REKLAMA

Ekonomia360: Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

TOK360
Data emisji:
2023-06-01 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:01 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik.
Polskie gospodarstwa domowe pierwszy.
Raz od lat w ubiegłym.
Roku zbiedniały, tak wynika z najnowszego badania budżetów domowych, jakie przeprowadził Główny Urząd Statystyczny miesięczny tzw. dochód rozporządzalny na osobę wprawdzie wzrósł do 2 tysięcy 250 zł, ale inflacja tak mocno napędziła wydatki, że realnie nasze dochody spadły o ponad 2,5% zwracał uwagę w raporcie gospodarczym tokfm. Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku PKO SA.
Co jest no solidnym spadkiem, bo pod tym względem przebiliśmy liczby, które, które znamy z lat 2011 2012, bo to było ostatnie lata, kiedy dochody rozporządzalne polskich gospodarstw domowych spadły. To taka posucha też no poza rokiem covidowym od pewnego czasu się polskim gospodarstwom domowym nie nie przetrafiała.
Połowę domowych budżetów zjadają drożejjące żywność i rosnące rachunki za mieszkanie. Co szczególnie uderzyło w uboższe gospodarstwa domowe, mówi Hanna Cichy, starsza analityczka do spraw gospodarczych polityki insit.
Dochód rozporządzalne pracowników się prawie nie zmienił rolników w czase troszeczkękę wzrósł. Natomiast w gospodarstwach domowych rencistów to jest spadek o 20% to pokazuje, jak nierównomialnie ta inflacja udeza wyrównaego rodzaju gospodarstwa domowe.
Jednocześnie GUS pisze, że w ubiegłym roku nastąpił spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych ponad 300 000 zł tyle kosztuje wychowanie 1 dziecka w Polsce. W przypadku dwojga dzieci to ponad 500 000 zł. Jak co roku 1 czerwca te koszty podlicza centrum imienia Adama smita prawie 80% tych kwot, to koszty związane z żywnością mieszkaniem transportem i edukacją inflacja wychowawczego koszyka zakupów przekroczyła w ostatnim roku 16% autorzy opracowania piszą przy tym, że mimo tego, że koszty utrzymania dzieci rosną tak szybko. To na dzieciach nie oszczędzamy tu radio tokfm pierwsze radioinformacyjnee inflacja w strefie euro w maju wyraźnie wyhamowała do nieco ponad 6% podaje unijne biuro statystyczntyczne Eurostat. To wciąż jednak trzykrotnie więcej niż cel inflacyjny Europejskiego banku centralnego, obniżenie inflacji to głównie efekt spadku cen paliw i energii, a także efekt bazy, a więc porównania do już wysokich cen rok temu hamuje też tempo wzrostu cen żywności i usług to w strefie euro, a w Polsce inflacja w maju obniżyła się do 13%, ale to nie daje jeszcze powodów do żadnego optymizmu, zwracał uwagę w magazynie EKG ekonomista Marcin Mrowiec, jak dodawał, tym bardziej nie jest to moment, w którym należałoby nawet rozważać ewentualne obniżki stóp procentowych.
Dzisiaj prawie cieszymy się jak dzieci z tego, że inflacja spadła nam z 14,13%, ale przypomnijmy, że cel inflacyjne rady polityki pieniężnej to jest 2,5%, więc jesteśmy na poziomie 5 × wyższym, natomiast zaczyna pojawiać się taki optymizm, bo jak już byśmy mieli wszystko załatwione i mogli się zastanawiać na tym niż tam 100% inflacja w maju obniżyła się do 13% głównie za sprawą taniejących paliw. Wciąż w dwudziesto procentowym tempie w skali roku drożeją żywność i energia do 5 czerwca, a więc do najbliższego poniedziałku został wydłużony termin, w którym przedsiębiorcy mogą złożyć w ZUS ie wniosek o zwrot ewentualnej nadpłaty składki zdrowotnej i pierwotnie termin mijał. Dziś gotowy wniosek o zwrot można znaleźć na swoim profilu na Platformie usług elektronicznych ZUS u, a jeżeli ktoś wniosku nie złoży, to pieniądze zostaną na jego koncie w ZUS ie jako nadpłata oficjalne dane z rosyjskiej gospodarki nie pokazują jej faktycznej kondycji. Zwracają uwagę eksperci te najnowsze oficjalne statystyki pokazują spadek PKB w pierwszym kwartale o niemal 2% w skali roku niewiele jak na skalę zachodnich sankcji sytuacje trochę ratują zwiększone wydatki wojenne, a pozostałe sektory są w zapaści. Co pokazują choćby dane o wynagrodzeniach pracowników, mówiła w tokfm Iwona Wiśniewska z ośrodka studiów wschodnich?
Mamy tą gospodarkę pracującą na armię i tutaj wielu sektorach mamy wzrost wynagrodzenia nawet dwu cyfrowy. Natomiast cała reszta, zwłaszcza sektory pracujące na konsumpcję, na popyt konsumpcyjny tutaj tego wzrostu nie ma, a czasami nawet mamy spadek, ponieważ no nadal jest bardzo niska sprzedaż popyt wewnętrzny w Rosji, mimo tego, że bank centralny twierdzi, że to będzie siła napędowa rosyjskiej gospodarki w tym roku nadal się jeszcze nie odrodził i jest niższy niż przed rokiem. W związku z tym produkować. Jeśli oczywiście jest z czego produkować te towary, też nie ma po co, ponieważ chętnych do zakupienia tych towarów w Rosji ciężko jest z nich znaleźć.
A perspektywa dla rosyjskiej gospodarki jest tylko zła, dodaje ekspertka 4 zł. 52 gr tyle kosztuje dziś euro frank po 4 63 USD 4 21 funt 5 27, a na warszawskiej giełdzie w górę WiK o2 i 0,2% WiK 20 o2 i dziesiątych procent. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA