu na celowe i systematyczne wysiłki rządu, które są podejmowane, by podważyć fundamentalne wartości całego bloku. Jak mówię, to jest niewiążące, oczywiście tam prawne różne, możemy zaraz rozważyć z tego konsekwencje wynikające, ale jakby pan ocenił, jakie to ma znaczenie z perspektywy Budapesztu, jakby jak to jest komentowane odbierane czy to ma znaczenie?
Formalnie to w ogóle nie będzie miało znaczenie.
Dlatego że ta prezydencja w drugiej połowie 2024 roku węgierska i tak się odbędzie Węgrzy liczą, co znaczy wiążą on z nią bardzo duże nadzieje już od bardzo bardzo dawna przygotowywany i cały program tej półrocznej prezydencji, które ma się oprzeć na pokoju i suwerenności. W związku z tym w kontekście nawet informacji podawanych przez chwilą w serwisie w kontekście Ukrainy to będzie prezydencja bardzo ważna, ale ona też przypada na okres już po wyborach do parlamentu Europejskiego, w których podobnie jak w 2019 roku premier Węgier bardzo mocno liczy na to, że się zmieni struktura parlamentu Europejskiego. No i dojdą do głosu te Stronnictwa, czy też siły, które dla, których ważniejsza suwerenność, stąd też no cała ta krytyka po pierwsze, niespecjalnie się ją. Ktoś mówię tutaj o rządzie przyjmuje w Budapeszcie, a jeśli to, że są to złośliwa tak za to, że Węgry chcą bronić swojej ojczyzny, tak w wymiarze ideowym, że tak powiem, jak i w wymiarze orędowników pokoju.
No z dużą pewnością rozumiem mówią, że i tak będą mieli tą prezydencje, ale Anna smjewska choćby dziś Rzeczpospolitej pisze, że trwają spekulacje, że rzeczywiście odebrać prezydencji. No nie ma jak Węgrom, no ale już termin jej to jest rzecz, którą rada Unii Europejskiej może zmienić, czyli po prostu może wyznać jakiś późniejszy.
Termin. To jest to kwestie, bo ja z kolei też czytałem to, co mówił i pisze Tomasz Bielecki, gdzie zwraca uwagę na to, że to nie jest takie proste. Natomiast wydaje mi się ewentualnie można tograć co inaczej politycznie nie znaczy, właściwie niespecjalnie dążyć do tego, żeby cokolwiek w czasie tego tych 6 miesięcy się działo albo wszystko organizować inaczej na poziomie gdzieś czy radę Europejskiej albo na inne możliwe sposoby czyniące nadzwyczajnie np. szczyty, żeby one nie odbywały się nawet na Węgrzy, tylko popisu w Brukseli, jakby w ten sposób to ograć. To jest ciekawe z perspektywy nie tylko tego, że Polska i węgierska właśnie węgierska i Polska prezydencja się zazębią, ale to jest ciekawe ze względu na przedłużanie pakietów sankcji wobec Rosji. To znaczy jestem w sobie w stanie wyobraź, że przez 6 miesięcy nic się nie będzie działo na ten temat ewentualnie za poprzedzającej Węgry prezydencji. Teraz mi wyleciało, kto ją czyni, że po prostu się wydłuży tak długo obowiązywanie sankcji jak się da po to, żeby ta węgierska prezydencja w kontekście Ukrainy nie była w stanie dużo, że tak powiem mieszać.
No rozumiem, że jest po prostu, bo rola u prezydencji jest neutralne powinno być reżyserowanie, jakie tematy właśnie, jakie wątki podejmowane. Rozumiem, że prezentowanie i jest obawa, no, że Węgry utrudniałyby przyjmowanie sankcji przeciw Rosji czy organizowanie wsparcia dla Ukrainy, czy nie ma.
Ocenia to to jest to uzasadnione choćby, dlatego że obecnie Węgrzy blokują pomoc w postaci 500 000 000 E euro z uwagi na to, że państwowy bank OTP trafił na listę podmiotów finansujących wojnę wg stronę ukraińskiej.
Nogierstwo bank.
Tak węgierski tak właśnie państwo przy związku z tym, jakby uznano, bo to wprost pojawiło się na w przemówieniach szefa węgierskiej dyplomacji, że puki wę przepraszam pokistana ukraińska nie wykreśli o TPS z tej z tej listy tak długo Węgrzy nie będą zgadzali się na to, żeby jakieś wsparcie finansowe na Ukrainę płynęło. Analogicznie tam się pojawia cała narrację wokół tego, że prezydent zełański chciałby planować ataki na ropociąg przyjaźń, którym płynie ropa na Węgry z Rosji przez Ukrainę, a dzisiaj rano przeczytałem w jednym z mediów akurat, że tanij ropy na Węgrzech nie będzie, dlatego że Chorwacja podnosi opłaty przez ropociąg kadria, a strona ukraińska przez ropociąg przyjaźni, w związku z tym Węgrzy znaleźli się obecnie w takich dość mało przyjaznych, że tak powiem kleszczach, w których nie będzie dało się więcej utrzymywać nawet konkurencyjnie niższych ciut cen za paliwo, bo one eksplodowały pod koniec ubiegłego roku z powodu kryzysu finansowego i też już się nie dał utrzymywać tych cen. Za 5 60 za litr.
Ja z kolei przeczytałam z pana mediach społecznościowych, że Orban Wiktor Orban miał urodziny, jak obchodził, co dostał w prezencie.
OJ, dostał mecz i to jest brzmi zabawnie, ale naprawdę no puszka szalenie na tę okoliczność łłotwa zorganizowała mu mecz.
UEFA mu zorganizowała mu mecz.
Tak tak, to znaczy to brzmi absurdalnie, ale naprawdę tak było, to znaczy było spotkanie i FIFA i UEFA u niego na wzgórzu Zamkowym w kancelarii premiera fotografował się z różnymi piłkarzami. Tam było daj Luis figoby, u którego ja jeszcze pamiętam z piłki na, aczkolwiek na niej niespecjalnie się znam. Natomiast więc, jakby to dostał, no ale sam napisał później, że 60 to jeszcze, ale co to będzie jak będzie 70, więc pytanie czy zupełnie żartując, ale czy to była zapowiedź tego, że jednak przedłuży się okres rządzenia państwem, czy będą jeszcze jakieś inne pomysły?
Natomiast o świata może na urodziny 70. Ten na.
Razie to jeszcze będzie miał mistrzostwa w lekkiej atletyce w Budapeszcie zaraz i jeszcze wpływaniu. W związku z tym, jakby pakiet atrakcji sportowych z okazji urodzin jest dość obszerne, ale faktycznie w niektórych mediach paradiowano m.in. zdjęcia czy grafikę poczty węgierskiej z sześćdziesiątych urodzin Janusza Kadara, gdzie porównywano, jakby podobieństwo tych grafik albo tych postaci. Natomiast faktem jest, że w wielu miejscach, kto mógł to zamieścił zdjęcie z premierem, życząc mu wszystkiego najlepszego.
Wspaniale, to na końca przecież na koniec jeszcze, a może nie na koniec śledzimy te kwestie bardzo polityczne. No i wydaje się, że oprócz tego, że system jest no już bardzo mocno zmieniony w książce pan pisze o tysiącach ustaw, ale rozumiem rzeczywiście książka wyszła kilka miesięcy temu, więc tych zmian systemowych jest dużo więcej, ale też cieszę się popularnością Wiktor Orban, ale jak rozumiem, nie grupy nie grupy zawodowej, nauczycieli, którzy dziś protestują. Czy to są duże protesty. Ja rozumiem, to chodzi o płace, to jest dosyć skomplikowane system, ale najbardziej chodzi o czy to jest też głębszego?
Chodzi o płace i tego, żeby powinny być podwyżki dwudziestoprocentowe, które rząd uzależni od tego, czy dostanie pieniądze z krajowego planu odbudowy, których nie ma, bo Węgry nie spełniają kamieni milowych, wszystkich spełniają pojedyncze z 27, które zostały im przedstawione pod.
Koniec oni z tego roku kpo sobie zamierzali s sfinansowanć.
Ma być tak ma być 1 000 000 000 EUR, plus taki program jeszcze 1 operacyjne, a te pieniądze operacyjne też są zawieszone jedyne pieniądze, które płyną teraz na Węgry. To są z funduszy związanych z rolnictwem, natomiast funduszy spójności też są zawieszone, no ale teraz już by, jakby przeszły przez parlament nowelizacja wymiaru sprawiedliwości jako ciekawosttka, tylko dodam, bo to jest dosłownie z dzisiaj, mianowicie nagle się okazało, że będzie wybór nowego przedstawiciela odpowiednika KRS u coś, co wydawało się nieprawdopodobne, dlatego że tam jeszcze zostały co najmniej 4 lata kadencji. W związku z tym widać, że no właśnie albo komisja Europejska postawiła bardzo mocne żądania, albo widać, że te pieniądze unijne są naprawdę bardzo potrzebne.
Że sięmy na tak rząd orbantu.
Mordowani to znaczy skrócenie kadencji.
Obecnej przewodniczącego krajowego biura sądownictwa, to jest z perspektywy funkcjonowania tego systemu. Rewolucja pytania oczywiście, kto jeszcze nim będzie, no ale on będzie wybierany już albo ona zależności od tego, czy będzie to pani czy pan będzie wybierany już wg nowych zasad, więc będzie można w praktyce ocenić, na ile to wszystko będzie funkcjonowało, wydawało się na początku, ponieważ nie było żadnych informacji, żeby będą składane skracane kadencje, że to raczej są zmiany, które będą, ale będą na papierze przez kilka lat. Natomiast teraz faktycznie taka zapowiedź wyboru się pojawi, więc to jest zupełne Novum i faktycznie jedna z takich rzeczy, które mogą zaskoczyć w ostatnich latach wokół Węgier. I tego, co się z nimi dzieje. Natomiast, jakby to wszystko co się dzieje wokół nauczycieli, dzisiaj kilkanaście miast zadeklarowało, że wyjdą i rodzice i uczniowie i nauczyciele w obronie z 1 strony oczywiście płac, ale z drugiej strony statusu nauczyciela nazwijmy to odpowiednikiem karty nauczyciela, a także tego statusu funkcjonariusza publicznego, którego Węgrzy ma, którego nauczyciele mają być pozbawieni ta ustawa nowelizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bo to ono opiekuje się, że tak powiem sektorem edukacji miało miało wejść w życie, ale wczoraj wieczor dyrektorem związek zawodowy nauczycieli podał, że nie wejdzie. No, więc już choćby to jest takim małym sukcesem po stronie tak związkowej jak i nie tyle opozycyjnej, dlatego że protesty cieszą się poparciem też wśród zwolenników Fides u bo jakby pod tym względem nauka nie ma nie przebiega podóg ideoów, że tak powiem podziału.
Czyli w tym sensie to jest jakaś siłapolityczna społeczno polityczna, tak grupa zawodowa nauczycieli.
Nauczyciele za każdym razem, kiedy protestują, a.
Pierwszy wielkie protesty były w 2018 roku. To jest coś, co porusza Węgrów, żeby wyjść na ulicę, natomiast to nie jest coś, co zmienia.
Władzę, natomiast niewątpliwie.
W elektryzuje ludzi, no bo to jest młode pokolenie, spora część z nich później wyjeżdża za granicę i nawet w protestach do komisji Europejskiej węgiersk węgierskie związki zawodowe nauczycieli pisało, że tu nie chodzi o 100 000 nauczycieli, łącznie tylko o dobre 1,5 1 000 000 młodych ludzi, którzy stracą dostęp do odpowiedniej do odpowiedniego poziomu nauki.
Bardzo dziękuję za rozmowę. Słuchali państwo dr. Dominika haja z Instytutu Europy Środkowej i Portalu hu jeszcze tylko dodam, że śledzenie tych perypetii Węgier powiedziałabym w prezydencją jest o tyle inspirująca, że Polska pojawia się w pakiecie dyskutowanym. To znaczy po raz pierwszy Unia Europejska zastanawia się, co robić z państwami, które miałyby przewodzić pracą Unii Europejskiej, no, a właśnie duża część wspólnoty uważa, że nie przestrzegają fundamentalnych wartości ich Węgry są tutaj na pierwszej linii, ale być może i ta dyskusja będzie bardziej dotyczyć Polski. Ta rezolucja dziś była niewiążąca. No ale jak słychać coraz głośniej podnoszone. Czy to pytanie jest dyskutowane, co z tym zrobić w radiu kf informacja świato podg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA