REKLAMA

"Nie idę w marszu jako polityk, tylko jako obywatel"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-02 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
12:35 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek.
Radia TOK FM witam ponownie Jacek Żakowski, to jest piątowy poranek tokfm 48 prawie minut po siódmej jest z nami już Michał kobsko, wiceprzewodniczący Polski partii Polska 2050 Szymona Hołowni dzień dobry. Dzień dobry, witam, panie redaktorze, dzień dobry państwu. Pana zdaniem te katastroficzne scenariusze, które rysuje pan prof. Siemiątkowski, są przekonujące, czy to są Strachy na Lach?
Ja słuchałem uważnie pana prof. Siemiątkowskiego, jest świetnym prawnikiem. I no zadanie prawników jest rzecz jasna, także takie, żeby pokazywać najczarniejsze możliwe scenariusze. No ale z drugiej strony życie nas nauczyło i ostatnie prawie 8 lat, że jak myślimy, że PiS czegoś nie zrobi, to PiS to zrobi tak wbrew logice wbrew rozumowi, wbrew konstytucji prawu demokracji Unii Europejskiej, nawet Stanom Zjednoczonym itd. itd. ale oni przed niczym mogą się nie cofnąć, więc słuchałem tych scenariuszy, część rzeczy, o których mówił pan profesor, no nie pojawia się tak mocno w debacie od tych paru dni, ale rzeczywiście taki scenariusz, w którym partie opozycji Demokratycznej mogą być pozbawione swojego kierownictwa swoich przewodniczących, no bo oni dysponują rzecz jasno środkami z subwencji z dotacji i można ich usunąć na 10 lat im zakazać pełnienia funkcji publicznych startów w wyborach itd. no musimy to brać pod uwagę i bierzemy to pod uwagę.
Czy Polska 2050 jest przygotowana na to, że Szymon Hołownia nie będzie mógł być przewodniczącym partii na skutek uchwały tego ciała tej komisji rosyjskiej.
Nie. No Szymon Hołownia jest i myślę, że długo jeszcze będzie przewodniczącym naszej partii. Mówimy o tych scenariuszach, po które PiS może sięgnąć, ale oczywiście to są takie scenariusze, gdzie nie może być naszej zgody.
Zgody wiadome naszej zgody i pana zgody i i tak, ale no nie ma na wiele rzeczy, które mają miejsca.
Tak, ale pan prof. Siemiątkowski w pierwszych swoich słowach powiedział dzisiaj, że właśnie tego aktu prawnego to nie ma tak można też uznać, że go nie ma, ponieważ on tak bardzo łamie wszystkie prawa łamie konstytucję łamie porządek prawny Rzeczpospolitej, że prawnicy mogą wręcz uznać, że go nie ma. No ale my się musimy liczyć z tym, że on jest i będzie nie sądzę, żeby doszło do takiej sytuacji do tak czarnego i trudno mi sobie po prostu wyobrazić. To wesoła już dyktatura sensu stricte.
No tak, ale pana zdaniem PiS nie jest gotów na dyktatu re sensu stricte, żeby uniknąć utraty władzy.
Żeby uniknąć utraty władzy, oni się boją panicznie utraty władzy i boją się więzienia, boją się więzienia, boją się tego, że będą płacić za przekręty mallwersację, skandale, a, a na gruncie politycznym, że będą płacić za łamanie prawa i konstytucji.
No to państwo to jest oczywiste bądź Angle i mówicie, że mają się bać, to ja się nie dziwię, że raczej to traktować poważnie.
No tak tylko, że no normalna partia działałaby w granicach prawa, skoro boi się utraty władzy, to robi wszystko w kampanii wyborczej, żeby przekonać do siebie jak najwięcej wyborców. Oni nikogo nie przekonują w tej chwili tylko oni straszą, straszą sankcjami, wprowadzają bezprawne prawo i sugerują dają sygnał, że nie cofną się przed niczym. No to cóż. No to nie jest normalna partia to nie są normalne czasy i to na pewno nie będą normalne wybory.
No tak, no dobrze, ale wyobraża pan sobie taką sytuację, w której komisja wyborcza załóżmy, że wręcza te zaświadczenia o wyborze na posła, a marszałek senior, np. Jarosław Kaczyński, bo on już będzie w tej grupie predestynowanej do tego typu nominacji nie przy albo Antoni Macierewicz nie przyjmuje ślubowania. Nie wyczytuje po prostu nazwiska w trakcie ślubowania poselskiego jakiejś grupy posłów opozycyjnych. Wyobraża pan to sobie?
No, no wiele rzeczy niestety już jestem w stanie wyobrazić także to, bo sobie iluś rzeczy w 2015 roku nie wyobrażaliśmy i potem wszyscy za to zapłaciliśmy, ponieważ PiS najpierw to zapowiadał nie traktowaliśmy może tego wystarczająco poważnie, a potem to zrobił, więc tak musimy sobie to wyobrażać, rozmawialiśmy przed wejściem do studia, że poszukiwani są kandydaci już nie w trzecim wieku, tylko w czwartym wieku może kandydaci na posłów, bo ten marszałek senior powinien być solidnego wieku.
Z definicji to.
Wybiera, więc prezydent skoro popełnił coś tak strasznego, jak to, co zrobił w poniedziałek, podpisując tę katastrofalną ustawę, no to obawiam się, że będzie brnąć, że będzie brności.
Że coś zrobicie co wtedy zrobicie.
Pan redaktor, pytamy sobie jakiś pytał scenariusze, co wtedy zrobimy? No, jeżeli.
Zastanawiam się, bo ja chętnie się przyłanąć tak będziecie próbowali coś zrobić, żeby uniemożliwić taki zamach stanu, ale co można zrobić?
Czy tak, to nie jest tak, że za granica będzie o Polsce decydować, ale za granica zachód bardzo jasno twardo i bardzo szybko co było zaskakujące także dla PiS. U powiedział, co myśli o tej ustawie, jeżeli mamy.
Kluczowe jeśli parze bardzo późne, że można było powiedzieć, miesiąc wcześniej i Departament stanu i ambasador i amerykański i Unia Europejska i komisja Europejska.
I ja mam wrażenie, jednakże w tym przypadku trochę Unia Europejska komisja Europejska Waszyngton, że chyba jednak nie podejrzewali, że ta ustawa zostanie podpisana najpierw, że przejdzie przez Sejm, ale to jeszcze było to wyobrażenie, ale potem, że prezydent Duda, który przecież budował przez ostatnie długie miesiące swoją pozycję międzynarodową, budował ją przecież na Sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi z prezydentem Bidenem, którego zaczął zauważać, ale też Polski prezydent zaczął być zauważany przed administrację badena. Krótko, mówiąc, że Duda będzie chciał podążać tą drogą z wielu powodów i kierując się jednak racją stanu polską i kierując się tym, że on też kiedyś zakończyła. Nawet wiadomo, kiedy w 20.05. roku swoją prezydenturę będzie nadal dość młodym człowiekiem i będzie chciał no na pewno wypełniać się w kolejnej części swojego życia.
Prawny spełnić się może jak będzie w Ameryce, rządził tramba we Francji. Pani lepen i wtedy?
No tak, to to nie mamy wpływu na.
Ważną funkcję prawda jak będzie rządził bajd, to wiadomo, że nic poważnego Dudzie.
No ale ale jednak byłszanowany poważnie traktowany to, że zawetował lex TVN, to, że zawetował lex Czarnek, to było rzeczy bardzo zauważalne o tym.
Mam prezydent bajd nie chciał pokazać się z panem prezydentem Dudą na zamku Królewskim i sam ogarnął imprezę. Prawda i to było bardzo.
Wymownie. No ale 2 × do Polski przyjechał od napaści od dopaści rosyjskiej na Ukrainę. Więc, więc Polska rzeczywiście miała swoje 5 minut, no ale PiS i niestety prezydent Duda potrafi każdy swój sukces przekuć w klęskach.
Widzimy się na marszu.
Ja będę na marszu, mówiłem o tym od dawna i nie zmieniam zdania, będę na marsz.
Na początku w środku na końcu aż czy to jest.
Cena, a czy to jest istotne?
Dla mnie by było nasze, jakby miał być na scennać, to myślał, co mam powiedzieć.
To w zawodzie polityka ja ciągle myślę, co mam powiedzieć w każdej sytuacji, bo taka robota najlepiej prawdę, bo to się mówi największa przekonanie, przynajmniej ja to.
Na scenie dostał pan zaproszenie albo pan Hołownia w takiej miejsce?
Nie żadnego żadnego zaproszenia nie dostać.
Żeby mogła nie razem.
Redaktor będzie w ogonie. Bio redaktor, nigdy w ogonie. Ja.
Mogę być w ogóle niepochod, bo tam najwięcej widać po.
Prostu ja uważam, że nie.
Resztę będę słuchał w takafm.
Oczywiście ja uważam, że nie jest tak istotne, kto, gdzie będzie w jakiej części marszu, to nie jest żaden wyścig. To jest zbiorowe pokazanie naszego myślenia naszej naszych jest to jest dla nas bez.
Dyskusji. To teraz nie mówi pan prawdy, bo bardzo istotne czy będzie pan wśród na powiedzmy liderów marszu, demonstrując w ten sposób z panem Tuskiem, razem prawda jedność czy będzie pan gdzieś w tłumie, czy nie ma pan zaproszenia na to czoło i będzie pan gdzieś w tłumie, demonstrując osobność bodajże bardzo symboliczny. Moment.
Znaczy po pierwsze, my nie dostaliśmy zaproszenia w ogóle do udziału w marszu, bo jak może pan redak dyrektor zostawiam na boku do dziś nie do dziś nie dostaliśmy takiego zaproszenia. To ja pamiętam wypowiedzi medialne przedstawicieli Platformy, którzy wręcz mówili, że nie zapraszają przedstawicieli.
Nieparło do dziś nie państwo po poniedziałku to się nie.
Nic się nie zmieniło nikt.
Ale zadzwonił to bądźmy razem. Nie.
Platforma jest tu konsekwentne, ale to jest, ale to jest ich wybór, to są to decyzję nic mi do tego. Skoro.
Wiemy, jak wy mówicie, że będziecie oni nie reagują, mówiąc, to chodźcie do nas tam na początek czoło pochodu albo na scenę. Nie.
Nie nie ma żadnej takiej reakcji, ale też my nie siedzimy i nie czekamy, że oni nas gdzieś będą zapraszać. My idziemy w tym marszu. Ja to mówiłem i mówię, ja idę w tym marszu nie jako polityk, tylko jako Obywatel wezmę moją rodzinę, pójdziemy razem będzie bardzo wielu ludzi. Myślę ubranych na żółta, a na pewno sympatyków naszego ruchu będzie Szymon Hołownia będzie Władysław Kosiniaka mysz, będą liderzy trzeciej drogi, bo to jest ten moment, kiedy trzeba pokazać, że my mamy.
Dzisiaj z Tuskiem, tylko z pochodem.
No ludzie bardzo wielu ludzi tak słyszymy i tak nam mówią nie tylko nasi sympatycy idą na marsz idą na pochód nie idą tam dla konkretnej osoby czy dla konkretnej partii, która organizuje ten marsz, tylko idą wyrazić swoje.
Przekonania akurat należy do grupy osób, które przez te 30 lat świętowały pod niespodzianką 4 czerwca i apelował właśnie do prezydenta Komorowskiego ida Donalda Tuska, żeby ustanowić święta 4 czerwca itd. więc no i tak ile jak co roku tak się nie stało niestety i to jak co roku tak chociaż, ale ja też Mazowiecki też o to.
Ja też uważam, że takie święto powinno być w naszym kalendarzu, to jest jeden z kluczowych dni w naszej nowej historii.
No to by było Super moim zdaniem, gdyby się, gdyby się udało rzeczywiście, bo ten apel wtedy m.in. właśnie Tadeusza mazowieckiego, ale też wielu innych bardzo szanowanych osób. Moim zdaniem powinien być wysłuchany. Niech mi pan jeszcze jeszcze powie, tylko 1 rzecz czy władzwa kośniak Kamysz mówi bardzo twardo, że wspólny marsz tak, chociaż nie razem, jak słyszę, wspólny masz tak wspólna lista nie czy tu jest jakaś ewolucja w ogóle siedzi odbywa czy to jest zakrzepło? Już taki będzie?
No, ale nie wiem, co to znaczy zakrzepło, to znaczy w ten weekend w weekend wolności. My będziemy w Lesznie, co zapowiedzieliśmy i zaplanowaliśmy już miesiące temu, będziemy PESEL organizuje też wydarzenie w Białej Podlaskiej, będziemy w Gdańsku i będziemy na marszu w Warszawie. To jest taki moment taki weekend, kiedy trzeba być w Polsce, bo to nie na 1 marszu się historia nie wygra wyborów i nie odmieni oblicza tej ziemi, trzeba w wielu miejscach pokazać, że my myślimy tak samo o wolności o demokracji o prawach człowieka i obywatela. My budujemy Sojusz trzecia droga z PSL em w reakcja wyborców jest bardzo pozytywna na to, co stworzyliśmy, co udało się po stronie opozycyjnej zbudować, jeżeli Platforma porozumie się z lewicą, to powstanie drugi blok, jeżeli się nie porozumie z lewicą, to będą 3 bloki w tych wyborach jest różnorodność po stronie opozycji, a zarazem są takie wartości, które nas absolutnie łączą i ten nasz udział w marsza niedzielnym pokazuje, że to są te podstawowe rzeczy, które na, których jestem przekonany, będzie można zbudować przyszły rząd.
Krótkie pytanie, krótka odpowiedź, bo dyrekcja patrzy zaraz nie zabijał. Czy Agro Unia jakiś miejsce na tej scenie opozycyjnej będzie miała? Czy nie.
Nic mi o tym nie wiadomo nie jest to przedmiotem mojego zainteresowania.
Bardzo dziękuję. Michał kobowska, wiceprzewodniczący partii.
Polskiej. Dziękuję bardzo, miłego dnia.
2050 dziękuję bardzo, za chwilę koment komentarzy po. Poranek Radia tokefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA