REKLAMA

Decyzja UEFA ws. Szymona Marciniaka

TOK360
Data emisji:
2023-06-02 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Rok.360 UEFA ogłosiła dzisiaj, że Szymon Marciniak będzie sędzią finału piłkarskiej ligi Mistrzów, a ta decyzja została podjęta po analizie zarzutów, jakie wobec tego sędziego wystosowała Stowarzyszenie nigdy więcej, a dotyczyło one udziału Marciniaka w konferencji, która jest była organizowana przez Konfederację i Sławomira mecenasa, czyli środowisko polityczne, znane zdyskryminowania innych grup. W tej chwili już łączymy się z prof. Rafałem bonkowskim, socjologiem i politologiem współzałożycielem stowarzyszenia nigdy więcej, które właśnie z uefą się skontaktowało w tej sprawie. Dzień dobry, witam radiu zakatem.
Dzień dobry, panie redak, dyrektor dyrektorlnej. Czy w ciągu ostatnich 2 dni. Otóż Stowarzyszenie nigdy więcej opublikowało oświadczenie krytyczne wobec udziału sędziego Marciniaka w tej imprezie mecenasa, to Fakt, ale Stowarzyszenie nigdy więcej nie wysyłało żadnych pism czy żadnych rzekomych tak znych donosów do UEFA w tej sprawie?
No to jest ważne, aby takie rzeczy w tej okazji doprecyzować, jaką czy ma pan jakąś taką refleksję po całej tej sytuacji, że np. w miejsce tego oświadczenia można było z sędzią Marciniakiem się skontaktować porozmawiać. No bo i proszę sprostować, jeśli ja tak źle to odczytałem państwo, chyba rozegraliby to inaczej z tego punktu widzenia teraz.
Panie redaktorze, no sama sprawa nie była żadną tajemnicą, była sprawą publiczną. Tak tym, że sędzia Marciniak wziął udział w imprezie zorganizowanej przez Sławomira mencea, bardzo intensywnie chwalił się sam mę cen w internecie. O tym pisała także Gazeta wyborcza, więc to już była sprawa publiczna. No Stowarzyszenie nigdy więcej wyraziło po prostu swoją opinię opinię krytyczną rzeczywiście krytyczną opinię wobec udziału sędziego w tej imprezie z wezwaniem sędziego Szymona Marciniaka do zdystansowania się do odcięcia się od ideologii. Skrajnie.
Prawicy, to uczynił nawet, kto przeciw wobec przeprosił?
Wczoraj tak jeszcze wczoraj sędzia sędzia Marciniak przesłał nam swoje oświadczenie, w którym w sposób bardzo konkretny i jasny napisał, że odcina się od rasizmu od ksenofobii od nietolerancji. I my to oświadczenie akceptujemy. Myślę, że to dobry to państwa ruch właśnie związane z tym, że wy zdecydowaliście się zająć stanowisko opublikowakować to oświadczenie zdaje się spowodował, że o tej sprawie zdobyło się tak głośno. I chciałem zapytać, czy w pana ocenie te kontrowersje i ten rozgłos z tym związany był współmierny do w tym wypadku takiej umyślnej winy sędziego udziału w tym wydarzeniu, o którym jak twierdzi, jakby nie wiedział? Co to jest? Rozumiem? No myślę, że była to poniekąd burza w szklance wody, ale pewna lekcja, która myślę wynika z tej sytuacji dla wszystkich, to jest to jest kwestia taka, że no w międzynarodowym świecie sportowym problem rasizmu dyskryminacji. To są to są ważne problemy. To są problemy, które no już od lat są z morą tego środowiska, w związku, z czym wykształciła się pewna pewna wrażliwość, której niestety często brakuje w naszym kraju. I myślę, że, zwłaszcza osoby publiczne takie jak sędzia o wielkim autorytecie i o tego rodzaju pozycji powinny w sposób szczególny gospodarować swoim wizerunkiem i nie dopuszczać do tego, żeby taki wizerunek był wykorzystywany manipulowany, zwłaszcza w kontekście jakiejś skrajnej ideologii czy czy postulatów dyskryminacji czy nienawiści wobec wobec różnych.
Grup. Już to naszej rozmowy chciałem zapytać, czy ta sytuacja w jakiś sposób wpłynie na państwa działalność, to znaczy kolejna taka sytuacja, gdzie będziecie chcieli zająć stanowisko, będzie wyglądała nieco inaczej, czy też niezmiennie?
No myślę, że Stowarzyszenie nigdy więcej działa już od bardzo wielu lat i w sposób konsekwentny głosi pogląd polegający na tym, że rasizm kenofobia i tolerancja. To są to są problemy, który należy przeciwdziałać i na stadionie i poza stadionem i w naszym życiu codziennym. No niestety ta sytuacja sytuacja nagonki pewnej wymierzone i przeciwko stowarzyszeniu nigdy więcej, ale także wyzwiska i obelgi kierowane pod adresem UEFA. W tym kontekście no to pokazuje, że niestety te problemy nadal nadal są obecne nadal są obecne w naszym życiu. No i nadal jeszcze jeszcze dużo dużo pracy dużo pracy przed nami, aby, aby eliminować nienawiść z naszego codziennego życia w różnych sferach.
Bardzo dziękuję, za ten komentarz. Prof. Rafał Pankowski i socjolog i politolog, współzałożyciel stowarzyszenia nigdy więcej był razem z nami tuż przed godziną dziewiętnastą za chwilę najnowsze informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA