REKLAMA

Podsumowanie dnia (02.06.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-06-02 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:28 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Jest.
Osiemnasta, TOK 360.
W poniedziałek podpisał ustawę w piątek chce ją nowelizować po fali krytyki w kraju i za granicą prezydent Andrzej Duda wychodzi z propozycją zmian w komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Zaledwie tydzień nie po jej uchwaleniu przez Sejm mimo kroków wstecz na poparcie opozycji liczyć nie może prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, orzekł Trybunał Konstytucyjny, który badał sprawę byłego już szefa acba Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika. Rozpatrzenie sprawy było możliwe, bo sędziowie buntownicy zrobili wyjątek i przyszli na rozprawę, zapewniając wymagany pełny skład trybunału lepiej krócej niż skromniej wyjazdów w czerwcu albo we wrześniu. Polacy w ten sposób szukają sposobów na wakacje w cieniu inflacji. O tym będzie w ekonomii 360 będą także prognozy dla cen paliw na nadchodzący w przyszłym tygodniu długi weekend, a to jest radioto kfam pierwsze radiainformacyjnee. Zaczynamy podsumowanie, dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech musal. Dzień dobry, prezydent proponuje nowelizację ustawy powołującej komisję do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce po tym, jak zaniepokojenie i pierwotną wersją wyraziły m.in. stany Zjednoczone i Unia Europejska do Sejmu trafiło właśnie lex Tusk w zmienionej wersji propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że w komisji nie będą zasiadać. Tak jak wg dotychczasowych założeń parlamentarzyści, a eksperci po drugie, komisja nie będzie mogła zakazać pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat. No właśnie tego dotyczyły zarzuty krytyków ustawy.
Proponuje, żeby te środki zaradcze zostały zlikwidowane i proponuję, aby na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.
W nowelizacji ma być też zapis o tym, że od decyzji komisji będzie można się odwołać do Sądu Apelacyjnego, a nie do administracyjnego jak w pierwotnej wersji działanie prezydenta pogłębia tylko prawny chaos, jaki mamy w Polsce w tej chwili? No, bo poprzednia ustawa przecież już obowiązuje, a pytany o nowelizację premier, nawet nie zdążył się z nią zapoznać poza tym. Po co prezydent podpisał ustawę na szybko po weekendzie w ostatni poniedziałek tuż po uchwaleniu jej w ubiegły piątek przecież można było sprawę przemyśleć przeanalizować się i dopiero wyjście z propozycją, a tak mamy działanie prezydenta, które wygląda po prostu niepoważnie ze swoim projektem w tej sprawie wychodzi także lewica ten projekt lewicy zakłada uchylenie ustawy.
Im szybciej. To narzędzie polityczne zlikwidujemy, wyłączymy je z porządku prawnego tym lepiej tutaj żadne legislacyjne poprawki jakakolwiek nowelizacja nic nie pomoże i wzywamy wszystkich po stronie Demokratycznej bojkotujcie tą komisję.
Apeluje, szef klubu lewicy Krzysztof Gawkowski Miłosz Motyka z PSL przypomina, że jeszcze 4 dni temu Andrzej Duda przekonywał, że z ustawą jest wszystko w porządku.
To pozorowany ruch tak naprawdę w wyniku presji społecznej, jaka spadła na pana prezydenta zarówno wewnętrzna jak i ta na arenie międzynarodowej po raz kolejny widać, że pan prezydent jest chwiejny w swoich. Unknown speaker 4 Decyzjach nie ma tutaj co nowelizować tą komisję trzeba wyrzucić do kosza, a jeżeli pan prezydent chce badać wpływy rosyjskie, to proponuję wrócisz do tego, o czym mówił Donald Tusk, kilka miesięcy temu z sejmowej komisji śledczej opisanej w polskim prawie.
Dodaje Marcin Kierwiński z koalicji Obywatelskiej, z kolei Włodzimierz Czarzasty, współwodniczący nowej lewicy zapowiedział postawi prezydenta Andrzeja Dudę przed trybunałem stanu, a do tego tematu jeszcze wrócę w rozmowie z mecenas Marią ejchard.
Rok 360.
Prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, głosi wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rozpatrywał on dzisiaj sprawę ułaskawienia przez Andrzeja Dudy byłego już szefa CBA i jego zastępcy, czyli Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent zdecydował się na ułaskawienie, zanim zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie decyzję ogłosiło dzisiaj prezeska trybunału Julia Przyłębska. Unknown speaker 5 Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wywołującą ostateczne skutki, prawne, pkt 2 Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w pkt.
1 zdanie odrębne do wyroku zgłosił 2 sędziów Piotr Pszczółkowski i Michał marński, trybunał obradował tym razem w pełnym składzie. Co oznacza przynajmniej tymczasowe zawieszenie przez sędziów Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Jędrzejewskiego ich buntu wobec szefowej trybunału, która ich zdaniem nie ma już prawa zajmować tej funkcji. Tę trzeba przyznać zawiłą sytuację komentował tokfm dr Tomasz Zalesiński z zespołu ekspertów prawnym fundacji Batorego. Unknown speaker 6 W Trybunale Konstytucyjnym ewidentnie mamy do czynienia ze sporem politycznym, czyli sporem, którego istoty w ogóle w Trybunale Konstytucyjnym nie powinno być. To jest trudne do zrozumienia, ale jest to wydaje mi się też konsekwencją tego, że do Trybunału Konstytucyjnego zostały wybrane osoby, które tak naprawdę są politykami, a jedynie udają są, gdyby było inaczej takie spory w ogóle nie wchodziłyby w grę wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym, a prezydentem jeszcze w 2017 roku złożył marszałek Sejmu ówczesny Marek Kuchciński. Trybunał potrzebował, więc 6 lat by tę sprawę rozpatrzyć.
TOK 3.
62 osoby zginęły A4 zostały ranne w wyniku ostrzału rosyjskiego w miejscowości komyszu Wacha w obwodzie zaporowskim na południu Ukrainy, gdzie pocisk trafił w blok mieszkalny ofiary śmiertelne, to 2 kobiety w wieku 44 i 77 lat 2 spośród rannych osób. To są kobiety w wieku ponad 80 lat. To wynik aktu terroru ze strony federacji rosyjskiej oświadczyły władze obwodowe o trwającej wojnie mówił podczas wizyty w Finlandii szef amerykańskiej dyplomacji Antoni blinken wg niego wojna Putina w Ukrainie okazała się strategiczną porażką. Blinken dodał, że Rosja jest militarnie gospodarczo i geopolitycznie słabsza niż przed rozpoczęciem inwazji. Unknown speaker 7 Kreml często twierdził, że ma drugą najsilniejszą armię świata i wielu w to wierzyło dziś wielu postrzegają jako drugą najsilniejszą, ale na Ukrainie jej wyposażenie technologii, a przywództwo strategia i morale to studium w przypadku porażki.
Stary n Info.
Amerykański, sekretarz stanu odniósł się również do kwestii ewentualnego zawieszenia broni pomiędzy Rosją, a Ukrainą wlinken mówi, że takie właśnie ewentualne zawieszenie broni posłużyłoby do odbudowy rosyjskiego potencjału i zagwarantowałoby ostatecznego zwycięstwo Ukrainie, a to jest jak dodał, niedopuszczalne mamy 400 sześćdziesiąty czwarty dzień rosyjskiej inwazji o realiach życia w Kijowie w czasie niemal codziennych zmasowanych ataków opowiadał tokfm. Marian prysia z UK Ukrainiec polskiego pochodzenia dziennikarz i wolontariuszów ukraińskim wojsku. Unknown speaker 8 Jestem akurat jednym z nielicznych mieszkańców Kijowa, który zawsze przynajmniej w maju schodzę do schronu, bo był taki ogromny atak może 2 tygodnie temu. Jak ukraińska ta trzeba przeciw rakietowy zestrzeliła rosyjskie rakiety i prsoniczne kiężał, no wtedy już myślałem, że umrze, bo moje dzielnice jest tak blisko centrum, więc gdzieś tam wybuchały blisko te rakiety żałałem, że nie poszedłm do schronu od razu do metra mam 15 minut, więc po tym wszystkim schodzę każdy raz, czyli każdej nocy, bo Rosjanie atakują nas bardziej teraz w nocy nie możemy sobie normalnie spać, czasami 2 × w ciągu nocy.
Gość Piotra jaszkowiaka mówił też o statystykach, wg których zaledwie 7000 osób w czasie alarmów przeciwlotniczych schodzi do schronów, korzysta z nich ludzie. Po prostu cała reszta przyzwyczaiła się do życia w zagrożeniu, a cały całą rozmowę na ten temat znajdą państwo w podkastach notorów m PL i w naszej aplikacji mobilnej.
TOK 360.
Ważą się losy zakazu importu 4 produktów rolnych z Ukrainy do naszego kraju i pozostałych państw przy frontowych komisja Europejska konsultuje się w tej sprawie z władzamiami Polski Słowacji Węgier Bułgarii i Rumunii, a także Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do poniedziałku, a przepisy pozwalają na wóz do Polski pozostałych krajów w pszenicy kukurydzy rzepaku i nasion słonecznika, tylko wtedy, gdy chodzi o tranzyt decyzja o przedłużeniu bądź zniesieniu zakazu. Ma zapaść w poniedziałek, a więcej już o tym Tomasz fęskę, który od początku zajmuje się tym tematem.
Zakaz importu 4 produktów rolnych z Ukrainy prawdopodobnie spowolnił nieco spadek cen w skupie tych produktów zrodzimej produkcji obowiązuje jednak krótko i jest pewnym wyjątkiem w Unii na szczeblu krajowym obowiązuje od połowy kwietnia, kiedy zdecydował o tym osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaskakując Ukrainę nagłym i nie konsultowanym ani z kij owem ani z Brukselą zakazem na szczeblu unijnym od 2 maja, kiedy na zakaz zgodziła się komisja Europejska pod warunkiem m.in. respektowania umów zawartych przed wejściem w życie tych przepisów, kiedy uzyskiwały one akceptację Brukseli pod koniec kwietnia zarówno minister rolnictwa jak i unijny komisarz do spraw rolnictwa zapewniali, że przedłużenie zakazu importu 4 produktów z Ukrainy będzie właściwie formalnością? Unknown speaker 9 Myślę, że będzie przedłużony, prawdopodobnie do końca roku.
Mówił wspomniany, komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski ponad miesiąc temu. Dziś komisarz mówi już o październiku, a z Brukseli płyną sygnały, że zakaz jeśli zostanie przedłużony, to prawdopodobnie do września ma, dlaczego w ogóle jest wokół tego spór, a dlatego, że na wyjątkowe traktowanie Polski i 4 innych krajów na wspólnym unijnym rynku nie wszyscy w Unii chcą się zgodzić mówi analityk rynku rolnego Karol Olszanowski.
0 My patrzymy z polskiego punktu widzenia. Oczywiście na problem, ale jest grupa państw, choćby Hiszpania, który jest bardzo dużym importerem zbóżkiem, jeszcze w tym roku dotknięta dużą suszą, także ona jest żywo zainteresowane, żeby kupować jak najtaniej ziarna z Ukrainy. Myślę, że to jest silny lobbing, podobnie Włochy są państwa typu dania, przede wszystkim France, które potrafią skutecznie bronić swojej rynek i no nie są zainteresowanie, żeby uczestniczyć zarabiać w handlu.
Dlatego może im zależeć by zakaz przedłużany nie był, co wg kolszanowskiego oznaczałoby jedno i jeszcze tańsze zboże w skupie i gniew rolników.
0 Kontynuację stanu, który jest obecnie na rynku. Czy dalsze spadki, natomiast też myślę, że cena niestety bardzo niska, ale powoli już powinna się stabilizować, ponieważ cena muszą osiągnęła już właściwie ceny poniżej średniej wieloletniej, a proszę pamiętać, że wcześniej koszty produkcji były znacznie niższe, mówimy o pensji minimalnej niższe raty kredytów.
Wg szefowej Izby Zbożowo paszowej Moniki Piątkowski wymuszony przez Jarosława Kaczyńskiego na Brukseli zakaz importu części zbóż z Ukrainy. To swoisty grzech pierworodny, który teraz wywołuje napięcia na linii Bruksela. Warszawa Kijów kolejne działania trzeba prowadzić roztropnie i sugeruje Piątkowska.
1 Taki sposób, żeby nie narażać nas po raz kolejny na negatywne wizerunkowe. Konsekwencje mówię tutaj o tym zakazie czy zamknięciu polskich granic z dnia na dzień tak to nie była dobra dobra praktyka trzeba drogą dyplomatyczną, a dochodzić do rozwiązań chroniący Polski rynek, zwłaszcza że udało się i to jest absolutnie na plus udało się doprowadzić do w trakcie tego całego zawieszenia zbożywego do porozumienia krajów przefontowych.
Czy głos tych krajów wśród nich Polski zostanie uwzględniony przez Brukselę? Przekonamy się w poniedziałek Tomasz penkę, TOK FM.
Rok 360.
Opozycja mobilizuje się przed niedzielnym marszem w Warszawie, formalnie organizuje go Platforma Obywatelska, ale udział zapowiadają działacze i innych partii lewicy PSL u Polski 2050 i Agro Unii, a także samorządowcy organizacje społeczne. I niektóre związki zawodowe manifestacja jest zarejestrowana na 50 000 osób, ale organizatorzy przewidują, że uczestników będzie kilka razy więcej na mobilizację liczy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
2 Musimy pokazać, że nie ma zgody niezależnie od tego, jakie mamy poglądy na to, żeby aż tak dalece niszczyć i nieodwracalnie niszczyć w Polsce demokrację, tylko, dlatego że Jarosław Kaczyński z przerażony wizją przegranych wyborów i w głowie ma rozwiązania, które nie mają nic wspólnego z deokracją.
Trzeba w wielu miejscach pokazać, że my myślimy tak samo o wolności o demokracji o prawach człowieka i.
Obywatela przekonuje z kolei biteszew Polski 2050 Michał Kobosko, marsz rozpocznie się w niedzielę w samopołudnie na placu na rozdrożu i przejdzie traktem Królewskim na plac Zamkowy?
TOK 360.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości żądają usunięcia spektaklu śmierci Jana Pawła II z Międzynarodowego festiwalu teatralnego. Kontakt przedstawieniem ma być być wystawiony w najbliższą niedzielę 4 czerwca w teatrze imienia Williama chożycy w Toruniu i zdaniem polityków PiS jest skandaliczne i obrazoborcze, choć go nie widzieli jak zwykle o szczegółach teraz reporterka tokfem Agnieszka wynarska.
3 Sztuka śmierć Jana Pawła II w reżyserii Jakuba skrzywanka jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 2 kwietnia 2005 roku, gdy odchodził Polski papież w sposób realistyczny i naturalistyczny. Pokazuje ostatni godziny życia Jana Pawła II i zdaniem twórców jest spektaklem ekumenicznym inną opinię na jego temat mają toruńscy politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy co prawda spektaklu nie widzieli, ale nie chcą by był wystawiany podczas Międzynarodowego festiwalu teatralnego, kontakt, który już w Toruniu się rozpoczął. Mówi radny PiS Michał Jakubaszek, a także wiceprezydent Torunia Adrian muul.
4 Jan Paweł II w postaci święta absolutnieutny autorytet jest odzierana z tej godności. Mowa o eksperymentach, o na gości cel gości o cywowaniu. Miejmy szacunek dla drugiego.
5 Człowieka. To jest ogromny skandal, że 3 dni przed świętem województwa, jakie obchodzimy 7 czerwca każdego roku. To jest też dzień rocznicy przejazdu papieża Jana Pawła II do Torunia, odbywa się tak skandaliczny spektakl w ramach festiwalu kontakty, a festiwal jak i sama instytucja kultury, jaką jest teatr chorzycy w Toruniu jest instytucją kultury podległą bezpośrednioszałkowi Piotrowi Całbeckiemu z Platformy Obywatelskiej. Także dla nas to jest niezrozumiałe. Apelujemy do pana marszałka o ściągnięcie tego spektaklu ze sceny toruńskiego teatru.
3 Tymczasem marszałek Piotr Całbecki nie zamierza ingerować w imprezy kulturalną z ponad trzydziestoletnią tradycją.
6 Są różnie i ludzie są również sztuki różni artyści jest różna publiczność. Jest to rzeczywiście dialog kulturowy. No co do form ja nie będę tego ocenia, to jest naprawdę już indywidualna ocena i przede wszystkim biurorów znawców teatrologów, no i samej publiczności to jest moja ogólne zdanie teatry. No szukałem toukuje od wieków form wyrazu i pomysłów na to, o czym chce mówić, zachęcam wszystkich, którzy chcą obejrzeć ten spektal, są zrobiony przez artystów. Sądzę, że może ich ci, którzy go krytykują, nie, widząc z winą sprawozdaniu.
3 Oświadczenie w tej sprawie wydał też to Troński teatr w mediach społecznościowych, czytamy m.in. że jest to kolejna próba cenzurowania sztuki, a zwłaszcza teatru w Polsce i nie ma na to naszej zgody sztuka podlega różnym interpretcjom. I w naszej opinii ocenianie spektaklu na podstawie wybranych komentarzy. Co pozostało uczynione podczas spotkania jest krzywdzące dla artystów i przedstawienia spektakl śmierć Jana Pawła II wyreżyserował Jakub skrzyowanych dla teatru polskiego w Poznaniu. Sztuka była wielokrotnie nagradzana, otrzymała m.in. laur Konrada dwudziestej pierwszej edycji ogólnopolskiego festiwalu sztuki reżyserskiej interpretację 2022 reżyser spektaklu otrzymał również nagrodę za oryginalne ujęcie tematu podczas piętnastego Międzynarodowego festiwalu teatralnego Boska. Komedia w Krakowie na deskach toruńskiego teatru sztuka zostanie wystawiona 4 czerwca w niedzielę na stronie internetowej instytucji możemy przeczytać ostrzeżenie spektakl, zawiera sceny, które w sposób naturalistyczne ukazują chorobę i umieranie mogą wywołać trudne emocje.
Mówiła raporterkatkfm Agnieszka wynarska. To podsumowanie dnia w radiu to KFM już za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA