REKLAMA

Decyzja PE ws. Węgier

TOK360
Data emisji:
2023-06-01 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 podsumowanie dnia w radiu tokfm parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa do odwołania przewodnictwa Węgier w radzie Unii argumentowane. Jest to sposób, że państwo, które ma poważne problemy z praworządnością, wolnością słowa przestrzeganiem praw społeczności LGBT u plus no nie powinna pełni takiego przewodnictwa, ale jednocześnie wygląda na to, że formalnie nie da się tego zrobić, o czym teraz będę rozmawiało z Tomaszem Bieleckim, korespondentem gazety wyborczej i deutabeelle w Brukseli dobrywieczór dobry wieczór, no to chciałem na wstępie zapytać właśnie o znaczenie tej rezolucji, bo, bo jest rezolucja, która wzywa właśnie do tego, aby nie było tego przewodnictwa. Z drugiej strony jakieś przygotowania trwają do tego, aby jakoś przetrwać to przewodnictwo.
Tak rezolucja kwestionuje z tej udziałem, mówiąc dokładnie kwestionuje zdolność rządu Urbana do tego przewodnictwa prezydencji. No nie jest wiążąca prawniej i mówimy o parlamencie europejskim, który no wchodzi w tym pańce brukselskiej w kwestii innej instytucji, czyli rady rady UE prezydencja, przewodnictwo, to jest przewodniczenie tej instytucji, w której państwo członkowskie są reprezentowane przez swoje ministrowi, która wspólnie z parlamentem europejskim musi przyjmować prawa. Wydaje się, że oprócz tego, że są wątpliwości prawne, jakby miało to to wyglądać, to jednak w radzie ueczki między krajami członkowskimi, a absolutnie obecnie nie ma ochoty, żeby przy tym porządku kolejnych tych półrocznych prezydencji manipulować trochę pocieszeniem dla wszystkich jest to, że to przewodnictwo węgielskie przypada. U drugie połowie przyszłego roku, kiedy będzie nowa kadencja parlamentu Europejskiego, będzie się formować nowa komisja Europejska to jest taki jałowy okres legislacyjnie, więc właściwie to co główne zadanie rady UE, którą będą kierować, czy miałyby kierować Węgry, bo to jest negocjowanie tych przepisów nowych między krajami członkowskimi i z parlamentem europejskim w tym okresie tego zadania nie będzie ta prezydencja będzie dosyć dosyć pusta. Po tym, względem, aczkolwiek będzie odpowiadać za art siódmy czy za ewentualne decyzje w kwestii procedury pieniądze za praworządność. No nie to nie jest także kraj, który ma prezydencję, rządził Unią, czy nawet rządzi tą radą Unii Europejskiej, on ma, owszem, wielki wpływ na ustalanie porządku nie tyle porządku obrad, tylko zdecydowanie, co, w którym tygodniu, w którym miesiącu jest w radzie UE dyskutowane. Natomiast no, jeżeli jeżeliby się o bardzo opierały przykład Węgry, kolejna połwęczek jest Polska prezydencja, a mówmy o węgrze, będą się opierały, żeby nie dyskutować z tematu praworządnościowych, mogą być do tego przymuszone. To oczywiście byłoby mało sympatyczne, natomiast większość krajów 15 krajów członkowskich, współpracując z komisją Europejską może przegłosować porządek obrad i narzucić go przewodnictwo.
Więc jednak są części osoby, tak na to, żeby wpłynąć na te prezydencję. Tutaj myślę też układ głosów jest coś też nam mówi 442 osoby europosłowie byli za przyjęciem tej rezolucji przeciwko tylko 144 czy to jest tak, że to tylko europarlamentowi to się nie podoba. To znaczy nie inaczej, że tylko europarlament chce odwołania tego przewodnictwa, czy też po prostu jest to coś, co parlament może, bo to jest ciało polityczne. Zresztą rada Europejska też, ale że parlament może powiedzieć głośno coś, gdzie komisja Europejska po prostu formalnie.
Nie nie musimy nie musi być tak finezyjny, jak inne instytucja no.
Właśnie to jest to powiedzenie na głos czegoś, co w ogóle Unia myśli o węrzech w tej chwili.
Unia myślią węrzech. No bardzo źle w innych kwestiach, natomiast nie, zwłaszcza w tej radzie UE niemiecka ministra do spraw UE to jest polityka zielonych, ona w tym tygodniu pytana o to przez dziennikarzy też wyraziła wątpliwość co do zdolność u jak tazydencja wągierska będzie wyglądać. Natomiast no to był jakiś przedmiot, w związku z tym zbliżającym się głosowaniem parlamencie europejskim tam wielu rozmów dyplomatów, czyli po tej stronie krajów członkowskich w ostatnich dniach w Brukseli. Jednak powiedziałbym, że nie ma takiej ochoty, to nie jest to, że nabierają wody w usta publicznie nie nie ma ochoty obecnie na to, żeby z tym porządkiem prezydencji manipulować oprócz tego, że nie byłoby to łatwe prawnie, bo to ten porządek jest ustalony rozporządzeniem, żeby je zmienić. To są już potrzebne z głosowaniem w radzie UE, więc nie tutaj parlament Europejski i po pierwsze, mówi, bo może mówić głośno, ale po drugie, no tutaj pozycjonuje się nie mówię o nieszczerych intencjach, ale ma tak jest w Brukseli, od już wielu lat i pozycji po obrońcy praworządności. Natomiast no po drugiej stronie państw członkowskich komisja Europejska gdzieś jakoś musi lawirować między tymi 2 biegunami. No jest to co zwolennicy tego umiarkowania nazwaliby pragmatyzmem, a krytycy jakimś tam epizmentem. No nie ma w tym kontekście tej decyzji nie ma nie ma takiej woli żebyędrą w tą prezydencję odbierać. Natomiast parlament Europejskiej czy to będzie kolejna kadencja, może prestiżowo uderzać tę prezyden.
Sygnał ministrów. To jest pewien sygnał chciałem zapytać, co co ten sygnał nam mówi już na koniec naszej rozmowy, bo niestety musimy kończyć już chciałem zapytać, czy to jest jakieś wyzwanie w ogóle dla Unii Europejskiej? To, że dochodzimy do sytuacji, gdzie mamy pewne mechanizmy, które gwarantują udział w rządzeniu Unią. Już tak powiem, czyli to przewodnictwo właśnie, ale jednocześnie przychodzi taka sytuacja, że jest państwo, które w ocenie to w tej chwili europosłów, ale są różne przesłanki. Tutaj nie nadaje się do tego.
No tak, no to jest rzeczywiście. No przypomina nam o tym o tym wyzwaniu dla Unii w zeszłym roku. No wybór do parlamentu Europejskiego one zazwyczaj singnktanki, media dziennikarze produkują, produkujemy to oświetlenia, że parlament Europejskiej skraina prawica skraina lewica zawłaszczy parlament demografia Unii Europejskiej jest taka, że siły umiarkowane będą przeważać. Natomiast zagrożenie jest w innych instytucjach w radzie Europejskiej tam, gdzie są przywódcy premierzy premier Orban jak Morawiecki, którzy mają takimi inne poglądy na praworządność w radzie UE w komisji Europejskiej, gdzie są komisarze jednak, którzy muszą w porozumieniu z krajami członkowskimi ustalani. To jest ten problem nie głosowanie w parlamencie europejskim, tylko w innych instytucjach i naprawdę w tej dynamice politycznej unijnej ta rada UE jest w praktyce no dominuje w procesie legislacyjnym nad parlamentem europejskim. No i tam jest ten, kto, kto rządzi Węgrami, który rządzi polską, kto zostanie wyłoniony w innych krajach. I to jest problem, bo jego tak po prostu przegłosować jak parlamencie Europejskiej mniejszości nie nie można w wielu kwestiach.
Bardzo dziękuję za ten komentarz Tomasz Bielecki, korespondent gazety wyborczej i deuche vele w Brukseli był razem z nami, a już za chwilę jak co czwartek program językowy. Zapraszam prof. Jacek Wasilewski. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA