REKLAMA

Wakacje w cieniu inflacji - jak Polacy próbują sobie z nią radzić?

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-06-02 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:06 min.
Udostępnij:

Tradycyjnie w piątek przyglądamy się sytuacji na rynku paliw z Jakubem Boguckim z e-petrol.pl. Rozwiń »
W drugiej części programu wracamy do tematu inflacji, tym razem w wydaniu wakacyjnym.
"Spośród zdecydowanych turystów na wyjazd ponad 30% rozważa przesuwanie wyjazdu z tych miesięcy szczytowych" - zwraca uwagę Jarosław Kałucki z Travelplanet. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy czternasta.
43 Wojciech Kowalik dzień.
Dobry w piątkowym raporcie gospodarczym w radiu tokfem zaczynamy od informacji, jaką publikuje organizacja narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa, faho znów obniża się światowy Indeks cen żywności. Przypomnę, że ten Indeks mocno wzrósł rok temu po rosyjskiej agresji na Ukrainę później systematycznie opadał aż do kwietnia, kiedy znów zanotowano wzrost. Teraz jednak wraca do spadkowe i tendencji majowy SP spadek indeksu był wspierane przez znaczące spadki indeksów cen olejów roślinnych zbóż i na biału, które jednak zostały zrównoważone przez wzrosty indeksów cukru i mięsa pisze organizacja, mimo że indeksowało się obniż to przełożenia tego Faktu, na ceny żywności na sklepowych półkach. Jeszcze jednak nie widać koszt waloryzacji programu 500 plus do 800 zł, to 24 000 000 000 zł w pierwszym roku. Tak czytamy w ocenie skutków regulacji projektu ta podwyżka to obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości łącznie w ciągu 10 lat rząd szacuje wydatki z tego tytułu na niemal 240 000 000 000 zł, drugi największy Polski bank zapowiada, że będzie chciał wystartować z programem kredytów mieszkaniowych jest z rządowymi dopłatami od początku lipca, czyli wtedy, kiedy mają wejść w życie przepisy dotyczące tej rządowej propozycji. Myślę, że zainteresowanie będzie duże, ale wszystko zależą od puli udostępnionej przez banków gospodarstwa krajowego. Tak mówi prezes pkosa Leszek Skiba, ostatnio przedstawiciele związku banków polskich ostrzegali, jednakże czasu na wprowadzenie tego rozwiązania w bankach jest bardzo mało, teraz zergnijmy, co ciekawego na rynkach na warszawskiej giełdzie zwyżki i to spore nawigu w tej chwili o2% na wigu 20 o2 i 0,6%, a na rynku walutowym złoty się umacnia euro znów poniżej psychologicznego progu 4,5 zł. Dokładnie po 4 49 frank po 4 60 USD 4 18, a brytyjski funt po 5 zł i 23 gr i to była pierwsza część raportu gospodarczego, a teraz nasz pierwszy gość. Raport gospodarczy patrzymy w kierunku stacji paliw, no bo za tydzień będzie już środek długiego weekendu i po ile będziemy tankować na wyjazdy na ten długi weekend? O tym już teraz w rozmowie z Jakubem Boguckim z ept rol PL ostatnie dni przyniosły niestety. No te gorsze informacje dla kierowców i spełniły się te prognozy podwyżkowe.
Niestety prognozy podwyżkowe w mijającym już tygodniu nam się spełniły, ponieważ DIS podążał o 4 gr do poziomu 6 zł. I 10 gr średnio benzyra 95 oktanowa podróżała też nieznacznie, ale jednak no zauważalnie do poziomu 6 52 3 gr więcej niż tydzień temu i jedynym paliwem, które się z tego układu podwyżkowego wyłamało jest autogas, który potanią o2 gr 2 95 to jego średnia cena i wydaje się, że w najbliższych dniach te ceny powinny pozostawać stabilne. To znaczy nie powinniśmy zobaczyć jakiegoś bardzo raptownego skoku w górę, ale też niestety nadzieje na spadki trzeba trzeba niestety ostudzić.
No właśnie, bo te najbliższe dni przyszły tydzień, to już długi weekend czerwcowy, po ile zatankują kierowcy, którzy będą chcieli wyjechać gdzieś i wypocząć?
W tym tygodniu, który przed nami zapewne ceny diesla na większości stacji ulokują się w przedziale 6076 19 mniej więcej taki przedział większość stacji będzie obejmował. Natomiast jeśli chodzi o tą najpopularniejszą dlaosobowych, benzyna dziewięćesięci pięciuktaową, ceny z przedziału 6 49 6 60 nie więcej, tak to może wyglądać także średnio ogólnopolska powyżej 6 zł 50 gr gdzieś tam będzie się lokowała. To jest mniej więcej podobne do poziomów z tego tygodnia, który nam się kończy, jeśli chodzi o autogas, natomiast tutaj ceny nadal będą mogły w niektórych miejscach wykazywać lekką tendencję spadkową, czyli przedział między 2 92 A2 99 także będzie większej stacji obejmował.
Czyli taniej nie będzie, ale dużo drożej też nie powinna być.
Nie zanosi nam się też w najbliższych dniach na jakąś skokową podwyżkę. Tutaj musimy pamiętać zawsze o tym, że rynek międzynarodowy czasem może jakoś wpłynąć znacząco na ceny, ale toczytać będzie bardziej cen hurtowych, a więc te zmiany będą zapewne pojawiać się z pewnym opóźnieniem na polskich stacjach, bo ceny hurtowe no przenoszą się z jakimś tam jednak w uforem czasowym. Myślę, że co najmniej kilkudniowym na stacyjne, pylony także ewentualne ustalenia chociażby związane z decyzjami opek w ten weekend będą przenosić się dopiero za kilka dni na polskie stacje także na razie ten stabilny poziom, tak jak powiedzieliśmy, benzyny w rejonie 6 zł 50 kilku groszy diesla mniej więcej 6 zł i kilkunastu groszy zarid to będą te ceny obowiązujące w najbliższych kilku.
Dniach, a znajdą jeszcze kierowcy stacje z dizlem poniżej 6 zł.
Niestety tych stacji ubywa, one jeszcze bywały w ostatnich dniach, gdzieś tam w zestawieniach do znalezienia. Natomiast pamiętajmy, że ten disel poniżej 6 zł to była sprzedaż naprawdę na bardzo niskich Mar, jeśli chodzi o operatorów stacyjnych i wielu z nich po prostu nie może sobie już na to pozwolić przy obecnych podwyżkach cen, jakie mieliśmy. To po prostu staje się coraz trudniejsze in stacji, będzie będzie po prostu.
Bywało.
To była rozmowa z Jakubem Boguckim z E Petrol PL, a teraz nasz drugi.
Gaść.
Raport gospodarczy.
Jarosław Kałucki, strawel planet dzień dobry.
Dzień dobry.
Wakacje zaczynają się za równo 3 tygodnie. No i będzie to urlop w cieniu wysokiej inflacji zbadali państwo preferencje Polaków przed wyjazdami. Ilu z nas zamierza gdzieś wyjechać?
Połowa respondentów tego badania, które przeprowadziliśmy razem z rysercz, partner zamierza wyjechać na wakacje 30% mówi, że jeszcze rozważa taki wyjazd. Natomiast 21% stwierdziło, że w tym roku te wakacje sobie odpuszcza tak to wygląda.
Dlaczego sobie odpuszcza o to jeszcze zapytam za moment, a wyjeżdżamy do Polski czy za granicę?
Z deklaracji wynika, że znacznie częściej w Polsce niż za granicą, bo to jest mniej więcej 18% z tych zdecydowanych mówi, że jedzie za granicę, a około 30% mówi, że jedzie na wakacje do Polski. Natomiast jeśli chodzi o rezerwację, przynajmniej w biurach podróży, to ta sytuacja jest jednak odwrotna, bo Polska jest dopiero gdzieś na 11.12. miejscu, jeśli chodzi o klientów, którzy chcą spędzić wakacje krajowe kupujących w biurach podróży. To nie jest taka pełna dana, dlatego że Polacy generalnie zarezerwują sobie te wakacje krajowe na własną rękę.
No właśnie, do kraju zwykle sami sobie ten wypoczynek organizujemy, jak już mówiliśmy, co piąty Polak zamierza jednak z wyjazdu wakacyjnego zrezygnować. No i dlaczego czy ta inflacja, o której powiedzieliśmy na początku jest tutaj głównym powodem?
Tak głównym i niepokojącym, dlatego że połowa z tych respondentów, którzy mówią, że odpuszczają sobie wakacje, podaje powód jako ogólną drożyznę 40% mówi o zbyt wysokich cenach, jak na ich kieszeni, jeśli chodzi o biura podróży, ale ogólna drożyzna. To jest ten zdecydowanie najważniejszy powód takich, którzy nie mogą z jakiś tam osobistych powodów wyjechać. To jest naprawdę niewielki odsetek drożyzna. To jest podstawowy powód.
No ale jednocześnie turyści próbują bronić się przed tą inflacją, jakie działania podejmują, żeby jednak wyjechać i nie przypłacić tego majątkiem?
Tak, rzeczywiście widzimy takie działania spośród tych zdecydowanych turystów na wyjazd 30 ponad 30% rozważa przesuwanie tego wyjazdu z tych miesięcy szczytowych, czyli lipca i sierpnia na czerwiec lub wrzesień. I to widzimy też w rezerwacjach, bo zwykle to układało się to także mniej więcej 60% wyjeżdżało w lipcu i w sierpniu na wakacje, a 40% w czerwcu i wrześniu teraz widzimy w rezerwacjach, że ponad 50% turystów zarezerwowało jednak na te miesiące tzw niskiego sezonu letniego, czyli we wrześniu i w czerwcu. To jest taki pierwszy powód, którym kierują się zarówno ci, którzy wyjeżdżają na wakacje i ci, którzy jeszcze ten wyjazd rozważają. Też padają deklaracje o tym, żeby spróbować wypocząć w tańszym hotelu, ale to na razie nie jest widoczne w rezerwacjach, nie ma takiej specjalnie zaburzonej struktury wyjazdowej, a przypomnę, że turyści, którzy kupują w wakacje w biurach podróży, mniej więcej połowa kupuje co najmniej hotel czterogwiazdkowy do 30% kupuje hotel pięciogwiazdkowe i 80% aż 80% kupuje wakacje o-li inkluzjów, przy czym te wakacje o inkluzji. To jest raczej też taki troszeczkę obronny odruch, dlatego że mając jakiś budżet zaplanowany czy turyści chcą dokładnie wiedzieć, ile wydadzą na te pieniądze nie chcą być potem zaskakiwani w kurortach i niż dodatkowymi opłatami za lody przekąski, napoje piwowino i tego typu rzeczy. Także to też jest pewnego rodzaju odruch obronny tańsze wyżywienie. To jeśli chodzi o te deklaracje respondentów, zakłada mniej więcej 19% zdecydowanych i 10% niezdecydowanych, ale to jest na razie nie ma to odzwierciedlenia w rezerwacjach i wreszcie po kilkanaście procent rozważa w wybranie tzw tańszego kierunku, bo jeśli chodzi, to o to oferty turystyczne, to mamy takie kraje uważane za tańsze. I to jest Turcja Bułgaria Tunezja Albania i kraje droższe. To jest Grecja od tego sezonu Egipt ze względu na właściwe od zeszłego sezonu, bo ze względu na koszty paliwa tamte wycieczki bardzo podrożały Włochy i to są te droższe kierunki. No, więc będziemy obserwowawać czy rzeczywiście ten popyt przesunie się bardzo mocno w kierunku Turcji, to właściwie czy zwiększy się jeszcze dominacja Turcji w tych rezerwacjach, ale również czy w tym roku bardzo dobrze będzie się sprzedawała Bułgaria, bo jak na razie to średnia rezerwacja do Bułgarii. To jest około 2400 2500 zł, a średnia rezerwacja ogólna to jest około 3,5 1000 zł.
No właśnie, bo mówimy o tych strategiach, jak bronimy się przed inflacją, a ci, którzy na wyjazd się zdecydują, to jaki w tym roku budżet na to rezerwują?
Tutaj mamy dosyć duże dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rezerwacjami faktycznymi, ponieważ ci zdecydowani respondenci zakładają, że budżetu do 2,5 1000 zł na wyjazd. To mniej więcej 1/3 i 1/3 kolejna to budżet pomiędzy 2,5 1000 A5 tysięcy zł, ale takich rezerwacji jest naprawdę niedużo najczęstsze rezerwacje. To są pomiędzy 7,5 1000 i 10 000 zł na rezerwację. Natomiast tak jak wcześniej powiedziałem na osobę, jak dotychczas to jest mniej więcej 3,5 1000 zł, taka średnia rezerwacja. No, więc może być też tak, że te wakacje krajowe, które są w kategorii, o której wcześniej mówiłem, czyli 4 lub 5 gwiazdek, właściwie nie konkurencyjne do wyjazdów zagranicznych. Tutaj może być przesunięcie w kierunku tych takich tańszych krajowych ofert 3 gwiazdki i poniżej zresztą od wielu lat. Taka jeśli chodzi o wakacje zagraniczne się utrzymuje, to tak jak powiedziałem 45 gwiazdek o inkluzji, to jest to bardzo mocna przewaga. To jeśli chodzi o wakacje krajowe, to tutaj z kolei mamy bardzo mocną przewagę wakacji do 3 gwiazdek te 4 i 5 gwiazdek to jest jakieś 20 do 25% sprzedaży.
I tak, wyglądają nasze wakacyjne plany na 3 tygodnie przed rozpoczęciem wakacji Jarosław Kałucki i strawel planet. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo, miłego dnia.
A to był raport gospodarczy i ja również rzecza miłego dnia Wojciech Kowalik. Dziękuję i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA