REKLAMA

UEFA nie zawiesi Marciniaka za udział w konferencji Mentzena. "Sędzia piłkarski musi brać pod uwagę, z kim będzie na zdjęciach"

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-02 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:30 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przed chwilą Piotr jaśk Jaśkowiak, poinformował państwa, że UEFA nie zawiesiła Szymona Marciniaka, sędziego, który poprowadził finał mistrzostw w Katarze, a teraz bym miał sędziować finał ligi mistrzostw 10 czerwca w Stambule do tego dojdzie. Czarne chmury zaczęły gromadzić się wokół polskiego sędziego po wpisie stowarzyszenia nigdy więcej, które poinformował uefe, że Marciniak wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez polityka przez polityka Konfederacji Sławomira męcena, był jednym z prelegentów na konferencji, która miała dotyczyć biznesu, był na plakacie i promującym i nigdy więcej napisało do uef, kim jest męcen napisało, że Sławomir mmencen jest liderem skrajnie prawicowej Konfederacji. Partia znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych migrantów uchodźców osób LGBT plus i praw kobiet wg nigdy więcej spotkanie miało się przysłużyć promowaniu toksycznych i niezgodnych z podstawowymi zasadami fair play poglądów i do tego jeszcze w kontekście jesiennych wyborów, więc nigdy więcej oprócz tego, że poinformowałof o tym wszystkim też wezwał Szymona Marciniaka bezdystansował się od mecena uznał swój błąd Marciniak wydał oświadczenie, w którym wprawdzie nie przeprasza, ale pisze, że będę będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim zawsze na pierwszym miejscu stawiałem Fairplay oraz szacunek do drugiego człowieka. I pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym, a od rana dzisiaj pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że być może Szymon Marcinek zostanie zawieszony dom tego momentu do południa do dwunastej 24 chyba nie została żadna osoba w Polsce, która nie wypowiedziała się na ten temat. Naprawdę cały Sejm się tym zajmuje Marciniaka, bronił wice wiceminister MSZ u premier Morawiecki PZPN wydał komunikat, po prostu nastąpił nastąpiła zmasowana obrona Szymona Marciniaka i nie wiem, na ile ona podziałała, ale jednak UEFA stwierdziło, że nie zawiesi właśnie sędziego, a teraz moim gościem jest dr Dobrosław Manikowski, socjolog sportu z Uniwersytetu gdańskiego dzień dobry.
Dzień dobry.
Jak pan ocenia decyzję uef?
Oceniam ją prawidłowo wykonaną przez organizację totalnie niezależną od żadnego państwa organizację międzynarodową, która podjęła taką decyzję, że taka osoba, która pojawia się na imprezie firmowanej przez ludzi o skrajnych poglądach może sędzi działać mecz piłkarski. To jest decyzja łef u efabierze za to odpowiedzialność i no tylko pokazuje trochę swoją hipokryzs wszelkimi akcjami nautuleisizm i innymi rzeczami, no bo jednak pan szymonou marcinniak stał w 1 rzędzie z panemmenceem, który raczej nie jest za hasłami nautuleisyzm i przeciwko rasie zmowi, a wręcz odwrotny.
No ale jednak Szymon Marciniak ani na tej konferencji, ani wydaje mi się, że nigdzie indziej publicznie nie dawał werbalnych przejawów swojej czy ksenofobii czy Homofobii nie popierał publicznie Konfederacji, ani mecenasa, co więcej też to było podkreślane w tej całej debacie. Dzisiaj, że jako 1 jego pierwszy Polski sędzia przerwał ligowy mecz, kiedy dystrybun padały rasistowskie obelgi wobec jednego z piłkarzy. No, więc może po prostu UEFA stwierdziła, że pojawienie się tylko i wyłącznie na konferencji sygnowanej czy IMŚ nazwiskiem nie jest też takim taką przewinu?
Ja nie wiem, czy to jest prze wina, aż tak duża, żeby nie mógł sędzia Świna ligi mistrz. Prawda no ale to na pewno wstawia duży znak zapytania przed samą osobą pana Szymona Marciniaka, z kim on staje w 1 rzędzie i czy w ogóle sędzia piłkarski powinien chodzić po eventach biznesowych po eventach, politycznie powiązanych w jakiś sposób? No jest osobą publiczną jest osobą, która gdzieś tam w jakąś markę nawet naszego kraju firmowała. W przeciwieństwie np. w Katarze do naszych piłkarzy no lepiej się zaprezentował, bo po sędzi działał finał, więc powinien ważyć w z kim i gdzie się pokazuje takie moim zdaniem tak to powinno wylonąć w normalnym świecie, że taka osoba jednak patrzy, kto organizuje, jakie ma poglądy. I czy chce być z tymi ludźmi na 1 zdjęciu nie wiem, być skojarzonym chociażby z takimi ludźmi?
W swoim oświadczeniu również nie odciął się nie przeprosił, nie nie zaznaczył jasno i wyraźnie, że nic go z panem mecenasem nie łączy.
No właśnie, to też jest ciekawe, że on tylko już się do tego, że nie jest faszystą i nie jest ksenofobem i działa i zawsze działał w systemie fair play, ale nie odczuł się ani od Konfederacji, a nie od pozostałych prelegentów, którzy również mają zauszami. Po sobie sprawdziłem, kto tam występował i to są ludzie, którzy też łamią prawa zwierząt, którzy dorobili się na łamaniu praw zwierząt. Czy na jakichś instrumentach finansowych o niejasnej. Jak to powiedzieć niejasnych powiązaniach, no itd. itd. więc no to nie było, to nie był event ludzi, o nieskazi temu charakterze. Tak powiedział, więc pan Szymon mimo wszystko nie powiedział, przepraszam nie powinno mnie tam być, tylko powiedział nie jestem faszystą, mogłem tam sobie być tak. No można tak to odczytać.
Czy to brak czy ten brak zabrania stanowiska przez uefę i zawieszenia sędziego Marciniaka? Pan od odczytuje jako taki trochę prezent dla skrajnej prawicy?
Znaczy my to będziemy odbierać w kontekście polskim, że to jest prezent, że znowu lewactwo przegrałowa była.
To jakby go zawiesili, to to też byłaby woda na błęd dla prawicy.
No też byłaby woda na błędna prawicy itd. itd. ja nadal twierdzi, że to UEFA bierze na siebie odpowiedzialność i ona myślę, że nie w ogóle nie bierze kontekstu polskiego piekiełka politycznego pod uwagę prawdopodobnie najwięcej zadecydował wcale nie list ministra sportu, ani tam wstawianie się premiera, tylko to, co federacja piłkarska, z której wywodzi się się w Marcinie, czyli PZPN. Napisał UEFA na pewno wyjaśniła wewnętrznie swoją sprawę i podjęli decyzję, że będzie Sędziował i koniec.
A jaki ma pan komentarz odnośnie tego, co dzisiaj rano wybuchło, to znaczy tego, że nagle wszyscy zaczęliśmy się zbiorowo Szymonem Marciniakiem zajmować, zaczynając od Twittera i różnych użytkowników i komentatorów komentatorki. No kończąc na najważniejszych osobach w państwie.
A czy myślę, że to jakaś panika nie wiem, medialna moralna czy jak to nasłać, że każdy chce mieć teraz wypowiedź swoje zdanie na temat pana Marciniaka. Może to jest efekt czegoś takiego, że gdzieś tam nadal się ocieplaliśmy w jego zwycięstwie pt. sędziowania finału ligi finału jeszczeświata i każdy chce poczuł, że się pan Marciniak jest jakimś dobrem Narodowym. Czy czymkolwiek, chociaż moim zdaniem nie jest jest po prostu sędzią piłkarskim, no i gdzieś ta politycznie zawsze to jest jakieś. Ja też muszę na to spojrzeć, czy to nie jest takie, że jak zaczynają politycy o tym mówić, że oni nie chcą przerzucić opinii publicznej na zupełnie inne tory niż lekx Tusk niż zebrane zebrane się dzisiaj trybunał konstytu Konstytucyjny.
Trudno o tym nie myśleć w kontekście to prawda.
Trudno nie myśleć w tym kontekście, bo się wydarzyły ważne rzeczy, prezydent podpisuje ustawę, a za chwilę wysyłali da nowelizację. Tak.
Do tego wrócimy jeszcze dzisiaj w programie.
Oczywiście Trybunałowi Konstytucyjnemu zebrać w dość istotnej wadę, w której też prezydent gra rolę no i nagle mamy wybuch pt. problem pana Szymona Marciniaka, który de facto jest problemem pomiędzy stowarzyszeniem nigdy więcej i uefą i panem Marciniakiem i nikim więcej tak naprawdę. No bo to oni napisali do uef nikt z polityków nikt z żadnej innej organizacji tak.
Też nigdy więcej napisało do uef, że nie postulowało i nie postuluje pozbawienia Szymona Marciniaka funkcji sędziów finału ligi Mistrzów i że przyjmują jego oświadczenie za dobrą monetę. No i właśnie do tego oświadczenia odniosła się UEFA, podejmując te dzisiejszą decyzję i argumentując, że Stowarzyszenie zgłaszające nigdy więcej nigdy nie miało na celu właśnie pozbawienia tej funkcji tej roli tego zaszczytu właśnie sędziego Marciniaka, a ja jeszcze chciałam panu zadać takie pytanie, czy to ma znaczenie, że Szymon Marciniak jest sędzią, to znaczy czy właśnie sędziom powinniśmy stawiać wyższe wymagania niż innym uczestnikom meczu niż piłkarzom trenerom organizacjom piłkarskim, a może po prostu sportowcom?
Myślę, że musimy takie same wymagania stawiać sędziom piłkarzom takie same wymagania powinniśmy też kibicom stawiać, to obecnie w Hiszpanii. Na pewno pani słyszała o całym rasistowskich wydarzeniach w stosunku do zawodnika. Real ma, gdy winić jużsa juniora, a więc w kwestii rasizmu musimy mieć wymagania wszystkie, a nawet wyższe do takich ludzi, którzy są osobami publicznymi, a Szymon Marciniak od poprowadzenia. Mi się wydaje finału mistrzostw świata stał się już taką postacią, że i od niego powinniśmy wymagać trochę więcej, tak nie mówię, ale całe środowisko to całe środowisko sportowych, gdzie gdzieś mit fair play funkcjonuje. No musi dawać temu wyraz, a nie gdzieś lawirować między tym, no niby sprp, ale w końcu jest wolność i mogę sobie stać z kim chce i brać udział w jakichkolwiek wydarzeniach, tak więc moim zdaniem tutaj nie powinniśmy rozdzielać. Czy to jest sędzia piłkarz trener, prezes PZPN u czy wiceprezes uef jak pan błoniek powinniśmy ich traktować, że wy macie dawać świadectwo walki z dyskryminacją z rasizmem, a nie wręcz odwrotnie pokazywać się z ludźmi, którzy wcale z tą dyskryminacją i z rasizmem nie chcą walczyć. Tak.
Widzę też dużo złości wylanej na nigdy więcej za właśnie bycie konfidentami za donosicielstwo. No wydaje mi się, że to jest właśnie taka rola tej organizacji, że oni zrobili po prostu co do nich należy.
Oczywiście, że tak rolą organizacji pozarządowych jest bycie sygnalistą w pewien sposób rzeczy, które są nieoczywiste pod znakiem zapytania, stawiają pewne zachowania. Czy wydarzenia tak i ja nie mam pretensji do stowarzyszenia nigdy więcej za to, że wskazało łefi, że ich sędzia bierze udział, no w dość upolitycznionym, nawet jeżeli to był biznesowe spotkanie wydarzeniu. I to jest ich rola, a co UEFA z tym zrobi, no to widzieliśmy przyjęła do wiadomości, powiedziała okej. Czy jeśli wszystkie wyjaśnienia sędziuje da dalej tak, ale organizacja nigdy Stowarzyszenie nigdy więcej powinno dalej monitorować takie sytuacje i dalej sygnalizować. No niepewne niejasne nie konkretne sytuacje, że no coś tu jest nie tak prawda, ale to, że się wylał hejt na Stowarzyszenie nigdy więcej i bycie konwikitentabina. Czy to jest w ogóle pierwsze pierwsze pytanie jest takie czy to w ogóle była jakakolwiek konfidencja tak no bo to było wystąpienie publiczne, każdy miał do tego dostęp UEFA, mogła to przegapić. Organizacja poinformowała, że Słuchajcie, wasz sędzia jest tam zróbcie z tym, co chcecie tak nie ma tu żadnego donosicielstwa. W moim odczuciu w takim sensie, że to nie jest donós, żeby kogoś coś pozbawiać tak, bo oni też nie chcieli, żeby Szymon Marciniak stracił ten finał, tylko pokazali, że jest jakaś czerwona flaga. Czy czerwone światło się zapala, że no sędzia piłkarrski jest na spotkaniu biznesowym firmowanym przez ludzi związanych ze skrajną prawicą.
Czy na koniec komu będzie pan kimicował 10 czerwca.
Interowidan.
Dziękuję bardzo, dr Dobrosław mańsowski, socolog sportu z Uniwersytetu gdańskiego, bo moim państwa gościem teraz informacje Radia toke. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA