REKLAMA

Podsumowanie dnia (01.06.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-06-01 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Jest osiemnasta.
TOK 360 10 jest.
10 rakiet i skandder udało się zestrzelilić, ale i tak są ofiary śmiertelne kolejnego rosyjskiego ostrzału, wśród nich dziecko odłamki strąconych rakiet spadły m.in. na przychodnie. Prezydent Ukrainy zabiega na szczycie w Mołdawii o samoloty dla Ukrainy, a dla samej Mołdawii szczyt Europejskiej wspólnoty politycznej to jest wydarzenie wręcz historyczne rozpoznawalność tylu kraju rośnie, mówi gość to KFM parlament Europejskiej przyjął rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w radzie Unii. Formalnie może się to okazać niemożliwe. Eksperci wskazują, więc jak Unia może się do tego przygotować, by budapesztę np. nie blokował wsparcia dla Ukrainy. Wielu z państwa zapewne odczuwa to po raz pierwszy polskie gospodarstwo domowe pierwszy raz od ponad 10 lat w ubiegłym roku realnie zbiedniały. Pokazuje to badanie budżetów domowych, jakie przeprowadził GUS w ekonomii 360 także o tym, ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce. Oraz ważne informacje dla przedsiębiorców mają więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, a to jest radiotoka pierwszy radzie informacyjne, zaczynamy podsumowanie. Z dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech musal dzień dobry 3 osoby w tym, jedno dziecko zginęły, a 12 osób zostało rannych po kolejnym rosyjskim ataku rakietowym na Kijów odłamki strąconych rakiet spadły m.in. na przychodnie oraz uszkodziły jezdnie doniesienia. Mówią także o samochodzie, który spłonął na jednej z ulic, tym razem jednak śmiertelnych ofiar można było uniknąć, bo wszystkie 3 osoby, które zginęły w o strzale próbowały dostać się do 1 ze schronów znajdujących się przy miejscowej przychodni. Niestety, był on zamknięty to mąż jednej z kobiet, która próbowała dostać się do środka możliwość.
Klinika znajduje się naprzeciwko mojego domu wcześniej, gdy dochodziło do nalotów, ten schron był zawsze otwarty nawet w nocy dziś nam się nie udało teraz już nic się dla mnie nie liczy. Muszę zająć się dziećmi, które zostały bez matki, jakie zauważyłł.
Bez Mater merkijowa, Witalij Kliczko zarządził natychmiastową kontrolę wszystkich schronów w ukraińskiej stolicy Kliczko domaga się też odwołania szefów dzielnicy i kliniki z zamkniętym schronem ukraińskka policja trzeba w tej sprawy śledztwo pod kątem zaniedbania służbowego. Portal ukraińska prawda przekazał, że to nie jest pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Kijowa skarżą się na zamknięte schrony władze zapowiadały, że z kontrolują wszystkie z tych placówek w ataku zginęły 2 kobiety i dziewięcioletnia dziewczynka. I dlatego właśnie merkijowa odwołał wszystkie imprezy z okazji dnia dziecka, a w Rosji w obwodzie w obwodzie biłgoradzkim znowu miało dojść do starcie z proukrańskimi partyzantami. Donoszą o tym zarówno rosyjskie jak i ukraińskie media w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wojskowych z regionu wolność Rosji i rosyjskiego korpusu Ochotniczego tym razem dostarczcz miało dojść w rejonie miejscowości siebiekino.
W związku to wkrótce zobaczymy Przedmieścia przebiegina nie jesteśmy w stanie zapewnić ewakuacji ludności cywilnej z obszaru przygranicznego, ponieważ rosyjska armia celowo ostrzeliwuje te tereny w taki sposób by ją uniemożliwić, dlategostańcie w domu i nie bójcie się bojownicy rosyjskiego korpusu Ochotniczego nie walczą z cywil.
Przed tygodniem partyzanci przekroczyli rosyjską granicę w okolicach miejscowości graj Woron, także w obwodzie biłgorodzkim. Wówczas udało im się zniszczyć m.in. rosyjski posterunek energetyczny eksperci zwracają uwagę, że celem takich krótkotrwałych akcji może być zmuszenie Rosjan do wycofania części wojsk z frontu w nonbasie. Koalicja w sprawie amerykańskich systemów obrony powietrznej patrioti myśliwców może przezwyciężyć terror stosowany przez Rosję oświadczył prezydent Ukrainy, komentując ten ostatni rosyjskiej ostrzał wołodymierz zełeński bierze udział w szczycie Europejskiej wspólnoty politycznej w Mołdawii, razem z przedstawicielami państw Unii Europejskiej miejsce organizacji szczytu nie jest przypadkowe. Szef unijnej dyplomacjizozę w boel powiedział, że Mołdawia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych rosyjską inwazją na Ukrainę.
I naisi.
Właśnie ponadto Ros ja próbuje zdestabilizować sytuację w Mołdawii, ingerując w nią i prowadząc działania hybrydowe, jestem tu by wysłać jasny komunikat Mołdawia nie jest sama.
No alboki o mógłby właśnie.
Siiejsza Mołdawia to siiejsza Unia Europejska, dlatego możecie liczyć na nasze wsparcie, jedziemy na 1 wózku.
Ja Bóg to.
Mołdawia robi coraz większe postępy, jeśli chodzi o reformy i proces akcesji. Dobrze to widzieć będziemy was wspierać, żeby te postępy były jeszcze szybsze.
Pas.
Dodała szefowa komisji Europejskiej Urszula Wonder line, prezydent Mołdawii majaa sądu przekazała, że dzisiejszy szczyt to jest ważne wydarzenie i dla Europy i dla Mołdawii, której to Mołdawii jest miejsce w Unii Europejskiej, Europejska wspólnota polityczna. To jest właściwie taka szersza Platforma niż sama Unia, która ma służyć lepszej koordynacji politycznej państw kontynentu, udział w wydarzeniu zadeklarowało prawie 50 szefów państw i urzędów, a i oczywiście rządów narodowych, a o znaczeniu tego szczytu mówiła w tokach mówił TOK FM dr Piotr Oleksy, Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Europy Środkowej te właśnie instytucje pan reprezentuje.To jest największe wydarzenie o charakterze międzynarodowym i dyplomatycznym w historii tego państwa historii chyba w ogóle kiszeniowa, które jest dłuższa niż historia tego państwa. Mołdawia była takim krajem, który przez wiele wiele lat był można powiedzieć niedostrzegalny słabo widoczny w ogóle na arenie międzynarodowej, jakbyś taka można powiedzieć, że świadomość istnienia tego kraju państwa była nawet dosyć niska wśród elit politycznych europejskich i to jest dla nich ogromna szansa, żeby tą swoją widoczność wzmocnić, tak, żeby zaznaczyć swoją obecność na arenie międzynarodowej. Oni w ten sposób pokazują również tą swoją przynależność do tej Europejskiej rodziny i do świata Zachodniego. Tu akurat to jest ważne z 1 i z drugiej perspektywy no nie bez przyczyny ten szczyt drugi szczyt Europejskiej wspólnoty politycznej odbywa się w państwie graniczący z Ukrainą państwie poza dzieckiem, które Rosja nadal uważa za część swoje strefy swoje podwórko część swojej strefy wpływów. Usłyszeliśmy z pkfm, a całą rozmowy na ten temat znajdą państwo w podkastach na tokę elit naszej aplikacji mobilnej. Polecam dodajmy, że pre premier matesz Morawiecki uczestniczy w tym szczycie w Mołdawii zadekrował, że Polska będzie pomagała Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców, a 16 i przypomniał, że wobec Warszawy nie ma oczekiwań, by przekazała samoloty, ponieważ Polska sama ma ich po prostu za mało. Członkostwo Ukrainy w NATO to jest z kolei jeden z tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych państw sojuszów, Oslo władze w Kijowie chcą jak najszybciej przystąpić do paktu, ale sceptyczne wobec tego mają być m.in. stany Zjednoczone, agencja, AFP informuje, że dyplomaci z państw NATO twierdzą, że Amerykanie są niechętni pójść dalej niż obietnica sprzed 15 już lat, że Kijów zostanie kiedyś członkiem Sojuszu to szef Sojuszu jes Stoltenberg.
Ułamać wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zostanie członkiem NATO i.
Lin pytań jednak kiedy tym członkiem zostanie i kiedy będzie chroniony art piątym, który w razie ataku zobowiązuje wszystkie państwa NATO do obrony napadniętego sojusznika.
On wysytuuje na to w ciągu ostatniego 1,5 roku, wykazało się niezwykłą jednością i Solidarnością.
Denerwowań.
Mówił szef amerykańskiej dyplomacji Antoni blinken z kolei Zbigniew raus, stwierdził, że przybliżenie Ukrainy do NATO to z polskiej perspektywy jedna z najważniejszych kwestii podczas właśnie tych rozmów osla. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa do odwołania przewodnictwa Węgier w radzie Unii, zgodnie z harmonogramem Budapeszt powinien objąć. To przewodnictwo w drugiej połowie 2024 roku wg większości europosłów przewodnictwa nie powinien sprawować kraj, który ma poważne problemy z praworządnością, wolnością słowa i przestrzeganiem praw społeczności LGBT. Część deputowanych obawia się też, że Węgrzy postarają się, czy będą próbowali opóźniać podejmowanie decyzji np. w sprawie nowych sankcji na Rosję zdaniem ekspertów odebraniem przewodnictwa w radzie w praktyce może być niemożliwe, ale jak mówi Dominik heis, Instytutu Europy Środkowej i w rozmowie 100 kvm można w pewien sposób rozwiązać ten problem. Unknown speaker 4 Jestem sobie w stanie wyobrazić, że przez 6 miesięcy nic się nie będzie działao na ten temat ewentualnie za poprzedzającej Węgry prezydencji po prostu się wydłuży. Tak długo obowiązywanie sankcji jak się da po to, żeby ta węgierska prezydencja w kontekście Ukrainy nie była w stanie dużo, że tak powiem mieszać.
Usłyszeliśmy w światopodglądzie, choć tak teżlerowicz mówił też o znaczeniu decyzji europosłów dla samych Węgrów. Unknown speaker 4 Formalnie to w ogóle nie będzie miało znaczenia, dlatego że ta prezydencja w drugiej połowie 2024 roku węgierska i tak się odbędzie Węgrzy liczą, co znaczy wiążą z nią bardzo duże nadzieje już od bardzo bardzo dawna przygotowywane i cały program tej półrocznej prezydencji, które ma się oprzeć na pokoju i suwerenności. W związku z tym w kontekście nawet informacji podawanych przez chwilą w serwisie w kontekście Ukrainy to będzie prezydencja bardzo ważna, ale ona też przypada na okres już po wyborach do parlamentu Europejskiego, w których podobnie jak w 2019 roku premier Węgier bardzo mocno liczy na to, że się zmieni struktura parlamentu Europejskiego. No i dojdą do głosu te Stronnictwa, czy też siły, które dla, których ważniejsza jest suwerenność, stąd też no cała ta krytyka po pierwsze, niespecjalnie się nią. Ktoś mówię tutaj o rządzie przyjmuje w Budapeszcie, a jeśli to, że są to złośliwa, ataki za to, że Węgry chcą bronić swojej ojczyzny, tak w wymiarze ideowym, że tak powiem, jak i w wymiarze orędowników.
W pokoju za przyjęciem tej rezolucji w sprawie Węgier głosowałoo 442 EURposłów przeciwko było 144, a do tego tematu jeszcze będziemy wracali w TOK 360 po powyżej dziewiętnastej moim i państwa goście będzie Tomasz Bierecki, koepondent gazety wyborczej i doucevela w Brukseli? W sprawie znalezionej niedaleko Bydgoszczy rosyjskiej rakiety mamy do czynienia z kłamstwem i wprowadzaniem opinii publicznej. W błąd, tak twierdzą politycy opozycji Rzeczpospolita, powołując się na dane z kontroli prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, podała dzisiaj, że 16 grudnia z premierem Mateuszem Morawieckim kontaktował się dowódca operacyjny, gen. Tomasz Piotrowski, który o nieidentyfikowanym obiekcie w przestrzeni powierzchni Polski. Powiadomił tego dnia, także służbyę dyżur dyrektor generalnego, informacja o tym obiekcie o tym, kto został poinformowany, znalazła się też w dokumentach służby dyżurnej centrum operacji powietrznych. Tu nie chodzi o satysfakcji opozycji, ale o bezpieczeństwo Polaków tak mówi Cezary Tomczyk, zapowiadając złożenie przez koalicję Obywatelską zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego. Unknown speaker 5 W związku z tym, że kłamał opinię publiczną o sprawie rakiety, która spadła na Polskę, wiedział od samego początku przez 5 miesięcy, kiedy ta rakieta leżała gdzieś w lesie jako polskie państwo nie zrobiono nic.
Lewica ma z kolei wnioskować do Najwyższej Izby Kontroli o upublicznienie dokumentów z kontroli. To zapowiedział Krzysztof Gawkowski. Unknown speaker 6 Zwrócę się dzisiaj do prezesa Mariana Banasia o to, żeby w trybie nadzwyczajnym i pilnym ujawnił meldunki, które zostały zabezpieczone, żebyśmy poznali prawdę, o której mówiliśmy, że jest meldunek z 17 grudnia, że jest meldunek z nocy, który jasno wskazuje, że Ministerstwo Obrony Narodowej wiedziało o tym, że rakieta wpadła i nikt nie podjął działań. Kłamstwo ma krótkie nogi.
Opozycja kolejny raz apeluje także o dymisję szefa Ministerstwa Obrony Narodowej i mariuszsza Błaszczaka. No i oczywiście być może ujawnienie dokumentu, by tutaj wiele wyjaśniło, bo w całej sprawie głos zabrał także dzisiaj sam premier Gazeta Rzeczpospolita niestety przedstawiła absolutne kłamstwo w grudniu nic nie wiedziałem o incydencie, powtarza premier Mateusz Morawiecki. Apel w sprawie pyłu węglowego do premiera i ministrów odpowiedzialnych za porty wystosowała na specjalnej sesji Rada Miasta Gdańska, radni, a także mieszkańcy dzielnic, które przylegają do oportu, domagają się natychmiastowych działań, które przywrócą czystość powietrza, przeładunek i składowanie w tym porcie tysięcy tony surowca jest w związku z pyleniem uciążliwy w promieni nawet kilku kilometrów. Paweł Racewicz. Unknown speaker 7 Sprowadzeniu węgla przez gdyński Port nie towarzyszy wystarczające zabezpieczenie mieszkańców przed skutkami ubocznymi, przerzucania tysięcy tą surowce. Mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Unknown speaker 8 Nagle. Na Port, w którym od wielu wielu lat nie przeładowywano węgla w takich ilościach to zadanie po prostu zostało zrzucone ci, którzy to zadanie zrzucili, nie są w stanie się stanąć twarzą twarz z mieszkańcami Gdańska. Wielu z nas oczywiście rozumie to, że musimy zabezpieczyć bezpieczeństwo energetyczne ciepło w naszym kraju. To jest jasne, ale nie może się to odbywać kosztem wielu wielu tysięcy mieszkańców Gdańska to nie tylko nowy Port, to także Brzeźno Letnica przeróbka tych wszystkie dzielnice, które graniczą sportem. No odpowiedzialni są ci, którzy podjęli takie decyzje węgiel w 90 niemal procentach przybywający do Polski jest przeładowywany w Gdańsku nieopodal domo są takie miejsca w Gdańsku przedszkola, których od wielu wielu tygodni dzieci nie wychodzą na Dwór. I dzisiaj ja się pytam, czy ktoś jest w stanie wziąć odpowiedzialność oczekujemy konkretnych działań. Unknown speaker 7 Na sesję zaproszeni zostali m.in. minister skarbu, minister klimatu, a także prezes sportu, gdyby się pojawili, mogliby usłyszeć takie relacje mieszkańców. Unknown speaker 9 Że widać to na co dzieńie parapeety brudne czarny meble zakurzone wszystko jest zapylone, czarny pył mazia taka, która jak dostanie wody, no to się Marze. No i my to wdychamy wiadomo.
0 Strasznie każdego dnia człowiek nawet okna nie może tworzyć w taką ciepłą pogodę dzieciaki nie przebywają w ogóle już na dworzu, ponieważ wracają Czarni dmuchają nasy byłem Węglowym odkasłują czarną fleggmę.
1 Nie da się przy otwartych oknach, ponieważ ten był posadza się na oach wlatuje do mieszkania, także myślę, że będzie duszna te lato.
2 No pani na sobie. Unknown speaker 7 Białą bluzkę jak długo ona pozostałaby biała, gdyby.
2 Chciała pani po spacerrować po swoim sąsiedztwie?
1 No myślę, że może z 20 minut byłaby biała zapylenie, tak, jakie teraz mamy to dramat?
W końcu powinni wziąć odpowiedzialność za pół węglowy ci, którzy jeszcze kilka kilkanaście miesięcy temu przyjeżdżali chwalili się robili sobie zdjęcia. Jacy są dobrze, jak dobrze rządzą polską, że sprowadzają węgiel, a dzisiaj, że ich nie ma.
0 No to chyba tylko pokazuje, gdzie mają ludzi, tak naprawdę w wielkim poważaniu, bo my rozumiemy, że potrzeba jest zabezpieczenia energetycznego kraju, ale w innych państwach Europy ten węgielc jakoś prawidłowo składowany jest zabezpieczony i ludzie nie ponoszą tego konsekwencji. Pokazuje tylko, że ludzie nie są ważni tutaj. Unknown speaker 7 Tak apel Rady Miasta o zajęcie się problemem pyłu węglowego został przyjęty głosami koalicji Obywatelskiej i wszystko dla Gdańska, radni Prawa i Sprawiedliwości postanowili się od głosu wstrzymać z Gdańska Paweł Radzewicz. To KFM.
TOK.
360.
Susza w Polsce pojawiła się wcześniej niż zakładały modele meteorologiczne, alarmują eksperci już teraz w prawie połowa rzek w Polsce znajduje się w tzw strefie wody niskiej, a Instytut Meteorologii i gospodarki Wodnej wydał 7 ostrzeżeń o suszy hydrologicznej. Niestety sytuacja w najbliższych dniach będzie się pogarszać, bo rozpoczynający się czerwiec C będzie bardzo suchym miesiącem, zapowiada Grzegorz walijewski z IMGW.
3 Ma być miesiącem cieplejszym niższy przeciętne czerwca z ostatnich 30 lat limatolodzy mówią, że możemy już spodziewać się wartości powyżej 30 stopni tych opadów. Na początku w ogóle nie widać, ale druga sprawa to, że jeżeli opady będą występowały, to raczej w takiej bardzo skumulowanej intensywnej wersji. To jest też niebezpieczna niebezpieczna sytuacja, która będzie powodowała, że susza będzie się rozwijać.
Wraz z wysokimi temperaturami i brakiem deszczu wzrasta również zagrożenie pożaru we w lasach. Dzisiaj najwyższe poziomy zagrożenia występują w pasie od zachodniopomorskiego lubuskiego przez centrum kraju aż do Wschodu podsumowanie dnia w radiu tokfm już za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA