REKLAMA

Ekonomia360: Polacy szukają sposobów na wakacje w cieniu inflacji

TOK360
Data emisji:
2023-06-02 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:54 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik.
Na długi czerwcowy weekend nie ma co liczyć na spadki.
Cen paliw, ale nie będzie.
Też znaczącczących podwyżek prognozują analitycy teraz benzyna po podwyżce. O 3 gr kosztuje średnio w skali kraju 6 zł 52 grissel jest droższy. O 4 gr i kosztuje przeciętnie 6 10 mówi Jakub Bogucki z E ptrol PL?
Ceny powinny pozostawać stabilny, to znaczy nie powinniśmy zobaczyć jakiegoś bardzo raptownego, by skok u w górę, ale też niestety nadzieje na spadki trzeba trzeba niestety ostudzić także na razie ten stabilny poziom benzyny w rejonie 6 do tych 50 kilku groszy Isla mniej więcej 6 zł i kilkunastu groszy za lit to będą te ceny obowiązujące w najbliższych.
Dnia, a znajdą jeszcze kierowcy stacji jest dislem poniżej 6 zł.
Niestety tych stacji ubywa. One jeszcze bywały w ostatnich dniach, gdzieś tam w zestawieniach do znalezienia. Natomiast pamiętajmy, że ten dizeel poniżej 6 zł, to była sprzedaż naprawdę na bardzo niskich marżach, jeśli chodzi o operatorów stacyjnych i wielu z nich po prostu nie może sobie już na to pozwolić przy obecnych podwyżkach cen, jakie mieliśmy. To po prostu staje się coraz trudniejszej stacji, będzie będzie po prostu.
2 z tej wzrostowej i tendencji wyłamuje się, natomiast autogas, który wciąż tanieje i kosztuje średnio 2 95 znów obniża się światowy Indeks cen żywności, jaki publikuje organizacja narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa FAO przypomnę, że ten Indeks mocno wzrósł po rosyjskiej agresji na Ukrainę, później systematycznie opadał aż do maja, kiedy znów zanotowano wzrost. Teraz jednak wraca do spadkowej tendencji głównie za sprawą znaczących spadków indeksów cen olejów roślinnych zbóż i nabiału rosną za to ceny cukru i mięsa, mimo że Indeks FAO się obniża do przełożenia tego Faktu, na ceny żywności na sklepowych półkach. Jeszcze nie widać, Polacy szukają sposobów na ucieczkę przed inflacją w czasie wakacyjnego wypoczynku w grę wchodzi skracanie wyjazdu dużo chętniej niż obniżanie standardów wypoczynku, bo na to nie chcemy się zgadzać, ale na pierwsze miejsce wysuwa się zmiana terminu wyjazdu. Mówił w raporcie gospodarczym tokfm Jarosław Kałucki, strawel plany.
Ponad 30% rozważa przesuwanie tego wyjazdu z tych miesięcy szczytowych, czyli lipca i sierpnia na czerwiec lub wrzesień. I to widzimy też w rezerwacjach, bo zwykle to układało się to także mniej więcej 60% wyjeżdżało w lipcu i w sierpniu na wakacje, a 40% w czerwcu i wrześniu teraz widzimy w rezerwacjach, że ponad 50% turystów zarezerwowało jednak na te miesiące tzw niskiego sezonu letniego aż 80% kupuje wakacje o linkluzów. Przy czym te vakti o linkluzji to jest raczej też taki troszeczkę obronny odruch, dlatego że mając jakiś budżet zaplanowany czy turyści chcą dokładnie wiedzieć, ile wydadzą na te pieniądze nie chcą być potem zaskakiwani w kurortach i niż dodatkowymi opłatami za lot przekąski napoje.
O piąty Polak zamierza, natomiast w ogóle zrezygnować z wyjazdu wakacyjnego w większości jako powód wskazuje wysoką inflację tu radiotokfem pierwsze radioinformacyjnee. Polskie banki siedzą na pieniądzach w kwietniu na czysto zarobiły 12 000 000 000 zł, a więc od 40% więcej niż rok temu podaje NBP taki wynik to również efekt płynących do banków odsetek od kredytobiorców, którym po podwyżkach stóp procentowych mocno wzrosły raty. O kilka procent wzrosły też przychody banków z prowizji, jakie płacimy za ich usługi. Teraz jeszcze o pomyśle na pomoc drobnym rzemieślnikom, jaki pojawił się w Lublinie po pandemii i w obliczu kryzysu gospodarczego szewcy kaletnicy czy inne złote rączki znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Część już zamknęła działalność. Inni rozważają taką opcję trzeba im pomóc, mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublina Marcin Nowak i proponuje granty dla rzemieślników, w ramach, których mogliby organizować np. zajęcia edukacyjne dla dzieci o ginących zawodach.
Takich jak Złotnik Ka letnich zdón mogłyby w ten sposób przedstawiać, jak wygląda ich warsztat edukować, a jednocześnie utrwalać to, co jest związane z ich działalnością w przestrzeni miasta?
Nazywał się to Tomasz Okoń zajmuje się na prawo o przedmiotu zabytkowych artystycznych kolekcjonerskich. To jest taki paradoks pracy. Mam bardzo dużo, a muszę oddać, tyle, że mi zostaje krajowa najmniejsza nigdy tak nie było, czyli opłaty pana zabijają opłaty tak jak i moich znajomych, także każdy ma podobną sytuację, wszystko wzrosło. W tym roku, także mam około 4 tysięcy opłat za siebie samego, czyli zarabiają 8000. To mam najniższą.
Krajową z pomysłodawcą i jednym z lubelskich rzemieślników rozmawiała reporterka tofm Anna dwmitarek, Zabłocka władze miasta mają ten pomysł rozważyć 4 zł. 49 gr tyle kosztuje dziś euro frank, bo 4 61 USD 4 19 funt 5 23, a na giełdzie sporo optymizmu WiK w górę o 3 i 0,2% WIG 20 aż o 3 i dziesiątych procent. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA