REKLAMA

Skrajna prawica atakuje, państwo nie reaguje. Co robić?

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-01 15:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:10 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Lichnerowicz w światopodglądzie łączymy się teraz z prof. Elżbietą Korolczuk. Dzień dobry, dzień dobry prof. Korolczuk jest socjoloszką związaną z uniwersytetem warszawskim uniwersytetem też soder tornz jest też autorką m.in. książki, kto się boi gender, prawica populizm i femnistyczne strategie oporu. Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia, bo wydaje mi się, ale to zapytam o to prof. Korolczuk i do państwa refleksji pytanie, że na chwilę trzeba by się było zatrzymać i zastanowić, co zrobić po tym, doświadczeniu doświadczeniu ataku przez posła Grzegorza Brauna, który zaatakował przerwał wykład prof. Jana Grabowskiego, czyli badacza Holokaustu nie tylko przerwał, ale użył przemocy, ponieważ wyrwał ze stojakami mikrofon, demolował sprzęt, nagłaśniający lżył ludzi, którzy byli w pomieszczeniu. Wykład odbywał się w niemieckim Instytucie historycznym w Warszawie, no i zaraz pewnie możemy omówić. To bardziej dokładnie w dużej mierze ze względu na strach przed immunitetem posła Brauna. No policja nie była gotowa zareagować, ochrona też nie za bardzo a, a świadkowie tego profesorowie i profesorki i inni, którzy słuchali wykładu. No i jedyne co w tamtym momencie widzieli, że mogli zrobić, no to było próba wykrzyczenia go z budynku, a przed budynkiem była grupa z kolei związana z Robertem bąkiewiczem. Grupa no skrajnie prawicowa no i ten moment wydaje mi się dosyć ważny, dlatego że wyszła wyszedł braunn jego zwolennicy po raz kolejny z poczuciem triumfu. To nie jest zresztą w ostatnich miesiącach pierwsze zerwane spotkania były też zerwane spotkania przez skrajną prawicę z pisarką ukraińską Oksaną za burszko, no, a cała wielu ludzi, których czytam i słyszę z poczuciem bezsilności, ale też strachu np. badacze Holokaustu. No wydaje się, że mają powody by się obawiać i o tych obawach mówią jest oczywiście obawa autocenzurek. To będzie chciał organizować spotkania, które no właśnie wywołują niechęć skrajnej prawicy, więc pierwsze pytanie nie wiem, jak jak pani myśli o tym wyciąganiu jakiegoś. No nie wiem z tego doświadczenia jakiś wniosków, co by pani powiedziała w tym momencie.
Ale tutaj mamy 2 rzeczy, bo z 1 strony jest oczywiście poseł Braun, które od wielu już lat uprawia. Powiedziałabym, no politykę w taki sposób, który właśnie polega na stosowaniu przemocy, próbach cenzury, różnych wystąpień angażowania się w różne działania, które są albo na granicy prawa, albo przekraczają prawo. I oczywiście wszystko to służy mu do tego, żeby pokazać siebie jako ofiary cenzury, podczas gdy tak naprawdę on się staje tą żelazną ręką cenzury faszystowskiej, ale oczywiście wiadomo, że to, na czym mu zależy i tak jak w przypadku poprzednich tego typu sytuacji to jest właśnie nagranie jakiś sytuacji, w której w, której on może pokazać, że to on jest atakowany albo on jest fizycznie usuwany itd. itd.
jeżeli to jest u spektaklu, które będzie się niósł.
W światnie, czyli to jest taka klasyczna strategia skrajnej prawicy, pokazanie, że to oni są ofiarami fizycznej przemocy ze strony najlepiej w lewicy oczywiście albo w ogóle państwa z wytwarzanie takiej sytuacji, które dochodzi do fizycznej konfrontacji itd. czyli to jest sytuacja, która później ma oczywiście służyć temu, żeby zebrać więcej pieniędzy, zebrać więcej więcej wsparcia od osób, które się dadzą na to nabrać, więc wydaje mi się, że osoba, bo nabrauna jest tutaj dosyć specyficznym przykładem takiej strategii politycznej, która nie jest ani specyficzna dla Polski, ani ani niestety jakoś mało popularna. Natomiast druga kwestia to jest kwestia tego, co się dzieje w momencie, kiedy państwo, któremu monopol na stosowanie przemocy bardzo konkretnych powodów przestaje tą przemoc czy przymus stosować w przypadku ludzi, którzy są agresywni, którzy atakują kogoś. Tak tak jak się stało tutaj w tym przypadku i to jest bardzo niebezpieczna, sytuacja, to znaczy sytuacja, w której to indywidualnie obywatele mają przejąć odpowiedzialność za no niedopuszczenie do ataku czy za sytuację, w której trzeba przeciwdziałać cenzurze polegającej na zniszczeniu. W ogóle miejsca, w której ma się odbywać spotkanie, no i to jest właśnie sytuacja, w której mamy do czynienia z państwem, w której się faszyzuje, to znaczy państwem, w którym osoby odpowiedzialne za politykę edukacyjną za policję za prokuraturę za służby przestają pełnić swoje funkcje na rzecz obywateli. Czy obywatele tylko zaczynają wykorzystywać swoją pozycję i swoją władzę po to, żeby po prostu utrzymać się przy władzy. I to jest właśnie autorytaryzm.
No właśnie, bo policjanci no można tutaj spekulować różne spekulacje, czy po prostu się obawiali właśnie na początku było ich mało, a potem, jednakże ma immunitet, jakie są granice prawnicy, mówią, że jednak był w trakcie popełniania przestępstw. I można było go zatrzymać, ale to, co mnie uderzyło, to jednak jest to poczucie ogólne bezsilności, co można zrobić, to jest czasami przed takimi spotkaniami, które prawica skrajna zamierza zaatakować. No wiadomo tego tak można się spodziewać na kilka dni wcześniej, bo po prostu się w mediach społecznościowych mobilizują. No i ja zaczęłam się zastanawiać, czy to nie jest moment instytucje byśmy wszyscy zastanowili się jak się na takie sytuacje przygotowywać bronić czy po prostu przygotowywać?
Moim zdaniem. To jest kwestia bardzo różnych strategii w przypadku różnych grup są grupy takie jak Antifa czy komitetanty faszystowskie, które rzeczywiście po prostu są w stanie, jakby fizycznie np. obroni czy zablokować wejście do budynku czy na spotkanie osobom, które o, których wiadomo, że będą stosować przemoc i o których wiadomo, że nie przychodzą tutaj, żeby dyskutować czy wymieniać poglądami, tylko po to, żeby wykorzystać swoją pozycję do tego, żeby nie dopuścić. W ogóle do dyskusji, czy w jakiś sposób stosować przemoc?
Stąd nagrać i ogłosić triumf dokładnie w świecie.
Tak, ale myślę sobie, że w takiej sytuacji, jakby takie strategie wspólnotowe są i właściwe i jakby mają swoją tradycje, przy czym oczywiście one po pierwsze, wymagają ogromnej odwagi. I powiedziałabym wielkiej wielkiego zaangażowania, pamiętamy sytuację kobiet na moście, które stanęły naprzeciwko marszu tzw zwanej tzw. marszu niepodległości, bo niepodległością tam zawiera chyba jednak nie ma wspólnego w praktyce, a i, jakby koszty tego różne i związane z fizycznym zagrożeniem i z emocjonalną, jakby sytuacją, z którą kobiety musiały się spotkać. I oczywiście różne szykany ze strony i aktywistów prawicowych i policji, jakby to ogromny koszt tak jakby to jest oczywiste, że nie każdy z nas może być zawsze bohaterem, ale takie strategie istnieją, czasami być może, jakby warto się przygotować, ale to wymaga z kolei współpracy pomiędzy np. środowiskiem akademickim większej niż do tej pory, a ruchami społecznymi czy organizacjami społecznymi, to znaczy myślę sobie, że część środowiska akademickiego wciąż funkcjonuje w takim przekonaniu, że jeżeli my będziemy trzymać się fałszywie pojętego obiektywizmu, jeżeli będziemy udawać, że nic się nie dzieje i robić swoje. To być może unikniemy konfrontacji, albo unikniemy ataku, no, jakby to tak nie działa, znaczy właśnie sytuacja, w której w, której przestajemy zajmować się pewnymi tematami, albo nie organizujemy debaty publiczne na jakieś tematy, albo wycofujemy się z jakiegoś rodzaju zaangażowania, bo one może być problematyczne, bo może sprawić, że jesteśmy obiektem ataku jest triumf faszyzmu, mówiąc krótko, więc myślę, że takie strategie mają krótkie nogi, ale skądinąd widać też, że duża część środowiska jest gotowa dla zaangażowania. Pokazała to chociażby sytuacja profesor angielking, kiedy no tysiące osób podpisało z różnych uniwersytetów, listy protestacyjne, mimo tego, że oczywiście pan minister Czarnek zapowiadał jak w sześćdziesiątym ósmym zupełnie, że oto będą te osoby sprawdzone. Nie wiem, może inwigilowane. No w każdym razie będzie im się ministerstwo przyglądało dokładnie.
Rozumiem, że to jest jakaś, bo to oczywiście szczegóły, bo konkretnie jak sobie radzić, to jest to jest wielkie pytanie i wielkie wyzwanie, ale też są doświadczenia z różnych krajów, na różnego rodzaju też happeningi i akcje artystyczne czy różnego rodzaju. No bo właśnie się zastanawiam, na ile spodziewa się pani, że takiej też przemocy takich napięć ataków może być więcej i na ile jest to moment, w którym to jest coś, o czym powinniśmy rozmawiać i zacząć się zastanawiać, czy jednak no jest poseł brany i na szczęście jest on 1 nie nie jest 1. Ja wszystkich nazwisk, bo zabrakłoby nam czasu, ale bardzo wyraźnie widać w ostatnich latach nasilenie się przemocy, dlatego właśnie, że państwo nie reaguje, dlatego że ludzie, którzy stosują tą przemoc, są często bezkarni, dlatego że są w stanie być. Znaczy korzystać z ochrony państwa, mimo tego, że łamią prawo i łamią zasady, które, które obowiązują np. posłów czy czasami też i posłanki, więc ja tutaj widzę raczej nasilenie się takich tendencji i to nie dotyczy tylko Polski, bo ostatnio rozmawiałam z profesorką z Węgier, gdzie też zorganizowano spotkanie akurat na temat na tematy związane z płciono seksualnością, czyli oczywiście dżender stadis, straszny dżender. I prawica węgierska zapowiedziała, że uda się na to spotkanie po to, żeby je właśnie zakłócić. No i to jest wtedy pytanie, tak znaczy co z tym zrobić akurat na Węgrzech, te ruchy społeczne niestety nie są tak silne, jak w Polsce. I tutaj trudno było np. liczyć na wsparcie na jakąś dużą mobilizację, tym bardziej, że tego typu sytuacje jest tam sporo i w takich sytuacji, jakby rozumiem, że osoby, które to zorganizowały, stwierdziły ok organizujemy po prostu spotkanie za zaproszeniami tak. To jest jakby te osobyulację. Każdy.
Każdy musi ocenić tak naprawdę no też, na ile jest w stanie narazić się na zagrożenia.
Bardzo bardzo dziękuję za rozmowę. Prof. Elżbieta królolalczuk z Uniwersytetu Warszawskiego Uniwersytetu sdentons była państwa gościem czas. Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia do rozmowy informacje.
Świato podg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA