REKLAMA

Nowa ustawa o terroryzmie w Szwecji - "Może być czymś, co dobrze wygląda w oczach Turcji, a niewiele zmienia"

Połączenie
Data emisji:
2023-06-02 14:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:26 min.
Udostępnij:

Wbrew pozorom plany zmiany w prawie dotyczącym terroryzmu w Szwecji sięgają 2017 roku. Teraz ta nowelizacja może okazać się przydatnym argumentem w kwestii wejścia Szwecji do NATO, na co nadal nie wyraża zgody Turcja (i Węgry). O szczegółach rozmawiamy z Katarzyna Tubylewicz, pisarką, publicystką i tłumaczka literatury szwedzkiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 9 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Katarzyna tubelewicz, pisarka publicystka i tłumaczka literatury szwedzkiej, a będziemy mówili o tym, jak też Szwecji idą przygotowania do wejścia do NATO, jeżeli tylko blokada turecka zostanie zniesiona i w celu zniesienia tejże. Jak rozumiem, Szwecja znowelizowała swoje prawo antyterrorystycznej, wprowadziła bardzo istotną zmianę, mianowicie wspieranie organizacji terrorystycznej, będzie również penalizowane do tej pory tak nie.
Było. To prawda, aczkolwiek warto powiedzieć, że nad tym prawem nad jego przygotowaniem pracowało się od roku 2017, dlatego że rozmowa o tym by zmienić prawo w Szwecji, rozpoczęła się po ataku terrorystycznym na dronigatan Sztokholmie. I wtedy już premier lefin wczesny rozpoczął dyskusję i jakieś takie wstępne przygotowania do tego, by prawo zmienić bardzo długotrwały te przygotowania m.in. dlatego że taka szwedzka instytucja rada prawa czy inaczej rada legislacyjna lagrodet krytykowała tę ustawę jako nie do końca zgodną ze szwedzką konstytucją i ryzykowną na wiele sposobów. Przede wszystkim, dlatego że może być po prostu trudno ustalić, czym tak naprawdę jest zaangażowanie w działalność terrorystyczną, bo tutaj jest mowa też o tym, że np. jeżeli ktoś przekazuje pieniądze, na tak klasyfikowana organizację, to już być może będzie groziła mu jakaś kara, ale to nie jest wszystko do końca jasna, dlatego właśnie z punktu widzenia prawnego. To ustawa była wielokrotnie krytykowana, a przyspieszono rzeczywiście działania po to, by usatysfakcjonować Turcję, która twierdziła od dłuższego czasu, że m.in. dlatego nie chce Szwecji do NATO wpuścić, ponieważ Szwedzi wspierają terrorystów. Przede wszystkim chodzi o partię pracujących kurdystanów, kuldystanu organizację, która jest uważana za organizację terrorystyczną, także przez rząd szwedzki, ale która ma dość wielu członków Szwecji i bywa tu widoczna nie dalej. Znaczy parę dni temu ta organ organizacja zrobiła taki mały perforę, z, dlatego że pokazali swoją flagę, to znaczy tylko wizualiizację swojej flagi świetlną na budynku RIG stagu, czyli parlamentu. No i takie rzeczy oczywiście doprowadzają do furim erduana i dlatego bardzo było ważne, by Szwecja pokazała, że robi coś na rzecz tego, by móc członków partii pracujących kurdy Stanów Szwed i ścigać.
Ale i czy możemy sądzić, że to wystarczy to znaczy, że ta nowelizacja prawa w Szwecji w pewnym sensie zakończy całą dyskusję, bo rzecz chyba nie wiem, czy to wprost dotyczyła terroryzmu, znaczy tak oczywiście interpretowa rzecz Turcja. Natomiast w gruncie rzeczy na gruncie szwedzkim to była dyskusja o granicach wolności słowa. Prawda, więc tutaj mamy trochę taką sytuację pewnego rozjazdu, to znaczy Szwedzi tak jakby zgodnie z tym, co mówi do nich rdoan, tak tak, no my tutaj uszczelnimy nasze prawo antyterrorystyczne, ale ja w gruncie rzeczy nie o to szło, jakby chodziło o poszerzenie, jakby pojęcia walki z terroryzmem właśnie na to, co się mówi. Prawda.
Tak nie tylko to poza tym jemu zależało na tym, żeby Szwecja wydała Turcji różnych szwedzkich obywateli, którzy wg erdoana wg Turcji mają powiązania z pkko, czyli właśnie partią pracujących kurtystanu, a właściwie nie było wśród przy tych osób takiego dosyć znane postaci szwedzkiego życia nawet kultury. Czy znana dosyć szwedzka adwokatka pochodzenia Kurdyjskiego. Także to wszystko było Zawiła poza tym, jak pamiętamy w pewnym momencie erduana rozścieczył, Fakt, że w Szwecji dopuszczono kilkakrotnie do demonstracji organizowanych przez populistycznego duńskiego, polityka, podczas, których to demonstracji palono. Koran, warto jednak wspomnieć o tym, że wydaje się, iż erdoan wykorzystywał także ten konflikt taki buzuujący ze Szwecją i pokazywanie, że on jest taki niezłomny i tej Szwecji do NATO nie wpuści. On to wykorzystywał też w swojej kampanii wyborczej. To był element, który po pomagał mu w ukrywaniu różnych wewnętrznych tureckich, problemów i eksponowaniu tego, że on broni islamu broni godności swojego kraju i nie boi się stawiać takich bardzo ostrych warunków Szwecji. Także to wszystko było od tej strony także dosyć zawiłe i wydaje się, że, ponieważ rdoan wygrał wybory, no to w tej chwili ta taka widoczna walka ze Szwecją, jemu samemu nie jest już politycznie, potrzebna także wydaje się również, że Szwecja rzeczywiście to na to wejdzie. Ale, odpowiadając na twoje pytanie, czy w ogóle ta legislacja to nowo no to nowa ustawa może rzeczywiście coś znacząco zmienić. To warto wspomnieć, że różni eksperci od spraw terroryzmu, jak np. pochodzący ze Szwecji Han spryn, który pracuje w kim skolić w Londynie, krytykują. To prawo twierdzą, że tak naprawdę ono mogłoby walczyć się z terroryzmem lat siedemdziesiątych m.in. ha z bryń twierdzi, że dzisiaj organizacje terrory terrorystyczna właściwie prawie nigdy do tego by rzeczywiście zorganizować jakiś atak terrorystyczny nie wykorzystują swoich członków, że oni raczej współpracują z takimi różnymi samotnymi wilkami. Tak zresztą było nadrottni gatan Sztokholmie, ten terrorysta nie był związany oficjalnie z żadną organizacją było bardzo trudno w ogóle określić, skąd on się wziął, więc no to jest jeden z powodów, dla których można też traktować tę ustawę jako kontrowersyjną z 1 strony i właśnie nie do końca nawet zgodną ze szwedzką konstytucją, ale z drugiej strony ona może mieć też dosyć martwy charakter może być po prostu takim czymś. Co dobrze wygląda w oczach Turcji, a niewiele zmienia.
Dziękuję bardzo, Katarzyna Tubylewicz, pisarka publicystka i tłumaczka literatury szwedzkiej była z nami czternasta 17. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA