REKLAMA

Budżet USA. "Nie udałoby się podnieść limitu zadłużenia bez ustępstw"

TOK360
Data emisji:
2023-06-01 18:40
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
06:27 min.
Udostępnij:

Gościem Wojciecha Muzala był Andrzej Kohut - autor Podcastu po amerykańsku oraz autor książki "Ameryka. Dom podzielony" .

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 amerykańscy politycy w końcu dogadali się w sprawie budżetu, to znaczy izba reprezentantów przyjęła projekt ustawy, której zawiesza limit zadłużenia do stycznia 2025 roku. Mowa jest także o ograniczeniu wydatków budżetowych. Teraz na ten temat będę rozmawiał z Andrzejem kogutem, autorem podkastu po amerykańsku oraz autorem książki amerykan dom podzielonej. Dzień dobry, witam w życiu tchfm. Dzień dobry, witam serdecznie i chciałem na początek zapytać o to, co tutaj wydarzyło się na ostatniej prostej, że do tego do tego porozumienia ostatecznie udało się doprowadzić politycznego?
No myślę, że wydarzyło się to, co działo się już wielokrotnie w latach poprzednich, to znaczy no ten straszak niewypłacalnością Stanów zjednoczonych. To jest bardzo skuteczna strategia negocjacyjna, natomiast doprowadzenie do niego w rzeczywistości oznaczałoby konsekwencje polityczne dla obydwu stron sporu wwikłanych w tą debatę. To te negocjacje, na czym tak naprawdę nikomu nie zależało, może, wyjąwszy garstkę radykałów po 1 i po drugiej stronie, którzy uważali, że być może warto docisnąć gaz do dechy i zobaczyć, co się co się wydarzy niż iść na jakieś ustępstwa. Natomiast większość porozumiała się większość zarówno w partii Republikańskiej jak i Demokratycznej uznając, że no jakiegoś rodzaju kompromis jest możliwy do zaakceptowania po obydwu stronach Republikanie zrezygnowali z części oczekiwań, które mieli względem Demokratów. Z kolei Demokraci pogodzili się z faktem, że jednak pewne ustępstwa względem Republikanów są konieczne i nie uda się podnieść tego limitu zadłużenia bez ustępstw.
Co w takim razie udało się w i czy coś udało się ugrać tutaj republikanom? Jeśli tak mogę to nazwać?
Przede wszystkim udało im się jednak pewne cięcia ugrać. Cięcia, jeżeli chodzi o część programów socjalnych w Stanach Zjednoczonych, które mają ulec pewnemu zmniejszeniu w przyszłym roku, później ten ich wzrost czy wzrost kosztów tych programów ma zostać ograniczony w roku. Następnym joubajden, oczywiście stara się, żeby te cięcia nie okazały się bolesne dla tych, którzy są odbiorcami tego rodzaju programów. I tutaj w ramach pewnej ugody z republikanami zamierza ograniczyć jednak pieniądze, które w, które w zeszłym roku zostały przeznaczone na JS, czyli amerykańską skarbówkę, tak, żeby przesunąć te pieniądze na programy socjalne, i żeby te cięcia budżetowe nie uderzyły bezpośrednio w ich odbiorców. Udało się też republikanom, choć nie na taką skalę, na jaką chcieli wprowadzić dodatkowe wymagania dla tych, którzy chcą np. korzystać z tego programu. Kiedyś to się nazwało kartki żywnościowe, obecnie to się nazywa Snap, bo już nie ma fizycznych kartek, tylko jest karta taka plastikowa, z której dzięki, której można korzystać też z pomocy rządu Stanów zjednoczonych dla tych, którzy mniej zarabiają. Chodzi o to by ludzie, którzy korzystają z tego rodzaju programów, musieli wykonywać jakąś pracę zarobkową, żeby to nie było ich główne źródło utrzymania. Republikanie oczywiście wychodzą z założenia, że te restrykcje powinny być jak najsilniejsze, żeby wzmacniać w ludziach. To przekonanie, że przede wszystkim należy się opierać na własnej pracy, nawet jeżeli korzysta się z programów społecznych, Demokraci uważają, że tego rodzaju zastrzeżenia no nie przynoszą dobrych rezultatów, więc tu jest kolejna kwestia kwestia sporna. Re Republikanie przede wszystkim i tak kav pewien macalki spiker lider większości Republikanów izbie reprezentantów chce to przedstawiać pokazują, że mimo, iż nie kontrolują Senatu nie kontrolują białego domu. To jednak udało im się doprowadzić do budżetowych, cięci, to samo w sobie już jest sukcesem udało się ich zdaniem pewien negatywny trend tutaj odwrócić, a dalsze sukcesy mogą przyjść z czasem przy okazji kolejnych negocjacji, bo w tym roku będzie i debata wokół farmbio i będzie oczywiście właściwa debata wokół budżetu na rok 20.04. więc tych okoliczności, gdzie znowu będzie można pewnego rodzaju ustępstw ze strony Demokratów zażądać będzie więcej.
Chciałbym, żeby pan jeszcze na krótko powiedział o tym, w jaki sposób to świadczy o Stanach Zjednoczonych, że mieliśmy właściwie tu już tylko kilka dni do możliwej niewypłacalności tego państwa, które jest, które przekazuje pieniądze dla czy sprzęt wsparcie militarne dla walczącej Ukrainy, które jest, jakby takim państwem rozgrywającym w wielu różnych sytuacjach na całym świecie. Czy to nie pokazuje być może jakiś takich też kłopotów i funkcjonowanie na kredyt?
No moim zdaniem przede wszystkim pokazuje, że ta polaryzacja polityczna, które w tej chwili jest w Stanach Zjednoczonych, pogłębia się i doprowadza do coraz poważniejszych kryzysów w funkcjonowaniu samego państwa. I to jest negatywny wniosek z tego z tego kryzysu, który obserwowaliśmy w istotnych w ostatnich tygodniach. Natomiast, jeżeli szukać pozytywów w tym, co widzimy z kolei w ostatnich dniach, no to jednak trzeba powiedzieć, że wygląda na to na szczęście, że wciąż zarówno po 1 jak i po drugiej stronie tego politycznego podziału zarówno po stronie Republikańskiej jak i Demokratycznej wciąż gdzieś zdrowy rozsądek. I myślenie o dobru państwa przeważa nad czystym interesem partyjnym i dzięki temu jakiegoś rodzaju zgodę późno, bo późno za 5 12 oczywiście, ale jednak udało się wyprowadzić.
Bardzo dziękuję, za ten komentarz. Andrzej koht, autor podkasztu amerykańską oraz książki, Ameryka dom podzielony, był razem z nami, a za chwilę będziemy mówili o kontroli w kuratoriach oświaty, zazwyczaj kuratoria przeprowadzają kontrole. Tutaj kuratoria zostały skontrolowane, a moimi państwa gościem będzie Dominik kuczkoordynator, ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBT ku plus. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA