REKLAMA

"Trzeba torować drogę przed zagrożeniami świata edukacji i nauki" [Nagrody Naukowe Polityki 2023]

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-06-03 08:00
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
12:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Druga godzina sobotniego poranka Karolina Głowacka przy mikrofonie wydawczynią audycji jest Maria Andrzejewska realizuje Maciej gojczyński w tej drugiej godzinie będzie dyskusja od ósmej 20 z dr. Jarosławem kujszą i Magdaleną chszczanowicz. Mam nadzieję również państwem taki, co się dzieje w sercach obywatela. Taki mam pomysł na tę dyskusję, w czym my w zasadzie o ogóle uczestniczymy w ostatnim czasie, jeśli chodzi o standardy tworzenia prawa i jakość tego prawa. No i też tak myślę, że przed 4 czerwca będzie to nastrój rozmowy można do nas pisać sobotę ma tokfm, sobotę mapato kropkęfa ma w trakcie rozmowy również zadzwonić, a teraz jest z nami Ewa Wilk, dziennikarka tygodnika polityka dzień dobry.
Dzień dobry, dzień dobry pani, dzień dobry państwu.
My tak w zasadzie co roku rozmawiamy, pani redaktor, przy okazji nosza się drobny tak zwaliła trancję roku.
Z góry dziękuję od razu, że patronat nad naszym przedsięwzięciem toku patronat medialny on jest bardzo skuteczny i fajny dzień.
A my dziękujemy, że robicie te nagrody, bo też trzeba przypomnieć, że kiedy one się zaczynały, to było już o to jest to trzecia edycja, więc właśnie ponad 2 dekady temu 2 dekady temu były. To nagrody takie można powiedzieć rozpaczliwe, bo nie wiem, czy nasi słuchacze pamiętają one się nazywałystańcie z nami, co można by przeczytać, zostańcie z nami, ale też można przeczytać zostaniecie z nami wyżdżajcie. Tam, gdzie te pieniądze tak są. Ja.
Zastanawiałam, pani na tym dwudziest 3 trzyleciem wkrótce będzie ćwierć więcej itd. no oczywiście jakieś refleksje się nasuwają i pomyślam, że byłaby tutaj jakby stosowna taka metafora do dziecka, bo to też ta akcja jest traktują. Bardzo osobiście współpracują ze mną oczywiście liczne osoby z polityki ukłony dla nich, bo robią to z pasją i rzeczywiście solidnie, natomiast dla mnie jest to dziecko jest rzeczywiście ten pomysł mi się objawiły jako wtedy dość młodej osobie i publiczystce, a z tym dzieckiem to jest tak, że te pierwsze dziesięciolecie to było, jakby takie zapewnienie. No żytości i bezpieczeństwa tym młodym naukowcom, bo sytuacja była rzeczywiście głównie finansowo, by to tragiczna po 10 latach przełołożyliśmy akcent bardziej na takie kształtowanie, jakby wartości młodych naukowców. To była nasza odpowiedź na pewne takie trendy kulturowe. Prawda taki celebrycki styl, że to daje słabe poważanie jakiś status społeczne, natomiast najtęższe umysły i rzeczywiście ludzie świetnie świetnie odnajdujący się w pracy naukowej i oni byli jakby społecznym ci. No i ten prestiż był niewielki no i teraz jest trzeci etap, kiedy mam wrażenie trzeba no ich bronić, no, jakby torować im drogę przed rozmaitymi zagrożeniami, przed którymi kanęła radcem i edukacja. I nauka państwo w poprzedniej rozmowie, jakby przygotowali grunt też dla mnie mówiąc o tym, że naukację nie umieją, jakby do końca pani zastrzegała w nieogólniać, ale powiedzieć o tym szerokiej publiczności, co robią nad czym pracują itd. i to jest teraz jakby taki główny akcent jeden z głównych akcentów w tej naszej akcji, ponieważ, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który nie jest zbyt skomplikowany. I przypomina wszelkie takie grantowej stypendialne z zgłoszenia, ale jest tam bardzo specyficzna rubryka opowie, co robić Opowiedz tak, żeby ludzie niespecjalizujący się w twojej dziedzinie wiedzieli, czemu to służy, dokąd prowadzi, jakie to ma znaczenie, jeśli chodzi o taki wkład intelektualny w ogóle do rozwoju wiedzy ludzkiej itd. i to się świetnie sprawdza, dlatego też mamy tę drugą kapitułę nazywaną Obywatelską, gdzie właśnie no tęgi umysły w rozmaitych innych dzień, no to to próbują ogarnąć. Czym też ta wyspecjalizowana często bardzo no tak obsogóżniąca dziedzina, tak naprawdę jest.
Dobra to ja może zapytam tak, dlaczego w zasadzie od tych naukowców tak bardzo się wymaga, żeby tłumaczyli się z tego, co robią, bo teraz robię trochę za takiego adwokata, diabła nie będzie adwokatkę, bo przecież jest cała masa zawodów, których nikt nie wymaga, że będą wychodzili, tłumaczyli, że robię to czy tam to i dlaczego to robię, a jest też dużo naukowców, którzy są świetnymi naukowcami właśnie fatalnymi komunikatorami. Ostatnio słyszałem taką historię, że w 1 zespołów w CERN pracuje no przewybitny fizyk, który komunikuje się wyłącznie pomurkami albo i to ciała tak jest świetnym nie świetnym fizykiem, czyli nie pani, o co chodzi, bo przypadkiem nie umykają te osoby, które są wybitne. No ale nie potrafią jakoś tak właśnie zaszaleć na scenie.
No rzeczywiście może nie mają talentów moratorskich itd. chociaż zwykle te osoby przez też wykładają prowadzą zajęcia, więc ta komunikatywność jest od nich oczekiwana. Natomiast myśmy przez długi czas wsparcie finansowe mieli ze strony ze strony spółek skarbu państwa bardzo oprężnych itd. to były początek lat dwutysięcznych i oni rzeczywiście podkreślili taki aspekt, że to pierwsza oni to traktują niejako dobroczynność, ale inwestycje w przyszłość naszego państwa, a drugą rzecz, którą podkreślali, to jest to, że nauka no musi się utrzymywać jednak z pieniędzy podatników. Co oczywiście może współpracować z biznesem, ale nie każda dziedzina i nie zawsze jest to skuteczne podstawą są nauki podstawowe jednak cokolwiek powiedzieć i w związku z tym podat podatnik czy podatnicy powinni być uśiadamiani. Na co te pieniądze wtedy wydawało się, no to coraz większe pieniądze, na jaki rodzaj odkryć wynalazków teorii itd. oni mają płacić, więc to było takie bardzo praktyczne podejście, natomiast mnie się wydaje, że też nawiązują do poprzedniej rozmowy o tej wielkiej lechi, wysłuchałam zainteresowaniem i tam było coś takiego właśnie poruszyli państw ten wątek, że ludzie dzisiaj nie bardzo umieją odróżnić wiedzę od blagi tak do twejku od tego, co naprawdę jest nauką. I co naprawdę jest wiedzą, czy z przesądem wydumaną teorią jakąś teorią spisową itd. więc ja myślę, że ten element tłumaczenia opowiadania nie nie mruczenia. No oczywiście są dziedziny wiedzy, w których pewien rodzaj umysłowości jest potrzebny są to, co umysłu analityczne syntetycznej itd. ale tak konieczność komunikacji. Ja myślę jest strasznie ważna we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a tutaj też.
Ja też myślę już tak poza konkursem, że absolutnie kluczowe jest to, żeby naukowcy mieli wsparcie ze strony swoich instytucji, gdzie pracują właśnie w kwestii tego komunikowania, bo nie każdy musi być utalentowane w każdym kierunku. Ale dobrze by było, żeby te komunikacji.
Pani należność, przewodniczący żyli profesorskiej o prof. Szapiro mówił mi, że sztucza inteligencja jest w stanie już wyprodukować taką dobrą prezentację. Tutaj, że mamy założony film nam się przypadkikiem sztuczna inteligencja. No i wie pani.
Co teraz się dzieje te osoby, które planowały się zgłosić po prostu wpisują teraz wczat gpt i napisz mi wniosek do są do tak. To.
No tak. No ale tutaj my teżprąamy swojege przedstawiamy nocce też zgłoszenia no jako UP publiczyści, dziennikarze redaktorzy i myślę, że to się.
Widzi od razu nie ten czat to pisze w taki sposób rzecz, że to naprawdę jest.
Tak, bo oni są niezawodni w ogóle tu są ludzie. Ja jeszcze mu w ogóle zakochana w tych młodych naukowcach, bo to są osoby właśnie przeważnie jest taki list osobowościowy, nie są to osoby jakoś tam zaniedbane, gdzieś tacy ludzie pogrążeni w tych laboratoriach przy piorkach. Jak to się wydaje gryzi piórki itd. są to bardzo nowoczesne osoby modne i śmiałe śmiałe, ale jest taki moment zawsze zaskoczenia, kiedy prosi się ich o wypowiedź już przy tej naszej tradycyjnej październikowej gali i po prostu powiem. Szczerze zawsze jest element zaskoczenia. To jest aż taka umiejętność mówienia, pewno bycie też za granicą, gdzie wypowiedź publiczna naukowca, powiedzmy jest pewien standard kanon, tak, że tu musi być dowcipny zaciekawiające, że musi być w tym metapoa i tak nie tu są fantastyczni ludzie. No naprawdę nawet waszym toku czy się natyka. Mówię o tak to tak to też częścią obserwuję Boska. Właśnie Tomek zalesińskich, konstytucjonalista z fundacji Batorego, no nasz jednym z pieszychch z pierwszych rzeczywiście stypendystów. No no wybitnie przejrzsta wypowiedź jak no wiadomo, o czym no cały czas o tym, o czym myślimy i mówimy?
To można wymieniać teraz spojrz jak zaczniemy wymieniać, to niemienimy tych, co też musimy wymieniać na koniecroczek.
Okazji tak, bo myśmy np. jak była pandemia, to od razu zrobili lista naszych medyków i biologów i biochemików, którzy od razu się zaangażowali w szczepionkostwo i inne. Tam.
Tak to też, jakby ma znaczenie też dziennikarskie, że jest taki stempel jakości z waszej strony, więc wiadomo, że można zadzwonić do tej osoby, że ona wie, co mówię, mówiąc prostu króciutko na koniec, bo jesteśmy już po czasie, dlaczego naukowiec ma do was wysyłać się zgłoszenie doród naukowych polityki. Kolejny wniosek wypełniać co to da poza pieniędzmi?
No pieniądze niestety nie są wielkie tutaj ukłonem w stronę pani doktor iranerii z profesora czylilika z fundacji Onkologii doświadcznej klinicznej, są niezawodni. Zawsze nas wspierają, a głównie do jednoprocentowo, czyli, czyli anonimowych, czyli no izai, u, które też nas bardzo uśpiera, więc te nagrody nie wsią być może imponujące, natomiast myśmy zauważyli, że to nasze supemium, które jest dość oryginalne, bo z niego nie rozliczamy. Oni by też na zasadzie zaufania itd. znalazło się po prostu na liście, jakby no w takim sivi naukowym, że to jest właśnietempale, który prawdopodobnie ma znaczenia na pewno nie ma się, czego wstydzić. Jest to też powód, żeby dołączyć do pewnego elitarnego klubu, no by okaz miały, myśli nie tylko na gali z rozmaitymi innymi naukowcami do dowiedzenia się, kto co robi być może w dziedzicy, z którą warto nawiązać kontakt. Już to powodów, ale ja myślę, że przede wszystkim taka dowartościowanie to jest niesłychanie ważne, żeby wiedzieć, że to, co robi znajduje uznanie za to się słyszy, że to się widzi i na początku drogi naukowej. Co nie jest dzisiaj łatwa z naszymi ministrami itd. no to myślę, że to jest takie wsparcie mementalne psychiczne.
Pani redak, dyrektor dyrektordaktora Wilka dziennikarka tygodnika polityka od lat wokół nagród naukowy, polityka z zachęcam do zgłoszeń do 14 czerwca. Można się zgłaszać szczegóły na polityka. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - KAROLINA GŁOWACKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA