REKLAMA

Sprawność seksualna nie musi iść w parze z płodnością. O przyczynach męskiej niepłodności [GŁOSEM EKSPERTA]

Głosem eksperta
Data emisji:
2023-06-02 05:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
47:31 min.
Udostępnij:

Mężczyźni nie poświęcają dużej uwagi swojemu zdrowiu i niechętnie wykonują badania profilaktyczne. Problemy z płodnością, do niedawna przypisywano niemal wyłącznie kobietom. Tymczasem statystyki pokazują, że czynniki odpowiedzialne za brak rezultatów w staraniach o dziecko równie często mogą leżeć po stronie męskiej. O tym, jak mężczyźni podchodzą do swojej niepłodności Tomasz Kopka rozmawia z dr. Janem Karolem Wolskim, specjalistą urologii (FEBU), andrologiem klinicznym PTA, specjalistą chirurgii dziecięcej oraz urologii dziecięcej. Ekspert wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności i jakie są metody ich leczenia. Z podcastu dowiemy się między innymi także tego, na czym polega badanie andrologiczne, jak wygląda badanie nasienia, kiedy powinno się je wykonać oraz jakie są dalsze kroki gdy parametry okazują się nieprawidłowe. Rozwiń »
Zapraszamy do słuchania!
Partnerem podcastu jest Przychodnia Lekarska nOvum w Warszawie

„Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy, które powstają we współpracy i przy udziale ekspertów naszych partnerów biznesowych, a przygotowywane są przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Głosem eksperta podkast.
Zrealizowany we współpracy z partnerem komercyjnym?
Do wysłuchania podcatu zaprasza przychodnia lekarska Novum w Warszawie.
Dzień dobry, przy mikrofonie Tomasz Kopka, a moim gościem jest pan dr Jan Karol Wolski. Witam serdecznie.
Dzień dobry pan, panie redaktorze, dzień dobry państwu.
Pan doktor jest specjalistą uologii, jest andrologiem klinicznym, a także specjalistą chirurgii dziecięcej oraz urologii dziecięcej i z doktorem wolskim umówiliśmy się dziś Szanowni na rozmowę o męskiej niepłodności, ale chciałbym też w dalszej części tego podkastu, żebyśmy przyjrzeli się procedurze in vitro właśnie z męskiej perspektywy, bo mam takie poczucie, że to są tematy, które generują w mężczyznach bardzo dużo wstydu i że mogą być źródłem bardzo wielu kompleksów. No co finalnie prowadzi do tego, że temat męskiej niepłodności staje się tematem tabu i albo w ogóle o nim nie mówimy albo mówimy zdecydowanie za mało. No i właśnie i chciałbym, jeżeli pan pozwoli na samym początku przenieść się właśnie do pana gabinetu i zapytać, czy ma pan wielu pacjentów? Panie doktorze, czy, bo panuje takie przeświadczenie, że Polacy dowiadują się o tym, kim jest urolog? Czy androlog dopiero w momencie, kiedy jest już naprawdę źle, albo nie ma? Wyjścia?
Dokładnie tak. Ja zawsze czekam na pacjentów, którzy czy mam mężczyzn, którzy przyjdą do mnie, zanim zacznie się problem właśnie po to, żeby zweryfikować swój stan zdrowia. No w tym przypadku stan chłodności jest to o tyle istotne, że niepłodność dotyka w równym procencie lub najczęściej zarówno kobiet jak i mężczyzn jako przyczyny braku dziecka w parze w małżeństwie, stąd też ważna rola. Czy podstawowa rola mężczyzny, żeby też myślał o tym, że on też może być przyczyną braku braku ciąży i dziecka, dlatego bardzo cieszę się, kiedy przychodzi młody mężczyzna, mówi w zasadzie ja jeszcze nie staram się odciążę, ale mam tutaj z żoną partnerką w dla nich chciałbym się zweryfikować, czy nie będzie kłopotów z po rozpoczęciem dziecka.
Czyli takie przypadki też pan odnotowuje tak, kiedy efektywnczne.
Częściej przy czym dotyczy to tych tzw. jako miejskich, jednak, natomiast generalnie rzeczywiście większość to jest tak większość pacjentów, która przychodzi do gabinetu, już z problemem, czyli jest niepłodność. Czy generalnie jest jakaś choroba i ona trwa i dopiero wtedy zaczynamy analizować, co jest przyczyną, jak nazwać tę chorobę w tym przypadku niepłodność męską i jakie podjąć kroki, żeby tę niepłodność zweryfikować rozpoznać leczyć, czyli finalnie umożliwić parze posiadanie dziecka?
No bo w zasadzie to, o czym teraz mówimy, trochę wpisuje się w dyskusję o podejściu mężczyzn do zdrowia i tego, czy się badają. I czy wiemy w ogóle, co kryje się pod hasłem profilaktyka?
Dokładnie i to no takie badania tzw profilaktyczne w niektórych miejscach zatrudnienia są realizowane tam, gdzie są obciążenia zewnętrzne, szkodliwe warunki pracy, ale w większości przypadków jednak jest tak, zwłaszcza w przypadku pracy typu biurowego, a tej takich pracowników czy takich mężczyzn pracujących w ten sposób jest coraz więcej, bo to nie tylko biuro biuro w takim wymiarze potocznie zrozumiałym, ale także praca w domu. Czy też praca przy generalnie szerokim pojęciu, ale pracy praca IT i tam zwykle jest pierwsze badanie na wejściu, a potem długo długowca aż w końcu się zaczyna chorować bądź mieć jakiś inny problem medyczny, także profilaktyka czy prewencja ona jest niezwykle ważna, bo po pierwsze, ułatwia postawienie rozpoznania szybko czy rozpoznania problemu, oczywiście wdrożenia odpowiednich kroków procedur diagnostycznych leczniczych i uzyskanie efektu, czyli wyleczeniu, czy uzyskaniu np. właśnie ciąży i dziecka właśnie bardzo bardzo. My jako polskie Towarzystwo urologiczne czy wszystkim polskie to jest andrologiczne w wymiarze rozrodu, czy też inne Towarzystwa naukowe. Mówimy o tym, że trzeba chodzić do lekarza, nawet jak ci nic nie jest musisz przynajmniej raz w roku przyjść dać się zbadać. No w tym przypadku badanie jest tak jest stricteurologiczne, a więc obejmujące układ moczoowo płciowy, ale też takie badanie internistytyczne ogólnointernistyczne musi być przejazd z na co przekłada i zawsze moim pacjentom to się przekłada po prostu na długość przeżycia osobniczego. Chcemy dłużej żyć, musimy sprawdzać swój stan zdrowia. To nie jest tak, że ewolucja opatrzność ktokolwiek dał nam jakiś bonus na długie życie i możemy sobie robić wszystko, a nie chodzić do do lekarza nie weryfikować swojego stanu zdrowia. To trzeba robić, to trzeba robić i wtedy szybciej wszystkie problemy medyczne są wyłapywane. W tak na fazie mogą być po prostu leczone sku skuteczniej już tutaj może taki mocny przykład z jednej z mojej pracy, czyli pracuje w narodowymi 100 się onnkologii, gdzie są pacjenci z chorobami nowotworowymi. Tutaj ta prewencja, czyli wstępne wstępne chodzenie do lekarza umożliwia rozpoznanie chorób nowotworowych na początku ich rozwoju, czyli leczenie dla pacjenta jest łatwiejsze skuteczniejsze dla nas też jest prostsze do mniej skomplikowanych, musimy używać narzędzi czy terapii.
A zapytałem pana o pacjentów w pana gabinecie, dlatego że obserwuję takie bardzo specyficzne zjawisko, o którym wspomina też w swojej książce zatytułowanej penis, czyli o seksualności mężczyzn, urolog z turla pilskuk, pisząc tak męski organ płciowy jest ponad czasowym źródłem rozkoszy wstydu, ale też i debaty. I tu kolejny cytat można by pomyśleć, że organ, który stał się przedmiotem tak wielkiej uwagi, nie kryje w sobie żadnych tajemnic, wcale tak nie jest wielu chłopców i mężczyzn boryka się z niepewnością lękiem, strachem, że coś z nimi jest nie tak, czyli słowem penis jest tematem powszechnym, ale z drugiej strony jest również źródłem niepewności i lęku. I zastanawiam się z czego to wynika pana zdaniem.
No ja myślę, że generalnie właśnie z podejścia naszego mózgu mówię z naszego, bo też przecież jestem w tej części społeczeństwa mózgu męskiego generalnie do swojej seksualności, ale też swojego ciała i swojej zdrowotności. Wiemy do czego służy prądzie, tak no małego chłopczyka do oddawania moczu potem wchodzić cały złe raseksua, ale gdzieś tam zaczynają się różnego rodzaju choroby. I to to myślę jest taki mechanizm też, w którym pacjenci przychodzą dosyć późno lekarza np. z nowotworami trącia, że wypierają ten problem. To poczucie, że no kiedyś byłem zdrowy sprawny seksualnie. Czy jestem, a nie ma ciążny w małżeństwie czy w parze to nie dlatego, że to ja, bo ja jestem sprawny, no właśnie to jest takie myślenie i określam to myśleniem takim pszenistycznie męskim no przez lata panował taki pogląd. Czy w społeczności męskiej, że skoro jestem sprawny z seksualnie, to znaczy, że na pewno jest na płodny nic bardziej błędnego, od zawsze były problemy z chłodnością. Chociażby tutaj silnimy do do gal Anonima i tym słynnym utworzy o cudownych narodzinach i poczęciu na rodzinach Bolesława krzywu z tego, gdzie Władysław Herman, nasz król przez 20 lat starał się uzyskać ciążę i dzięki temu, co tam napisał galenonim. W końcu pojawił się na świecie Bolesław Krzywousty. Dzisiaj wiemy, że to raczej chyba mało prawdopodobne, że tak było z powodu tylko odwołań do Opatrzności, ale to pomijamy generalnie generalnie to jest tak, że my wypieramy, wiemy mężczyźni w ogóle wybieramy choroby. Tak mamy mamy być twardzi silni skuteczni sprawni seksualnej.
No to chyba jest bardzo mocno powiązane z tą legendarną konstrukcją samca Alfa, czy maczo prawda, czyli z takimi figurami, które gdzieś z automatu nie pozwalają nam o tych problemach dyskutować? No bo przecież tych problemów mieć nie możemy.
Też, ale właśnie walka w grupie, co jest zresztą biologicznie uwarunkowane, bo spójrzmy na brać mniejszych, czyli na zwierzętach jak walczą między sobą, ustalają hierarchię stadzie, to właśnie takie poczucie ułatwiało nam bycie w stadzie wyżej niż w niższej grupie i zajmować lepsze pozycje. Co wiązało się oczywiście z władzą z finansami z pieniędzmi dostępem też do kobiet, oczywiście i to lepszego wyżywienia. Tak zawsze było, ale myślę, że w 20.01. wieku już należy to zmienić absolutnie mężczyzna też choruje, mężczyzna też może mieć słabsze momenty w życiu, ale po to, jesteśmy my lekarze czy też nasi koledzy z kręgu psychologii koleżanki koledzy, żeby wspomagać każdego pacjenta. I już niezależnie od płci zapłacić też nasza tłeć stygmatyzowana, pewnym niezwykle ważnym ważną czcząsteczką, którą produkujemy, czyli testo terenem tak androgenizacja mózgu w okresie czy jak płodowego też narzuca nam pewne takie zachowania wynikającej tylko z naszego rozwoju ewolucyjnego. Czy z naszej biologii i ewolucji gatunku, no ale tak jak powiedziałem, troszkę wcześniej po to, jesteśmy ludźmi myślącymi Homo sapiens, żebyśmy też myśleli o swojej biologii i w inny sposób niż tylko dominacja walka o lepsze przestrzenie władzę, jedzenie samica itd. itd.
tak wokół testosteronu w ogóle narosło mnóstwo mitów.
Tak, to znaczy testoster oczywiście jest niezbędnym, żebyśmy wyglądali jak wyglądali funkcjonowania jak funkcjonowanie, ale też trzeba pamiętać, że ten testosteron w miarę długości życia zaczyna już być słabi czy gorzej produkowany przez jądra i występują niedobory, które absolutnie zmieniają naszą biologię i też aktywność fizyczną pracowniczą seksualną domową. Wszystkie i tutaj pojawia się takie hasło jak terapia uzupełniająca, to jest to sterone, czyli te, które jest już od wielu wielu lat stosowane szeroko na zachód od Odrę re użyckiej u nas wchodzi powoli. Choć, chociaż jak widzę, stwierdzą z zadowoleniem coraz więcej mężczyzn, po czterdziestce przychodzi właśnie, chce się sprawdzić, czy na pewno jeszcze ma dobre re terenu, czy na pewno nie trzeba pomyśleć, może uzupełnieniu, czy nie trzeba też wspomóc jakości życia seksualnego, czyli erekcja, która naturalny sposób się pogarsza w miarę długości życia, ale można tę sytuację przynajmniej zatrzymać, jak nie ich poprawić, czasami nawet znacznie, stosując już szeroko dostępne leki także w Polsce szeroko dostępne. To tak oznacza, że relatywnie taniej można sobie na to pozwolić, bo wydatek kilkunastu nawet złotych na miesiąc nie jest obecnie problemem czy kilkudziesięciu. Mówię o lekach na dysfunkję recyjnej czy zaburzenia lekcji trochę gorszą sytuację mamy z panrogenami, czy wszystkim te tosterone, dlatego że on nadal jest jednak relatywnie drogi, ale też co nie martwi jako lekarza przepisującego, leki coraz drugi dostępny, paradoksalnie kolejne preparaty wypadają z rynku. Na pytanie w stronę firm czy Ministerstwa Zdrowia? Dlaczego, bo pytanie odpowiedź jest taka, że no nie wiemy, firmy przestały produkować fabryki się zepsuły itd. itd. ale to też rzeczywiście temat na osobną debatę, czyli terapia zastępcza czy terapia uzupełniające testą terenem szeroko pojętym tak społecznie społecznie pojęciu.
Tak jakiekolwiek terapie zastępcze mam takie poczucie, że dla niektórych środowisk są bardzo niewygodne, ale omówiliśmy sobie ten tradycyjny model męskości, jak on jest skonstruowany? Jak on wygląda? No i wiadomo, że kojarzy się z siłą i ze sprawnością seksualną. No i oczywiście też jak pan doktor wspomniał z koniecznością przedłużenia rodu i tak się zastanawiam, jak ten model no wciąż bardzo powszechny przecież wpływa na leczenie męskiej niepłodności. Jak wyglądają pana rozmowy z mężczyznami o niepłodności?
Tak, nadal.
Czy są jakieś blokady, czy jest właśnie pewna swoboda otwartość?
Ja już pracuje na polu rozrodu wspomaganego czy niepłodności męskiej już ponad 30 lat. W związku z tym widzę i widzę szczęśliwie. Widzę jestem z tego bardzo dowolną ewolucję w postawie mężczyzn, zwłaszcza te granica dziewięćdziesiątego roku i potem następne lata, czyli, czyli zmiana systemu polityczno gospodarczego spowodowała, że mężczyźni trochę jednak zaczęli inaczej myśleć niż tylko. I tu jest cytat, którego nigdy nie użyą tego słowa, że nie ma ciążyte z wina kobiet, ma słowa wina, oczywiście tylko jest hasło przyczyna, bo to jest medyczne uzasadnienie, dlaczego nie.
Ma tak, bo jeszcze do niedawna dyskusja o niepłodności czy in vitro miała najczęściej twarz kobiety właśnie?
Tak, tak my jako androlodzy walczymy z tym stereotypem i z tym poglądem, że tak jak wcześniej wspomniałem, ewolucja Opatrzności, ktokolwiek równo podzielił przyczyny, czyli przyczyna, czy Ng żeński. Czy to połowie nie odpowiadamy za brak ciąży czy brak dzietności w obrębie małżeństwa pary, ale właśnie ta ewolucja postaw, którą widzę, nadal jest jednak niewystarczająca w moim pojęciu. I to, co też jednak ciągle mnie martwi, że często mężczyźni są zmuszani do tej wizyty andrologicznej do weryfikacji swej płodności przez partnerki. Może to też wynikać z tego, że poczucie czy potrzeba macierzyństwa, pojawia się zdecydowanie wcześniej w sensie metrykalnym u kobiet niż u mężczyzn. Co zresztą widać takich analizach medycznych. Proszę sobie wyobrazić, że obecnie średni wiek średni wiek mężczyzny przystępującego do rozrodu. To jest mniej więcej jako 30.01. 30.02. roku życia ten poziom, czyli dosyć późno wydawałoby się, że ten rozłyd, jakby jest wpisane i chęci posiadania dzieci w naszą psychikę bardzo bardzo szybko bardzo wcześnie powinno się to pojawić mężczyzna bywa zachęcony. Czy to zanimręcz zresztą pożowany, żeby przyjść do gabinetu mądrndrologicznego, bo po pierwsze, no musi powiedzieć, że w swoich kłopotach także w sferze seksualnej, co w grupie wiekowej, a jest to 1 grupa taka relatywnie młoda ambitna też i aktywna pracowniczość seksualnie jest jakimś takim przyznaniem się do pewnego.
Do tej słabości, o której mówiliśmy.
Także badanie andrologiczne jest de facto badanie urologiczne, czyli obejmuje oczywiście ocenę prącia jąder, ale także klucząukowego, który bada się w sposób specyficzny na początku, czyli palcem przez wszystkich Szczecin palcem przez obietnicę za otrzymujemuje pacjentom, że jakbymali. To trzeba i żeby obejrzeć midałki, te ściany gardła i języków wprowadzić patyczek do Jana ustno, żadne dziecko tego nie lubi, że też kobiety mają badanie przez przez pochowę. to To badanie wszystkich to jest elementem medycznym i nie należy tutaj podkładać jakiś swoich emocji. Po prostu jest to zadanie trzeba zbadaćzucząrokowe niezwykle ważny element układu rozrodczego mężczyzny. I tutaj no jeszcze ciągle mężczyźni się no burzą czy denerwują, czy czasami komentują, że takie badanie i wtedy no muszę być tym takim starszym surowym bratem, który powie. Proszę pana, to jest zadanie, które musimy wykonać. Kropka, ma pan to zrobić. Nie ma odwołania pana żona czeka społeczeństwo też czekaże rozwój życie swój problem. Zabieramy się za to badanie czasami muszę tak motywować, może w krótkich żołnierskich słowach, ale to działa i tak jak powiedziałem wcześniej z zadowoleniem obserwuję tę ewolucję postaw, że w wielu mężczyzn przychodzi wcześniej, zanim rozpoczyna starania ociążeniem, żeby właśnie z Riko zweryfikować swój potencjał płodności. Co jest tym takim podstawowym elementem, czy wiedzą do dalszych dywagacji, co zrobić z czynnikiem eskim, czyli mężczyzną, czy kwalifikujemy go jako mężczyznę z obniżoną płodnością niepłodnego czy bezpłodnego i co dalej zrobić, żeby para miała w końcu to uprawnione dziecko.
A czy wielu mężczyzn w Polsce zmaga się z tym problemem z problem niepłodności?
Tak trzeba pamiętać, że to mniej więcej co szósta para ma problem z pozyskaniem ciąży. W ramach takiego spontanicznego nieskrępowanego jakąkolwiek antykoncepcją pożycia, czyli to jest powiedzmy koło 15 16% jeśli z tego weźmiemy, połowa, czyli męski, to mamy do czynienia, że boryka się i to różnie padają statystyki, ale więcej można powiedzieć więcej 400 500 000 mężczyzn w roku ma jakiś problem czy potrzebę zweryfikowania oceny swojej płodności. To jest bardzo dużo, oczywiście duża przyczyna duża część przyczyn, to no takie można powiedzieć proste czy no prostsze tak jak za infekc układu moczowo płciowego na jakieś nieskomplikowane wady typu no tolejka, np. ale są też poważne, oczywiście, jak zaburzenia hormonalne są też poważne jak i zaburzenia genetyczne sytuacji obniżonych parametrów nasienia, nawet do 20% mężczyzn. Ma jakieś mówię jakieś zaburzeń jest bardzo dużo zaburzenia genetyczne, dlatego diagnosty kandrologiczne i to starałem się zawsze mówić i rezydentom z roologii. Czy dyrektor jest cały skomplikowany proces taki logiczny i algorytm postępowania i diagnostycznego leczniczego jest taki sam jak w innych chorobach i zawsze mnie pacjentom niepłodność jest chorobą ma swój numer w katalogu whowskim. I pewnie należy uznać, że niepłodność za jakąś jakąś przypadłością emocjonalną czy przypadłością jakąś karą. No tutaj każdą można karę uznać, znaczy podciągnąć, czy też jakąś skłonnością społeczeństw o charakterze właśnie zachodnioleackim tylko jest to choroba i dotyka na przestrzeni wieków wszystkich. Wszystkie stany wszystkie rasy i jak się właśnie sięgniepęci o nie tylko do władysławarmonacia krzywustego, ale także do innych władców, którzy starali się utrzymać dynastię, że nie zawsze to było proste, ale też no znajdowano inne sposoby rozwiązania w tamtych czasach. Teraz mamy medycyny, mamy sposób egorytnym postępowania terapie, która zaczyna się często regulacji np. usunięcia infekcji czy regulacji nie jestpermatogenenezy. Co jest już znane i stosowane od wielu lat poprzez operacje naprawcze rekonstrukcyjne aż do zabiegów wspomaganego zroddu, gdzie w zasadzie mężczyzna jest już po oczywiście weryfikacji i przygotowaniu dawcą komórek generatywnych, to się pozyskuje w sposób chirurgiczny, po to, żeby przeprowadzić procedurę in vitro.
Panie doktorze, wspomniał pan, że zaburzeń jest bardzo dużo, ale tak jeszcze może dla porządku w zasadzie, jakie są przyczyny męskiej niepłodności?
Jeśli popatrzymy na taką tabelę, którą właśnie mamy od lat w ramach Europejskiej Akademii anddrologii czy Europejskiej toicznego. To może bardzo ważne uwaga dla słuchacze, że wszystkie wytyczne, które są w Europie Europejska Akademia andologii Europejskiej po prosturologiczne. Czy europejskieje Towarzystwo medycyny rozroddriologii. My wszystkie te wytyczne przejęliśmy w całości jako polskie Towarzystwo urologiczne, polskie towarzystwondrologiczne, czyli sposób podejścia leczenie, czyli cały ten proces agnostyczne. Czy dokładnie taki sam jak w Niemczech we Francji czy w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii? I rzeczywiście tak robimy już od lat tych przyczyn jest oczywiście bardzo dużo i można je podzielić na takie 3 grupy pierwsza. To tu właśnie taka grupa o nieznanej przyczyny, czyli mamy obniżoną płodność, robimy cały proces diagnostyczny i nie znajdujemy konkretnej przyczyny, dlaczego mężczyzna ma obniżony parametry nosienia i albo czasami no prawie dobre czy dobre, a nie można nie może uzyskać ciąży w obrębie danej pary czy gdy danego związku, czyli tzw z przyczyny idiopatyczne? I zawsze mówię pacjentom, że idiopatyczne czy nieznane na razie to są na razie w tym roku 2020 trzeci za 5 lat. Być może odkryjemy, że ten procent z 30, czyli co trzeci pacjent nie możemy na podstawie obecnej wiedzy stwierdzi zakwalifikować, co jest przyczyną niepłodności, ale może za parę lat. Co wie wierzę, bo już obserwuje, to z 10% tej diopeetyczna 50 teraz mamy 30, że będzie cały czas się obniżać ten proces druga grupa to zaburzenia anatomiczne. I tutaj na czoło się wysuwają szlaki, bo pluskany roślinnego to jest taka patologia, że mówią z dużym skutem zalega krew wiąże nie płynie zgodnie z ruchem krwi, dlaczego dlatego, że nie może sobie poradzić ten niski punkt ciała w sumie, bo można tak niskim punktem ciała z przesuwaniem krwi w stronę serca, ponieważ brakuje zastawki żyle i należą też laki to zrozumiałe znikają, bo wtedy ten punkt najniższy człowieka staje się właściwie na poziomie serca i krew odpływa, ale jak się pilizuje chory czy mężczyzna, to tak krew zalega i to jest w granicach 15 16%, czyli w tej wliczance, co jest przyczyną następne. To są przyczyny rozwojowe, czyli np. niestąpienie jąra, który jest relatywnie częstą dolegliwością małych chłopców, dlatego też jeśli mamy syna, który był poddany operacji niestąpienia jądra. To jednak musimy wkodować rodzicom, a później już nastolatkowi, bo trzeba obserwować takiego pacjenta do zakończenia pokwitania, że jednak weryfikacja błodności w przyszłości, ale nie już działaniu, że ich walce o ciążę, zanim się właśnie wejdzie w dorosłość, należy tę weryfikację płodności przeprowadzić, czyli wykonać badanie na siebie duża grupa mężczyzn z chorobami nowotworowymi, to z okresu z okresu właśnie dziecięcego czy około pokwitarnia wagę, ale też tak grupa mężczyzn, młodych, którzy chorują na raka jąder czy raka? To oczywiście umowne słowo, ale generalnie nowotwory jąder są różnego pochodzenia, dlaczego mówię o tych nowotworach i one no nowotwory wychodzące z komórek rozrodczy, wrze czy generalnie nowotwory jąder są najczęstszym. Jest to najczęstszy nowotwór w tym okresie największe aktywności zawodowej, czyli młodzi mężczyźni między 20 40 i nie tylko chorobotwórzość, ale także śmiertelność powodującą największą śmiertelność i oczywiście okalczającą i szkodzi o to takie poczuciem męskości też poczucie poczucie aktywność by dobrej aktywności seksualnej i rozrodu. Także ta akcja, którą od wielu lat już prowadzimy też jako polskie towarzystwurologiczno andrologiczne, ale także ze wsparciem społecznym, mianowicie akcjavenber, czyli, czyli listopadzie, żeby jednak każdy młodym.
Zachęcić mężczyzn do badań.
Tak krytycznie spojrzał na swoje jądra i poszedł się dać zweryfikować, bo to w sumie jest no 1,5 1000 przypadków rocznie. Czy co najmniej tak, czyli duża grupa ta liczba chorych wzrasta, ponieważ wszystkie tzw uszkaadzacze endokrynne hormonalne, które są środowisko wszędzie tak do plastiki, oczywiście używki wszystkie węglowodory nasycone promują nowotwory. Tak tego typu i dlatego też liczba chorych na nowotwory jądy stopniowo stopniowo wzrasta, stąd też właśnie taka autoocena taki krytyczne spojrzenie na swoje jądra weryfikacja. I zachęcamy tutaj, żeby to wykonać raz na 4 tygodnie taką samoocenę, a przynajmniej raz w roku pójść do urologa i dać się czy androloga i dać się po prostu zbadać, żeby mieć tę pewność, że wszystko jest okej, bo nowotwory jąder zaburzają SP permatogennezę czy produkcję plemników. I oczywiście przekładają się wprost sposób na na niepłodność, czy też wręcz na bezpłodność mam taki chorych, którzy mieli całkiem dobrą chłodność, nagle ta płodność czy badanie na silnie pogarsza. I niestety w jakimś procencie okazuje się, że rozwija się nowotwór w jądrach, także właśnie płodność seksualność badanie nasienia. To są takie czułe czułe i też informatywne elementy, które mogą zachęcić, żeby pacjent szybko przed lekarza z kolei dla nas lekarzy informacja, że jednak musimy zatrzymać tego chorego. I mówiąc tak wprost pochylić nad nimi dokładnie zbadać, co się dzieje, że młodego mężczyzn nagle ta płodność się pogarsza.
No właśnie, i panie doktorze, to może teraz w ramach takiego drogowskazu dla naszych słuchaczy powiedzmy, jak tę męską niepłodność wykryć, bo jak rozumiem, trafiamy najpierw do gabinetu androloga. No i co dalej jak wygląda to leczenie?
Tak, czyli jest proces diagnostyczny polegający na zbadaniu zebraniu wywiadu choroby wieku dziecięcego, o czym wspomniałem wcześniej mają bezpośredni wpływ na płodność przyszłości, także trzeba to dokładnie spnetrować ten o czas życia warun pracy używki, system w ogóle życia czy jakość życia brak ruchu. Czy właśnie sport, to wszystko jest ważne i to wszystko wpływa na tzw. ogólną biologiczn człowieka co z kolei przekłada się na jego osobniczą płodność. Potem jest badanie fizykalne. No musimy zweryfikować czy rozwój zewnętrznych narządów płciowych, ale także, o czym mówiłem, wcześniej prostaty, jest prawidłowy, no bo wszyscy intuicyjnie rozumiemy, że zły rozwój prącia wszystkich zły rozwój jąder. Czy mało objętość gonat jednak promuje jakąś dysfunkcję w tym zakresie i najczęściej mężczyźni z małymi Konami mają niższe parametry czy złe parametry nasinia. W związku z tym ich płodność jest oczywiście obniżona, ale o tym czy mężczyzna jest płodna w zasadzie, jaki jest jego potencjał płodności, osobniczy potencjał płodności określa badanie nasinia, dlatego to badanie nasinia, musi mieć też warunki spełniać warunki wykonania. Nie może to być nasienie, które jest pozyskiwane dzień po wytrysku, jest ten przedział minimum 2 pełne doby do tygodnia, czyli statystycznie czy mężczyzna odda próbka nasinia 3 dniowetrysku czy 5 dni po wytrysku. To obie próbki określają prawidłowo jego potencjał płodności muszą być, co najmniej 2 badania nasinia, żeby, żeby w odsępie czasu miesiąc no genialnie by było idealnie by było, żeby mając wiedzę o spermatogennezie, która trwa mniej więcej około 3 miesięcy. To wykonywać te badania jedno teraz, a drugie za 3 miesiące, ale w medycynie czy generalnie w chorobach w problemie rozwiązywaniu jest zawsze taki ważne. Ważne hasło nigdy nie ma czasu, że wszyscy oczekują, że będzie to sprawnie z obu stron tak zarówno pacjenci oczekują od nas, że sprawnie pokierujemy diagnostyką i leczeniem. Tak samo my oczek. Wiem, że pacjenci będą poddadzą się tej temu rytmowi, w związku z tym to drugie badanie nasienia można już wykonać po miesiącu. Jeśli ono jest prawidłowe, to uznajemy, że potencjał chłodności osobni czy potencjał płodności danego mężczyzny jest spełnia kryteria populacyjnie czy gatunkowej poprawności, jeśli jest nieprawidłowy, wtedy zaczyna się już diagnostyka, więc profil hormonaty hormonów, które biorą udział czy regulują spermatogenonezy, jest bardzo dużo, to nie tylko testosterona, także oczywiście hormony przysaki hormony tarczycy, hormony nadnerczy, także badanie ultrasmograficzne układu moczowo płciowego, gdzie wykrywamy wady, które zaburzają płodność takie jak no właśnie zielaki pobrluka nasiennego. Co jest potwierdzenie badania klinicznego, torbiele w obrębie gruczoło krokowego, torbiele w obrębie najędrza, czy też zaburzenie struktury tkanki jądrowej. I jeśli te parametry nasienia są bardzo niskie, już nawet poniżej 5 000 000 mniejtrze, a norma jest obecnie 16 no w miltrze. To rozważamy jednak badania genetyczne, tak jak powiedziałem do 20% mężczyzn niepłodnością i gorsze parametry nasienia to liczba czy ten procent rośnie. Ma jaki może mieć jakieś zaburzenia genetyczne, niektóre zaburzenia genetyczne niestety dyskwalifikują z rozrodą i można to przełożyć czy wytłumaczyć w ten sposób, że jest to po prostu ciągle jesteśmy częścią biologii. Jesteśmy częścią, no jesteśmy gatunkiem, który funkcjonuje w jakiś ekologii, ale też ewoluujemy cały czas i jest to po prostu do selekcjaturalna, tak jak zresztą w innych grupach czy ssaków czy zwierząt. No też tam nie wszystkie zwierzęta przedłużają gatunki, także gdzieś tam jest ten jednak bolesny bolesny moment dowiedzenia się, że tutaj uwarunkowania enetyczne już pomia anatomiczne. Czy, ale wszystkim enetyczne uniemożliwiają włączenie danego mężczyzny do do procesu rozrodu wspomaganego.
Panie doktorze, bo mówimy tutaj o leczeniu, bardzo skrupulatnie za co dziękuję, natomiast chciałbym, żeby to jednoznacznie wybrzmiało problem niepłodności jest w ogóle stanem odwracalnym. Prawda.
Tak niepłodność jest chorobą i to jest, którą możemy leczyć, natomiast ten stan taki definitywny, że nie możemy wejść do rozrodu. Czy dany mężczyzna nie może wejść do rozrodu, nazwa się bezpłodnością jest stanem ostatecznym, aczkolwiek ten procent czy obecnie mężczyzn, których uznajemy za bezpłodnych, no zdecydowanie się zmniejszył dzięki właśnie wprowadzeniu te w siedemdziesiątym ósmym o tym dziewięćdziesiątym drugim roku technik wspomaganego rozrodu, zwłaszcza tej drugiej i dziewięćdziesiątego drugiego, czy jawi fikcji, która no ma już swoje kolejne tam mutacje rozwojowe i jest coraz bardziej doskonała także mężczyźni. No mocno ograniczony chłodnością mogą być włączeni do rozrodu. Mój taki sztandarowy pacjent, którego też mówię na wykładach, że miałem takiego pacjenta, którego w wyniku biopsji, aby jąder, a biosjują ją wykonujemy wtedy, kiedy nie ma plemmiku w nasieeniu w wyniku biopssiji znaleźliśmy 4 pleniki i z tych 4 pleników był przeprowadzany zużyciem tych 4 pleników był przeprowadzone zabieg in vitro plus in vitro urodziło się dzieciątko, czyli to świadczy o tym, że no walczymy do końca. Nie podajemy się zawsze dajemy jakąś perspektywę. Czy przedstawiamy plan, co możemy jeszcze zrobić udanego mężczyzny, mimo no skrajnie ograniczonej płodności, także ten ta grupa no bezpłodnych, czyli już na dzień dzisiejszy tzw, czyli teraz nie możemy zaproponować już niestety niczego poza rozważeniem dawstwa czy adopcji dziecka dawstwa nasienia. No to jest bardzo bardzo w sumie mała grupa. Na.
Szczęście no właśnie, ale wspomniał pan o in vitro i czy w momencie, kiedy leczeniem leczenie niepłodności nie dajeowalających efektów? No to właśnie czy to już jest wtedy czas na rozmowy o in vitro? Jeśli chodzi o czynnik męskim?
Tak, generalnie już od lat, a przynajmniej w nową panuje zasada czy reguła, którą mocno wprowadzili mocno się, trzymam, że czas prokreacyjne jest bezcenny, czyli wszystkie działania, które wykonujemy z pacjentami. Z parą, są maksymalnie skoncentrowane zagęszczone, są maksymalnie efektywne, także ten to hasło i że trzeba rozważyćikro pojawia się relatywnie wcześnie, czyli jeśli wiemy na podstawie diagnostyki, czyli właśnie badania klinicznego utrasonografii, rezonansu magnetycznego, który wprowadzamy obecnie już szerokim tutaj w szerokich miejscach w wielu miejscach badań hormonalnych terapii hormonalnej badań genetycznych. Jeśli uznajemy, że leczenie no nie ma sensu po prostu nie uzyskamy poprawy tak, żeby uzyskać ciążę zaproponowane uzyskanie ciąży. Albo.
Może być długotrwały. Panie doktorze, prawda, bo zastanawia się o ten proces leczenia niepłodności męskiej może trwać, czy to w ogóle jest trudne do oszacowania?
Przyjęto w Europejskiej Akademii andologii. My też powiedziałem, tamtejsze zasady reguły są przyjmowano z całości czy najwyżej 2 takie cykle sppermatogenenezy mężczyzna podlega leczeniu. I jeśli już nawet w połowie pierwszego, czy po pierwsze, ma, więc rzecz po 3 miesiącach. Ja widzę, że nie ma widzimy, że nie ma efektów, to jednak już przechodzimy na etapie in vitro, bo przypominam nas jeszcze czas prokreacyjny jest najdroższy nigdy do tego nie można odwrócić boleśnieniejszy. Ta utrata czasprokaacyjnego jest boleśniejsza dla kobiet. No biologia jest trochę inna niż nasza my, jakby naszą ojcostwo czy tam poczęcie możemy jednak przedłużyć w czasie i tzw pocie w wymiarze późnego ojcostwa, które jest już relatywnie częste także w Polsce, a więc 50 plus mężczyzna to jest jego czasami nawet pierwszy związek nadal jest to możliwe przy pomocy medycznego wspomagania, chociaż nie zawsze na szczęście, ale u kobiet nie ten czas biologiczny jest bardzo ważne i nie możemy tego czasu zabierać, czyli jeśli ja widzę, że nie ma efektu w leczeniu, to nie przedłużamy go niepotrzebnie. Mówimy, że jest metoda, która jest lepsza szybsza skuteczniejsza uzyskaniu ciąży i urodzeniu uprawnionego dziecka, czyli metodę zawodnienia pozaustrojowego.
Myślę, że nie ma w Polsce osoby, która by nie słyszała o terminie in vitro, chociażby ze względu na rozmaite dyskusje polityczno społeczne, ale proszę, żeby pan jeszcze jako preludium do tego naszego kolejnego tematu wyjaśnić, co się kryje w ogóle pod tym terminem?
Tak hasło in vitro to jest generalnie pojęcie biologiczno przyrodnicze, bo oznacza, że coś się odbywa jakiś proces biologiczny nie w organizmie, tylko w laboratorium dokładnie w tle in vitro. Oznacza dokładnie w szkle, a dokładnie historycznie oznaczało to używanie różnych takich płytek Petriego, np. do przeprowadzenia różnych biologicznych eksperymentów, no ale lata temu. Czy jak powiedziałem, siedemdziesiątym ósmym roku grupa, czyli educji i steptę postanowili przeprowadzić taką procedurę zapłodnienia poza ustrojem człowieka zużyciem, komu regeneratywnych mężczyzn i kobiety, czyli nastąpiło połączenie w szkle, chociaż to już nie przypomina tych płytek petiego. Ewolucja tych urządzeń narzędzi poszła tak daleko, że to już jest prawdziwy kosmos, ale generalnie chodzi o to, że poza ustrojem łączymy 2 komórki generatywne odbywa się proces rozwoju zarodka i następnie te zarodki są wprowadzane z powrotem do jamy macicy. I rozróżniamy 2 typy takie podstawowe in vitro, czyli to klasyczne właśnie eduacji stepto z siedemdziesiątego ósmego roku, kiedy wypreparowanymi plemnikami znosienia partnera czy męża pokrywamy komórki komórki jajowe pobrane od kobiety dziewięćdziesiątym drugim roku dżan Piero palarmo przeprowadził procedurę, że pobrał 1 komórkę generatywną, czyli komkę jaową oraz wyizolował znosienia. No besto w dbest, jak mówimy plemnik i przy pomocy takiej mikroigiełki wstrzygnął go do środka, czyli to jest docytop plazmatyczne, podanie plemnika. I to się nazywa w skrócie i wie w x i to rzeczywiście prawdziwy przełom to prawdziwy przełom, zwłaszcza dla czynnika męskiego, bo tę metodę klasyczną. to klasyczną. to To przede wszystkim wymyślono w stosunku do czynnikarzyńskiego, czyli niedroży się ją wodowa, problemy sufacjąttt ceter, ale przy sprawnym czy dobrym reaty niedobrręczeniuu męskim, czyli nasieniu. Natomiast to iv fixi alarm wymyślił, czy przeprowadził przy skrajnie złych parametrach nasienia, czyli tu jest właśnie otworzyła się w dziewięćdziesiątym drugim roku przestrzeń dla tych mężczyzn, którzy mają mimo leczenia czy samoistnie też próby podejmowane leczenia poprawy jakości nasienia, ale ciągle to nosienie jest niedoskonałe. To dla nich jest wstrząsa, żeby zostać ojca i tę procedurę również ip fikcji przeprowadza się w takich specjalnych szklanych płytkach, gdzie mikro manipulatorem się podaje pleni czy wtrzykuje do komórki jajowej, następnie hoduje się zarodki. No i proces dalszym już podobne w tym klasyrzy ma iwie podaje się zarodek do ja macicy, oczywiście tutaj ogromna rola przygotowania kobiety przygotowania macicy śluzówki. To już jest z pewnością jest pole do wykładu dla ginekologa. Ja tylko tutaj muszę powiedzieć, czy współpracujemy z ginekologami, to nie jest tak, że, że to in vitro, jakby osobno jest ginekoologii i w zasadzie.
Współpraca zespołowa na pewnych obradach?
Tak musimy tutaj współpraca zespołowo zresztą i tak jest znowum ta idea powstania Novum i wielu współpraca wielu specjalistów, bo tam nie tylko są gineneklozji. Czy ja jako androlog czy urolog, ale teżnddoklinolodzy interniści genetycy i wielu innych specjalistów lekarzy, dopiero wtedy jest ten sukces, dopiero wtedy można powiedzieć, że właśnie nasz poziom skuteczności procedur jest porównywalny z procedurami i w krajach zachodnich. Co możemy łatwo sprawdzić, ponieważ nasz ośrodek raportuje od lat do tej Europejskiej organizacji, czyli SZ re Europejskiego Towarzystwa ludzkiego rozrodu imbriologii. Nasze wyniki jesteśmy zawsze umieszczani w statystyce relatywnie wysoko, czyli skutecznie.
Panie doktorze, moje kolejne pytanie może wydać się pytaniem trochę naiwnym, ale jeżeli ma rozwiać jakiekolwiek wątpliwości naszych słuchaczy, to niech padnie? Czy jest to procedura w zupełności bezpieczna i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia dla organizmu?
Prawidłowo przeprowadzona oczywiście nie, a to prawidłowe przeprowadzenie. Jak to zrobić, jakie leki zastosować jakichś stężonych etcpera, wynika z procesów diagnostycznych, czyli mamy akurat postępowania, jeśli trzymamy się go tak jak powinniśmy, czyli ściśle zarówno po stronie czynnika męskiego jak i żeńskiego. To sama procedura jest oczywiście obciążeniem głównie dla kobiety, ale, ale jest obciążenie kontrolowanym, nie stanowi uszkodzenia czy traumy dla zdrowia. No w tym przypadku oczywiście kobiety przede wszystkim, ale też co więcej sieci, które rodzą się w wyniku przeprowadzenia takiej procedury, są absolutnie prawidłowe. No nie można powiedzieć, że są jakieś inne, co zresztą pamiętamy z mediów tak jakieś fantasmgorie to już to już spuszczamy zasłony Głosierdzia. re.No te festiwal absurdów. Tak absolutnie są prawidłowe i funkcjonują świetnie w społeczeństwie i co więcej większość tych dzieci już mamy grupę dzieci, które są w okresie rozrodczym, nie muszą dziedziczyć problemu niepłodności swoich rodziców. To jest bardzo ważne i w związku z tym trzeba mocno tutaj szanownym słuchaczom powiedzieć, że procedura jest absolutnie bezpieczna. Przede wszystkim jest właśnie kontrolowana, ale co więcej i co ja obserwuję swoich pacjentów, pierwsze podejście do in vitro, a potem po paru latach przychodzi mężczyzna, że właśnie chce się sprawdzić czy zweryfikować, bo właśnie jest ten rok i mówi, ale doktorze, mam świetną informację, bo właśnie w międzyczasie urodziła się nam dziecko urodziło się nam dziecko poczęte w sposób naturalny. Czy przez stosunek i w jaki z tego jest wniosek, że właśnie wszystkie procedury poprawy jakości biologicznej dziennikarzzyńskiego myskiego czy kobiety mężczyzny także no może tak technicznie to zabrzmi, ale takie przetrenowaniu hormonalne układu rozrodczego z jednej z/2 strony powoduje, że on, że te fizjologicznie się normalizuje ten układ rozrodczy i że dochodzi do poczęć naturalnych i tych par mamy. No znaczącą liczbę, które najpierw in vitro, a potem są poczęcia i naturalne rodzą się prawidłowe zdrowe dzieci.
Tak teraz myślę, czy wielu mężczyzn w Polsce decyduje się na in vitro? Czy właśnie można tym polu wciąż działają te klisze, o których powiedzieliśmy i te teorie sprzeczne z nauką i z medycyną rozsiewane przez niektórych polityków czy publicystów?
Jeszcze nadal tak jeszcze nadal tak myślę, że tutaj, jakby przyczyn jest dużo nie tylko aktualna informacja tak z szeroko pojętych mediów, ale wszystkim brak wychowania seksualnego. To walczymy o to już jako polskie toezuurologiczne, polskie Towarzystwo andrologiczne. Czy też jestem chirurgiemurologią dziecięcym jako Towarzystwa dziecięce, że trzeba mówić nasze bioologii i rozwoju seksualnem o seksualności. Jak tu się dzieje, że są dzieci, kiedy właśnie wiedzieć, że o muszę pójść do lekarza, żeby się zweryfikować albo okej 3 cykle nie ma ciąży. To jednak coś trzeba pomyśleć, czyli taka głęboko pojęta i szeroko pojęta oświata seksualna no musi być i dzięki temu na pewno tak jak za granicą. To poczucie czy to spojrzenie na rozród wspomagane zdecydowanie się zmienia. No mam i kontakty i nawet bardziej osobiste wiadomości ze strony społecznej zachodnich, że tam no wszyscy mówią o tym otwarcie ich się nie wstydzi tego, że właśnie ma problemy z płodnością, że idzie leczyć, bo niepłodność jest chorobą. No jeśli ktoś by się wstydził chodzić do kardiologa, ma chorobę czy nadciśnienie. No to powiemy, że no ktoś jest po prostu nierozsądne i jak nie będzie chodził, to przyszłą, że za chwilę podobnie z niepłodnością, bo tutaj jeszcze bardzo ważna bardzo ważna informacja, żeby przy okazji diagnostyki niepłodności. No rozpoznajemy wiele różnych nieprawidłowości u człowieka. No ja u mężczyzny, które leczymy i to leczenie np. jakieś dyshrmonozy nowotwory jąder we wczesnej fazie czy inne patologie związane z prostatą. Czy jeśli badamy, wykonujemy uszgie, to USG układu moczowo płciowe, a więc nerki pęcherz mamy dokładny, no ja ma brszna, mamy dokładny wygląd w człowieka wychodzi duże nieprawidłowości, które można leczyć wstępnej fazie, czyli daną do tego pacjenta kardiologicznego. Dajemy leczenie i też wydłużamy życie naszym pacjentom. Ten wspomniany wcześniej problem z testosterone, czyli niedobory testosteru, to jest całkiem duża grupa popul populacja młodych mężczyzn, która wymaga już wcześniej wdrożenia zastępczej terapii czy uzupełniającej terapii. Lepiej powiedzieć te stostanowej będzie lepiej funkcjonować i społecznie i ich organizm będzie młodszy będą dłużejszyć.
Tak pomyślałem, panie doktorze, że może na koniec poproszę pana o to, żeby zachęcił pan naszych słuchaczek, którzy zmagają się z tą chorobą z niepłodnością do tego, aby postawili pierwszy krok na ścieżce leczenia.
Nie bój się pójść do lekarza, nie bój się mówić o problemach po to, jesteśmy, żeby pomoc wczesna diagnostyka wczesne rozpoczęcie terapii czy pomocy pozwoli na uzyskanie sukcesu, czyli w tym przypadku upragnionego dziecka, poczucie wstydu w ogóle nie powinno istnieć. I powinno tutaj naczelną zasadą jest poczucie takiego zadania. Musimy to zrobić i potrafimy to zrobić zapraszam do nas zapraszam do każdego ośrodka wspomaganego rozrodu. My wszystkich pacjentów wysługujemy bardzo dokładnie i jeszcze raz przypominam diagnozujemy i leczymy wg takich samych standardów, jakie są za odrębny są Łużycką, czyli tam na Zachodzie, bo przyjeź mnie w całości.
Bardzo dziękuję. Moimi państwa gościem był pan dr Jan Karol Wolski, specjalista uologii, androlog kliniczny, a także specjalista chirurgii dziecięcej oraz urologii dziecięcej. Bardzo dziękuję, panie doktorze.
Bardzo dziękuję, panie redaktorze, bardzo dziękuję państwu. I nie bójmy się zapraszam do lekarza.
I ja pod tym się podpisuję nazywam się Tomasz Kopka do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GŁOSEM EKSPERTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA