REKLAMA

"Propagandowy mocny rzut" PiSu. Czy prezydent wiedział co podpisuje? ["lex Tusk"]

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-06-03 08:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:46 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Komentarze dziennikarsko, opublicystyczno obywatelskie teraz na taki dział państwa. Zapraszam dr Jarosław kujsz kultura liberalna, autor podcatu prawo do niunsu dzień dobry dzień dobry Magdalena chrzanowicz oko oraz dzień dobry, dzień dobry i państwa, zachęcam dokumentowania sobotę małpatokop FM lub też zadzwonienie 22 44 44 0 44 przekazać swoją opinię. Tu tutaj do nas do studia do godziny dziewiątej będziemy dyskutowali. Powiem wam, że kiedy przygotowywałam się do tej rozmowy, usiłowałam wymyślić jakieś takie pierwsze mądre błyskotliwe. Pytanie to nie przychodziło mi nic do głowy, co by nie zawierało sobie przekleństwa, więc nie mogę go użyć. Niestety tego pytania zapewne tak, co tu się wyrabia w tym kraju Jarosław.
Kujsz.
O jej, ale na tematu jest duża. Podobnie też Pura przekleć w języku polskim. Więc, gdybyśmy doprecyzować, którym.
Poprze Andrzej Duda, lex Tusk o tego. No.
Andrzej Duda no jest. Ja powiem tak znaczy są 2 msze punkty, żeby wyjść poza chęć ulżenia sobie o pięknym zresztą poranku ciężkim słowem powiedziałbym tak, że pierwsza rzecz związana z Andrzejem Dudą o ma 2 takie takie charakterystyki, które o, których chyba zapominamy, a które jakiś czas nam się objawiają, i które no, jakby to powiedzieć pewne rzeczy dzieją się on nie podpisuje. Ale, ale to nie jest tak do końca, że on jest w pełni świadomym aktorem, tak mi się wydaje tego wszystkiego, co się dookoła niego dzieje, mianowicie pierwsza rzecz to jest taka, że to nie jest człowiek, który, kiedy zdobywał władzę prezydencką, to był to był kandydatem, który miał wygrać, to był to była osoba, która została wystawiona do odstrzału przez Jarosława Kaczyńskiego, a potem wszyscy się dziwili błędom Bronisława Komorowskiego, a także temu, że ten nikomu nieznany Andrzej Duda. Wtedy trzeba było tłumaczyć, kto to w ogóle jest, że on taki jest młody rzutki i w zasadzie.
To toowe historia.
Filmowa nie no to nadawłoby się na jakiś film, ale to w sensie nie jest takimist, że bardzo często takie osoby. No to są łan męczą, ale taki łanta mchow, że to się raz wydarzyło i on rzeczywiście okazał te swoje talenty w kampanii błyskotliwy. To była wiem, jak wygrana losu marerii i teraz, o co w tym rzecz, to nie była osoba, która wspinała się po szczeblach polskiej polityki, to nie była osoba, która wycięła w tej całe grono polityków, żeby się tam na tle takiego brutalnego doświadczenia politycznego umościć i budować swój osób. No człowiek, któremu po prostu no nie wiem, no się chyba w dubeltowym czepku urodził, po prostu zderzyło mu się coś, co się nie miało prawa zdarzyć. I teraz on się nie zahartował. To nie jest osoba, kiedy widzimy, że on 1 dnia i teraz bieżące wydarzenia 1 dnia podpisuje prawda ten nieszczęsną ustawę i kompletnie, jakby udaje, że nie wie, o co chodzi. I pewnie tam jakieś zakuliszowe ustalenia były zupełnie trzeciorzędnego znaczenia z punktu widzenia państwa, ale może może tak doraźnie wydawało mi się, że coś tam załatwia swoim ludziom z Pałacu prezydenckiego, no, że on po prostu przespał się w weekend nagle dotarły do niego głosy opozycji. Głosy z zagranicy i po prostu ocknął się w tej swojej bańce, że poza tą bańką też jest życie i że poza tą bańką niektórzy jednak uważają, że to, co podpisał jest tragiczne i wtedy on wychodzi prawda i zgłasza swoje pomysły zmian. Część z nich no być może byłaby sensowność, żeby to, że to wszystko jest po prostu żałosna. I tak ta ustawa wchodzi w życie weszła w życie, to to się przyszło w Dz.U. i generalnie prawo powiedzieć będzie procedować, więc to ręce opadają, ale w gruncie rzeczy nie wiem. No to jakoś trudno mi jest się dziwić, wiedząc, pamiętając o tych korzeniach Andrzeja Dudy, dlaczego taki taki mamy farm w tej.
Chwili przyszło do głowy rano, to mówiłam posiada się raz jeszcze, gdyż dowcip ten wydaje mi się przedni, że można by właśnie sksywkę długopis uzupełnić ksywką korektor, bo to są trochę takie zachowania, że, ale to ja bym chciał jednak poprawić. To, co mi się tutaj wpisało, można sobie żartować, ale w sumie to jest no koszmarnie smutne i gorzkie Magdaleny szcznowicz chciałam zapytać, czy stoić na stanowisku, że Andrzej Duda by nie wiedział. Co podpisuje i później sobie doczytał np. w trakcie pisania tego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Czy dobrze wiedział, ale jakby właśnie się to rozsypał? Jak mówię Jarosław Kuisz, zorientował się, że to nie jest tylko jakaś tam gra między Nowogrodzką, a Prezydenckim pytam o to też w kontekście tego, co napisała Renata grohal, wyniósłiku napisała tak Andrzej, jak nie podpiszesz, to oni zobaczą, że się boisz i cały prawicowy Twitter się na ciebie rzuci. Miał usłyszeć Andrzej Duda od jednego z doradców. Prezydent podpisał, więc lex Tusk, po czym przestraszył się fatalnej reakcji? Czy naprawdę jest tak, że żyjemy w kraju, gdzie prezydent podpisuje ustawę, która wprowadza de facto ducha autorytaryzmu na salony, bo się boi prawicowego Twittera Magdalena chszczanowicz.
No to jest też w ogóle bardzo ciekawa sytuacja. Ja właśnie analizowałam, czy obserwowałam właśnie z punktu widzenia prezydenta, dlatego że cofnę się jeszcze z kolei ja do ostatniego roku 2, kiedy, kiedy zobaczyliśmy, że Andrzej Duda nie będąc już tak uwiązanym. Tutaj zgodzę się absolutnie z tą historią, którą, którą przedstawił pan redaktor, natomiast później zauważyliśmy jednak pewien rodzaj emancypacji, tak, która oczywiście była spowodowana okolicznościami, a nie może koniecznie taką siłą charakteru. To znaczy okoliczności były takie, że już Andrzej Duda nie jest tak uzależniony tak od odpisu nie musi być no bo nie może startować kolejny raz. I no i teraz gra o inne rzeczy tak gra o dobre relacje z za granicą wszystkim no i tutaj widać rzeczywiście jego sukces, jeżeli chodzi o sprawę. No jakoś nie tożyć słowa rozgrywanie, no ale jakoś jakoś naokoło wojny w Ukrainie, który to, który to przekaz, który ma Polska udaje mu się dobrze prezentować za granicą. I tutaj jesteśmy zdecydowanie wygrani i no i tu rzeczywiście zaczęło być widać, że on gra o inne rzeczy już przestał być przestał być aż tak aż tak nie chcę powiedzieć za mocno, ale przestał być aż tak uzależniony uzależniony od PiS u zrobił kilka ruchów, które tutaj pokazywały na taką amancypację. Od tego środowiska, więc ja byłam bardzo ciekawa, co tutaj zrobi, bo no jednocześnie wiadomo było, że jest to ustawa, którą PiS bardzo mocno, na której PiS polega i miałaby miałby miał to być taki propagandowy mocny rzut, który miał podbić tak z sonddaże miał podbić wiarygodność PiS u w oczach wyborców. W tym czasem stało się dokładnie odwrotnie. No i tutaj Andrzej toda za zachował się tak jak powiedziałabym zgodnie ze swoim modu superandis z poprzednich lat, to znaczy, jakby zachowuje się tak jak wieje wiatr, to znaczy podpisał tak jak tak jak mówiło mu środowisko, chociaż ja byłam nawet troszkę odrobinę zaskoczona, bo, bo jednak można było przewidzieć, że ta ustawa wprowadzi przede wszystkim za granicą. Właśnie niepokój zawróci nas w tej ścieżki, którą już uznała komisja, że być może idziemy ze ścieżki powrotu do praworządności repr TOK FM dr dyrektor idziemy, ale drepczemy tak i no to absolutnie jest zawrócenie z tej z tej ścieżki także komisja się w to kwestii wypowiedzi. W związku, z czym w związku, z czym no Andrzej dodanej nagle i nagle, kiedy, kiedy Andrzej dość zorientowała. Ja myślę, że on wiedział doskonale, co podpisuje, jeżeli to było pytanie, natomiast po prostu no nie być może nie przewidział tych reakcji. No albo na tamten moment uznał, że te reakcje nie będą dla niego tak bolesne. No są i dlatego się rakiem z tego wycofuje, bo jego do tej do tej pory taki sposób działania w polityce polega na tym, że on ulega jakimś wpływom czy działa zgodnie z jakimś tam interesem. No w związku, z czym teraz teraz przystratraszył się przestraszył się tego, co się wydarzyło i się z tego wycofuje. No to jest powiedziałabym nic nowego w jego przypadku.
Ten projekt nowelizacji ustawy o lex Tusk prezydencki wpłynął już do Sejmu. Wczoraj po południu przed godziną osiemnastą nie wiemy dokładnie, co PiS z nim zrobił, bo takie są informacje, że przynajmniej część działaczy dowiedziała się z telewizji, o tym wszystkim więc raczej mamy tutaj zaskoczenie. Czy to będzie w ogóle procedowane dr Jarosław Kusz.
Bo to wiadomo.
Właśnie.
Jeżeli rozumiemcie, to moje pytanie z początku, co się w ogóle dzieje.
A to jest naprawdę taka sytuacja. Ja powiem tak, że, gdyby nie nie, gdyby w tym naszym pejzażu politycznym nie istniał Jarosław Kaczyński, to myślę, że moglibyśmy zrobić taki poranek rozrywkowo polityczne, bo generalnie to całe to grono polityków, które dzisiaj reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość ma sobie taki rys groteskowy. No no jest to część postaci, które, gdyby je wyizolować z tego z tego wpływu Jarosława Kaczyńskiego, który ich tam po prostu bierze w cuglach, jeśli chodzi o pewien zmysł polityczności, popełniając przy tym błędy i będąc niesłychanie szkodliwą agendą dla naszego kraju, zarządzając to jest inny temat. No to taki taki Mateusz Morawiecki czy Andrzej Duda z osobna no to po prostu jeśli prawda mamy raz rocznicę wyborów czerwcowych, to mi się przypominaniem program polskie ZO prawda i tam, jakie zwierzątko by to było ten Andrzej Duda czy Mateusz Morawiecki, nasz by się prosiło. To, żeby się z tego pośmiać, gdyby nie to, że z tyłu by mi tymi postaciami za sznurki pociąga jednak Jarosław Kaczyński, który nie tylko w ich do polityki wprowadził ani 1 ani drugi denttalmen, ani no przypomnijmy tak ani głowa państwa ani premier nie byliby na swoich stanowiskach, gdyby nie wolę Jarosława Kaczyńskiego o nich wydobów w zupełnej nicości wsadził na sam szczyt urzędów, a potem, kiedy on już się tam znaleźli. Przypomniał im kto tu rządzi, więc jak mówimy o tchórzostwie Andrzeja Dudy. Tutaj pani redaktor słusznie użyła tego słowa, to Andrzej Duda zaraz na samym początku dostał połapie, bo on tam coś po przypomnijmy, że w 2015 roku jak został wybrany, to próbował mówić, co się o pojednaniu Narodowym publicznie. Jeszcze tego samego chyba dnia to było, kiedy Jarosław Kaczyński wystąpił i go tam po prostu ostro zarugał publicznie i wtedy nagle się okazało, że odkryliśmy, że Andrzej Duda mu nie odpowiedział, czyli że gra sił została rozstrzygnięta i ustalona, a potem były kolejne sytuacje, w których ktoś komuś nie podawał ręki. Ktoś kogoś publicznie lekceważył itd. więc jakby to powiedzieć, no widzimy, że to wszystko przynosi taki plon, jaki przynosi Andrzej Duda, prawda teraz znalazł się także pod wpływem ewidentnie sfery zagranicznej ewidentnie jakiś tam bierze pod uwagę to, co Amerykanie mówią, no to gołym okiem widać. No i chyba za bardzo z tej bańce medialnej PiS owskiej zamieszkał on no pod wpływem tej popularności, którą mu za granicą przyniosła, przyniosła wojna w Ukrainie niecący to teżkreśl to się zdarzyło. Prawda to nie jest tak, że on był tutaj, a to sprawcą tej sytuacji, tylko to mu się zdarzyło w dużej mierze no być może uwierzył uwierzył i PiS. I Andrzej Duda, że im teraz jeszcze więcej wolno, może nawet wszystko wolno i chyba zapomnieli panowie, że Ukraina walczy o nie tylko o wolność, ale też i o demokrację, więc nagle ten rozwięk między Warszawą, a Kijowem zaczął chyba uwierrać także Waszyngton.
Ja to wszystko przynajmniej mnie przypomina jakieś takie zabawy w piaskownicy z Saletą, tylko, że zdaje się, że się chyba niektórzy właśnie trochę poparzyli, czy nasi politycy kiedyś dorosną do roli, jaką pełnią o tym też porozmawiamy, ale to po skrócie informacji da wam czas na przemyślenie dr Jarosław kujsz Magdalena chszczanowicz pora na skrót informacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - KAROLINA GŁOWACKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA