REKLAMA

"Chcemy mieć wreszcie pozytywny mit" - jak świętujemy 4 czerwca?

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-06-02 17:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:31 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Aleksandra Dulkiewicz jest z nami prezydent Gdańska. Dzień dobry pani prezydent.
Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.
Od dziś do niedzieli Gdańsk organizuje święto wolności i praw obywatelskich, bo przypomnijmy od 2013 roku, mamy ustanowione przez Sejm i przypadający 4 czerwca dzień wolności i praw obywatelskich w uchwale sejmowej czytaliśmyliśmy wówczas, że 4 czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku siłę zastąpiła kartka wyborcza, a wynik tego głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu. Pani mówi, że z 1 strony państwo przypominają o tej dacie, ale chcą też państwo poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości nas jako społeczeństwa, co się będzie działo w Gdańsku i do czego państwo chcą dojść podczas tych rozlicznych debat, bo ich nie będzie brakować.
Bardzo dziękuję, że przypomniała pani właśnie treść uchwały sejmowej sprzed 10 lat, bo myślę, że zawsze warto ją przypominać, bo chyba czasami jako obywatele i obywatelki nie pamiętamy o tym ta siła to właśnie karta wyborcza, kiedy przyglądam się Turcji i w obydwu turach głosowania ta frekwencja. Przypomnijmy, bo może za rzadko o tym mówimy wyniosła ponad 85% w Polsce tyle wyniosła w wyborach po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, nawet nie było to tyle. To mamy jeszcze coś do odrobienia, więc z 1 strony zarówno podczas debat rozmów w prezentacji ponad 150 organizacji pozarządowych z całej Polski, które już po raz czwarty współtworzą strefę społeczną na terenach po stoczniowych w okolicy Europejskiego centrum Solidarności w Gdańsku. Właśnie chcemy pokazywać z 1 strony przykłady dobrych działań obywatelskich w bardzo różnych dziedzinach życia od ekologii poprawa człowieka po animowanie aktywności na terenach wiejskich, tych aktywności, które można zaprezentować inspirować się powielać w naszym otoczeniu. Jest bardzo bardzo wiele, ale myślę, że z 1 strony wszystko to chcemy zrobić w lekkiej formie takiej przyjaznej dla każdego będzie i strefa dla dzieci i fud Pragi i coś do zjedzenia i do wypicia, a dzisiaj wieczorem także to towarzystwie dobrej muzyki na placu zebrań ludowych w koncercie właśnie, którego motywem przewodni będą pokolenia i wolność.
A jutro rozpoczną państwo akcję pro frekwencyjną pod hasłem nie śpi, bo cię przegłosują, dlaczego uznali państwo, że trzeba z taką akcją pro frekwencyjną ruszyć. Oczywiście być może to pytanie wydaje się oczywiste, bo pani już sama powiedziała o tym, że niezbyt chętnie garniemy się do urn wyborczych, nawet ta nasza aktywność raz na kilka lat jest dla nas jakoś nadmierna. No ale czy teraz jest jakiś taki szczególny moment, że trzeba właśnie z akcją pro frekwencyjną ruszyć?
Pewnie mamy kilka obrazów z tego osiemdziesiątego dziewiątego roku. Nawet moje kolenie kolenie wtedy dziesięciolatków to obrazy jeszcze pamięta, ale myślę, że warte są one przypomina z 1 strony to na pewno Gary kuper i słynne plakat w samo południe, ale z drugiej strony tym wyborom właśnie 4 czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku towarzyszył plakat nie śpi, bo cię przegłosują wybory 1989 wydaje się, że mało, które wybory potem już w wolnej Polsce były tak ważne, jak te, które nas teraz czekają przed chwilą, pani ze swoim gościem rozmawiała o o kolejnym przekraczaniu granicy w łamaniu prawa w łamaniu konstytucji, ale dzisiaj to przecież nie tylko to to widzimy, jak spada pozycja Polski w Europie, a przecież w tej uchwale sejmowej, także była mowa o tym, że te wybory nasze polskie 4 czerwca dały początek upadkowi komunizmu w Europie. I pewnie można by tych powodów, dla których trzeba należy powinniśmy wziąć odpowiedzialność tym aktem wyborczym, który nas czeka jesienią za siebie za przyszłość za Polskę za nasze dzieci pewnie tych powodów każdy znajdzie. Przynajmniej kilka jak nie kilkanaście.
Zbigniew Borek w tygodniku polityka wspomina trzydziestolecie wyborów czerwcowych i pisze tak pozwolę sobie duszy fragment zacytować Gdańsk organizował obchody, ale wierchuszka PiS postanowiła w kolbce Solidarności celebrować rocznicę też okrągłą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, żeby było całkiem jak u Barei PiS. Tak bardzo chciał przykryć rocznicę 4 czerwca, że zdecydował się na obchody wizyty papieża 3 czerwca, choć zaczęła się 2 czerwca, kiedy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera na obchody rocznicy historycznych wyborów. Ten schował się zakordonym ochroniarza na dokładkę na 4 czerwca ogłoszono rekonstrukcję rządu, żeby dziennikarze mniej uwagi poświęcali wydarzeniom sprzed 3 dekad. Koniec cytatu. No i my wiemy, pani prezydent przepis skutecznie sufluje taką narrację o zdradzie elit o agencie Bolku o piciu wódki w Magdalence, a upamiętnia 4 czerwca, ale dziewięćdziesiątego drugiego roku, czyli upadek rządu Jana Olszewskiego. I moje pytanie do pani czy jeśli pani, że 4 czerwca ma szansę kiedyś stać się wspólnym świętem Narodowym? Czy to zaniedbanie elit jeszcze w latach dziewięćdziesiątych nie wykreowanie wówczas tego święta jest nie do odrobienia dziś?
No to jest zadanie moje mojego pokolenia, ale później więcej jeszcze zadaniem młodszego pokolenia oddam jako przykład kultury, bo myślę, że my za rzadko dzisiaj jednak. Mówimy o tym, jaką rolę kultura ma w kształtowaniu naszych postaw, wspólnie Gdański, teatr Szekspirowski wspólnie z krakowski teatrem Słowackiego wyprodukował już zikal 1989 wszystkich zachętem zgrany zarówno w Krakowie jak i u nas.
W Gdańsku doskonale zrobionym byłam widziałam.
Cieszę się bardzo ja ja też miałam okazję widzieć i nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć po raz kolejny, ale on z całym szacunkiem. Pani redak, dyrektor dyrektor tych wydarzeń nie pamiętają sami. I co ważne przesłanie tego musialu jest takie chcemy mieć wreszcie pozytywny mit 1989 chcemy mi pozytywny mit i wierzę, że my Polacy naprawdę chcemy mieć poza naszą krwawą trudną historią. Przecież ona też taka jest i to nie znaczy, że oni nie pamiętamy, przecież także w Gdańsku wiele takich momentów zawsze podkreślamy, ale dla budowania postaw społecznych dla patrzenia w przyszłość z dobrą nową siłą energią, która jednoczy ludzi, naprawdę potrzebujemy, pozytywnego mitu i mało, który mit jak ten właśnie z 4 czerwca osiemdziesiątego dziewiątego się do tego nadaje, bo oczywiście wiemy, że wybory do Sejmu były częściowo wolne te do Senatu były w 100% wolne, ale ono otworzyły drogę wyborom, tym kolejnym w przyszłym roku, czyli w dziewięćdziesiątym. To były wybory, no, które mi są najbliższe jako jako samorządowcowi, czyli wyborom samorządowym, które były w 100% wolnymi, które naprawdę dały podwaliny samorządności.
W dziewięćdziesiątym roku, także wybory prezydenckie już wolne bezpośrednie no i dziewięćdziesiąty pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne, a czy dla młodego pokolenia myśli pani są czytelne to odniesienia do roku osiemdziesiątego dziewiątego, bo oczywiście my wiemy, że młode pokolenie zwykle nie łapie się w szkole na edukację z historii najnowsze, że te wydarzenia z lat osiemdziesiątych dziewięćdziesiątych są dla nich bardzo często jakoś enigmą. Państwo też organizują gdańskie lekcje obywatelskie i jedna z tych lekcji była poświęcona wyborom. Pani się spotyka z licealistami, też zachęcała państwa tych, którzy mają ukończono osiemnastego rok życia, żeby skorzystali z tych uprawnień, jakie daje dowód osobisty, czy można mu młode pokolenie? No właśnie przekonać do tego mitu osiemdziesiątego dziewiątego roku, startując z pozycji? No w takich, że oni niewiele o tym osiemdziesiątym dziewiątym roku i latach późniejszych wiedzą.
Dlatego próbujemy także podczas właśnie tegorocznego święta wolności i praw obywatelskich, które odbywa się pod hasłem pokolenia, całą sobotę i całą niedzielę pokazać różne z różnych punktów widzenia zmiany, które nastąpiły w Polsce, a to chociażby zmiany tego, jak urządzaliśmy nasze mieszkania, a to jak się zmieniał sport. I o tym będą mówili także sportowcy, a to jak się zmieniała moda muzyka kuchnia, czyli, pokazując to także nie zawsze w taki poważny sposób z dużym hasłem polityka musicie ich głosować, tylko także, pokazując przemianę, pokazując to, jaką szansę otrzymaliśmy. Wywalczyliśmy mówię wywalczyliśmy, choć mój udział w tym był przecież żaden bardziej moich rodziców, właśnie wtedy w osiemdziesiątym roku czy w osiemdziesiątym dziewiątym, dlatego to święto wolności i praw obywatelskich. To pokazanie przykładów dzisiaj aktualnie działających w Polsce organizacji i aktywnych ludzi, którzy nie mówią przecież, że uprawiają politykę, chociaż tak naprawdę przy jakimś sensie to robią, nawet jeżeli jakieś miejscowości zajmują się kultywowaniem lokalnych tradycji.
Na chwilę zmienię temat, choć pani już do tego nawiązała, bo ruch samorządowy tak dla Polski, a pani przecież w ruchu samorządowym tak dla Polski jest przyjął po podpisaniu w poniedziałek przez pana prezydenta tej ustawy o komisji badającej wpływy rosyjskie oświadczenie mocny w treści czytamy w nim, że podpis pana prezydenta zakończył demokrację w Polsce, bo umożliwia działanie komisji, która poza wszelkim porządkiem prawnym i konstytucyjnym będzie realizowała cele polityczne zjednoczonej prawicy i eliminowała ich przeciwników politycznych. To jak pani teraz jako samorządowiec politycznka patrzy na ten zwrot to 80 stopni Andrzeja Dudy?
No widać chyba z 1 strony, że obu z Prawa i Sprawiedliwości nie do końca panuje nad tym, co się dzieje, nie martwi mnie. To jeśli chodzi o psucie prawa, bo uważam, że mam nadzieję, że przyjdzie wreszcie taki czas w Polsce, kiedy będziemy mieli dobre prawo, prawo zgodne z konstytucją i prawo tak naprawdę służące obywatelom, a nie prawo służące eliminowaniu przeciwników politycznych. Ja mogę powiedzieć Samorządowego punktu widzenia nie wiem, co oni grają. Ja wiem jedno, że my musimy wziąć prawo w swoje ręce i sprawy w swoje ręce, oczywiście na drodze pokojowej, takiej jak chociażby organizowanie takich świąt czy wreszcie marszu 4 czerwca. Czy wreszcie aktywny udział w wyborach zarówno tych, które nas czekają jesienią jak i mam nadzieję, że wreszcie doczekamy się wyborów samorządowych, bo przypomnę, odsuwamy są o pół roku, a powinny być też jesienią tego roku, psucie prawa powodujące. Także ja mogę powiedzieć dokładnie na przykładzie Gdańska, że gdańskszczanie na usługi, które są niezbędne typu komunikacja publiczne, sprzątanie ulic edukacja sprawy społeczne, zdrowie i psychiczne. My mamy po prostu mniej pieniędzy, bo szachermacher w cudzysłowie powiem robione, jeśli chodzi o przepisy związane z podatkiem od osób fizycznych czy PIT powoduje, że przez ostatnie 3 lata utraciliśmy ponad 1 000 000 000 zł. I dzisiaj musimy zrobić razem wszystko wspólnie, żeby odsunąć tę złą władzę.
Aleksandra dunkiewicz, prezydentce Gdańska. Dziękuję pani prezydent za rozmowę.
Dziękuję bardzo, i zawsze zapraszam do Gdańska.
Informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA