REKLAMA

Matka, która rozwiązuje problemy za pomocą karabinu maszynowego

Magazyn Filmowy „Do zobaczenia”
Data emisji:
2023-06-03 10:20
Prowadzący:
Czas trwania:
32:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To jest wciąż magazyn filmowy do zobaczenia Patrycja wana dzień dobry raz jeszcze Mateusz Rakowicz jest teraz z nami dzień dobry dzień dobry, reżyser scenarzysta, będziemy rozmawiać o filmie dzień matki filmy z Agnieszką Grochowską w głównej roli od kilku dni. Możemy już oglądać na Platformie Netflix, no, a jest to drugi po najmro pełno metrażowy fabularny, film Mateusza Rakowicza. No i powiem ci, że tam właśnie książkę urauj kotka być może ci znaną znajdera Blake to jest taki legendarny poradnik dla scenarzystów.
A nie nie znam znaczy nie czytałam, ale słyszałem tak tak.
Tak, to polecam, tak polecam, tak dość krótka bardzo bar napisana książka, no w każdym razie Blake pisze tam m.in. o cechach dobrej filmowej opowieści o tym o tym, jak napisać scenariusz, żeby go sprzedać. No tutaj blaik akurat jest dość konkretny, bo uważa, że po prostu chodzi o to, żeby coś napisać i później zmienić to w jaki sposób na pieniądze. No i jednym z takich zadań, które stader blaike tam proponuje jest streszczenie fabuły w 1 albo 2 zdaniach, czyli takie zapiczowanie zaprezentowanie tej opowieści, tak, żeby po tych w zasadzie kilku zdaniach kilku sformułowaniach zatrzymać producenta. No i tym samym zatrzymać widza. No i takie mam zadanie dla ciebie na początek w takim razie, jak jak wg tych wytycznych znajdera zaprezentowałbyś fabułę dnia matki?
Słuchaj, no, ja mam o tyle o tyle tu jeszcze się nie udało ci się mnie zaskoczyć, bo myśmy my zawsze tak robimy. Znamy tę zasadę, zresztą jest oczekiwana często już przez producentów, że robić tzw. tag lin albo logline, który jest dłuższy tak dlaent właściwie powinno być jedno zdanie i myśmy mieli tutaj te zdania już przy na etapie UN pagera tzw, czyli jak sama nazwa wskazuje opisu fabuły i opisu projektu konceptu na film, który się mieści na 1 stronie wezwania 2 tam z jakimiś obrazkami referencyjnymi. I tu było tu mieliśmy kilka do wyboru, ale 1 chyba z takich głównych, który najbardziej nam pasował, jak żeśmy ten projekt prezentowali nadawcy. To było to było to coś takie zdanie, że to jest historia samodzielnej matki, która swoje problemy macierzyńskiej rozwiązuje przy pomocy karabinu maszynowego i własnych pięści. Np.
to tak tak to sajderowi myślę bardzo by się to spodobało.
Tak, to mówiliśmy np. to będzie firmo matce, która jest farsza niż kaeewlarnie, więc, czyli taki materiał używany w kamizzeerkach kuloodpornych. No takie taki tak tak myśliliśmy o tym, jak i to jest bardzo ważne, w ogóle opowiedzieć swój film w 1 zdaniu albo nawet w 23 słowach to jest podstawa w ogóle tutaj wydaje mi się dzisiaj przy kinie gatunkowym, zwłaszcza.
No dobrze, no to właśnie dzień matki, tak jak powiedziałeś do takiej twardej matce w tej roli Agnieszka Grochowska, ale to za chwilę do tych wszystkich innych tematów również obsadowych wrócimy, ale chciałabym zacząć trochę od innej strony właśnie naszą rozmowę, to właśnie też tak zapytam cię trochę ogólnie, ale będziemy rozkładać tę odpowiedź twoją na części pierwsze, co musi zawierać dobry dobry film akcji bójki. Pościgi nie wiem, dużo sztucznej krwi, a może głębię emocjonalną. Co da musi być twoim zdaniem?
Wiesz, co z mojego punktu widzenia wydaje mi się, że podstawowa rzecz, od której zaczynasz myśleć i na tym ten gatunek się zahacza. To jest intryga antagonisty w ogóle plan natagonisty, to znaczy, czyli wokół, czego toczy się to główny napięcie, za czym idzie protagonista lub prota protagonistka w tym przypadku i to jest najważniejsze z mojego punktu widzenia. Jak rozpoczynam pracę, głównie pracując z hydraitem Łukaszem Maciejewskim, z którym to już jest któryś projekt, który napisaliśmy, znaczy 2 zrealizowany. Mamy, ale napisaliśmy znacznie więcej i pracujemy nad kolejnymi, czyli wymyślamy sobie to ten plan właśnie tegonisty, a potem do tego dochodzą kolejne rzeczy, czyli, czyli przebiegi oczywiście relacje ich poziom ich głębokości tych relacji, czyli psychologia z tego wynikająca postaci. Też wiemy, że fimakcyjny sensacyjny ona w nich jest w nich oczywiście jest bardzo ważna ta akcja są ważne też momenty właśnie te akcyjne tzw my na to mówiliśmy po angielskuset PiS, bo jak dla nadawcy jest to superistotne, żeby to było z nadawcy lub no w tym przypadku nadawcy. Tak mówimy o projekcie streamiingowym, ale jak robimy to do, jakbyśmy robili do kina, no to też chodzi o to, że akcyjnie jak składa pewne obietnicę widzowi, że będzie, że idzie na fiłów, którym będzie się dużo działo. I te rzeczy muszą go jakoś zaskoczyć. Nie, więc to.
Zakręty tak tak to to może.
Wiesz to no znaczy to są to mówić o plotwiststaach, tak, a my mówimy adział mówię to też jest bardzo istotne. Oczywiście, żeby, żeby zaskakiwać widza skrętami właśnie zwrotami akcji tzw. po polsku, ale też te momenty konfrontacji takie, czyli konfrontacji nie tylko w sensie psychologicznym, tylko też takim czysto fizycznym niekcyjnym, gdzie bohater musi pokonać rzeczy niepokonywalne. Tak wydawałoby się no i to jest superistotne, ale najważniejsze jest tak naprawdę mówi mówiąc jako o strukturze scenariusza. To jest ten plan, a tegonisty i w naszym przypadku się starają się nie możemy to za bardzo spojlować, bo myśmy to poukrywali. Wiadomo to, jeżeli po prostu Nina ma zawalczyć o porwane dziecko, ale myśmy tam poukrywali pewne rzeczy w tym sensie, że one właśnie wraz ze zmian ze zwrotami akcji się odkrywają. Zaskakują widza, że się okazuje, że antagonistą jest nie ten, o którym myślśmy, że jest tak, że mamy tzw. fałszywych antagonistów, a on też okazuje, że to prawdziwy jest dziś ukryty i nie chce chyba więcej zdradzać, nie nieem, żeby widz, który jeszcze nie widział tego filmu, mógł mógł sobie samemu. To zobaczyć w trakcie projekcji.
No tak, ale, a na ile ważne jest pierwsza scena, tak jak pierwsze zdanie w książce?
No pierwsza scena jest bardzo ważna, oczywiście też trochę. No mówimy robimy, rozumiem kej stad i naszego, bo to też jest istotne, jak się robi film dla serwisu stremngowego.
To o tym jeszcze powiemy i dla jakiego widza to do tego jeszcze też wrócimy, bo to ma znaczenie.
No tak, ale pierwsza Senat generalnie powinna wiza złapać za.
Coś.
Rękę albo za gardło i po prostu go osadzić w fotelu i powiedzieć mu słucha. I tu jest tu będzie się działo dużo. To będzie intry, to jest intrygujące zaskakujące i mycie chcemy zapraszamy zainteresu się tym, to jest, więc to jest ważne, żeby bardzo szybko się coś spektakularnego wydarzyło, to niekoniecznie musi być jakaś niesamowita akcja. Ale, ale też w gatunk to jest to uprawomocnione i wtedy no fajnie jest też tam zrobić jakiś taki hak właśnie taką zagadkę, tak no w tym przypadku mieliśmy kobietę pod sklepem, która wrzuca wyzwanie jakimś chłopakom takim ulicznikom, powiedzmy nazwijmy to i to jest. No i widzę to myślę, że może zainteresować, dlaczego kim ona jest tak no więc, żeby się tego dowiedzieć, musi oglądać dalej film też ważne bardzo jest, o czym zapomniałam, napięcie ciągłe napięcie na tym. No tak bardzo na tym nam zależało, czyli nic nie ma prawa się poczuć znudzony ani przez chwilę tak naprawdę.
Tak tak. No to pytam cię o to, bo niewiele mamy nie ukrywajmy tego niewiele mamy w Polsce dobrych filmów akcji. I zastanawiam się, jak w ogóle ten rynek w takim razie w Polsce wygląda wiesz ludzi, którzy się tym zajmują profesjonalnie, bo z 1 strony jest opowieść prawda, która musi być świetnie napisana, no ale to jesteś oraz właśnie scenarzysta Łukasz w spół scenarzysta, ale do tego jeszcze musi dość cała grupa ludzi, którzy wiedzą, co robią, którzy, którzy się świetnie bawią tym takim kinem, który, którzy lubią to robić. Tu oczywiście, no producenci to jedno, ale praca kamery oświetlenie nie mówiąc, do czego za chwilę przejdziemy do kaskaderów czy choroografii sen walki tak dalej czy miałeś na początku, wchodząc w rynek właśnie kina sensacyjnego. Czy myśląc o kinie akcji dopiero zbierałeś sobie właśnie te grupę ludzi, którzy mają podobną zajawkę filmową, co ty.
Wie, to niekoniecznie wszyscy ludzie, z którymi współpracujeuję, to jest ich jakiś najważniejszy rodzaj kina, który ich ich interesuje albo dla, dla którego no, przy którym pracują, bo są jak sam powiedziała też tego tak znowu dużo u nas się nie robi. Coraz więcej dzięki serwisom właśnie streamk dzięki w ogóle streamingowi. Natomiast znaczy na pewno ważny, bo słychać na pewno też ważny producent, który ma na to zajawkę i takim producentem jest Janek Kwieciński. No ale ja wcześniej robię z innym producentem zagnieżką Grochowską znieżkądorowicz i z Polsatem i z stfp najm Roda, który jest też no też gatunkowym mocno filmem. Natomiast rzeczywiście jest także, ja po prostu szukam współpracowników, którzy mają podobne myślenie, żeby zrobić coś, czego nie było co trochę takim truizmem, bo właśnie każdy film jak twórca, jakikolwiek film robi to zakłada, żeby film, którego nie było jednocześnie się u nas mówi zawsze, że wszystko już było, ale myśmy starali się właśnie wychodzić z takie założenia głównie, bo na pewnym etapie jak się wymyśla już powoza tekstem i ten film się transformuje z tekstu na obraz i to jest w trakcie preprodukcji. To ja w dużej mierze wtedy pracuje przede wszystkim z operatorem, ale też oczywiście z szefami, ilu z szefowymi pionów tam scenografii i bardzo ważne oczywiście, charakteryzacji kostiumów, ale no kaskaderzy już nie mówiąc o obsadzie, ale głównie wymyślam film z operatorem. W tym przypadku dwukrotnie z Jackiem Podgórskim i nam bardzo towarzyszy ta sama myśl, żeby zrobić po prostu coś zrobić kinowe gatunkowe, którego na pewno u nas nie było. Tak to jest to, na czym zależy i podejmować ryzyko, czyli wchodzić w konwencję, którą no, którą ja trochę, jakby ustanawiam już na etapie pisania też scenariusza z Łukaszem, podejmując ryzyko takie, że może przestrzelimy. Może nie to jest też dla wszystkich, to na pewno to wiem od razu, że ten film polaryzuje po prostu w odbiorze, bo jest, bo jest konwencja, bo jest wyrazistość, czasami dokręcona do granic wytrzymałości, a dla niektórych znacznie tę granicę przekraczające i po prostu szukamy bardziej czegoś, czego nie było niż to, że tylko szukamy ludzi, którzy chcą stricte robić film sensuacyjne. Czy tam akcyjno no dobra nie wiem. Czy.
Dobrze, tak tak, ale, ale chce trochę to ukonkretyzować. Mamy dobrych specjalistów od choroograf i scen walki w Polsce.
Słuchaj no wydaje mi się, że tak to jest też. To jest coś takiego akurat w konkretnym przypadku dnia matki, że ja myśmy zrobili rodzaj takiego, powiedzmy nieformalnego castingu na na kaskę na na tą obsadę kaskaderską, czyli na chorografię na chorografów nad tyle co chorografów tylko koordynatorów kaskaderskich.
Tak, to pewnie to się tak na stałw też dla mnie to wygląda jak taniec, dlatego ten wyraz chorografia od razu mi tak do głowy przychodzi naturalnie.
I rzeczywiście jest tak, że w tym przypadku było tyle łatwiej nam się porozumieć, że no nie jest tajemnicą jakoś już nie wielokrotnie o tym mówiłem w jakiś takich wypowiedziach publicznych, że ja się interesuje sztuk tak walki od lat je uprawiałem i zawodnicza, a teraz już czystamatorsko i też trochę tych filmów oglądam, ale nie tak bardzo dużo wcale, bo ja np. nie widziałemam wszystkich johnów, chujków, nawet jedy nie widziałemam, czasami się cieszę jakaś miasto z tak inspirowano. Ja nie widziałemam jedynki. Ja nauika przyrzekam widziałem, a to mi błąd, natomiast widziałem kibile, oczywiście itd.
w jaki sposób w takim razie te scenę sceny walki wymyślaliście, żeby one po prostu były wiesz intrygujące, zabawne chwilami, a z drugiej strony wiarygodne.
Czy się to zrobiliśmy, poszukiwaliśmy na zasadzie castingu i właśnie grupy kaskaderów, znaczy koordynatora, który ma swoją grupę kaskaderów, u nas jest tych grup. Trochę mamy wydaje mi się bardzo sprawnych i wszechstronnych kaskaderów, oni też często robią zagraniczne produkcje. I ja po prostu miałem konkretny pomysł i dlatego też nam się dobrze pracowało, bo no właśnie przestają moje moje takie baktory związane ze sztukami walki szeroko rozumianymi.
Ale ten konkretny pomysł to był to był, jaki już.
Mówię konkretny pomysł taki, że nie chciałem na pewno żadnych takich walk w stylu właśnie, gdzie się używa sztuk walki jakiś kopanych karate, tam, że będzie KO żona będzie kopała, boksowała za jak taki typowy dobry zawodnik, raczy chodzi o to, że ona jest byłą żołnierką czy tzw operatorem jakiś specjalnych oni używają bardzo konkretnych sposobów. To jest nazwa rodzaj kombatu, tak czy siebie eliminuje przeciwnika jak najszybciej czymkolwiek pod ręką albo albo ręką no to do świetnie to świetnie tą upowszechnie w kinie, ta seria obornie, np. tak i też z matem demodem. Ja też miałam taki plan, który już był w scenariusz zarysowany i to musiałam wytłumaczyć właśnie Jarkowi kolcowi, który jest był szefem naszych kaskaderów, że to ma być brutalny bardzo brutalny, ale jednocześnie w tym ma być humor, stąd zapisywane były takie rzeczy już konkretnie w stariuszu jak w kuchni jajka marchewka korkoociąg, które na papierze wyglądały. No także wiele osób widać, że otwierało i otwierało szeroko oczy, a ja jakoś w to wierzyłem mówiłem, Słuchajcie, będzie dobrze i chodziło o to, żeby, więc ja pokazywałam konkretne referencje rzeczy, którymi się bardzo podobają i o co mi chodzi, a pokazywałem też to to, czego nie chce np. scena z filmu, no obady, z Bobem młode Kirkiem w autobusie bardzo brutalna, a jednocześnie w tym swoim brutalizmie kontrapunktowana humorem i tego np. szukaliśmy w wielu przypadkach naszej w naszych pierwszych scenach walki, czyli ta co jest na początku, czyli puszki od piwa i scena kuchenna, która z, której miała być taka bardzo też wizualnie spektakularna, gdzie kamera się porusza w Robotyczny. Sposób no i o tym możemy długo mówić, generalnie chodzi o to, żeby, że mamy odpowiada najkrócej, mamy dobrych chorografów koordynatorów, ale no jest potrzebna jakaś taka synergia współpracy odbijania się, bo uważam nie wierzę trochę pomysł, że się oddaję to tylko koordynatorom też tak można i że reżyser właściwie czeka na gotowe pomysły, znaczy można i czasami pewnie coś z tego dobrego wychodzi. Ja to nie jest mój sposób. Ja ja chcę w tym brać udział, a teraz jest też upowszechniło się to, że wymyśla się coś wspólnie i potem kaskadeczny robią takie prwizy nagrywają filmiki prostym sprzętem, nawet je montują, nawet je udźwiękawiają. I na tej podstawie już można zawczasu zobaczyć wiele rzeczy czy to działacz działa czy jest rytm dobry, bo to jest bardzo ważne w takich sekwencjach. I czego ma się nauczyć aktor aktorka lub aktorzy. To jest.
Super właśnie?
No właśnie tak to jest podstawowa, potem sprawa przygotowania i wielki strach czy aktorzy zrobią to, co kaskaderzy na prowizach?
Otóż to i od tego zaczniemy kolejną część naszej rozmowy ma to już raowicz jest z nami w studiu teraz informacje Radia. To kfemma rozmawiamy o dniu matki i zaraz do tej rozmowy wrócimy. Mateusz Rakowicz jest wciąż z nami to jest magazyn filmowy radiatokatem. Rozmawiamy o dniu matki trochę przed informacjami Radia, to kfem zarysowaliśmy to, jak robi się kino akcje kino sensacyjne w Polsce i przechodzimy powoli do konkretów do szczegółów zakończyliśmy naszą rozmowę, no właśnie tymi scenami kaskaderskimi scenami bójek. No i zakończyły jeszcze czymś takim, że najważniejsze jest to czy aktorzy będą w stanie się nauczyć tej odpowiedniej odpowiednich ruchów odpowiedniej choroografii, że tych scen walki, żeby wyglądało to wiarygodnie w głównej roli w dniu maętki widzimy Agnieszkę Grochowską, o czym już wspomniałam w rolininy byłej żołnierki, czy tak jak próbowaliśmy, ją określić, czy na jakieś osoby związanej spec służbami agentki tak specjalnej. Ja uważam, że to jest strzał w dziesiątkę po prostu jeśli chodzi o obsadzenie Agnieszki Grochowskiej w tej roli, bo no to jest chyba jedyna taka aktorka, która w tym momencie przychodzi mi do głowy, która z 1 strony ma jakąś taką delikatność, a z drugiej strony mrok można się jej po prostu wystraszyć i świetnie łączy po prostu te 2 cechy. No, a do tego właśnie to przygotowanie fizyczne jeszcze, które rozumiem, musiało trwać dość długo, żeby Agnieszka Grochowska no wywijała tak tym tłuczkiem korpociągiem i puszkami z piwem, żeby, żeby to wyglądało, no po prostu to, że ona to robi bez wysiłku, a nie każda scena kosztuje ją bardzo bardzo dużo. No właśnie.
Absolutnie co no to było jeden z takich warunków podjęcia współpracy. Ja bardzo chciałam z jakiegoś zrobić film, tylko nie widziałam, jaki do pewnego momentu, jak już zacząłem ten wymyślać od razu to było pod nią opisane. Zadzwoniłem do niej na etapie jeszcze nie było scenariusza, był tylko zarys jego i ją do tego zaprosiłem i ona po niedługim namyśle w trakcie rozmowy powiedziała sławne jakmy, jak nie teraz to kiedy i powiedziano dobrze wchodzimy w to się spotkaliśmy u jankawiecińskiego w fakksonie.
I produk tak.
Tak producenta i szybko ustaliliśmy, że, żeby to się udało, a ja już miałem to zweryfikowane i też wiedziałam. To jest bardzo potrzebny solidny okres przygotowania nie miesiąc nie 2 nie 4 10 spotkań, tylko kilka miesięcy i jakby o tym żeśmy to było pierwsze pytanie, czy ona na to ma czas i ochotę. I to się udało, żeby też nie rozciągać tej opowieści, bo tam mogło różnie być ona miała po zrozumieć różne firmyy, ale tak się złożyło, że one się poprzesuwały albo spadły, więc rzeczywiście miała dosyć regularny czas bardzo intensywnych ciężkich przygotowań i powoli dochodziło do niej do nas, jak ciężkiego zajęcia się i zadania podjęliśmy, bo to, co mówisz w scenach, musi to wychodzić jej, zwłaszcza na początku z lekkością, bo potem ona w trakcie filmu. My też chcieliśmy tu było wiarygona, ona nie jest Super hilą, tylko ona dostaje razy i one się na niej odkładają na tej buhaterce. I więc ona miała prawo być coraz bardziej, jakby wykończona i zmęczona, ale imperatyw coraz silniejniejszy, bo walczy o dziecko, które odzyskuje, a potem znowu traci. No, więc generalnie postać tragiczna, która jest od początku niepogodzona swoim losem pragnąca być matką i matką nie mogąca być, a jednocześnie maszyna do zabijania w uśpieniu. I wiedzieliśmy, że przecież jak robimy duble i scenę kręcimy, to nie kręcimy w czasie rzeczywistym, oczywiście, tylko np. sceny w kuchni kręciliśmy w sumie 6 dni, bo 3 dni to było przygotowania i scenografii i programowanie małszyn kontrolę takiego ramienia, na którym z kamera zaczepiona, które wykonuje konkretne ruchy właśnie zaprogramowane, a potem 3 dni było kręcenia, a chorografia wcześniej wymyślona i też ćwiczona, więc to jest bardzo okazało się, że to no Agnieszka się nie spodziewała nawet ja się nie spodziewam, chociaż wiedziałam trochę więcej pewnie, do czego ją zapraszam, że to będzie tak koszmarny wysiłek graniczące często z jakimś obłędem.
No bo rozumiem, że to nie tylko siłownia, czy tam d jogień czy coś takiego tylko to były no nieczne walentro sportywarki.
Tak sporty walki włącz zestrzelaniem, zasta mu nic, bo też bardzo mi zależało, żeby Agnieszka wiedziała, jak jej ciało, żeby poznało jak jak broń? Jak ktoś mówi kopię przy strzele ostroej amunicji, bo przecież na planie strzelamy ze ślepaków. I to wszystko było bardzo ważne dla mnie, żeby to przygotować na zasadzie bardziej właśnie jak tego się u nas nie robi kaskaderze, byli też tym od razu ujęci, że ja mam takie podejście, że właśnie nie będziemy tego robili. Także aktor, może znajdzie czas może nie i przyjdzie i zobaczymymy, co będzie na planie, bo tak się często zdarza, niestety z różnych względów budżetowych albo zejścia twórców czy producentów. Nie zawsze są takie możliwości. Tutaj to był jeden z warunków i z Jankiem od początku nadstawialiśmy i wiedzieliśmy, że to bez tego nie ma szans, a i tak mieliśmy wiele problemów, tak więc bo się nikt nie nauczył 8 miesięcy porządnie, jakby profesjonalnie bić. to To bić. to To to wiedzieliśmy chodzi o to, żeby ona ona też się okazało, że ma, że jest zdolna tak nie tylko jako dramatyczna aktorka tyle, ale też jako aktorka filmów akcyjnych. Można powiedzieć, tak więc tu chodzi o takie połączenie zaskakujące właśnie to, co powiedziała się Agnieszka jest takim dorobkiem ciężaru gatunkowego zgoła innego niż nasz gatunek wnosząca ten ciężar do do taki charyzm Doda i dodane do tego charyzma mroki i energia, którą wnosi w naszym firmie. Po prostu.
No tamtych decyzji obsadowych zaskakujących jest jeszcze kilka, może jeszcze parę słów o tym zdążymy powiedzieć, no powiedzmy jeszcze o postaci maksa, czyli syna Agnieszki Grochowskiej. Adrian delikta tutaj się wciela w tę rolę. No nie jest profesjonalnym aktorem, ale co jest ważne? Jest czarnym aktorem, pewnie w przypadku wież jakiś amerykańskich produkcji w ogóle nie byłoby, to nie miałby to dla mnie znaczenia tak, ale mówimy tutaj o Polsce, skąd w ogóle ta decyzja obsadowany?
Właśnie stąd, że robimy film na świat cały szeroki i że właśnie od początku z Łukaszem zawsze my taki podejście to, że my mamy zrobić, który będzie oglądany wszędzie dosłownie. I w związku z tym wiemy, że chcemy, żeby te film był odbierany, a także dla wielu ludzi właśnie gdzieś daleko. Jak opowiadamy nagle filmmo, gdzie są sami, np. biali ludzie to jest dosyć dziwne, a myśmy chcieli mieć sytuację taką, że no nie jest też, że mamy właśnie no nie, tyle, że multikulti tak, ale że, chociaż po trosze też tak, ale, żebyśmy właśnie aktora czarnego, który nie będzie zaskakiwał nigdzie poza polską. Oczywiście tak, bo tutaj to jest zazwyczaj jakoś zaskakującej odbierane jako jakiś tam poprawna polityczność związana z tym, czy innym nadawcą. No, więc to nie o to chodzi, byśmy to sami wymyślili na etapie scenariusza i co nie był co było przyjęte z otwartymi ramionami przez zamawiającego ten ten film nadawcę. Natomiast dużym wyzwaniem w związku z tym okazało się, żeby właśnie znaleźć młodego aktora, który będzie no właśnie, kto będzie zawodowe, nie okazał się to niemożliwe, znaczy nie znaleźliśmy takiego aktora i szukaliśmy właśnie bardzo szeroko podczas castingu. I tutaj pomagał mi bardzo znaczy pełna Krajnik, z którą pracuje zazwyczaj jako obsada przy obsadzie i reżyserii obsady, ale właśnie to konkretnie robił gniew kofalana, jej współpracownik, który szukał, no bardzo szeroko odpowiednistagramach facebookach na ulicach ludzi zaczepiał, żeby znaleźć młodego właśnie chłopaka, który jest jak powiedziała czarny, a jednocześnie jest tutaj jakby. No biegle mówi po polsku jest w ogóle tutaj jest jest Polakiem tak i żeśmy kilkudziesięciu takich spotkański z kilkudziesięciuoma takimi chłopcami chłopakami właściwie już na dorosłymi ludźmi w sumie. I no i adwian najbardziej jakoś najbardziej się zbliżył do wyobrażeń tej postaci sesariusza, no i potem zaczęła się zabawa, jak to zrobić, żeby pomóc mu udźwignąć takie zadanie, że on musi zagrać takim filmie, że musi dać radę w przebiegach emocjonalnych z zawodowymi i zawodową aktorką, jaką jest Agnieszka? To było coś, co mnie niepokoiło. Nie było to no no to jest po prostu duże wyzwanie w takiej sytuacji, ale wydaje mi się, że jakoś z niego wybrnęliśmy nie najgorzej. No tak.
Tak tak no być może adian w tę stronę pójdzie i no jest ewidentnie jakaś niższa do zagospodarowania. Prawda, więc.
No się bardzo bardzo wkręcił, generalnie, a był to był człowiek, który nigdy w niczym nie grał.
No powiedzieliśmy o tym międzynarodowym widzu i o tym właśnie to to za chwilę do tego wrócimy tylko jeszcze za chciałam cię zabrać ojowite Budnik, bo to np. jest taka decyzja obsadowa, która bardzo mnie zachwyciła, iowita Budnik, która jak wiadomo ma ogromny potencjał komediowy. Nie tak często niestety wykorzystywany przez reżyserów, ale gdzieś go tam właśnie przemyca również i w dniu matki jest taką dyplomatką rosyjskojęzyczną.
To była podpowiedź konkretnie właśnie Pauliny Krajnik, reżyserki obsady do tej postaci. Ja od razu powiedziam to trzeba w dziesiątka ajowita bardzo się tym zainteresowała, jedynie miała po prostu duże obawy. Co z tym, że ona mówi po rosyjsku, tak, ale no mieliśmy osobę kołcza, czy też kołczynie chyba już nie powinna dokładnie i ona się tego długo uczyła na planie też była osoba, która kontrolowała na pewno ten język nie jest. To nie jest najkiv tak ale, ale no uznaliśmy, że on jest na tyle wystarczająco, ona go wypracowała, że jest wiarygodny dla takiej postaci, a ja byłem zachwycony, że mamy jowite w tej roli, to po prostu jest wspaniała aktorka.
No my na pewno w Polsce gdzieś odczytamy taki ten mały żart trochę czy małe te sugestie właśnie, że tutaj gdzieś za tym wszystkim stoi właśnie rosyjskojęzyczna dyplomacja, ale rozumiem, że dla Międzynarodowego widza zupełnie inne rzeczy mogą być ważne i zupełnie inne rzeczy mogą być śmieszne. No i właśnie jak tutaj to wszystko pogodzić, produkując od razu na Platformę międzynarodową nie da się takie odzwierciedlenie odbudowanie 1 do 1 rzeczywistości polskiej ze wszystkimi niuansami służb specjalnych polityki tego, co było dawniej tego, co jest teraz tu w ogóle nie wchodzi w grę. Przypuszczam, że to jest i ułatwienie i utrudnienie jednocześnie.
No my też od początku wiedzieliśmy, że tak jak w przypadku najmro mieliśmy zmitologizowane całkowicie ten okres, w którym się dzieje film PRL, taki i tutaj tworzymy jakąś fałszywą rzeczywistość, wykreowano świat jakiś marzeń albo koszmarnych albo jakiś innych sennych, ale chodziło o to, żeby w tymbawić i właśnie znowu w jakiś w ramach konwencji zbudować Quazi realistyczną i współczesną rzeczywistość, a tak naprawdę wiadomo, że ona tak nie wygląda nie i ale to jest w ramach całego takiego właśnie wald bildingu nie i wydaje mi się z tego, co widzę. Po wynikach, które mamy i po nawet jakiś takich głosach, które docierają bezpośrednio albo nie bezpośrednio, że ten, że to działa międzynarodowo właśnie także, bo oczywiście można by tak jak mówić próbować robić to realistycznie, ale to nie no tak to nie to nie w tym zestawieniu ludzkim przynajmniej nie w tym filmie tak jakoś nam tutaj właśnie myśmy chcieli mieć tą silną kobiece. Jeśli silnie zniekształcony świat, a jednocześnie odnoszący się bardzo bezpośrednio do pewnych realiów. No chodzi o też emocje, żeby po prostu niosły bardzo wiarygodne i prawdziwej na najwyższych stawkach, tak no to one nam, jakby one mają być tymi prawdziwymiemocjami je nie się np. Agnieszki postać. Tak i tak aktorka też konkretnie to są to jest jakiś właśnie zestaw różnych różnych założeń spekulacji na etapie kształtowania tego świata, które, które trzeba pozjąć i zdecydować się na nie już ich trzymać. No i to albo to zadzia albo nie po prostu to jest jakby najbardziej banalne określenie, ale to jest taki film, gdzie wiedziałam, on będzie mocno prawdopodobnie dzielił widzów i trochę tak jest z tego, co się orientuję, teraz patrząc po odbiorze.
Chciałam na koniec zapytać, czy jeszcze o 1 rzecz, mianowicie o storyboding, bo ty też wcześniej zajmowałeś się z tury bodingiem, to jest taki temat trochę nierozpoznany jeszcze w polskim kinie mało się. O tym mówi, chociaż mam wrażenie, że coraz więcej producentów reżyserów po storybordy sięga. Zacznijmy jeszcze w kilku słowach, jakbyś mógł, co jest i na ile ci to pomaga w pracy po prostu.
No to jest oczywiście, że to wydaje mi się całkiem konkretnie upowszechniła w kinie u nas ja się tym zachowałam przez lata i też to próbowałam popularyzować w sobolding, czyli rysowanie do filmu poszczególnych kadrów ramek, w których w takiej formie przypominającej komiks dla wszystkich, którzy, którzy.
Wiedzą, czyli rozrysowywanie trochę.
Takariusza razem z operatoremnografa zwyczaj robi to reżyser z operatorem, gdzie po prostu widzimy narysowaną w kadrach w ramkach odpowiadającym kadrą filmowym. Jak będzie więcej zmontowana scena i to bardzo pomaga w komunikacji, zresztą z pozostałą część ekipy, nawet na planie jak się od hacza. Te ujęcie mam zrobione tą ujęcie? Mam zrobione tego jeszcze nie mamy zrobionego i tak to jest bardzo porządkujące i pomocy narzędzie, zwłaszcza przy takich firmach technicznych bardziej, ale nie tylko, bo są twórcy i u nas i za granicą, którzy robią kino psychologiczne i dramaty społeczne i też, używając tory bordów. Bardzo precyzyjnie także to tak stara rzecz, jak kino pomaga. Mi bardzo natomiast ja już się też nauczyłem, że nie można przeceniać, to znaczy to jest jakiś rodzaj bazy podstawy, ale i tak potem na planie często rzeczywistość jest inna obiektyw inaczej widzi kadry niż to jest narysowane, więc to jest po prostu jeden z takich no podstawowych narzędzi do przybliżenia się do obrazu na drodze pomiędzy stariuszem zapisanych słowach, a ekranem.
No Mateusz bardzo ci dziękuję za te za tę opowieść i o dniu matki i okinie akcji w Polsce. Rozumiem, że jakieś projekty już są w drodze z Łukaszem Maciejewskim. Czy jeszcze nie?
No tak nie jest, no są są nie nie mogę pewnie, bo niczym szczegółach mówić jest cała jakaś całe naręcze różnych projektów, które zobaczymy, jak one się potoczą. No mamy nadzieję, że być może coś będziemy robić jeszcze dalej w ramach tego uniwersum, o którym opowiadaliśmy, ale, ale nic więcej na razie nie zdradzam, bo, bo jeszcze nic do końca nie wiadomo, ale może będzie niebawem.
Trzymam, czyli na razie gratuluję dnia matki dzień matki od kilku dni można już oglądać na Platformie Netflix, a ma to już Rakowicz reżyser w spółce nażysta tego filmu był z nami. Bardzo dziękuję, również bardzo, a ja państwu dziękuję również za całą godzinę za dzisiejszy magazyn filmowy do zobaczenia no i zapraszam za tydzień w sobotę po godzinie dziesiątej patrycjaty to to usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN FILMOWY „DO ZOBACZENIA”

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA